francis_bacon_tri_studie__192x128_.jpgRuští miliardáři, kteří jezdí na jachtách, řádí na mejdanech a skupují britské fotbalové kluby, si - jak dospívají - tříbí chutě. Učí se, jak sbírat dobré umění, a vdechují tak nový život do kdysi živořícího ruského trhu, napsala agentura AP.

Roman Abramovič, dvaačtyřicetiletý ruský arcioligarcha, přiletěl minulý týden tryskáčem do Moskvy na otevření nových výstavních prostor pro současné umění. Financuje je jako hračku pro svou přítelkyni, návrhářku Darju Žukovovou.

Čtěte více o Baconových obrazech

"Vždy jsem si myslela, že Moskva by měla mít místo, jako je tohle," řekla AP sedmadvacetiletá bývalá modelka, která je známá svým bohatým společenským životem.

Donedávna vypadali ruští milionáři, že je umění přitahuje pouze tehdy, když má přidanou hodnotu - potěší Kreml. V minulém roce miliardář Ališer Usmanov zaplatil přes 40 milionů dolarů (asi 660 milionů korun) za uměleckou sbírku, která patřila zemřelému ruskému violoncellistovi Mstislavu Rostropovičovi. Zabránil tak tomu, aby byla kolekce vydražena v londýnské aukční síni Sotheby's. Poté ji daroval Rusku.

Trh s uměním

Následoval tak příkladu magnáta a majitele firmy Norilsk Nickel Vladimira Potanina, který v roce 2002 koupil Malevičův avantgardní obraz Černý čtverec pro ruskou vládu za milion dolarů, a zachránil jej tak před prodejem do zahraničí.

Podle časopisu ARTnews magazine z letošního léta je Abramovič jedním ze dvou stovek nejvýznamnějších sběratelů umění na světě. Je jediným na seznamu, kdo žije v Rusku. Bývalý ropný magnát a majitel fotbalového týmu Chelsea překonal rekord v květnu, když získal Triptych Francise Bacona za 86,3 milionu dolarů (téměř miliarda a půl korun)a obraz od Luciana Freuda Benefit Supervisor Sleeping za 33,6 milionu (asi půl miliardy korun).