Na vesnicích u nás i ve světě jde o běžnou praxi. Pokud člověku zemře jeho čtyřnohý přítel, bez jakýchkoliv hygienických opatření ho prostě pohřbí za domem. Totéž udělal čínský pastevec a stálo ho to život.

Pes totiž předtím sežral sviště nemocného plicním morem, tato smrtelná infekční choroba se tak na zvíře přenesla a to jí záhy podlehlo. "Muž pohřbil mrtvého psa bez jakékoli ochrany a při tom se nakazil. Poté byl v kontaktu se svými blízkými a sousedy, aniž byla přijata jakákoli ochranná opatření, což vedlo k nákaze dalších lidí," řekl šéf zmíněného úřadu Wang Chu.

Pastevec byl první obětí

Právě dvaatřicetiletý pastevec a jeho soused byly prvními lidskými oběťmi plicního moru a postižené desetitisícové město C'-kche-tchan je nyní v přísné karanténě. Podle čínského ministerstva zdravotnictví je epidemie pod kontrolou a žádné nové případy infekce nebyly zaznamenány. K úspěšné prevenci přispívá i fakt, že jde o řídce osídlenou odlehlou horskou oblast.

Plicní mor patří podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi nejsmrtelnější infekční choroby. Může se snadno šířit vzduchem mezi lidmi nebo se přenáší ze zvířat na člověka. Jeho příznaky jsou teplota, bolesti hlavy a obtížné dýchání. Způsobuje ho stejný typ bakterie jako dýmějový mor, který se přenáší štípnutím blechy. Na plicní mor může člověk zemřít už do 24 hodin od nakažení, uvádí organizace.