On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:58
O filmové fanoušky i hvězdy se na festivalu stará na 1200 lidí

Na 1200 lidí se stará během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech o hladký chod celé akce. Jde hlavně o stovky brigádníků, kteří pracují na mnoha pozicích. Jak řekl vedoucí produkce festivalu Petr Lintimer, festival nemá problém brigádníky sehnat, hlásí se sami.

"Stálých zaměstnanců festivalu je velmi málo, je to zhruba 12 lidí. Další pak pracují pro festival jen po část roku. Z Prahy na festival přijíždí tým asi 50 až 60 lidí. Naprostá většina pracovníků na festivalu jsou brigádníci," řekl Lintimer.

Festival musí na dobu, kdy trvá, sehnat desítky promítačů, řidičů, lidí do pokladen. Další se musí starat o festivalové hosty. Mnoho z těch, kteří zajišťují hladký chod festivalu ani není vidět. Podle Lintimera do Karlových Varů jede pracovat na festival hodně brigádníků z Prahy, část je z Karlových Varů. Někteří si na festival i berou volno.

Pro mnoho brigádníků je přitom práce na festivalu i šancí podívat se do zákulisí a třeba i získat nové kontakty. Nakonec i dnešní vedoucí produkce Petr Lintimer na festivalu začal odspodu. "Já i Kryštof Mucha, který je dnes výkonným ředitelem festivalu, jsme na festivalu pracovali jako brigádníci," dodal Lintimer. (čtk)

10:32
V anketě o diváckou cenu zatím vedou Všichni dobří rodáci

V anketě o diváckou cenu deníku Právo fanoušci na filmovém festivalu v Karlových Varech zatím nejlépe hodnotili digitálně restaurovaný film Vojtěcha Jasného z roku 1968 Všichni dobří rodáci, který získal známku 1,16. Za ním je německý soutěžní snímek Prameny života (1,40), komorní tragikomedie Jerryho Schatzberga Strašák, oceněná v roce 1973 v Cannes (1,45) a soutěžní Hřebejkovy Líbánky (1,46).

K dnešní deváté hodině se na 48. ročníku karlovarského festivalu akreditovalo 7960 účastníků. Z toho bylo 538 novinářů, 584 filmových profesionálů, 201 filmových tvůrců a 6637 držitelů takzvaného Festival Passu. Podle informací tiskového střediska se uskutečnilo 143 projekcí, prodáno bylo 60.925 vstupenek.

Na jednom ze setkání karlovarského festivalu byla vyhlášena desítka finalistů Cen LUX 2012, které posedmé udělí Evropský parlament. Z nich europoslanci koncem roku vyberou vítěze, který se nejlépe zabývá základními evropskými hodnotami a těží z kulturní rozmanitosti zemí Evropské unie. Mezi snímky, které mají naději na toto ocenění, je i projekt Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské Pevnost, který se loni stal nejlepším snímkem mezinárodního festivalu v Jihlavě. Mladí filmaři se 20 let po rozpadu Sovětského svazu vydali do země, která se stále potýká s živým dědictvím komunismu - do Podněstří na hranici Ruska a Moldavska. Natočili tam poetický příběh o člověku, jeho vztahu ke svobodě a také o jeho touze uniknout modernímu světu do ideálního univerza, v němž se o něj stát skutečně postará.

Loni ani předloni se žádný český film do nominací na Ceny LUX nedostal. V roce 2008 byl ve finálové trojici dokument Občan Havel. (čtk)

11:48
Plzeňská filharmonie chystá na rok 2015 několik velkých projektů

Skladby, které byly v minulosti pašovány na smotcích z koncentračních táborů, by mohly zaznít v Plzni v roce 2015, kdy se západočeská metropole stane Evropským hlavním městem kultury. Počítá s tím projekt, který připravuje Plzeňská filharmonie. Jedná i o dalších originálních akcích, například chce v netradičním prostoru uvést představení spojující skladatelské tendence 20. století s tancem, fotografiemi atd. Pracuje i s nápadem, že hudebníci zahrají blízko vody, možná přímo na pontonu. Řekla to ředitelka filharmonie Lenka Kavalová.

"Pro rok 2015 jsme dramaturgicky připravili a rozjednali několik multimediálních projektů. Jde o takové, jež se v Plzni ještě nedělaly, jsou originální. Máme k tomu i skladatele, kteří se v tomto umí pohybovat. Spolupracujeme na tom s institucemi, nejen plzeňskými," uvedla.

Například projekt nazvaný Umělec a totalita vzniká s Českým nonetem, jedním z nejstarších komorních souborů na světě založeným v roce 1924. "Budeme se snažit, aby se provedly skladby, které světlo světa spatřily tak, že se dostaly například z koncentračních táborů na smotcích toaletního papíru, budou tam prezentováni skladatelé té doby," uvedla.

Pro další z projektů hledá filharmonie netradiční industriální prostor, ve spolupráci s Ústavem umění a designu Západočeské univerzity a v Mnichově žijícím skladatelem Romanem Novákem v něm mají hudbu věnovanou tendencím 20. století doplnit znaková řeč, projekce, tanec a další.

Další ze záměrů by měl představit Vodní hudbu barokního skladatele Georga Friedricha Händela a hudbu mladého českého skladatele Petra Wajsara, jenž se pohybuje na pomezí žánrů. "Mělo by to být někde blízko vody s promítáním na vodní plochu, orchestr by hrál venku buď na pontonu, nebo se to musí nějakým způsobem naaranžovat. Prostor se řeší," přiblížila Kavalová. Návštěvníci Plzně v roce 2015 by mohli vidět i projekt nazvaný Grand Canal, který popisuje život v této čínské oblasti. "Uvidíme, jak a co zvládneme," uvedla Kavalová. Záležet bude na financích.

Plzeňská filharmonie, která ročně odehraje kolem 70 koncertů, má od města k dispozici v rámci čtyřletého grantu ročně 15 milionů korun, pro rok 2015 o milion více. V minulých letech získávala od Plzeňského kraje šest milionů korun, letos však jen čtyři. "Pokud by se to mělo odvíjet tímto způsobem, budeme narážet na finanční problémy," dodala ředitelka. (čtk)

13:12
Filmová nadace vyšla vstříc scenáristům

Autoři scénářů celovečerních filmů se nyní mohou jednou ročně ucházet až o 800.000 korun od Filmové nadace RWE & Barrandov Studio. Rozhodující pro udělení a výši grantu bude anonymní hodnocení kvality předloženého projektu. Nová pravidla fungování nadace dnes na karlovarském festivalu představili její zástupci a členové vedení České televize. Uzávěrka žádostí je 28. února 2014, výsledky budou vyhlášeny na příštím festivalovém ročníku.

"Cílem je zvýšit kvalitu předkládaných scénářů a zajistit jejich rychlejší realizaci. Zrušili jsme proto roční opci na autorská práva ve prospěch nadace. Nyní zůstanou oceněným autorům, kteří s nimi budou moci sami nakládat," řekl předseda správní rady nadace Martin Chalupský. Předložené scénáře budou moci mít i producenta, v době podání žádosti však nesmí být zahájena jejich realizace.

Zrušení dosud povinné opce má motivovat zejména zkušenější scenáristy. Vůči RWE, České televizi a Barrandov Studiu zůstala zachována pouze nabídková povinnost, která autorovi, případně producentovi otevírá cestu k jednání o spolupráci či koprodukci.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák poukázal na dlouhodobý nedostatek dobrých scénářů. "Nové nastavení pravidel nadace by k nám mělo nasměrovat nejkvalitnější látky," uvedl. Oceňovat se budou jen ty scénáře, u kterých je jasný potenciál pro zfilmování či uvedení na obrazovce.

Výběrové řízení se bude vyhlašovat jednou ročně, čímž ocenění autoři získají vyšší finanční částky. "Upřednostňovat budeme filmové projekty do kin," podotkl generální ředitel barrandovského studia Petr Tichý, podle něhož se samostatná kategorie pro televizní tvorbu neosvědčila. Změny nastanou i při hodnocení scénářů bez jmen jejich autorů, což má posílit objektivitu výběru.

Během sedmi let existence nadace posoudila na tisíc scénářů a mezi sedm desítek autorů rozdělila 5,7 milionu korun. Loni podepsala televize smlouvu s nadací a "potkala" se s ní na pěti projektech. Jsou mezi nimi Olmerův film Lehká jako dech o dívce trpící mentální anorexií, dokument Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama o slovenské hudebnici a herečce Dorotě Nvotové i nová komedie Alice Nellis s názvem Revival, která bude mít premiéru ve Varech. Česká televize má opci na scénář Tomáše Koňaříka nazvaný BřecLove.

Více informací o nových pravidlech a podrobné podmínky pro zasílání prací najdou zájemci na adrese www.filmovanadace.cz. (čtk)

13:59
Z Karlových Varů odjela první vlna víkendových návštěvníků

Z karlovarského filmového festivalu odjela v neděli první vlna návštěvníků. Přijeli na víkend a na pracovní dny se zase vrátili domů. Ve stanovém městečku na koupališti Rolava se to projevilo asi třetinovým úbytkem. Další větší vlnu čekají provozovatelé zase v pátek na závěrečné dny, řekl dnes Petr Masák, jednatel společnosti KV City Centrum, která městské koupaliště spravuje.

Zájem o ubytování pod stany je při letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu zatím menší než loni. "Do dneška tu bylo 812 lidí a 419 stanů. To jsou zhruba tři čtvrtiny toho, co v loňském roce. Ale je to spíše dáno počasím, protože začátek festivalu byl letos podstatně chladnější než vloni," řekl Masák.

Chladněji bylo v prvních dnech hlavně v noci a ráno, kdy teploty klesaly pod deset stupňů. "Myslím, že řada lidí využila možnosti nového hostelu na nábřeží Jana Palacha," uvedl Masák. "Osobně jsme čekal asi třetinový pokles, takže současný stav zase není tak špatný. Vzhledem k tomu, že se má oteplit, věřím, že loňskou návštěvnost překonáme," dodal.

V loňském roce se stanové městečko poprvé přesunulo na Rolavu. Za festivalový týden ho využilo přes 2000 návštěvníků. (čtk)

16:47
Čeští architekti se mohou více podílet na stavebním rozvoji Číny

Čeští architekti by se mohli více podílet na rychlém stavebním rozvoji Číny. Umožnit by jim to mělo Memorandum o porozumění, které dnes v Praze podepsal generální sekretář Sdružení čínských architektů Wu Cung-wej a předseda České komory architektů Josef Panna. Memorandum umožní i každoroční výměnu 15 až 20 architektů.

"Spolupráce je úplně na začátku, ale už byla řeč o návštěvě českých architektů v Číně a zprostředkování kontaktů mezi vysokými školami," řekla mluvčí ČKA Simona Juračková. Čínská strana by chtěla využít mimo jiné českých zkušenosti v ochraně kulturního dědictví.

Návštěva dvaadvacetičlenné čínské delegace v Česku je součástí jejich evropské cesty. Praha se stala zastávkou mezi Budapeští a Londýnem. Mezi delegáty jsou ředitelé architektonických kanceláří, hlavní architekti, zástupci akademické obce, specializovaných médií i developerů. "Důvodem dnešního setkání není jenom podpis memoranda, ale především snaha o navázání kontaktů. Od českých architektů bychom se chtěli přiučit práci s omezeným množstvím prostoru a zdrojů a zajímají nás také zkušenosti z oblasti ochrany kulturního dědictví," uvedl Wu Cung-wej.

Čínská strana může podle generálního sekretáře Sdružení čínských architektů nabídnout starou tradici v oboru architektury nebo se podělit o způsoby řešení problémů vzniklých rychlým rozvojem v posledních letech. "Čína představuje obrovský trh po všech stránkách. Rychlý rozvoj přes velké úspěchy čínských architektů na poli výstavby přináší i různé problémy. Zejména v tom, že vede k formalismu, kdy architekti příliš dbají o vnější stránku stavby," podotkl Wu Cung-wej.

V Číně se v nedávné minulosti prosadilo několik úspěšných českých architektů. Známý je příklad Ivana a Jany Bendových, kteří v Šanghaji založili velkou kancelář Allied Architects International. Na kontě mají přes 400 projektů včetně celých čtvrtí. (čtk)

18:03
Filmový festival nabízí i výběr občerstvení, často non-stop

Nabídka jídel a nápojů na každém rohu je každoročně neodmyslitelnou součástí karlovarského filmového festivalu. Mnoho podniků je otevřeno non-stop. Denně vydají stovky jídel a vytočí hektolitry piva. Například ve stanu přímo proti Thermalu se vytočí za den o víkendu až 30 padesátilitrových sudů piva, v pracovní dny méně. Jak ale zjišťuje Česká obchodní inspekce, často prodejci zákazníkům jídlo předraží nebo odměří méně. Podle kontrol v prvních dnech byly závady u poloviny kontrolovaných podniků.

"Nejčastěji jde o nedolití nápoje nebo nedodržení hmotnosti pokrmu a objevily se i případy, kdy byl zákazník ošizen o několik desítek korun," řekl dnes ředitel plzeňské pobočky ČOI Jan Řezáč.

Podle něj se i přes opakované kontroly prohřešky opakují. "Možná je to chybou personálu nebo záměr podnikatele. Nicméně spotřebitel má právo si převážit pokrm nebo přeměřit nápoj, pokud se mu něco nelíbí. Pokud shledá závažnější přestupek, tak se může obrátit na Českou obchodní inspekci," radí Řezáč. Ačkoli obchodní inspekce na festivalu kontroluje už od pátku, kontroly, i opakované, chce dělat až do konce filmové přehlídky.

Grilovaná masy, halušky, hamburgery, těstoviny nebo palačinky atakují smysly návštěvníků v celém centru města, stejně jako nabídka nápojů. Stan pod hotelem Thermal nabízí od vařené kukuřice přes klobásy až po špízy, bramboráky nebo vařenou zeleninu.

"Asi největší nával tu byl hned při zahájení, kdy přijel John Travolta. Každý ho chtěl vidět, je to hvězda. A občerstvení k tomu patří. Návaly čekáme i na závěr festivalu," řekl dnes ČTK jeden z obsluhujících. Nejvíce se podle něj prodává kuřecí špíz, za který zákazník zaplatí 80 korun. Lidé se u jídelních stánků nejčastěji zastaví pro jídlo kolem oběda nebo v podvečer. "Ale na jídlo zajdou i v noci, když se vrací z promítání. Jedeme non-stop," dodal.

Dobře se ujala i sousední prodejna baget, která nabízí čerstvé i zapékané bagety panini od zhruba 80 korun. V nabídce jich má několik druhů a fronta u pultu po celý den prakticky nemizí.

Zkušení návštěvníci karlovarského festivalu také znají palačinkárnu v Zeyerově ulici. Hlavně baťůžkáři, kteří jdou ráno kolem ze stanového městečka, sem rádi chodí na snídani. "Jedeme i přes noc a zájem je během festivalu několikanásobný. Nejvíce se asi prodává ze sladkých palačinka s nugátem a ze slaných se špenátem a sýrem. Lidi jsou spokojení,protože se nají za poměrně málo peněz," řekla jedna z pracovnic v palačinkárně. Za palačinku zde zákazníci zaplatí od 35 korun, většina stojí 40 korun.

Stánky s občerstvením ale jsou i na místech, které jsou po zbytek roku zasvěceny lázeňskému klidu. Na hamburger je tak možné zajít do stánku hned vedle Mlýnské kolonády, do kavárny zase naproti poště. (čtk)

07:41
Karlovarský festival vstoupil do druhé poloviny

Dalších sedmapadesát projekcí uvede dnes 48. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Vstupuje do druhé poloviny a nabídne ještě sedm ze 14 celovečerních snímků zařazených do hlavní soutěže. Mají tu vesměs světovou či mezinárodní premiéru.

Festival skončí v sobotu 6. července vyhlášením a předáním cen. Už dnes ráno začíná charitativní Koulení pro DebRu - štafeta se speciální dvoumetrovou koulí zavinutou do atrapy ostnatého drátu. Sdružení pomáhá lidem s takzvanou nemocí motýlích křídel, jimž jsou i běžné předměty nebezpečné a mohou jim způsobit bolestivá zranění.

Krátce poté se v Becherově vile setkají producenti z domova i ze zahraničí, aby tu prezentovali připravované filmové projekty s potenciálem mezinárodní koprodukce. Na tiskových konferencích vystoupí islandští, američtí a španělští filmaři a budou mluvit o svých snímcích zařazených do hlavní soutěže. V programu je i řada doprovodných akcí. (ČTK)

08:52
V Hradci Králové začíná festival Rock for People, letos i s Gottem

Ve Festivalparku v Hradci Králové dnes začíná 19. ročník festivalu Rock for People. Na sedmi pódiích se do pátku vystřídají dvě stovky kapel, dýdžejů a umělců. Program nabídne multižánrový hudební koktejl, do něhož pořadatelé zamíchali drsnou americkou kapelu Queens of the Stone Age, tuzemskou pěveckou legendu Karla Gotta i vycházející britskou hvězdičku, sedmnáctiletou Chlöe Howlovou.

Vstupenky na místě stojí 1800 korun, jednodenní vstupné činí 750 korun, na poslední den 5. července 390 korun. Na festival už v pondělí dorazili první návštěvníci na "večírek pro nedočkavé", který se uskutečnil před branami Festivalparku. Program úvodního dne zahájí po 15:00 vystoupení písničkáře Xindla X, který vzhledem ke spojení s Orchestrem Karla Vlacha nazval svůj projekt Xindl XXL. Z tuzemských hudebníků se dále představí například držitel Ceny Anděl Boris Carloff, hlavními zahraničními hvězdami večer budou Amanda Palmerová, Bloc Party a Thirty Seconds to Mars.

Loňský ročník Rock for People sice přinesl rekordní návštěvu přes 30.000 lidí, ale přesto skončil ve ztrátě několika milionů korun. Program vážně narušila prudká bouře, kvůli níž pořadatelé museli zrušit část programu. Nevystoupily například hlavní hvězdy Faith No More. (ČTK)

11:18
Příšerky od Pixaru stále vedou návštěvnost v českých kinech

Americký animovaný snímek Univerzita pro příšerky zůstává i druhý týden po premiéře v čele tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin. Podle informací Unie filmových distributorů ho již zhlédlo přes 100.000 diváků, kteří v pokladnách nechali přes 14 milionů korun. Na druhém místě do žebříčku vstupuje americký akční snímek Světová válka Z. Film, v němž lidstvo před virovou epidemií zachraňuje expert na řešení krizových situací v podání Brada Pitta, o víkendu navštívilo bezmála 32.000 lidí.

Na třetím místě je Muž z oceli rovněž z americké produkce. Tato nová verze Supermana na tržbách v České republice za dva týdny vydělala přibližně 9,5 milionu korun. Následuje animovaný snímek Já padouch 2. Příběh, ve kterém se vrací populární Mimoňové a členové Antipadoušské ligy bojují s protřelým padouchem Eduardem, o víkendu zhlédlo téměř 13.000 lidí. Na pátém místě skončila americká komedie Podfukáři o skupině špičkových iluzionistů, kteří změnili svou profesi na pachatele efektních bankovních loupeží. Zhlédlo ji celkem přes 54.000 diváků.

Domácí tvorbu reprezentuje na 14. místě tabulky animovaný Čtyřlístek ve službách krále, pohádkový snímek Pavla Göbla Kovář z Podlesí s Bolkem Polívkou v titulní roli je šestnáctý a Troškovy Babovřesky skončily devatenácté. (ČTK)

12:24
Vyšla kniha nejlepších slovenských filmů 1921-1991

Slovenský filmový ústav (SFÚ), který letos slaví padesátiny, představil na karlovarském festivalu knihu nejlepších slovenských filmů z let 1921 až 1991. Texty ji doplnil britský filmový teoretik a kritik Peter Hames a vyšla v angličtině. Pochopitelně jsou na jejích stránkách i snímky, ve kterých hrají čeští herci, jejich režiséry jsou však výhradně Slováci. Peter Hames se začal zajímat o českou a slovenskou kinematografii v roce 1973. "Tehdy bylo skoro nemožné vidět filmy z konce 60. let, ale díky archivu jsem zhlédl snímky mnohem starší.

Na jejich výběru spolupracovala řada historiků a kritiků, mým úkolem pak bylo o nich napsat. Cílovou skupinou byli zejména zahraniční čtenáři a diváci," uvedl. Na jeho kontě je už publikace o československé nové vlně, která vyšla i v Česku a Polsku. Napsal monografii o Marketě Lazarové, další publikaci věnoval Janu Švankmajerovi. "Nová kniha je velmi cenná; od něj nelze čekat nic jiného, než že bude výborně zpracovaná," řekla na křtu umělecká poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová. "Jsem rád, že kmotrou je právě ona, která každoročně pečuje o přítomnost slovenské kinematografie na této prestižní mezinárodní přehlídce," komentoval to ředitel SFÚ Peter Dubecký.

Kniha obsahuje informace o pětatřiceti filmech dvou desítek režisérů. Jsou mezi jimi snímky Iná láska, Ja milujem, ty miluješ, Jánošík, Kristove roky, Noční jazdci, Obrazy starého sveta, Tužové sny, Signum laudis, Slnko v sieti a Tisícročná včela. Mezi tvůrci jsou například Štefan Uher, Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Elo Haveta, Peter Solan, Miroslav Luther a Dušan Trančík. (ČTK)

12:25
Po Karlových Varech putuje ostnatá koule pomáhající nemocným

Koule o průměru dvou metrů zabalená do makety ostnatého drátu vyrazila dnes ráno na cestu festivalovými Karlovými Vary. Štafeta koulení je součástí charitativní akce nadace DebRA, která chce upozornit na problémy lidí trpících takzvanou nemocí motýlích křídel. Jako první kouleli prezident festivalu Jiří Bartoška, herec Jan Macháček, zpěvák Dan Bárta a herec a moderátor Marek Eben.

Jiří Bartoška pomáhá nadaci už několik let, například tím, že je jednou z tváří kalendáře foceného pro sdružení DebRA. Letos se sdružení stalo hlavních charitativním partnerem festivalu. "Výhodou této nemoci, lze-li to takto nazvat, je, že je ojedinělá a že peníze, které se seženou, jsou koncentrovány na jednotlivé případy," podotkl Bartoška. Podle patronky sdružení DebRA Jitky Čvančarové sice nemoc není léčitelná, ale život pacientů lze zkvalitnit. "Ošetřovací materiál je nesmírně nákladný. Nám se podařilo, že už VZP hradí jeho značnou část, což je po mnoha letech obrovský kus cesty," uvedla herečka.

Symbol ostnatého drátu má ostatním lidem navodit pocity pacientů s nemocí motýlích křídel, jejichž kůže je velmi křehká a náchylná ke zraněním i o běžné věci. Ostnatá koule bude po Karlových Varech putovat a lidé ji mohou strkat dál a psát na ni i vzkazy pro nemocné. Čím delší trasu za svou cestu odkutálí, tím víc peněz sdružení získá od sponzorů. (ČTK)

14:05
Na Prague Proms zazpívá Abraham vyznání lásky člověka ke psu

Herec a zpěvák F. Murray Abraham, známý především jako představitel Salieriho ve Formanově filmu Amadeus, v Obecním domě v Praze zazpívá 3. července v rámci festivalu Prague Proms světovou premiéru skladby A Grateful Tail Symphony. Dílo, která je vyznáním lásky člověka ke psu, osobně povede s Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO) jeho autor a dirigent Steven Mercurio. ČTK o tom za pořadatele informoval Daniel Maršalík. ČNSO proto při této příležitosti nabídl pomoc Útulku pro opuštěná zvířata a odchytu Městské policie hl. m. Prahy v Tróji. Přímo do Obecního domu mohou v den koncertu od 10:00 návštěvníci přinést například krmivo nebo hračky pro psy, které bude útulku následně darem předáno.

První polovina představení bude věnována klavírnímu koncertu mladé nevidomé klavíristky Ráchel Skleničkové, která zahraje dvě skladby Ludwiga van Beethovena. "Na klavír hraje již od čtyř let a nyní studuje na Konzervatoři Jana Deyla klavír a zpěv. Má za sebou několik klavírních soutěží," uvedl Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu a ČNSO.

Ve druhé části večera zazpívá F. Murray Abraham, držitel Oscara za roli Salieriho v Amadeovi. Třiasedmdesátiletý F. Murray Abraham se vrátí do Prahy po 30 letech od natáčení filmu Miloše Formana. "Ačkoliv mám za sebou desítky koncertů a přednášek za doprovodu hudby po celém světě, pořád se setkávám s názorem, že se v hudbě orientuju jenom díky Amadeovi. Neštve mě to, jen vždycky poznamenávám, že jsem herec a zpívat jsem začal až teď," podotkl Abraham v rozhovoru pro magazín Time Out New York. Dirigent a skladatel Mercurio vytvořil A Grateful Tail Symphony na základě textu amerického dramatika Eugena O'Neila. "Tento text je ryzím vyznáním lásky člověka ke psu, jakožto opravdovému příteli," sdělil Hasenöhrl. (ČTK)

15:49
Zemřela 41letá dcera herce Pierce Brosnana Charlotte

arlotte Brosnanová, dcera herce Pierce Brosnana, známého zejména díky jeho roli britského agenta 007 Jamese Bonda, zemřela na rakovinu vaječníků. Bylo jí 41 let. Stejný osud postihl i její matku Cassandru Harrisovou, první Brosnanovu ženu, která stejné nemoci podlehla v roce 1991 ve věku 43 let.

Charlotte, matka dvou dětí, zemřela v pátek 28. června, informace o jejím skonu byla zveřejněna až nyní. Rakovinou trpěla tři roky. Brosnanova dcera žila v Londýně.

"Charlotte proti rakovině bojovala s ladností, lidskostí, odvahou a důstojností," citovala agentura DPA z Brosnanova prohlášení. "Ztrátou naší krásné a milované dcery jsme zarmouceni. Modlíme se, aby byl brzy nalezen lék proti této strašné nemoci." Pravděpodobnost, že ženy postihne rakovina vaječníků, činí podle lékařů v případě genetických predispozic až 60 procent, uvedla DPA. (ČTK)

17:26
Jako sólisté a učitelé zavítají do ČR pianisté Brendel i Gavrilov

Hvězdy světového klavíru zavítají mezi 10. a 26. červencem do Prahy, kde budou mít sólové recitály, přednášky i mistrovské kurzy. Příznivci klasiky a studenti se mohou těšit na Alfreda Brendela, Andreje Gavrilova, Paula Badura-Skodu a Ivana Moravce. Pozval je mezinárodní institut a festival Prague Music Performance. ČTK o tom dnes informoval zástupce festivalu Jan Starý.

Mistrovské kurzy se uskuteční v Salmovském paláci na Hradčanech, ostatní přednášky a recitály v Sále Martinů na HAMU a v Anežském klášteře. V rámci festivalu bude 25. července Mezinárodní soutěž Josefa Suka. Prague Music Performance vychází ze zahraničního modelu, který spojuje vzdělávací instituce a festival. Zahrnuje mistrovské kurzy, interpretační soutěže a koncerty. Zaměřuje se na klasickou, jazzovou a world hudbu.

Festival vznikl v roce 2010 s podporou houslisty Josefa Suka a pianisty Ivana Moravce. V prvních třech ročnících se sjelo do české metropole několik desítek studentů z prestižních hudebních škol včetně Juilliard School v New Yorku, Yale University či Royal College of London. Pořadatelé se snaží přivážet do České republiky největší světové interpretační mistry, aby prezentovali své umění nejen při vystoupeních, ale i jako učitelé pro nastupující generaci hudebníků. (ČTK)

02:19
Na Rock for People vystoupili Bloc Party a 30 Seconds to Mars

Zejména americké kapely Bloc Party a 30 Seconds to Mars roztančily a rozezpívaly nadšené publikum na závěr prvního dne 19. ročník festivalu Rock for People v Hradci Králové. Velký stan, kde hvězdy úvodního dne vystupovaly, nestačil zájmů diváků: Stovky z nich proto sledovaly produkci na obří obrazovce před stanem. Podle pořadatelů se dnes ve Festivalparku sešlo přes 18 tisíc hudebních fanoušků.

Diváky nabudila už v podvečer energická americká zpěvačka Amanda Palmerová. Několik tisíc diváků v zaplněném stanu roztleskala převážně převzatými písněmi, mezi kterými zaznělo například slavné Twist and Shout nebo hit skupiny Pulp Common People.

Bloc Party, kteří se na Rock for People vrátili po čtyřech letech, opět získali diváky na svoji stranu velkým nasazením, komunikací s fanoušky a energií. Kapelu v čele se zpěvákem Kelem Okerekem nepřipravila o velké ovace publika ani desetiminutová přestávka vynucená technickými problémy, kterou vyplnil ohlušující řev a dupání fanoušků. Pro ně to byla vzácná příležitost vidět a slyšet kapelu, která stejně jako po koncertu na Rock for People v roce 2009 chystá přerušení své kariéry. "Jakmile odehrajeme všechny koncerty na letních festivalech, tak si na určitý čas dáme pauzu," uvedl kytarista Russell Lissack. Ještě před pauzou vydají minialbum Nextwave Sessions.

Hudbu Block Party ocenil i baskytarista 30 Seconds to Mars Tomo Miličevič. "Jsme tady jen na chvíli, hned odjíždíme na festival v Maďarsku. Kdybych měl čas, rád bych viděl koncert Bloc Party," uvedl před dnešním koncertem, který byl důkazem jejich promyšlené práce s publikem. Už před vystoupením skupina v čele s kytaristou a zpěvákem Jaredem Letem uspořádala autogramiádu, na kterou dorazilo téměř 400 jejich příznivců, zejména dívek. Podmínkou účasti bylo zakoupení nového alba 30 Seconds to Mars Love Lust Faith + Dreams. Při koncertu pak Leto vytáhl na pódium dva z tisíců fanoušků a nechal nadšený dav zpívat dlouhé pasáže svých písní.

Rušno bylo i na dalších jevištích, například na YouTube stage potěšili příznivce tvrdé muziky američtí The Ghost Inside. Dnešní program zahájilo po 15:00 vystoupení písničkáře Xindla X, který vzhledem ke spojení s Orchestrem Karla Vlacha nazval svůj projekt Xindl XXL. Vystoupil i držitel Ceny Anděl Boris Carloff.

Na desítce různých pódií se do pátku představí dvě stovky kapel, dýdžejů a umělců. Program nabídne multižánrový program, v němž zájemci najdou drsnou americkou kapelu Queens of the Stone Age, tuzemskou pěveckou legendu Karla Gotta i vycházející britskou hvězdičku Chlöe Howlovou. Páteční program je pak věnován tuzemské hudební scéně.

Největšími hvězdami středečního programu budou americké kapely The Gaslight Anthem, Gogol Bordello, Papa Roach nebo kanadští Billy Talent. Tuzemskou scénu mimo jiné zastoupí Goodfellas, Sunshine, Cartonnage a Pipes and Pints. (čtk)

08:30
Čtvrt milionu korun na film v Karlových Varech dostal gruzínský režisér

Každý rok producenti představují na MFF v Karlových Varech nejnovější celovečerní projekty ze střední a východní Evropy v programu Works in Progress. Letos jich bylo 19. Mezinárodní porota zvolila ten nejslibnější, který získal 10 tisíc eur (zhruba 260 tisíc korun) ve formě služeb od barrandovského studia. Stal se jím gruzínský projekt Blind dates režiséra Levana Koguašviliho. Cenu z rukou generálního ředitele Barrandov Studia Petra Tichého ve středu převzala producentka Olena Jeršová.

Jednodenní prezentace pro mezinárodní distributory, nákupčí a festivalové dramaturgy nabídl výběr kvalitních právě dokončených celovečerních filmů nebo filmů ve fázi post-produkce, jejichž premiéra je plánována po červenci 2013. Producenti představili své snímky v osmiminutové prezentaci s ukázkou z filmu. "Tento film jsme vybrali pro režisérovu jasnou vizi, smysl pro humor a úžasně minimalistické herecké výkony při ztvárňování křehkosti lidských vztahů. Doufáme, že cena pomůže tvůrcům snímek dokončit a vytvořit skvělý film," zdůvodnila své rozhodnutí porota, ve které usedl za Česko producent Pavel Strnad.

"Rádi se zúčastňujeme Industry sekce a sbližujeme se s profesionály z celého světa. Jsou to především mladí lidé. Rádi je podpoříme, aby se naučili vyhledávat naše studio pro své budoucí velké projekty," řekl Tichý.

Snímek líčí příběh čtyřicetiletého učitele z Tbilisi, který stále žije s rodiči. Jeho matka ho soustavně otravuje s tím, aby už konečně dospěl a oženil se. On ale nemá na ženy štěstí a se svou nezadanou kamarádkou Ivou surfuje na internetových seznamkách. Po dalším neúspěšném rande se seznámí s kadeřnicí Mananou, do které se zamiluje. Avšak ukáže se, že je vdaná a její manžel Tengo byl právě podmínečně propuštěn z vězení. (čtk)

09:40
Hitparádu už znovu vede Jaromír Nohavica

Písničkář Jaromír Nohavica se s kompilací Tenkrát / Nostalgie 90.let vrátil do čela tuzemské hitparády. Na druhé místo odsunul devatenácté studiové album heavymetalové skupiny Black Sabbath s názvem 13, první se zpěvákem Ozzy Osbournem od roku 1978. Nohavica má ještě na čtvrtém místě své poslední album Tak mě tu máš. Údaje zveřejnila na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

Na třetí místo ze šestého postoupila francouzská zpěvačka Isabella Geffroyová známá pod uměleckým jménem Zaz s deskou Recto Verso. Na pátém je kapela Doctor P.P. zpívajícího právníka Petra Pečeného s albem Zdravý doktor, následují Tři sestry a jejich nahrávka Líná hudba holý neštěstí. Sedmá je skupina 30 Seconds to Mars s albem Love Lust Faith + Dreams, která se tento týden představila na festivalu Rock for People. Na osmé místo ze čtvrtého sestoupila Lucie Vondráčková s nahrávkou Oheň. Devátá je nahrávka Inzerát kapely Kryštof a desítku nejprodávanějších desek uzavírá poslední deska kapely Bon Jovi What About Now.

Mezi dvaceti nejprodávanějšími alby z tuzemské produkce ještě skončil Racek Tomáše Kluse, kompilace Tata Bojs Hity a city, Divokej Bill s albem 15 a nahrávka rapperů Prago Union s názvem Vážná hudba. Ze zahraničních alb byl ještě zájem o Pink s deskou Truth About, Daft Punk s novinkou Random Access Memories, Depeche Mode s Delta Machine, Didn't It Rain od Hugha Laurieho alias Doktora House a taneční výběr Summer Hits 2013. (čtk)

09:59
Hanáková: Dům na rohu Václavského náměstí zbourejte

Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Jde o konečné stanovisko, řekla mluvčí Lenka Brandtová.

Majitel tak může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty. Nesouhlasí s ním řada odborníků, proti se několikrát demonstrovalo. (čtk)

10:03
Tanec Praha dnes vyvrcholí slavným Akramem Khanem

Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Praha dnes večer vyvrcholí současným špičkovým tancem. Ve Státní opeře vystoupí jeden z nejuznávanějších choreografů a tanečníků své generace Akram Khan z Velké Británie. Představení se opakuje i ve čtvrtek.

Českému publiku předvede sólový program Desh, za který získal prestižní cenu Laurence Olivier Award za Nejlepší taneční produkci roku 2012.

Intimní a zároveň epické dílo Desh ukazuje křehkost jednoho muže tváří v tvář síle odhodlání lidského ducha, která je mnohokrát pokoušena v rytmu práce, snů, obrody a touhy po přežití. Umělec citlivě a prozíravě podle odborníků přesahuje svůj životní příběh.

Tanec Praha nabídl za šest týdnů desítky tanečních souborů a choreografů téměř dvacítky národností, k významným událostem patřila rovněž inscenace 32 rue Vandenbraden vlámského souboru Peeping Tom. (čtk)

11:14
Yoko Ono vydává uměleckou knihu Acorn

Téměř 50 let poté, co napsala uměleckou knihu Grapefruit (Grep), se spisovatelka, umělkyně a mírová aktivistka Yoko Ono - která ovšem zůstává nejznámější díky manželství s Johnem Lennonem - rozhodla vydat pokračování. Její nová kniha s názvem Acorn (Žalud) vyjde 15. července a je složená ze stovky "návodných básní a kreseb". Podle autorky by čtenáře měly inspirovat a přivést je k přemýšlení a čtení, napsala dnes agentura Reuters.

Acorn se vrací v čase, protože jde o projekt, který vdova po jednom ze členů slavných Beatles původně vytvořila pro internet v 90. letech minulého století. Každý den po dobu 100 dní předložila lidem jinou myšlenku, nad níž se měli zahloubat. A nyní je posbírala do knihy.

"Líbí se mi tenhle nápad, protože spousta lidí už knížky nečte. Chodí jenom na internet," řekla letos osmdesátiletá Ono v rozhovoru. "Vracím se tímhle způsobem zpátky, protože opravdu věřím, že číst knihu je naprosto odlišný zážitek než internet a způsob, jakým k vám přichází - informace, komunikace."

Každá z návodných básní je doplněná tečkovanou kresbou, která nutí čtenáře "ještě trochu zaměstnat mozek", dodala Ono. A text spolu s ilustrací pobízejí čtenáře, aby se podívali na svět kolem sebe odlišným způsobem. Například v básni Sky Piece VIII (kousek nebe) Ono píše: "Posaď se pod modré nebe / Nech hlavu otevřenou a prázdnou / Nech k sobě přijít myšlenky / Hýčkej si je." (čtk)

11:49
Jerry Schatzberg přivezl do Varů tři své filmy

Tři ikonické filmy Jerryho Schatzberga ze zlaté éry americké kinematografie představuje karlovarský festival. Dnes dopoledne tento režisér a bývalý fotograf uvedl v Městském divadle svůj debut z roku 1970 Žena s tajenkou, ve kterém herečku Faye Dunawayovou proměnil v zářivou hvězdu. Šlo o digitálně restaurovanou verzi, která měla předloni premiéru v Cannes.

Schatzberg už na festivalu představil civilně a lakonicky laděné milostné drama Panika v Needle Parku, jež se opírá o strhující herecké výkony Ala Pacina a Kitty Winnové. Ta byla oceněna v roce 1971 na MFF v Cannes.

Stejně tak je dodnes ceněna jeho komorní tragikomedie Strašák, která v Cannes získala v roce 1973 hlavní cenu. Režisér v ní citlivě využil herecké souhry dvou velkých hvězd - Genea Hackmana a Ala Pacina v rolích dvou povahově rozdílných vagabundů, kteří se při stopování sejdou na opuštěné silničce kdesi v Kalifornii. Oba se pokoušejí změnit svůj život a zahnat stíny minulosti.

Jerry Schatzberg do Varů přijel nejen pracovně, ale i s touhou vyfotit město. V 60. letech fotografoval pro časopisy Vogue, Esquire, Glamour i Life, před hledáčkem jeho fotoaparátu byli Beatles, Claudia Cardinaleová, Bob Dylan, Jane Fondová, Harold Pinter, Roman Polanski i Fidel Castro. V New Yorku fotil velkou část české nové vlny v emigraci, například Miloše Formana, Vojtěcha Jasného či Ivana Passera. Dodnes prý neopouští dům bez fotoaparátu. Právě připravuje výstavu svých reportážních snímků, která bude v listopadu otevřena v Paříži.

"Do svých fotek jsem se vždycky snažil dostat pohyb a špetku skutečného života. S každým jsem chtěl alespoň hodinu před fotografováním mluvit, něco se o něm dozvědět a využít to," řekl v rozhovoru pro Festivalový deník. Kritici ho označují za dlouhodobě podhodnoceného a současně nepřehlédnutelného tvůrce. Měl výjimečné postavení mezi talentovanými filmaři, kteří se v 70. letech postarali o renesanci amerického filmu. Na rozdíl od většiny z nich později nepodlehl prvoplánové komercionalizaci svých postojů. Jako režisér debutoval až ve svých 43 letech. (čtk)

12:38
Zemřel jazzový pianista Smith, který vedl kapelu Elly Fitzgerald

Ve věku jedenadevadesáti let zemřel Paul Smith, americký jazzový pianista, jenž natáčel například s Dizzym Gillespiem či bavičem Bingem Crosbym. O jeho úmrtí informoval deník Los Angeles Times.

Smith vystudoval klasický klavír, profesionálně začal hrát ještě v raném dětství. Své první album Liquid Sounds vydal v roce 1954. Na něj později navázal více než šedesáti deskami. Například dlouhých jedenáct let působil jako klavírista a lídr kapely, která doprovázela Ellu Fitzgerald. (red)

14:02
Olomouc se v létě zasvětí baroku, chystají se opery i prohlídky

Olomouc se v červenci zasvětí baroku. Obyvatelé i návštěvníci se mohou těšit na barokní opery, ale i prohlídky města s barokní tématikou či výtvarné dílny pro děti. Centrum dění bude v atriu jezuitského konviktu Uměleckého centra Univerzity Palackého, kde vyrostla světově unikátní replika barokního divadla. První ročník divadelně-operních představení s názvem Olomoucké barokní slavnosti se uskuteční od 8. do 19. července. Novináře o tom dnes informovali pořadatelé slavností.

"Centrálním tématem Barokních slavností bude opera. Během 12 dnů návštěvníci uslyší tři opery - půjde o Endymio, Yta innocens a Torso. Jde o unikátní opery napsané na barokní libreta. První a poslední den slavností bude navíc na nádvoří inscenována pantomima pro celou rodinu," uvedl umělecký vedoucí souboru Ensemble Damian a skladatel Tomáš Hanzlík.

Podle pořadatelů akce nepůjde přitom o klasický koncert či operní představení, ale p takzvanou Palácovou slavnost. Každý z večerů bude začínat stejně jako v období baroka - takzvanou hudbou k tabuli, během které mohou návštěvníci za doprovodu hudby konverzovat a občerstvovat se v prostorách zahrady a 1. nádvoří. Poté přijde na řadu jedna ze tří oper přichystaných pro tento festival. Odehrají se v replice barokního divadla v prostorách atria krytého skleněnou střechou.

Opery jsou podle Hanzlíka inscenovány jako pestrá a odlehčená zábava ve stylu barokního kabaretu. Návštěvníci se mohou těšit na opery, které zazněly v 18. století v Kroměříži během oslav olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala ze Schrattenbachu, který svých narozenin či jmenin rád využíval ke vznešenému teatralizování. V kroměřížském zámeckém divadle tak minimálně dvakrát do roka zazněla operní premiéra. Z děl se zachovala pouze libreta, hudbu vytvořil s použitím dobových zachovaných fragmentů skladatel Hanzlík.

Slavnosti mají podle zástupců magistrátu přispět k oživení turistického ruchu v Olomouci během léta. "Každý rok vedeme na začátku léta diskusi, zda Olomouc dostatečně využívá svůj turistický ruch. Letos jsme se rozhodli pro změnu, uvolnili jsme v rámci cestovního ruchu na tento záměr poměrně velkou částku 300.000 korun. Projekt je ambiciózní, potrvá 12 dní. Vnímáme to jako první krok, rádi bychom v něm pokračovali i v příštích letech," uvedl náměstek olomouckého primátora Jan Holpuch.

Slavnosti budou doprovázet také barokní prohlídky. Během konání této přehlídky budou zaměřeny na barokní skvosty města, církevní památky z období baroka a na vojenskou barokní pevnost. (čtk)

16:24
Jan Lukeš vydal knihu o českém a slovenském poválečném filmu

Nakladatelství Slovart vydalo knihu publicisty, kritika a historika Jana Lukeše Diagnózy času: Český a slovenský poválečný film. Synteticky v ní zpracoval dějiny kinematografie v obou polovinách bývalého Československa v období od roku 1945 do současnosti. Knihu, kterou psal 15 let a doplnil 660 fotografiemi, dnes Lukeš představil na karlovarském festivalu.

Dějiny české a slovenské kinematografie jsou skoro stejně dlouhé jako dějiny filmu vůbec: už půl roku po první filmové projekci bratří Lumiérů se v červenci 1896 promítalo také v Čechách a v roce 1898 vznikly i první původní české snímky, dokumentární i hrané. Cesta československého filmu od amatérismu k profesionalitě, od němých snímků ke zvukovým, od úplných počátků přes novou vlnu až na začátek druhého desetiletí 21. století je v této publikaci pojednána v rámci historických peripetií. Film, stejně jako jiná odvětví umění, donutily uzavírat kompromisy s ideologiemi nebo zákonitostmi, s nimiž se musí vyrovnávat.

"Zajímalo mě, jak film podléhal politické moci po roce 1945 a jak se s ní pokoušel zápasit. Myslím, že ten boj není ukončen ani dnes, kdy žijeme v relativně svobodném prostřední, ale politická moc uplatňuje svůj vliv jinými způsoby. Je to téma, které stálo za zpracování," uvedl Lukeš.

Podle umělecké poradkyně karlovarského festivalu Evy Zaoralové jde o nesmírně kvalitní publikaci, kterou domácí kinematografie potřebovala. "Už teď vím, že se k ní budu často vracet," řekla. Na 480 stranách přináší přehledně řazená fakta o českých i slovenských filmech zasazená do kontextu doby. Je cenným zdrojem informací pro všechny příznivce kinematografie.

Jan Lukeš v letech 1969-1976 absolvoval obor čeština - dějepis na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval jako čistič oken, od roku 1978 publikoval časopisecky, pod jménem Tomáš Unzeitig v samizdatových Lidových novinách. V letech 1987-1989 byl výzkumným pracovníkem v Čs. filmovém ústavu, pak externím pedagogem dějin a teorie filmu na Pedagogické fakultě v Plzni. Zastával místo vedoucího kulturní rubriky Lidových novin, byl redaktorem nakladatelství Scéna.

Do roku 2012 byl vedoucím redaktorem a editorem knižní edice Národního filmového archivu. Od roku 1999 je s Janem Schmidem scenáristou a moderátorem televizní revue o literatuře Třistatřicettři. Je autorem námětu a scénáře televizního cyklu portrétů českých a slovenských filmařů Zlatá šedesátá (Martin Šulík, 2009, 26 dílů) a dvoudílného dokumentárního filmu 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna (2010). (čtk)

17:43
Památník písemnictví na Moravě představuje literární počiny Baťů

Bratři Tomáš a Jan Antonín Baťovi patřili nejen k nejvýznamnějším průmyslníkům prvorepublikového Československa, ale kromě velkovýroby obuvi se věnovali také literatuře. Jejich tvorbu, zastoupenou úvahami, ale i prózou a poezií představuje dnes zahájená výstava v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě u Brna.

"Málo se ví, že v pozůstalosti Tomáše Bati se dochovala zajímavá báseň. Široká literární činnost Jana A. Bati u nás zůstala téměř bez povšimnutí," řekla dnes za tvůrce výstavy nazvané Baťa od projevů k poezii a próze Kristýna Cimalová.

Tomáš (1876-1932) a jeho mladší nevlastní bratr Jan Antonín (1898-1965) jsou autoři četných úvah a projevů. Druhému z nich vyšly i dvě autobiografické knihy Těžké časy a Román života.

Tvůrci výstavy upozorňují i na soubor článků Jana Antonína, který vyšel pod názvem Spolupráce. Patrně nejznámější byla jeho kniha Budujme stát pro 40,000.000 lidí. Navrhl v ní rozsáhlé hospodářské reformy důležité pro rozvoj Československa.

Mimo jiné v ní popisuje magistrálu, která by podle něj měla zemi protnout od západu Čech až po východ Podkarpatské Ukrajiny. Stala se předobrazem dálnice D1, kterou později začali budovat komunisté.

Výstava prezentuje nejen tyto tisky, ale i projevy dalších tzv. baťovců, s nimiž Baťové budovali ve Zlíně své obuvnické impérium. Tvůrci výstavy připomínají, že Baťové měli své četné příznivce, ale i odpůrce. Výstava má napomoci pochopit ideje, z nichž vycházeli. Akce potrvá do 29. září. (čtk)

18:19
Na karlovarský festival přijede oscarový herec F. Murray Abraham

Na karlovarský festival přijede americký herec F. Murray Abraham, Oscarem oceněný představitel Salieriho z Formanova filmu Amadeus. Dnes to oznámila festivalová produkce.

F. Murray Abraham je v době konání karlovarské přehlídky hostem hudebního festivalu Prague Proms 2013, kde se 3. července představí v hlavní zpívané roli světově premiérovaného díla A Grateful Tail Symphony. "Díky spolupráci s vedením festivalu Prague Proms se podařilo zorganizovat hercovu cestu na MFF Karlovy Vary," uvedlo tiskové středisko. F. Murray Abraham společně s kameramanem Miroslavem Ondříčkem předá výtvarníku Theodoru Pištěkovi Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, a to ve čtvrtek 4. července v 18:30 v Karlovarském městském divadle. K poctě Theodora Pištěka bude uveden právě film Amadeus.

Role Salieriho je nejvýraznějším bodem ve filmografii tohoto herce. Kromě Oscara za ni získal také Zlatým glóbus. Za svou padesátiletou hereckou kariéru vytvořil F. Murray Abraham desítky filmových a televizních rolí. Například se představil ve Jménu růže (The Name of the Rose, režie Jean-Jacques Annaud) nebo Allenově Mocné Afrodité (Mighty Aphrodite). Intenzivně se věnoval i divadelní práci, která zahrnuje účinkování v klasických shakespearovských kusech i třeba v inscenaci Beckettova Čekání na Godota. Působí rovněž jako pedagog.

F. Murray Abraham rovněž na MFF Karlovy Vary uvede ve čtvrtek od 22:30 ve Velkém sále hotelu Thermal společně s Oliverem Stonem film Zjizvená tvář, který podle Stonova scénáře natočil režisér Brian De Palma. (čtk)

19:20
Sochy z domažlického sympozia ozdobí cestu k místu husitské bitvy

Tradiční výtvarné sympozium hostí do soboty Domažlice. Letos je zaměřeno na sochařství a na materiál kámen a dřevo. Z děl, která během několika dnů vytvoří umělci z Česka a z Německa, vznikne přírodní galerie. Bude podél stezky vedoucí z Domažlic na nedaleké návrší Baldov, kde se v roce 1431 odehrála jedna z husitských bitev. Sympozium tradičně doplní hudební festival Hudba pod hradem, řekl dnes šéf městského kulturního střediska Kamil Jindřich.

Sochaři pracují v zahradě augustiniánského kláštera v blízkosti náměstí. Z dubových kmenů, žuly a z trachytu vytvářejí umělecká díla před očima návštěvníků, kteří tudy denně procházejí. Inspirace slavnou bitvou dala podnět k tématu sympozia - Cestou k Baldovu, symbolu husitství..., řekl Jindřich.

Sympozium se letos jmenuje Tusta Sculpta a ve městě se koná od roku 2005 už podeváté. Každý rok se věnuje jinému materiálu a jinému uměleckému zaměření. Loni při sympoziu Tusta vitrea své umění předvedlo několik desítek sklářů, v předchozích letech tvořili na začátku července v Domažlicích také dřevosochaři, kamenosochaři, keramici a kováři.

Součástí výtvarné akce je festival Hudba pod hradem, který se uskuteční večer 5. a 6. července v zahradě pod Chodským hradem. Vystoupí Radim Hladík a Blue Effect, Žlutý pes s Ondřejem Hejmou, kapela Zrní, držitel ceny Anděl 2012, renesanční folkrocková kapela Klíč, vokální kvintet Hlasoplet a Zrcadla. (čtk)

20:33
Johnny Depp se představí jako indiánský bojovník Tonto

Jako indiánský bojovník Tonto bojuje Johnny Depp v novém filmu Osamělý jezdec proti nespravedlnosti na Divokém západě. Po čase se tak uznávaný herec vrací k žánru westernu, v němž exceloval v roce 1995 ve snímku Mrtvý muž. Snímek Osamělý jezdec, v němž se po jeho boku objevuje Armie Hammer, uvede distribuční společnost Falcon do tuzemských kin 4. července.

Pod dobrodružným dvě a půl hodiny trvajícím snímkem, ve kterém nechybí ani humor, jsou podepsáni producent Jerry Bruckheimer a režisér Gore Verbinski. Oba tvořili tvůrčí tým, který stojí za vznikem fenoménu filmové série Piráti z Karibiku. Na ní se jako herec výrazně podílel také Depp.

Režisér Verbinski ve snímku Osamělý jezdec nově zpracovává v Americe dobře známý příběh, na jehož začátku je jednotka amerických rangerů přepadena zákeřným banditou Bartholomewem "Butchem" Cavendishem. Jeden z vojáků John Reid (Armie Hammer) díky pomoci indiána jménem Tonto přežije. Ti dva se pak vydávají na zběsilou jízdu plnou překvapení a humorných neshod, které musejí oba hrdinové překonat. Tonto se při tom s Reidem dělí o příběhy, které způsobí proměnu Reida, muže zákona, v legendu spravedlnosti bojující proti chamtivosti a korupci.

"Příběh je organicky svázáný do problematiky našeho spojení se zemí, takže se v něm krajina stala jednou z postav," podotkl v jednom z rozhovorů režisér Verbinski.

Johnny Depp známý zvláště pro své výkony ve filmech Střihoruký Edward, Ospalá díra, Piráti z Karibiku, Hledání Země Nezemě nebo Karlík a továrna na čokoládu, si hlavní postavu v netradičním westernu vyzkoušel již v případě Mrtvého muže pod režijním vedením Jima Jarmusche. Ztvárnil v něm postavu Williama Blakea. (čtk)

07:41
Vizovický festival Masters of Rock ozdobí Accept i Avantasia

Areál likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích na Zlínsku od 11. do 14. července opět obsadí fanoušci tvrdé muziky. Letošní jedenáctý ročník festivalu Masters of Rock je opět láká především na zahraniční hvězdy. Hlavním tahákem bude metalová opera Tobiase Sammeta Avantasia, mezi další lákadla bude patřit například vystoupení německé heavymetalové legendy Accept nebo švédského kytaristy Yngwieho Malmsteena."Avantasia chystá v neděli tříhodinový set, extra dlouhé vystoupení speciálně pro Masters of Rock. Je to takový all stars projekt, ve kterém účinkuje spousta špičkových legendárních zpěváků, jako jsou třeba Michael Kiske (ex Helloween, Unisonic), Eric Martin (Mr. Big) nebo Ronnie Atkins (Pretty Maids). Půjde o nejdelší vystoupení jednoho umělce v celé historii festivalu," popsal vystoupení hlavní hvězdy festivalu ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron.

Do Vizovic i letos míří hudební příznivci z více než 30 zemí. Vstupenky mířily kromě okolních zemí i do Jižní Ameriky, Skandinávie a Ruska. Na Zlínsko každoročně dorazí asi 20.000 vyznavačů metalu, počet obyvatel pětitisícových Vizovic tak naroste až pětinásobně. Festivalem bude žít celé město, chystají se hospodští, stánkaři, prodejci potravin, ale i policisté. Fanoušky ale především zajímá na 70 kapel, které vystoupí na dvou pódiích likérky.

Skupina Accept hodlá před davem svých příznivců ve Vizovicích natočit své od comebacku v roce 2009 první živé DVD. V programu festivalu ani letos nechybí spojení metalové kapely s filharmonií, které tentokráte obstará německé trio Rage doplněné muzikanty ze Španělska z Lingua Mortis Orchestra. Unikátní bude i vystoupení Yngwieho Malmsteena, který v létě kromě Vizovic hraje již jen v Dubaji. Poprvé na Masters of Rock bude hrát také finská formace Leningrad Cowboys známá svéráznými kostýmy a bujarou show. (ČTK(

08:50
V Obecním domě zazpíval filmový Salieri, Murray Abraham

Spontánním potleskem ve středu večer odměnili posluchači dalšího koncertu letního hudebního festivalu Prague Proms premiéru skladby Stevena Mercuria A Grateful Tail Symphony (Symfonie vděčné oháňky), kterou v pražském Obecním domě dirigoval a s Českým národním symfonickým orchestrem (ČNSO) provedl sám autor.

Pozornost byla ale hlavně upřena na amerického filmového a divadelního herce Fahrida Murraye Abrahama, který zpíval přes mikrofon třetí část skladby, vyznání psa na konci života. Text vychází z prózy amerického spisovatele Eugena O´Neilla. Muzikálová melodie se posluchačům líbila natolik, že Abrahama, který je zakotven v paměti českých diváků především jako Salieri ve filmu Miloše Formana Amadeus, odměnili potleskem i uprostřed skladby.

Třiasedmdesátiletý Abraham se po třiceti letech vrací do Prahy, kde natáčel Amadea. Za roli Salieriho získal Oscara. (ČTK)

11:03
Karlovarský festival dnes ocení Theodora Pištěka

Vrcholem dnešního programu karlovarského festivalu bude vpodvečer v Městském divadle projekce Formanova Amadea, kterou předznamená předání Křišťálového glóbu akademickému malíři a oscarovému kostýmnímu výtvarníkovi Theodoru Pištěkovi. Do dějiště festivalu Pištěk přijel ve středu vpodvečer.

Projekci ozvláštní nečekaný host - americký herec F. Murray Abraham, Oscarem oceněný představitel Salieriho z filmu Amadeus, který se v úterý v rámci festivalu Prague Proms představil v hlavní zpívané roli světově premiérovaného díla A Grateful Tail Symphony. Abraham cenu karlovarského festivalu Pištěkovi předá s kameramanem Amadea Miroslavem Ondříčkem. Vzápětí uvede ve Velkém sále hotelu Thermal s Oliverem Stonem film Zjizvená tvář, který podle Stonova scénáře natočil režisér Brian De Palma.

Festival ve čtvrtek nabízí dalších téměř šest desítek projekcí. Jeho 48. ročník skončí v sobotu vyhlášením cen včetně té za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, kterou převezme držitel tří Oscarů Oliver Stone. (ČTK)

11:35
Ve Varech k dnešku prodali už 104.910 vstupenek

Už přes 100.000 vstupenek se k dnešnímu ránu prodalo na na MFF v Karlových Varech. Podle informací tiskového střediska se tu akreditovalo 10.453 účastníků, z toho 326 filmových tvůrců, 778 filmových profesionálů, 624 novinářů a 8725 držitelů takzvaných Festival Passů. Prodáno bylo 104.910 vstupenek na 307 projekcí.

Částku 1,5 milionu korun věnovali mediální partneři karlovarského festivalu neziskové organizaci DebRA, která se stará o pacienty postižené vážnou kožní chorobou, známou jako nemoc motýlích křídel. V Česku jich žijí dvě stovky. Výkonná ředitelka společnosti Vodafone Česká republika Muriel Antonová a prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška podepsali v Karlových Varech novou partnerskou smlouvu.

Na jejím základě bude Vodafone pokračovat v pozici hlavního partnera festivalu do roku 2016. Spolupráce byla zahájena před šesti lety. "Vztahy s našimi partnery stavíme a chceme stavět na dlouhodobé spolupráci, která je přínosná pro obě strany," komentoval to Bartoška. (ČTK)

14:12
Pilsner Fest nabídne známé české kapely i maďarskou formaci

Klasické taháky festivalových pódií, jako jsou kapely Kryštof, Sunshine, Buty, 100 zvířat a další nabídne letošní Pilsner Fest, který se uskuteční 5. října. Kromě toho organizátoři přislíbili vystoupení maďarské folk-punkové kapely Firkin, chystá se také netradiční propojení kapel. K dispozici budou dvě scény, každou kapelu čeká hodinový koncert. Jako první zahrají v areálu plzeňského Prazdroje ve 13:30 plzeňští rodáci Mandrage, informovali ČTK organizátoři.

"Letošní Pilsner Fest bude v tom nejlepším smyslu tradiční i nečekaně nový. Kromě jedinečného spojení kapely Čechomor se symfonickým orchestrem se představí nová moderátorská dvojice Nasty a En.dru, u kterých nikdy nebudete vědět, kdy se připojí ke kapelám a budou s nimi jamovat. Jejich umění beatboxu a hudební cit je jedinečný," řekl hudební dramaturg akce Pavel Anděl.

Pilsner Fest, který by podle organizátorů mohlo navštívit kolem 20.000 lidí, je letos nově koncipován jako nikoli dvoudenní, ale jen jednodenní narozeninová oslava uvaření první várky ležáku Pilsner Urquell. "Přesto si svou hudební podstatu zachovává a bude tradičně garancí dobré hudební produkce," řekl mluvčí pivovaru Vladimír Jurina. (ČTK)

16:00
Společnost RWE ocenila Davida Ondříčka za film Ve stínu

Temná detektivka Ve stínu režiséra, producenta a scenáristy Davida Ondříčka má za sebou kromě spousty cen a uvedeních na zahraničních přehlídkách i velké turné po Spojených státech. "Během tří neděl jsem tam navštívil deset měst, kde jsme měli téměř dvě desítky projekcí včetně dvou festivalů. V Seattlu, což je největší americký festival v počtu uvedených filmů, jsem se jako režisér umístil na druhém místě mezi 450 snímky a Ivan Trojan na čtvrtém. Kolem nás byly neuvěřitelné hvězdy," řekl dnes Ondříček ČTK. Stále doufá, že se tento snímek prodá do větší americké distribuce. Na karlovarském festivalu dnes tento snímek uvedl spolu se scenáristou Markem Epsteinem a početnou tvůrčí delegací včetně herců v Malém sále Thermalu - a bylo plno.

Protože je Ve stínu nejčastěji oceňovaným snímkem z 28 filmů, které dosud vznikly v projektu RWE - energie českého filmu, udělila letos tato společnost Ondříčkovi cenu Modrá kostka. V minulosti ji získala například Kamila Magálová za roli Heleny v komedii Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel a Eliška Balzerová, představitelka babičky Vilmy v komedii Ženy v pokušení.

Temné kriminální drama z 50. let Ve stínu získalo Českého lva za rok 2012 v devíti kategoriích včetně těch hlavních, tedy za nejlepší scénář, režii a film. Tvůrci převzali i pět Cen české filmové kritiky. Kromě zahraničních ocenění byl David Ondříček v USA vybrán do prestižní přehlídky 10 Directors to Watch, kterou organizuje časopis Variety. Byl zařazen mezi osobnosti, které jsou příslibem pro rozvoj kinematografie nejen v tuzemsku, ale i v mezinárodním měřítku. "Ve stínu jinak stále objíždí festivaly a prodává se do různých zemí - příští týden bude mít například premiéru v Polsku," dodal Ondříček. (ČTK)

17:33
Benátský filmový festival zahájí premiéra sci-fi filmu Gravitace

Mezinárodní filmový festival v Benátkách letos zahájí americký vědeckofantastický film Gravitace známého mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Hlavní role v něm hrají Sandra Bullocková a George Clooney. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na sdělení organizátorů. Již 70. ročník jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů na světě začne 28. srpna a potrvá do 7. září.

Gravitace je 3D sci-fi thriller. Bullocková v něm představuje biomedicínskou inženýrku Ryan Stoneovou, která je na své první vesmírné misi, a Clooney zkušeného astronauta Matta Kowalského. Oba se po neštěstí, které postihlo jejich vesmírné plavidlo, ocitnou v nezáviděníhodné situaci - volně se vznášejí v otevřeném prostoru na oběžné dráze kolem Země.

Cuarón se ve známost široké veřejnosti dostal zřejmě nejvíce díky režírování Harryho Pottera a vězně z Azkabanu. Další známá díla jsou Mexická jízda nebo Potomci lidí, za nějž byl třikrát nominován na Oscara. Porotu letošního ročníku benátského festivalu povede veterán italské kinematografie Bernardo Bertolucci, kterého asi nejvíce proslavil film Tango v Paříži z roku 1972 s Marlonem Brandem v hlavní roli. (ČTK)

06:52
Na Rock for People vystoupil Karel Gott

Aplaus zaplněného velkého stanu a okolních prostor si ve čtvrtek na festivalu Rock for People v Hradci Králové vysloužil Karel Gott. Jeho zhruba hodinové vystoupení zastínilo koncerty většiny zahraničních hvězd. Přibližně 12 tisíc fanoušku různého věku vytvořilo už před Gottovým příchodem téměř fotbalovou atmosféru, když se ozývalo hromadné skandování "Už je to tady!" a "My chceme Gotta!".

Nejpopulárnější tuzemský zpěvák za doprovodu Boom Bandu zahájil koncert písní Noční král (I Drove All Night), při kterém si okamžitě získal publikum, v němž mnozí drželi v rukách pivní kelímky s portrétem rekordmana v anketě Český slavík, který má 37 Zlatých a Českých slavíků.

"Jestli jsem něco opravdu nečekal, tak to bylo takové přijetí," řekl Gottt. Do repertoáru zařadil novější písně i staré hity jako třeba Trezor nebo Stokrát chválím čas. Neváhal nasadit ani swingovou skladbu Je nebezpečné dotýkat se hvězd známou z filmu Kdyby tisíc klarinetů. Evu Pilarovou v duetu nahradila vokalistka Dasha. "Šetřete si síly, já mám dnes výborné přídavky," žertoval s bouřícím publikem, které tancovalo a zpívalo refrény hitů jako Být stále mlád, C'est la vie, Včelka Mája nebo Lady Carneval, při které se na jevišti objevily pestře oblečené karnevalové tanečnice.

"Už čtvrt hodiny před začátkem koncertu ze mě při skandování 'Karel, Karel!' spadla obava, že tady může být publikum, které zrovna nemiluje Karla Gotta nebo mohou být z tolika hudby unavení. Ale bylo to něco takového, jako když se zpěvákovi zdá ten nejlepší sen," řekl Gott po koncertu, po němž ještě dlouho zůstala část obecenstva na místě a vyvolávala jeho jméno.

Koncert sledovala i více než stovka královéhradeckých seniorů, jejichž výběr měly na starosti pečovatelské služby. "O místa ve třech autobusech byl mezi seniory obrovský zájem. Dopravu hradí sociální odbor královéhradeckého magistrátu a o volný vstup se postarali pořadatelé. Jde o dobrý příklad rozvoje mezigeneračního dialogu," uvedla náměstkyně primátora Anna Maclová. (čtk)

07:07
Závěrečný den Rock for People nabídne speciální projekce

Závěrečný den festivalu Rock for People, který se koná od 2. července v Hradci Králové, dnes nabídne několik speciálních hudebních projektů tuzemských kapel a interprety zvučných jmen. Poslední festivalový den se představí skupina Kabát s Big bandem, Tomáš Klus, Horkýže Slíže, Mandrage společně s A Banquet, Pražský výběr, Aneta Langerová, Sto zvířat nebo Kryštof.

Za bicí kapely Eddie Stoilow pak usedne fotbalový brankář Petr Čech. Také Filharmonie Hradec Králové přijede se speciálním programem věnovaným produkci Beatles.

Na desítce různých pódií se od 2. do dneška představí dvě stovky kapel, dýdžejů a umělců. Pořadatelé zatím odhadují návštěvu na přibližně 20 tisíc hudebních fanoušků. Podle mluvčího hradecké policie Jana Čížkovského je situace na festivalu bez větších problémů.

Festivalu zatím přeje počasí. Loňský ročník Rock for People sice přinesl rekordní návštěvu přes 30 tisíc lidí, ale přesto skončil ve ztrátě několika milionů korun. Program vážně narušila prudká bouře, kvůli níž pořadatelé museli zrušit část programu. (čtk)

08:25
Alice Nellis dnes ve Varech uvede film Revival

Karlovarský festival nabídne dnes vpodvečer premiéru hudební komedie Alice Nellis s názvem Revival. Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg v ní hrají kamarády, jejichž rocková skupina se rozpadla v roce 1972, a kteří se rozhodli pokusit o její velkolepý comeback.

V dalších rolích se v ní objeví Zuzana Bydžovská, Vojta Dyk, Jenovéfa Boková a Richard Genzer. "Revival je komedie o rokenrolu a jednom podvodu, který vyšel tím, že se vůbec nepovedl," charakterizuje snímek Alice Nellis. Do kin bude uveden od 11. července.

Všech čtrnáct snímků z hlavní soutěže už mělo na festivalu evropskou či světovou premiéru, a tak porota v čele s režisérkou Agnieszkou Hollandovou bude během dneška dokončovat svůj verdikt. Vítěze vyhlásí v sobotu večer ve Velkém sále Thermalu, kde cenu za přínos kinematografii převezme Oliver Stone.

V kuloárech se pochopitelně hovoří o kandidátech v jednotlivých kategoriích. V této souvislosti se zmiňuje například italský snímek Ať žije svoboda v souvislosti s oceněním za herecký výkon pro Toniho Servilla a dále například chorvatský snímek Knězovy děti, maďarský Velký sešit či dílo německého režiséra Oskara Roehlera Prameny života. Bez naděje prý nemusí být ani americký debut Ptáče a řecký film Září. (čtk)

09:05
Zaffirelli: Vedení milánské La Scaly je diletantské

Známý italský divadelní a filmový režisér Franco Zeffirelli se ostře opřel do repertoáru, který nabízí milánská La Scala. V rozhovoru poskytnutém agentuře APA obvinil nynější vedení slavné italské operní scény z diletantismu.

"Bolí mě a popuzuje, že La Scala se dostala do rukou diletantů, kteří nemají pražádný smysl pro tradici ani dobrý vkus. To La Scale, chrámu italské opery, vůbec neprospívá," zdůraznil věhlasný umělec.

Žádné velké zvraty si ale neslibuje ani od připravované výměny v čele divadla. Jeho novým intendantem se má od dubna 2015 stát 65letý umělecký ředitel salcburského festivalu Alexander Pereira, který vystřídá nynějšího generálního manažera La Scaly Stephana Lissnera.

Zeffirelli si postěžoval, že v posledních letech byla na scéně La Scaly předváděna "směšná a bizarní díla", která nerespektují operní tradice. Podle něj je to snaha podbízet se divákům. "Zlobím se na publikum La Scaly, že takové hlouposti toleruje," prohlásil už devadesátiletý režisér.

Zefirelli během svého velice plodného uměleckého života režíroval řadu slavných divadelních her, oper a filmů. K nejznámějším snímkům patří například jeho filmové adaptace Shakesperových dramat Zkrocení zlé ženy s Liz Taylorovou v hlavní roli a Romeo a Julie s velice mladými herci, tehdy šestnáctiletým Leonardem Whitingem a o rok mladší Olivií Husseyovou. (čtk)

17:14
Film Revival Alice Nellis má ve Varech světovou premiéru

Karlovarský festival uvede dnes světovou premiéru tragikomedie režisérky Alice Nellis s názvem Revival. Diváci v kinech budou moci už 11. července posoudit, nakolik se Boleslavu Polívkovi, Miroslavu Krobotovi, Karlu Heřmánkovi a Mariánu Geišbergovi v hlavních rolích podařil pokus o návrat "jejich" rockové skupiny Smoke, rozpadlé v roce 1972. V dalších rolích se objeví Zuzana Bydžovská, Vojta Dyk, Jenovéfa Boková a Richard Genzer.

"Revival je komedie o rokenrolu a jednom podvodu, který báječně vyšel tím, že se vůbec nepovedl," řekla režisérka na dnešní tiskové konferenci v Karlových Varech. Při psaní scénáře vycházela i z vlastních zkušeností; v době, kdy šla na FAMU, prý zpívala v blonďaté paruce a v krimplenových kalhotách své maminky v revival skupině ABBA. Navíc k hudbě má blízko, když vystudovala na konzervatoři flétnu.

Revival je podle ní o tom, jak lidi začínající na podobné startovní čáře zavedla podivná realita naší země úplně jinam. Jeden z hrdinů založil studio a zkrachoval, druhý se dostal k disentu a alternativní hudbě, další přežíval u divadla a poslední se dal jako učitel "lidušky" na klasiku. Až poté se rozhodli o návrat své kapely.

Herci, všichni prý "trochu" muzikanti, museli před natáčením na své nástroje pilně cvičit. "Akorát Bolek si vymyslel vlastní styl při hře na baskytaru, když si ji pověsil na krk jako fotoaparát," uvedla režisérka. Při natáčení byla těhotná a užila si to, protože na ni všichni kolem byli milí. "I tak jsem to měla pojištěné, kdybych nemohla pokračovat, dokončil by to za mě Martin Šulík. Myslím, že právě on si nejvíc oddychl, když jsme měli poslední záběr," uvedla.

Autorem všech písniček je Jan Ponocný z jednočlenného orchestru Circus Ponorka, který složil hudbu i k jejím předchozím filmům Mamas & Papas a Perfect Days. "V zadání bylo, že to má být hudba takových 'pásků', co mají rádi Stouny, Kinks a zároveň by měli mít ke hraní trochu 'pankáčský' přístup. To mi vyhovovalo, protože hudbu 60. let jsem měl kolem sebe doma od dětství," uvedl muzikant, který ve filmu hraje slepého bubeníka.

"Atmosféra šedesátých byla hektická, poslouchali jsme pašované desky, každý zakládal kapelu a my také," podotkl Geišberg. Jeho prý obsadila Nellis záměrně. "Slovenština mi schází," vysvětlila.

Film Revival je prvním počinem Filmového centra České televize, která byla producentem spolu se společností In Film Rudofa Biermanna. Ten byl i autorem námětu; snaží se, aby tento snímek uvedl na MFF v Torontu. (čtk)

07:43
Režisérka Fornayová vyhrála v Mnichově ocenění CineVision

Slovenská režisérka Mira Fornayová a mexický režisér Sebastián Hofmann získali ocenění CineVision Award na filmovém festivalu v Mnichově za inovativní filmy. Fornayová uspěla se svým česko-slovenským snímkem Můj pes Killer. Hoffmann zaujal se svým filmovým debutem Halley. Vítězové si mezi sebou rozdělí odměnu 12.000 eur (téměř 312.000 Kč), napsala agentura DPA.

Snímek Fornayové si odvezl významná ocenění z festivalů v Rotterdamu, Vilniusu či Budapešti. Film získal rovněž cenu Zlatý ledňáček za nejlepší film na letošním Finále Plzeň a minulý měsíc si Fornayová odvezla cenu za nejlepší režii z mezinárodního filmového festivalu Andreje Tarkovského v Rusku. Můj pes Killer vznikl v produkci společností Mirafox a Cineart TV Prague. Jeho koproducenty byly Česká televize a rozhlas a televize slovenská.

Ocenění CineVision Award je v rámci filmového festivalu v Mnichově udělováno nejlepším filmovým novinkám od roku 2007. Vítěze vybrala tříčlenná porota. (ČTK)

09:11
Kina bez bariér si ve Varech užila stovka vozíčkářů

Téměř stovka vozíčkářů letos využila služeb projektu Kino bez bariér na filmovém festivalu v Karlových Varech. Podle koordinátorky projektu Jany Gabrielové je to srovnatelné s předchozími ročníky. Díky Kinu bez bariér si mohou lidé na vozíčku užít festivalu stejně jako filmoví fanoušci bez handicapu. V době festivalu je možné vozíčkáře potkat na každém kroku, letos byli hlavním bodem zahajovacího večera festivalu a vystoupí i na závěrečném.

"Letos asi i vzhledem k počasí a k tomu, že svátky jsou jinak posunuté, je to nepatrně méně. Nás moc těší, že se složení našich klientů mění. Předávají si informace mezi sebou a tak sem jezdí pořád noví lidé," řekla ČTK Gabrielová. Cílem projektu, který se v Karlových Varech ujal hned od počátku, je poskytnout a zajistit vozíčkářům formou informačního a asistenčního servisu podmínky srovnatelné se standardem na kulturních akcích podobného charakteru v zemích Evropské unie. O stovku vozíčkářů se stará devět lidí a řidiči, kteří vozíčkáře po festivalových místech rozvážejí.

Finančně službu zajišťuje festival. "V minulých letech jsme měli sponzora, letos je to trochu jinak. Ale věřím, že do budoucna se za takový projekt někdo postaví," dodala Gabrielová. Bezbariérovému přístupu se přizpůsobuje i samotný festival. Většina festivalových kin je bezbariérových a podmínkám vozíčkářů jsou přizpůsobeny i vnitřní prostory centra festivalu v hotelu Thermal. (ČTK)

10:42
V londýnském Hyde Park vystoupí legendární Rolling Stones

Legendární britská kapela Rolling Stones dnes po 44 letech vystoupí v londýnském Hyde Parku. Na koncertě zahraje stejné písně, jako při svém prvním tamním vystoupení 5. července 1969.

Rolling Stones před 44 lety odehráli v Hyde Parku svůj slavný bezplatný koncert. Debut si na něm odbyl Mick Taylor, který hrál s kapelou do roku 1974. Na letošních koncertech skupiny vystupuje jako zvláštní host.

Minulý víkend skupina poprvé ve své 50leté kariéře zahrála na slavném festivalu Glastonbury. Před vystoupením v Glastonbury uskutečnili "Stouni" ve Spojených státech a Kanadě své největší turné za posledních šest let, během něhož odehráli 17 koncertů. (ČTK)

12:23
Blues Alive letos ozdobí kytarista Walter Wolfman Washington

Hvězdou letošního ročníku největší středoevropské přehlídky bluesové hudby Blues Alive v Šumperku bude neworleanský kytarista Walter Wolfman Washington. Pořadatelé o přítomnost tohoto sedmdesátiletého muzikanta usilovali několik let. Festivalu bude letos vévodit foukací harmonika, v Šumperku se s ní představí několik světových muzikantů. Osmnáctý ročník festivalu se uskuteční 14. až 16. listopadu. ČTK o tom informovali zástupci festivalu.

"Walter Wolfman Washington je jedním z umělců, kterého máme na seznamu těch, které bychom rádi na Blues Alive někdy přivítali, nejdéle. Dramaturg festivalu viděl jeho vystoupení už před 17 lety v zahraničí a byl z něj tak nadšen, že jsme se jej každoročně snažili dovézt. Teprve letos se nám podařilo sladit termíny. Jsme rádi, že si tento dluh budeme moci odškrtnout," uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička. Walter Wolfman Washington je kytarista a zpěvák, jeden z největších současných představitelů specifické neworleanské větve blues, rhythm'n'blues a funky. Jeho vystoupením festival vyvrcholí v sobotu 16. listopadu.

Samotná přehlídka začne už ve čtvrtek. První den Blues Alive bude převážně ve znamení hudby ze zemí visegrádské čtyřky. Pátečnímu večeru bude dominovat projekt The Golden State - Lone Star Revue. "Vedle známých kytaristů, Texasana Ansona Funderburgha a Kaliforňana Little Charlieho Batyho je headlinerem této all stars show vynikající harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel," uvedl dramaturg festivalu Ondřej Bezr. (ČTK)

13:38
Stanové městečko opouští filmoví fanoušci, zájem letos klesl

Stanové městečko na koupališti Rolava v Karlových Varech začínají opouštět filmoví fanoušci. Během 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu využilo služeb městečka zhruba 1500 lidí, řekl dnes ČTK recepční stanového městečka Marek Pospíchal. Proti loňsku je to méně, lidi zřejmě hned z kraje festivalu odradilo chladné počasí. "Celkem se jednalo asi o 4000 přespání," uvedl Pospíchal. Dnes dopoledne bylo na Rolavě asi 250 ubytovaných. "Část odjela už ráno, největší část bude asi odjíždět odpoledne. Někteří si ale prodloužili pobyt až do neděle," řekl ČTK Pospíchal.

Ubytovaní mohli také při odjezdu napsat návrhy na zlepšení pro příští roky. "Nejčastěji navrhovali, aby byla jedna pokladna hned u stanového městečka, nebo aby autobus do centra odjížděl ráno dříve," uvedl Pospíchal. Aby měli šanci být u pokladen mezi prvními, obyvatelé stanového městečka musí brzy ráno vyrazit pěšky nebo na kole do centra. Proti lidem, kteří jsou ubytovaní v centru jsou tak znevýhodněni.

Menší počet návštěvníků zaznamenal i provozovatel občerstvení na Rolavě Václav Zápotočný. "Proti loňsku je to asi polovina. Jestli tady bylo za celý týden 1500 lidí, tak loni tu bylo skoro stejně tolik během jediného dne. A to jde znát. Hodně lidí asi využilo nového hostelu ve škole v centru, i když je dražší. Možná ty, kteří přijeli na počátku festivalu, odradila zima," řekl ČTK Zápotočný. "Část fanoušků odjede hned ráno do města a vrací se až v noci. Třeba loni jsme dělali k snídani 250 vajec, letos jen 90," dodal Zápotočný. (ČTK)

16:04
Festival Colours of Ostrava budou lidé sledovat i ze sedmdesátimetrové výšky

Kromě koncertů 105 zahraničních i českých kapel chystají organizátoři letošního 12. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava bohatý nehudební program. Součástí festivalu tak budou například tradiční divadelní představení a filmové projekce, ale návštěvníci se mohou těšit i na workshopy, diskuse nebo exkurze a chybět nebudou ani aktivity pro nejmenší, řekl ČTK mluvčí festivalu Jiří Sedlák.Festival nabídne například exkurzi po areálu Dolních Vítkovic včetně vyjížďky na vrchol Vysoké pece číslo 1, odkud lidé budou moci z téměř sedmdesátimetrové výšky vidět nejen celý festivalový areál, ale i široké okolí. Zájemci budou moci zavítat také do hornického Landek parku nebo pivovaru.

"Absolutní novinkou v areálu je interaktivní herna U6 pro malé i velké. Původní obří devítisettunová dmychadla v budově někdejší VI. Energetické ústředny obklopila více než stovka zábavných pohyblivých exponátů, které představují všemožná tajemství vědy a techniky," uvedl Sedlák. Na své si přijdou i milovníci hvězdného nebe. V prostorách Gongu se otevře mobilní planetárium s projekcemi astronomických filmů i živě moderovanými pořady pod hvězdnou oblohou. Před vchodem na festival pak bude půjčovna kol. Pod vysokou pecí se podle Sedláka chystá i výstava, na níž se malba, socha, videoinstalace a zvuk bude snoubit s industriální architekturou. "Kurátor výstavy, známý galerista Zdeněk Sklenář, představí současné fenomény české umělecké scény - Krištofa Kinteru, Marka Číhala, Adama Vačkáře a další," podotkl Sedlák.

Součástí Colours of Ostrava opět bude i Festival v ulicích, který oživí centrum města v pátek a sobotu. Vstup na něj bude zdarma. Jednou z hlavních hvězd bude australský zpěvák, rapper a beatboxer Dub FX. Z českých umělců se návštěvníci mohou těšit například na kapely Buty či Charlie Straight. Vystoupí i David Koller se svým bandem a Xindl X. Festival se koná od 18. do 21. července a na 12 scénách bude připraveno přes 200 programových bodů. K hlavním hvězdám festivalu letos patří islandští Sigur Rós, britští Jamie Cullum a The xx, švédští The Knife či Asaf Avidan z Izraele. Z domácích interpretů se představí třeba Tata Bojs, Pražský výběr či Wanastowi Vjecy. (ČTK)

09:48
Rolling Stones v Hyde Parku: stejný oblek, stejné písně jako v roce 1969

Legendární britští Rolling Stones na sobotním koncertě v londýnském Hyde Parku zahráli na nostalgickou notu. Zařadili převážně stejné hity jako při svém legendárním vystoupení na tomtéž místě před 44 lety. Frontman kapely Mick Jagger měl na sobě podobné oblečení jako 5. července 1969 a opět recitoval verše. Show sledovalo na 65 tisíc fanoušků několika generací.

Dvouhodinový koncert byl plný odkazů na někdejší bezplatný koncert, který se odehrál v atmosféře vzpomínání na zakládajícího člena kapely Briana Jonese, jenž se dva dny předtím utopil v bazénu ve svém domě. Stejně jako tehdy například Jagger recitoval básně. Jonesovo jméno však ani jednou nepadlo. "Je tu někdo, kdo tu byl už v roce 1969?" volal Jagger po úvodním hitu Start Me Up do publika a zástupy prošedivělých fanoušků mocně aplaudovaly. "Tak vítejte zpátky, jsem rád, že vás zas vidím," volal Jagger.

Návštěvníci koncertu popíjeli pivo z kelímků a vzduchem se podle agentury Reuters linula nezaměnitelná vůně marihuany. "Stouni", jejichž věkový průměr je dnes 69 let, pak zahráli staré "pecky" jako Brown Sugar, Honky Tonk Woman, Jumpin' Jack Flash a Sympathy for the Devil. Nezapomněli však ani na poslední singl Doom and Gloom, kdy vzal i Jagger do rukou kytaru. Před 44 lety si koncertní debut s Rolling Stones odbyl Jonesův nástupce Mick Taylor, který byl členem kapely v letech 1969-1974 a na letošních koncertech je jejím zvláštním hostem. Nechyběl ani v sobotu večer. Předvedl své kytarové mistrovství v nespoutané verzi songu Midnight Rambler a pak si zaimprovizoval s kytaristy Keithem Richardsem a Ronniem Woodem a bubeníkem Charliem Wattsem.

Minulý víkend skupina poprvé ve své 50leté kariéře zahrála na slavném festivalu Glastonbury. Před vystoupením v Glastonbury uskutečnili "Stouni" ve Spojených státech a Kanadě své největší turné za posledních šest let, během něhož odehráli 17 koncertů. V Hyde Parku mají mít Rolling Stones ještě jeden koncert 13. července. (čtk)

12:58
Pákistán zakázal indický film o muslimsko-hinduistické lásce

Pákistán zakázal v tamních kinech promítat indický film o lásce muslimsko-hinduistického páru. Cenzoři to zdůvodňují tím, že film by mohl diváky v Pákistánu coby konzervativní islámské zemi "urážet". Film s indickým názvem Rándžhná měl mít v kinech premiéru koncem června, ale cenzoři ho odmítli schválit.

"Cenzorská rada neschválila tento film kvůli jeho kontroverznímu příběhu," řekl agentuře AFP šéf rady Aršád Alí. "Rada usoudila, že zápletka filmu by v této zemi mohla urazit muslimskou většinu obyvatel, a v důsledku toho vyvolat narušení práva a pořádku," dodal s odvoláním na možné nepokoje.

Film podle kusých informací zobrazuje romantickou lásku mezi hinduistou a muslimkou. Pákistánští diváci, kteří by ho chtěli vidět, ale nemusejí zoufat. V zemi se valná většina západních i indických filmů dá koupit v pirátské verzi v bezpočtu prodejen nabízejících DVD, a dostanou se tam i ty, které cenzoři považují za nevhodné k promítání v kinech.

To je třeba případ indického filmu z roku 2012 Agent Vinod, kterého indický Bollywood natočil jako svou odpověď na Jamese Bonda. Cenzoři ho v Pákistánu zakázali, protože v něm indický agent zabrání pákistánským špiónům odpálit v Dillí jadernou bombu.

Indie a Pákistán spolu od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 svedly tři války. (čtk)

14:43
Na koncert pro oběti tornáda v Oklahomě přišlo 65 tisíc lidí

Téměř 65.000 lidí se v sobotu večer sešlo v americkém Normanu na charitativním koncertě, jehož výtěžek je určen na pomoc obětem květnových tornád v Oklahomě. Na stadionu Oklahomské univerzity zahráli například Gart Brooks, Toby Keith a řada dalších hvězd country.

"Zotavování začíná dnes, je čas se usmívat," prohlásil na úvod Brooks, jehož nahrávek se v USA prodalo už více než 68 milionů kusů. Díky tomu se v historických tabulkách zařadil mezi nedostižného Elvise Presleyho a Beatles.

"Bylo to žhavé, přeplněné, hlučné, dlouhé - ale stálo to za každou hvězdnou minutu. Byl to den plný slávy, úsměvů a pozdravů a nechyběly ani slzy," poznamenal server Tulsa World, i když někteří jeho čtenáři reptali, že strávit osm hodin v davu a vedru je docela dost i přes všechnu lásku ke country hudbě.

Na obdobném charitativním country koncertu se minulý měsíc podle agentury AP vybralo více než šest milionů dolarů (více než 120 milionů korun).

Oklahomu během května postihlo několik větrných smrští, které zabily desítky lidí. Nejprve si vyžádaly 24 obětí ve městě Moore, na konci měsíce pak dalších 18 životů, včetně šesti dětí.

Spojené státy ročně zasáhne v průměru 1200 tornád. Nejčastěji jsou jimi postiženy vnitrozemní státy s rozsáhlými planinami, tedy Texas, Oklahoma a Kansas. Silná tornáda ale zná také přímořská Florida. (čtk)

15:22
Z Karlových Varů odjíždějí spokojení i zástupci filmového průmyslu

Karlovarský festival sice nemá vlastní filmový trh, přesto se však rok od roku stává atraktivnějším místem pro producenty, nákupčí filmů, prodejce, distributory, dramaturgy filmových festivalů, zástupce filmových institucí a další profesionály. Letos jich tu akreditovali 855, z nich téměř polovina přijela ze zahraničí. "Z nových filmů a projektů si v rámci akce Works in Progress vybíralo 159 nákupčích filmů a distributorů a 127 dramaturgů filmových přehlídek," řekla vedoucí oddělení Film Industry Andrea Szczuková.

Spokojeni byli i domácí producenti. Například Viktor Tauš ze společnosti Fogn'n Desire Films prezentoval s kolegou a režisérem Michalem Kollárem snímek Rudý kapitán, který se má natáčet v příštím roce; zatím jde o česko-slovensko-polsko-chorvatskou koprodukci. Producent Jiří Konečný ze společnosti Endorfilm prezentoval film Otázky pana Lásky z dokumentárního programu, právě dokončený snímek v maďarsko-česko-německé koprodukci Gyuly Nemese Zero a jako novinku Pátou loď režisérky Ivety Grófové. Pokryl tak vlastně všechny fáze vývoje takzvaných Dnů filmového průmyslu, pro které v Becherově vile poskytlo zázemí barrandovské studio.

To letos už podruhé podpořilo talentované evropské filmaře, když ocenilo částkou zhruba 260.000 korun nejlepší projekt prezentace Works in Progress - konkrétně snímek gruzínského režiséra Levana Koguašviliho Blind dates. Režisér a producent David Ondříček ocenil možnost představit připravované projekty. "Například na worskhopu s americkými producenty, scenáristy a s evropskou HBO ohledně projektu Zátopek, na kterém pracujeme se spisovatelem Janem Novákem. Je to vynikající nápad týkající se projektů, které jsou v začátcích. Na základě synopse se můžeme se skutečnými profesionály v oboru v přátelské atmosféře poradit, jak postupovat dál," řekl.

Podle výkonného ředitele festivalu Kryštofa Muchy se nyní budou všechna jednání vyhodnocovat, nicméně takzvaný hollywoodský i televizní panel v rámci Týdne filmového průmyslu měly mimořádný ohlas. "Měly by být přínosem pro všechny scénáře, nad nimiž se tu diskutovalo," uvedl. (čtk)