Podnikatelé a pracovníci v lázeňství žádají ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby regulace, které dnes stát uplatňuje v lázních, byly platné i pro odborné léčebné ústavy. Vyplynulo to z vyjádření prezidenta Svazu léčebných lázní ČR Eduarda Bláhy na tiskové konferenci v Luhačovicích. Podle něj by se zástupci zainteresovaných organizací měli s ministrem sejít koncem týdne.
Na Hegera se s uvedenou žádostí hodlají obrátit Sdružení lázeňských míst ČR, Svaz pacientů ČR, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Svaz léčebných lázní ČR.
Odborné léčebné ústavy na rozdíl od lázní nemusí mít s pojišťovnami předem dohodnuté ceny za úkony a klienta, nevztahuje se na ně například ani předem stanovená délka pobytu pacienta. Stát tak podle Bláhy může přicházet až o několik miliard ročně.
Uvedené organizace svou výzvou reagují na nedávno v médiích zveřejněný záměr omezit úhrady za komplexní lázeňskou péči až na půlku. Na proplácení lázní pojišťovny nyní vynakládají tři miliardy. "Jsme připraveni, aby se lázeňství podílelo rovnou měrou na úsporách ve zdravotnictví. Dnes je potřeba ale regulovat ostatní segmenty," uvedl Bláha.
Odpůrci Hegerova záměru poukazují na to, že léčbu v lázních může pacient absolvovat až po schválení revizním lékařem. Pojišťovny tak snadno mohou počty pacientů v lázních omezit. Ze zákona je přitom dán jasný počet dní, které pacient v lázních má strávit, péče jednotlivému klientovi je poskytnuta v závislosti na typu onemocnění. Naproti tomu do podobného typu zařízení, odborných léčebných ústavů, klienti jezdí pouze na jednoduchý doklad. Není třeba vypracování návrhu lékařem ani schválení revizními lékaři pojišťovny. Neexistuje časové omezení pobytu.
Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové bylo v roce 2009 lázním ze zdravotního pojištění uhrazeno 3,2 miliardy korun (26.595 lůžek), odborným léčebným ústavům pak 11,3 miliardy (21.704 lůžek).
V případě, že by platby od pojišťoven ministerstvo snížilo na polovinu, v léčebných lázních by prý klesl počet ošetřovacích dnů asi o čtvrtinu. "Pokud domyslíme, že pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami představují v léčebných lázních stále 57 procent tržeb, šlo by o výpadek zhruba jedné osminy tržeb," řekl Blaha.
Jako příklad zmínil Léčebné lázně Jáchymov, kde je generálním ředitelem. V případě takových změn by podle něj lázním klesly tržby od zdravotních pojišťoven o 67 milionů korun, což by znamenalo i daňovou ztrátu. Lázně by navíc musely propustit 110 zaměstnanců. Podobně by na tom prý byly i další lázně.