Čtyřiasedmdesátiletá americká rokenrolová hvězda Jerry Lee Lewis v pondělí večer nadchla svým energickým vystoupením většinu diváků v pražské Tesla Areně. Podle pořadatelů koncert v hale upravené pouze s místy k sezení a pódiem netradičně posunutým před boční tribunu sledovaly zhruba dva tisíce lidí.

Část z nich, mezi nimi i návštěvnice, které by vzhledem k svému věku mohly být vnučkami legendárního hudebníka, však sedět nevydržela a několik desítek lidí koncert protancovalo na krajích provizorního hlediště na ploše.

Rokenrolová smršť

Koncert Lewise zahájilo vystoupení jeho čtyřčlenné kapely, jejíž všichni členové se přestavili také jako zpěváci. Poté za velkého potlesku na pódium přišel mírně shrbený Lewis, usedl za piáno a spustil svou rokenrolovou smršť.

Hudebník považovaný za jednoho z nejprovokativnějších a zároveň nejtalentovanějších pianistů všech dob bez větších gest střídal pomalejší skladby jako country zabarvený hit You Win Again a svou nejslavnější skladbu Lotta Shakin' Goin' On.

Stále lepší a energetičtější

Divoká hvězda, kterou předcházela pověst showmana schopného stále předvést nepředvídatelné a vzrušující koncerty s dramatickými efekty, tentokrát vynechala efektní odkopnutí stoličky a hraní vestoje, ze sedadel však v závěru dokázala zvednout většinu přítomných.

"Viděl jsem jeho předchozí pražský koncert v pražské Lucerně a dnes mi přijde lepší a ještě energičtější. Je to neuvěřitelné, jako by kráčel proti času," řekl ČTK fotoreportér Marek Smejkal.

Po více než hodinovém vystoupení Lewis krátce zamával nadšenému publiku a šouravým krokem opustil jeviště.

Předskokanem vystoupení byla jeho sestra, pianistka a zpěvačka Linda Gail Lewisová se svou kapelou. Za své téměř hodinové vystoupení obsahující rokenrolové hity jako Blue Suede Shoes od Carla Perkinse a Shake, Rattle and Roll od Billa Haleyho sklidila uznalý potlesk.

Jerry Lee Lewis je poslední žijící legendou nejznámější rokenrolové čtyřky Elvis Presley, Carl Perkins a Johnny Cash. Legendární bouřlivák přežil drsný životní styl a letos 29. září oslavil 74. narozeniny. Jedna z nejskandálnějších postav světové hudební scény se ještě v roce 2005 zvládla rozvést se svojí manželkou - v pořadí již šestou, s níž má syna Jerryho Lee III.

Lewis vyrůstal v jižanské Louisianě ve víru blues, gospelů a country hudby. Na piano začal hrát již jako pětiletý, v patnácti se už hraním po hospodách a barech živil. Ze studií na texaské církevní škole byl vyloučen poté, co v místním kostele zahrál americkou hymnu ve stylu boogie - woogie.

Skandály kariéry - 13letá manželka, alkohol a drogy

Své dva první singly natočil v roce 1954 v lokálním rádiu a o dva roky později se prosadil i ve slavném rokenrolovém studiu Sun Records v Memphisu, kde nahrál hity End of the Road a Crazy Arms. Následoval raketový vzestup, zejména v roce 1957 s písněmi Whole Lotta Shakin' Goin' On a Great Ball of Fire!, které dobyly špičky popové, country i R&B hitparády.

V květnu 1958 hodně "přestřelil", když si na turné do Británie vyjel se svou už třetí manželkou - teprve třináctiletou sestřenicí z druhého kolene Myrou. Zájem o Lewisova vystoupení poté poklesl.

Jerry Lee Lewis

Úplnému návratu Lewise na hudební vrchol bránily jeho opakované problémy s alkoholem, drogami a zbraněmi. Přesto byl v roce 1986 uveden do rockové Síně slávy. Astronomické nedoplatky na daních ho však v roce 1988 přiměly vyhlásit bankrot.

Nestárnoucí Lewis před třemi lety vydal album Last Man Standing, na němž spolupracoval s Erikem Claptonem, B.B. Kingem, Bruce Springsteenem, Mickem Jaggerem a Keithem Richardsem.