Izrael v pondělí zveřejnil pravidla zmírnění pozemní blokády, kterou uplatňuje proti palestinskému pásmu Gazy. Do oblasti ovládané radikálním hnutím Hamas Izrael dosud povoloval jen dovoz několik druhů předmětů každodenní spotřeby včetně základních potravin a léčiv. Teď se smí dovážet vše kromě položek na zvláštním seznamu, mezi něž patří zbraně a materiál k jejich výrobě. Informovala o tom agentura Reuters a britský zpravodajský server BBC.

Podle izraelského armádního generála Eitana Dangota zvláštní seznam zahrnuje více než 3000 předmětů a látek, které by podle Izraele mohl využít Hamas a radikální skupiny na výrobu zbraní nebo na obnovu armádních zařízení zničených při izraelské ofenzivě na přelomu let 2008 a 2009. Izrael prý za několik týdnů také zvýší počet nákladních vozů, které smějí denně přes hraniční přechody do Gazy přejet, z 80 na 350 vozidel.

Pravidla Jeruzalém zveřejnil necelé tři týdny poté, co izraelská vláda schválila zmírnění blokády po ostře kritizovaném zásahu Izraelců na mezinárodní flotilu s humanitární pomocí, při kterém zemřelo devět tureckých propalestinských aktivistů.

Jejich potvrzení přišlo den před plánovanou návštěvou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve Washingtonu. Netanjahu si od dnešního jednání v Bílém domě slibuje, že se podaří pokročit k přímým rozhovorům židovského státu s Palestinci.

Podle nových pravidel Izrael umožní pod dohledem mezinárodních organizací do Gazy převážet stavební materiál schválení palestinskou samosprávou. Námořní blokádu ponechá v platnosti v celém rozsahu, stejně jako omezení volného pohybu lidí.

V pásmu žije 1,5 milionu lidí, jimž vládne Izraeli nepřátelský Hamas. Pro ochránce lidských práv je tři roky uplatňovaná blokáda kolektivním trestem vyvolávajícím humanitární krizi, což Izrael popírá.

Liberalizaci pravidel zásobování Gazy přivítaly Bílý dům a OSN, podle níž by měl židovský stát zrušit zákaz vývozu z palestinského území. Server BBC informoval, že Hamas ústupky označil za zbytečné; blokáda prý bude brzy znovu obnovena. Opatření podle agentury AP kritizovali obchodníci a obhájci lidských práv v Gaze. Potřeby jejích obyvatel prý ani nyní nebudou zcela pokryty a jediný nákladní přechod Kerem Šalom nemusí na převoz potřebného zboží stačit.

Podle Izraele mají přetrvávající restrikce včetně zákazu vývozu zásadní význam pro jeho bezpečnost.