On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
02:19
V Mikulově začal Kytarový festival, nabídne i argentinské tango

V Mikulově v neděli zahajovacím koncertem kytaristy Marca Socíase začal 27. ročník Kytarového festivalu. Festivalu se letos zúčastní na 50 účastníků, což je zhruba stejný počet jako v minulých letech. Kromě výuky budou v Mikulově po celý týden koncerty otevřené veřejnosti, řekl Miloš Šír z organizačního týmu.

Festival v neděli otevřel svým koncertem Španěl Socías, který se ve svých 21 letech stal nejmladším profesorem kytarové hudby ve Španělsku.

Festivalu se dále zúčastní například kytarový pedagog evropského významu a umělecký ředitel Mezinárodní kytarové akademie v Berlíně Thomas Offermann nebo zakladatel Bohemian Guitar Orchestra Rostislav Coufal. V následujícím týdnu se budou každý den konat kurzy hry na kytaru. Odpoledne budou vyhrazená zkouškám kytarového orchestru, seminářům a přednáškám.

Veřejnosti je určeno 12 koncertů pořádaných v prostorách mikulovského zámku. "Vyzvedl bych například středeční koncert Escualo kvintetu, který hraje argentinské tango. Myslím, že něco takového tu ještě nebylo," podotkl Šír. (čtk)

07:13
Na Prázdniny v Telči přijede kytarista Tommy Emmanuel

Největším tahákem letošního 31. ročníku festivalu Prázdniny v Telči je vynikající australský kytarista Tommy Emmanuel. Rezervací u vstupenek na jeho koncert je asi třikrát více než na ostatní koncerty, řekl pořadatel přehlídky Milan Kolář.

Festival začne 26. července. Během 17 dnů vystoupí více než stovka kapel. "Tommy Emmanuel v Čechách letos hraje jenom jednou, a to 31. července na nádvoří zámku v Telči. Jinak hraje v Americe, v Anglii, Itálii, samozřejmě v Austrálii. Kytarista číslo jedna," uvedl Kolář. Rezervace vstupenek na ostatní koncerty jsou podle něj zatím srovnatelné s minulými ročníky.

Na třech festivalových scénách do 11. srpna vystoupí stovky hudebníků a uskuteční se řada divadelních představení. Hlavní scénu na nádvoří telčského zámku otevře 26. července Radůza s písničkářem Justinem Lavashem. Během festivalu vystoupí Hradišťan, Vladimír Mišík, Mňága a Žďorp, Ivan Mládek, Spirituál Kvintet, Michal Prokop a Druhá tráva. Po loňském úspěchu se vrátí slovenská zpěvačka Szidi Tobias.

Návštěvníci se mohou těšit i na další zahraniční hosty. S irským triem Sliotar zahraje londýnský písničkář s irskými kořeny J. Eoin. S českou Asonancí vystoupí dánská kapela Tradish, přijede nizozemský orchestr Kladderadatsch. V závěru festivalu vystoupí americký hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy. "Jezdí hrát s Druhou trávou," podotkl Kolář. Kocouří scéna na náměstí bude tradičně hostit představení pro děti a kapely, které si chtějí zahrát pro radost. Scéna Nocturno nabídne noční vystoupení. Kompletní program festivalu je na www.prazdninyvtelci.cz. (čtk)

08:45
Ostravské divadlo loutek chystá Léto s pimprlaty

Divadlo loutek Ostrava připravilo na léto na své alternativní scéně akci Léto s pimprlaty pro děti i jejich rodiče. Její součástí bude interaktivní výstava a pravidelná nedělní představení v amfiteátru divadla, řeklaprodukční Ivana Kytlicová.

"Po loňské úspěšné akci, jejíž návštěvnost předčila všechna očekávání, se ostravští loutkáři rozhodli v prázdninovém setkávání s malými diváky pokračovat. Děti se na výstavě mohou seznámit s pohádkovými postavičkami, které viděly v dřívějších představeních, mohou si s nimi pohrát a na závěr se zúčastnit malé dílny, během níž si samy vyrobí loutku z papíru," uvedla Kytlicová.

Na výstavě budou představeny loutky z ještě nedávno hraných úspěšných inscenací, jako jsou například Pinokio nebo pohádka O pejskovi a kočičce, ale i loutky z archivních představení, jako byl Kouzelný cirkus Nori a další. "Na své si tak mohou přijít i ti zájemci, kteří loni zhlédli výstavu s jinými loutkami," podotkla Kytlicová.

Výstava se koná od 14. července do 18. srpna. Prohlídka včetně tvůrčí dílny trvá asi hodinu a vstupné je 45 korun. Interaktivní výstava bude otevřena vždy v neděli od 14:00 a pak také v pondělí, úterý a ve středu od 14:00 a 16:00. Počet účastníků pro vstup na výstavu je omezen a je nutná předchozí rezervace na emailové adrese letospimprlaty2013@dlo-ostrava.cz. Prázdninová nedělní odpoledne pak budou v době konání interaktivní výstavy stejně jako loni věnována představením amatérských souborů. S pohádkami pro děti vystoupí v amfiteátru pro 160 diváků vždy od 17:00.

"Tato představení jsou pro veřejnost zcela zdarma a na rozdíl od běžných návštěv divadla si mohou děti do hlediště přinést zmrzlinu, limonádu či další sladké drobnosti z divadelní cukrárny, která zůstane během Léta s pimprlaty rovněž otevřena," uvedla Kytlicová.

Hned první neděli se s pohádkou Jak cvrček ke své písni přišel představí domácí loutkáři. "Je to novinka, kterou připravili dva členové našeho uměleckého souboru. O své vlastní iniciativě nastudovali tuhle pohádku a bude to její premiéra. Do repertoáru ji divadlo zařazenu nemá, protože to bylo překvapení ze strany těchto dvou mladých herců, kteří zkoušeli nejprve téměř tajně a čekali, jak to vyjde," řekla Kytlicová. Nevyloučila, že by se pohádka v amfiteátru hrála i v budoucnu. Na další neděle jsou připravena představení Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Cesta kolem světa za 80 dní - v pokojíčku, Anička malířka, O autíčku Cililink a O líném Honzovi.

Pro novou sezonu připravuje divadlo pět premiérových představení. Stejně jako v sezonách předchozích bude hrát ve všední dny představení pro školy a každou neděli pohádkové inscenace pro celou rodinu. Pro mládež a dospělé diváky zůstanou zachována pondělní večerní představení. (čtk)

10:56
Po opravě Branického divadla přibude nová zkušebna

Radnice Prahy 4 se rozhodla zrekonstruovat Branické divadlo. Opravena bude jak budova, tak pokladny a vystavěna bude také nová zkušebna. Sdělil to mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Vedení městské části chce rovněž nechat do divadla nainstalovat novou klimatizaci, zrekonstruovány budou šatny, pokladna i provozní kanceláře, zároveň bude celý objekt chráněn proti vlhkosti. Oprava by měla stát asi deset milionů korun a hotova by měla být do konce října, diváci se tak do divadla znovu podívají v listopadu.

Branické divadlo je nyní ve vážné finanční situaci. Letos totiž nezískalo od hlavního města grant nutný na jeho provoz. Přestože dostalo grant od Prahy 4, jeho provozovatel, občanské sdružení Letitia, podle radnice stále citelně pociťuje výpadek finančních prostředků od magistrátu.

"Osobním dopisem jsem požádal o pomoc dnes již bývalého primátora Bohuslava Svobodu (ODS), ovšem jeho odpověď byla negativní. Ale nevzdávám to, stejnou žádost budu směřovat na nové vedení Prahy. Branické divadlo jako jeden z představitelů kulturního povědomí o Braníku, a tedy i o Praze, musí zůstat v provozu," uvedl starosta Prahy 4 Pavel Caldr (ODS).

Branické divadlo bylo postaveno v roce 1925 z vlastních prostředků obyvatel Braníka. V roce 1993 jej ve zničeném stavu převzala společnost Letitia, která jej provozuje dodnes. (čtk)

13:05
Židovský festival Šamajim bude letos v Třebíči podesáté

Festival židovské kultury Šamajim v Třebíči se připravuje na jubilejní desátý ročník. Uskuteční se od 29. července do 3. srpna. Jeho náplní budou tradičně výstavy, divadla, koncerty i odborné přednášky. Předzvěstí festivalu bude už o nadcházejícím víkendu druhý ročník akce Oživené židovské město. Řekla to ředitelka městského kulturního střediska v Třebíči Jaromíra Hanáčková.

"Oživené židovské město je lidovější akce pro širší veřejnost, Šamajim je zaměřený odborněji," řekla Hanáčková. V uličkách židovské čtvrti najdou návštěvníci od pátku do neděle stánky tradičních řemesel, mohou si poslechnout klezmerové kapely a koupit si židovské cukroví. Zřejmě nejatraktivnější budou stejně jako loni kostýmované prohlídky Domu Seligmanna Bauera, kdy se lidé ocitnou na návštěvě v tradiční židovské domácnosti. Loni víkendovou akci zhlédlo kolem 2000 lidí.

Festival Šamajim zahájí výstava obrazů Jana Kováře Ahavat Jisrael. "Přednáška publicisty Stanislava Motla s názvem Také Třebíč má svého zachránce se bude týkat třebíčského rodáka Antonína Kaliny, jenž během druhé světové války zachránil v koncentračním táboře Buchenwald před smrtí stovky židovských dětí. Je to náš český Nicolas Winton, o kterém veřejnost zatím moc neví," řekla Hanáčková. Letošní ročník festivalu by podle ní měl Kalinovy zásluhy připomenout.

Kalinovi se podle Hanáčkové podařilo na sklonku války shromáždit židovské děti v karanténním baráku, sehnat jim oblečení a jídlo. "Dokonce jim v dokumentech změnil víru z židovské na křesťanskou a tím děti prokazatelně zachránil," dodala Hanáčková. První festivalový den zakončí koncert klezmerové hudby.

Přednášky budou zaměřeny například na rozdělení úkolů mužů a žen v židovské rodině či na účel synagogálních textilií. Návštěvníci uvidí ukázky izraelského sebeobranného systému krav maga. Součástí programu festivalu bude i letos soutěž o nejkrásnější obrázek s židovským námětem. Lidé se mohou s programem přehlídky seznámit na webových stránkách.

Třebíčský židovský festival je jedním z řady podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku pořádají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.

V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války ukončily existenci židovské náboženské obce. Za komunistického režimu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa. (čtk)

13:37
ArtCamp v Plzni má letos největší nabídku i nejvíc účastníků

S vůbec nejrozsáhlejší nabídkou kurzů i největším počtem uchazečů přichází Mezinárodní letní škola umění ArtCamp 2013, jejíž devátý ročník ode dneška pořádá Ústav umění a designu Západočeské univerzity. Během tří týdnů projde 35 kurzy 380 lidí. Zhruba stovka je ze zahraničí, pracovat budou pod vedením učitelů ústavu i šesti hostujících umělců ze Slovenska a USA. Tvorba jednoho z nich, slovenského fotografa Mira Švolíka, bude vystavena v galerii v centru města. Novinářům to řekla provozní ředitelka letní školy Lenka Kodýtková.

"Miro Švolík naučí účastníky svého kurzu principy tvorby skupinového portrétu v interiéru i exteriéru. Výstavu představující průřez svou tvorbou otevře 10. července v Galerii Ladislava Sutnara," uvedla.

Kromě Švolíka budou z hostujících umělců vyučovat také například Karol Weisslechner z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, jenž povede kurz tvorby šperku pro pokročilé, z partnerské Miami University v USA přijede John Humphries, studenty provede kurzem nových médií atd.

Podle Kodýtkové zájem o kurzy rok od roku roste, účastníků je letos o několik desítek více než loni. "Kurzy pro ně představují nejen příjemné zpestření léta, ale i možnost objevit nebo prohloubit svůj talent nebo se připravit ke studiu umění na vysokých uměleckých školách," uvedla.

Letos nově ústav nabízí program i pro děti ve věku 12 až 17 let, a to pod názvem ArtCamp Junior. Mohou si vybrat mezi kreativním kurzem v oblasti autorské knihy a kurzem digitální fotografie.

Základ letní školy umění tvoří kurzy zaměřené na digitální fotografii, komiks, figurální kresbu, knižní vazbu, módní design, design interiéru, grafický design a tvorbu šperku. "Novinkou jsou přípravné kurzy k přijímacím zkouškám zaměřené na keramický design, modelování a malbu. Nově se také ode dneška zájemci učí základům grafických technik, designu světla, videotvorbě, tvorbě loga či tvorbě skupinové fotografie," dodala Kodýtková. (čtk)

14:25
Začne týden nejúspěšnějších filmů letní přehlídky Best Film Fest

Volné seskupení tří artových kin v Praze Evald, Lucerna a Mat pořádá od 11. do 17. července přehlídku nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku. Atraktivní je už proto, že fanoušky čekají lístky za jednotnou cenu 69 Kč.

"V červenci se uskuteční čtvrté vydání divácky úspěšné přehlídky Best Film Fest, která probíhá vždy v zimě a v létě. Jedinou změnou letní verze je neúčast kina Atlas kvůli červnovým záplavám a částečnému zatopení obou sálů," oznámila dnes Alice Aronová ze společnosti Cinemart. Kino Atlas se podle ní opět přidá k této přehlídce letos v prosinci. Jeho sály budou divákům po rekonstrukci opět přístupné od 1. srpna.

Program Best Film Festu uvede divácky oblíbené zahraniční tituly. Například francouzskou tragikomedii o smyslu života Nedotknutelní, muzikál oscarového tvůrce Toma Hoopera Bídníci, slavný román o osudové lásce a touze po štěstí Anna Karenina s excelující Keirou Knightleyovou v titulní roli), přepis legendárního románu s Leonardem DiCapriem Velký Gatsby či komedii oscarového španělského režiséra Pedra Almodóvara Rozkoš v oblacích.

Zastoupena jsou rovněž životopisná dramata: Renoir, Lincoln a Hitchcock. Nechybí oceněné filmy v Cannes a na Evropských filmových cenách 2012 - rakouské drama Láska v režii Michaela Hanekeho a strhující drama Hon od dánského režiséra Thomase Vinterberga, dále Oscarem ověnčené snímky Argo a Nespoutaný Django.

Z českých titulů jsou v programu přehlídky animovaný rodinný snímek Čtyřlístek ve službách krále, celovečerní dokument Šmejdi a temný thriller Davida Ondříčka Ve stínu.

Kompletní program naleznou zájemci na webových stránkách přehlídky a stránkách jednotlivých kin www.lucerna.cz, www.evald.cz a www.mat.cz. (čtk)

15:06
Michal Horáček představí projekt Mezi námi poprvé v Plzni

Textař Michal Horáček připravil se zpěváky, jako jsou Ondřej Ruml, Lenka Nová nebo František Segrado, hudební recitál s názvem Mezi námi. Každé představení je originálem, nabídne v různých městech jiné písně a odlišná zamyšlení. Poprvé projekt Mezi námi představí 13. srpna v Plzni, vyjednány jsou již termíny na duben příštího roku. ČTK o tom za pořadatele informovala Nikol Poselová.

"V devadesátiminutovém představení účinkuje sám Horáček, působí jako vypravěč, kde představí svou poezii, prolne ji s historkami a básněmi, které souvisejí s jeho jednotlivými hudebními projekty. Nabídne improvizované úvahy o nadčasových i právě aktuálních tématech," uvedla Poselová. Dodala, že všichni účastníci jsou po celou dobu na jevišti v improvizovaném posezení u vína, průvodní slova se odehrávají formou předscén. Doprovodnou hudební skupinou bude Kvartet Mateje Benka.

První vystoupení se uskuteční 13. srpna v plzeňské Měšťanské besedě. Představení v Plzni bude jediné letní, které se má uskutečnit pod širým nebem. "Myslím, že se to k akci hodí, že bude mít skvělou atmosféru," uvedl producent Petr Baránek. Upřesnil, že večer je rozdělen na tři části. V jedné představí autor textů spolupráci se skladatelem Petrem Hapkou, v další úspěšný recitál Kudykam a ve třetí svůj poslední ucelený autorský projekt Český kalendář.

Jméno Michala Horáčka je kromě textů pro řadu tuzemských interpretů spojeno také s komerčně velmi úspěšným albem Ohrožený druh a divadelní hrou Kudykam. Nahrávka Ohrožený druh se v roce 2008 stala hudebním fenoménem. Získala hudební ceny Deska roku pro nejprodávanější album roku 2008 a Album roku 2008 při udílení hudebních cen Anděl. Premiéru Horáčkovy divadelní hry o 2009 verších Kudykam před čtyřmi lety ve Státní opeře Praha provázel velký aplaus a ovace vestoje. Divadelní kritika však projekt na rozdíl od většiny diváků přijala s rozpaky. (čtk)

15:38
Letošní Smetanovu Litomyšl navštívilo asi 20 tisíc diváků

Mezinárodnío operní festival Smetanova Litomyšl letos navštívilo asi 20 tisíc diváků. Je to zhruba o 6000 lidí méně než před rokem, kdy byla návštěvnost rekordní díky velkému rozsahu představení. Letošnímu 55. ročníku se však zcela vyhnula nepřízeň počasí, řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

"Měli jsme obrovské štěstí. Dokud byla velká vedra, hráli jsme večer, což bylo příjemné. Bouřky, které byly v okolí, se nám úplně vyhnuly. Začalo pršet až v posledním týdnu, kdy byla velká chladna, ale pršelo jen na jednom pořadu a to byl tak mírný déšť, že se odehrál pod zastřešením," uvedl Pikna. Pochvaluje si, že počasí přálo představením v barokním přírodním divadle v areálu nedalekého rokokového zámku v Nových Hradech.

Loňský ročník nabídl 31 pořadů, letos jich bylo 23. Podle Pikny bylo vyprodáno 98,4 procenta vstupenek.

Festival uvedl zcela nové inscenace oper Don Giovanni W. A. Mozarta a Dvě vdovy Bedřicha Smetany. Na programu byly také opery Sicilské nešpory a Othello Giuseppa Verdiho, znovu zazněl Jakobín Antonína Dvořáka, který se kvůli špatnému počasí loni nedohrál. Pro děti a mládež připravili pořadatelé (Vy)prodanou nevěstu, která vychází z jedné z prvních verzí Smetanovy opery s mluvenými dialogy. Malým posluchačům byla také určena operní pohádka Papageno hraje na kouzelnou flétnu, kterou složil Eberhard Streul.

Kromě koncertů klasické hudby se festival zaměřil i na představení napříč žánry. Do Litomyšle přijel například herec a zpěvák Vojtěch Dyk s kapelou B-Side Band, poprvé zde společně vystoupily soubory Spirituál kvintet a Musica Bohemica. (čtk)

16:13
Vychází recitál sopranistky Dvořákové, která oslaví devadesátiny

Poprvé na CD vychází recitál sopranistky Ludmily Dvořákové, který ze vzácných studiových nahrávek pořízených pro Supraphon a Československý rozhlas nabízí repertoár složený z árií z oper Wagnera a Smetany. Orchestr Národního divadla v Praze řídil manžel pěvkyně Rudolf Vašata.

"Repertoár jsme do detailů připravili s manželem, pro mne nešlo o nic nového, všechny úlohy jsem už měla zažité z jeviště. Ale nahrávala jsem vždycky nerada, cítila jsem se spoutaná pevným postavením mikrofonu i malým prostorem, kde se žádná scéna nemohla hlasově ani výrazově rozvinout tak plně, jako na jevišti," vzpomíná na nahrávání pěvkyně, která 11. července oslaví devadesáté narozeniny.

Kolínská rodačka Dvořáková se uplatnila především ve Wagnerových operách. Byla sólistkou opery Národního divadla v Praze, Slovenského národního divadla v Bratislavě a roku 1960 jí nabídla angažmá západoberlínská Státní opera. Od té doby působila takřka výhradně v zahraničí. Na wagnerovském festivalu v Bayreuthu debutovala roku 1965 jako Gutruna.

"Do Bayreuthu mě pozval Wieland Wagner, skladatelův vnuk. Festivalové divadlo projektoval sám Richard Wagner a podařilo se mu to ideálně: orchestr hraje pod jevištěm a každý hlas tam báječně zní. Ale hlavně je v Bayreuthu dlouhý čas na přípravu, po celý měsíc jsou denně zkoušky, sólisté jsou obklopeni Wagnerovou hudbou od rána do večera, doslova z každého okna zní hra nebo zpěv. Pro soustředěné studium je tam dokonalé prostředí," uvedla sopranistka s hlasem nevšední barvy, podle znalců "schopným měkkosti i dramatismu, suverénní ve výškách a s temnou střední polohou".

Dvořáková vynikla i v operách Richarda Strausse a v Metropolitní opeře v New Yorku, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby, též jako Beethovenova Leonora. Pozvání do Metropolitní opery v New Yorku ji umožnilo vystupovat jak v historické, tak v nové budově.

"V původním divadle jsem zpívala v první sezoně jen Fidelia, ale zato jsem seděla v šatně u zrcadla, kde měla pamětní destičku Ema Destinnová. To byl úžasný zážitek. Nová budova je úplně jiná, tam jsem zpívala Isoldu, Ortrudu, Sentu a Chrysothemis. Komfort je nesrovnatelně větší, prostor také a akustika vynikající. Ale ta historie se už nedá zopakovat," sdělila pěvkyně, která loni obdržela Cenu Antonína Dvořáka. (čtk)

16:34
V pražském Rudolfinu se natáčela Filasova Modlitba za naději

Na začátku července se ve Dvořákově síni pražského Rudolfina uskutečnilo natáčení díla skladatele Juraje Filase Requiem Oratio Spei (Modlitba za naději). Monumentální celovečerní skladbu pro 150 účinkujících věnoval autor, český skladatel slovenského původu, obětem teroru. Výtěžek z prodeje skladby bude prostřednictvím Muzea na Ground Zero poukázán ve prospěch obětí útoků z 11. září. Dnes o tom informoval producent nahrávání Petr Pýcha.

Skladbu v den útoků na Světové centrum plánuje vysílat Český rozhlas Vltava i některé zahraniční rozhlasy.

"Za dirigentským pultem měl původně stát šéf Opery v Los Angeles James Conlon, který kterého však kvůli jeho onemocnění nahradil Kent Tritle, umělecký ředitel newyorské katedrály St. John Divine. Právě on uvedl tuto skladbu v New Yorku krátce po loňském výročí útoků na Světové centrum," uvedl Pýcha.

Tritle natáčel skladbu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a Kühnovým smíšený sbor. V triu mladých sólistů, které pro tento projekt doporučil James Conlon, se představila Anna Maria Martinezová (soprán), Matthew Plenk (tenor) a Filip Bandžák (baryton). Projekt je financován ze sbírky, kterou pro tento účel organizuje Nadace Harmony Foundation z New Yorku.

Rekviem s podtitulem Modlitba za naději je založeno na tradiční latinské mši za zemřelé. Skladba byla poprvé uvedena v roce 2006 v německé Fuldě. Na Manhattanu zazněla při příležitosti desátého výročí útoků z 11. září právě pod vedením dirigenta Tritlea. "Skladba se může rovnat dramatické škále a emocionálnímu rozsahu Verdiho Rekviem," podotkl Tritle.

Košický rodák Juraj Filas žije od studií na konzervatoři v polovině 70. let v Praze. Vyučuje skladbu na pražské Akademii múzických umění, vytvořil více než 100 skladeb, které byly uvedeny v různých zemích světa.

Nadace Harmony Foundation pomáhá organizovat benefiční hudební večery s českými a slovenskými umělci, kteří vystupují v New Yorku. V minulosti mimo jiné s pěvkyní Evou Urbanovou nebo houslistou Ivanem Ženatým a jeho manželkou klavíristkou Katarínou Ženatou. Jednou z největších událostí, na níž se nadace podílela, byl koncert v Carnegie Hall v březnu 2002 koncipovaný jako poděkování newyorským hasičům a policistům za hrdinství po teroristických útocích z 11. září 2001. (čtk)

17:02
V Olomouci začaly kulturní prázdniny, hvězdou je Ana Popovičová

V Olomouci dnes začal festival Olomoucké kulturní prázdniny. Návštěvníkům nabídne 14 koncertů, pět divadelních představení a čtyři výstavy. Největší hvězdou programu je srbská bluesová hvězda Ana Popovičová, která zahraje s doprovodnou kapelou ve středu v Moravském divadle. Projekt Olomoucké kulturní prázdniny navázal na téměř dvacetiletou éru festivalu Olomoucké kulturní léto.

"Snažili jsme se poskládat program tak, aby oslovil publikum z Olomouce a okolí i návštěvníky města, kteří zde tráví dovolenou," uvedl hlavní organizátor Dušan Neumann.

Festival zahájilo dnes odpoledne Divadlo Tramtarie představením na nádvoří radnice. Divadelní a hudební vystoupení slibují organizátoři zhruba dvakrát týdně až do 5. září.

Na programu jsou koncerty americké zpěvačky a kytaristky Janet Robinové, Xaviera Baumaxy, skupin Švihadlo, Marsyas, Queen Mania či Banjo band Ivana Mládka. Ze zahraničí přijede například také kytarista a zpěvák Dave Herrero s kapelou. Srbská bluesmanka Ana Popovičová do Olomouce přiveze soulovou kapelu s muzikanty od B. B. Kinga a Al Greena. Součástí přehlídky jsou i dětská představení s doprovodným programem. Do kulturních prázdnin se zapojily i olomoucké galerie Mona Lisa a Caesar. Představí například tvorbu Jana Švankmajera, Bohdana Hostiňáka a Vladimíra Suchánka.

Hlavním cílem projektu, který spolufinancuje olomoucká radnice, je oživení kulturní nabídky v prázdninových měsících. "Hlavní důraz jsme kladli na diváckou atraktivitu a multižánrovou dramaturgii. Do letní Olomouce chceme nalákat nejen hudební fanoušky, ale také třeba rodiny s malými dětmi," uvedl již dříve náměstek primátora Jan Holpuch.

V Olomouci dnes zároveň začíná festival Olomoucké barokní slavnosti. Obyvatelé i návštěvníci se mohou těšit na barokní opery, ale i prohlídky města s barokní tematikou či výtvarné dílny pro děti. Centrum dění bude v atriu jezuitského konviktu Uměleckého centra Univerzity Palackého, kde vznikla replika barokního divadla. První ročník divadelně-operních představení s názvem Olomoucké barokní slavnosti potrvá do 19. července. (čtk)

17:40
Na Folkové růži zahraje americký bendžista Tony Trischka

Na dvacátém ročníku jindřichohradecké Folkové růže si s kapelou Druhá tráva zahraje představitel amerického bluegrassu, bendžista Tony Trischka. Program jednoho z tradičních festivalů se letos opět rozšířil do tří dnů, začíná ve čtvrtek. Koná se v areálu zámku, ale i na dalších místech, řekl dnes dramaturg přehlídky Michal Konečný.

Vedle Trischky, který je v Česku podruhé na turné, a Druhé trávy s Robertem Křesťanem, přijede také Jablkoň, Jarret, Nezmaři, Žamboši, Devítka a další kapely a zpěváci. Příležitost vystoupit na Folkové růži dostali také finalisté konkurzu Zahrady pro písničkáře a dvojice.

Festivalové koncerty se odehrají na druhém a třetím zámeckém nádvoří, v kapli sv. Máří Magdaleny, na nádvoří Muzea fotografie a na dalších historických místech Jindřichova Hradce. Doprovodné festivalové akce budou i na zahradě zámeckého Rondelu, na zámku v Žirovnici a na dalších místech.

Folkovou růži doplňuje řada akcí, například výstava fotografií Miloše Truhláře či spontánní vystoupení muzikantů po městě. Táboření pro návštěvníky je zajištěno v zahradě gymnázia. Celodenní vstupenka stojí v předprodeji 200 korun, na místě 260 Kč, třídenní permanentka je za 450 a na místě za 550 korun. (čtk)

18:24
Holešovský zámecký park přivítá folkový festival Toulavej

Holešovský zámecký park přivítá v srpnu poprvé folkový festival Toulavej. Přehlídka nabídne špičku současné české a slovenské folkové hudby, třicet pivních speciálů i patřičné zázemí pro kempaře v areálu parku, řekla dnes mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská. Festival se koná 23. a 24. srpna.

"Přicházíme s novým projektem, protože si myslíme, že folková hudba v regionu chybí, a my máme zároveň velký potenciál v našem parku, který se stává centrem regionálního kulturního dění. Nabídka bude pestrá, chceme, aby si to lidé užili, poslechli si kvalitní hudbu a našli u nás zázemí," uvedl ředitel holešovského kulturního střediska Pavel Chmelík.

Podle Podhajské je dramaturgem festivalu legendární písničkář a několikanásobný vítěz Porty Vojta 'Kiďák' Tomáško. V Holešově například vystoupí Švédova trojka, Šediváci, Camara, J. Wykrent s kapelou, Petr Rímský, Přeletky, bratislavská formace Lojzo, Věra Martinová a jako host také cimbálovka Grajcar z Dolních Bojanovic.

Festival začne v pátek večer Šeptáním do ticha, komorním vystoupením při svíčkách poetika Mirka Kováříka a písničkáře Vojty 'Kiďáka' Tomáška na opraveném nádvoří zámku. V sobotu bude festival pokračovat na venkovní scéně v zámeckém parku, kde bude připraveno i stanové městečko, ohniště a sociální zázemí. Bližší informace lze nalézt na webu www.mks.holesov.cz.

V holešovském zámeckém parku se už tři roky koná oblíbený rodinný festival Holešovská regata, který navštěvuje několik tisíc lidí. Folkový festival Toulavej má být podle pořadatelů 'komornější' akcí. (čtk)

19:03
Letošní Smetanovu Litomyšl navštívilo asi 20 tisíc diváků

Mezinárodnío operní festival Smetanova Litomyšl letos navštívilo asi 20 tisíc diváků. Je to zhruba o 6000 lidí méně než před rokem, kdy byla návštěvnost rekordní díky velkému rozsahu představení. Letošnímu 55. ročníku se však zcela vyhnula nepřízeň počasí, řekl ředitel festivalu Jan Pikna.

"Měli jsme obrovské štěstí. Dokud byla velká vedra, hráli jsme večer, což bylo příjemné. Bouřky, které byly v okolí, se nám úplně vyhnuly. Začalo pršet až v posledním týdnu, kdy byla velká chladna, ale pršelo jen na jednom pořadu a to byl tak mírný déšť, že se odehrál pod zastřešením," uvedl Pikna. Pochvaluje si, že počasí přálo představením v barokním přírodním divadle v areálu nedalekého rokokového zámku v Nových Hradech.

Loňský ročník nabídl 31 pořadů, letos jich bylo 23. Podle Pikny bylo vyprodáno 98,4 procenta vstupenek.

Festival uvedl zcela nové inscenace oper Don Giovanni W. A. Mozarta a Dvě vdovy Bedřicha Smetany. Na programu byly také opery Sicilské nešpory a Othello Giuseppa Verdiho, znovu zazněl Jakobín Antonína Dvořáka, který se kvůli špatnému počasí loni nedohrál. Pro děti a mládež připravili pořadatelé (Vy)prodanou nevěstu, která vychází z jedné z prvních verzí Smetanovy opery s mluvenými dialogy. Malým posluchačům byla také určena operní pohádka Papageno hraje na kouzelnou flétnu, kterou složil Eberhard Streul.

Kromě koncertů klasické hudby se festival zaměřil i na představení napříč žánry. Do Litomyšle přijel například herec a zpěvák Vojtěch Dyk s kapelou B-Side Band, poprvé zde společně vystoupily soubory Spirituál kvintet a Musica Bohemica. (čtk)

19:40
Jiří Mádl začal točit svůj režijní debut Pojedeme k moři

Jiří Mádl začal v Českých Budějovicích natáčet podle vlastního scénáře svůj režijní filmový debut nazvaný Pojedeme k moři. Dnes to sdělila Mária Dufková z produkční společnosti Bio Illusion Miloslava Šmídmajera.

Snímek podle ní vypráví příběh desetiletého kluka, který dostane k narozeninám kameru a rozhodne se natočit film o své rodině. Během natáčení narazí na několik záhad i na to, že mu táta občas lže. Chce tomu přijít na kloub, netuší však, jaká nečekaná překvapení skrývají některá rodinná tajemství.

Mádl umístil svůj příběh do Českých Budějovic, kde se také bude film z větší části natáčet. "Výběr nebyl náhodný - je to jeho rodné město, prožil tu dětství a nejedno dobrodružství. Zná ho do posledního puntíku, což se určitě odrazí i na celkové atmosféře filmu," uvedla Dufková.

Hlavní roli Tomáše si zahraje Petr Šimčák z Brna a jeho kamaráda Harise Jan Maršál. Výběru představitelů těchto hlavních dětských rolí, na nichž snímek stojí, věnoval prý Mádl mimořádnou pozornost a sháněl je po celé republice. V rolích dospělých se představí například Ondřej Vetchý, Lucie Trmíková, Michaela Majerníková a Jaroslava Pokorná.

Natáčení má skončit začátkem srpna, celkem jde o 25 natáčecích dnů. (čtk)

20:31
Letní přehlídky pod širým nebem se v Praze rozjely naplno

Studený závěr června kupodivu nepřidělal problémy letním přehlídkám pod širým nebem. Diváci už vědí, co mají čekat, přizpůsobí tomu oblečení a organizátoři jim v případě nutnosti zdarma rozdají pláštěnky. A tak se vzdor zimě hrálo na Pražském hradě i v podhradí, na Vyšehradě i na Novém Světě pod Loretou.

Například program Letních shakespearovských slavností běží podle plánu. Začaly 25. června a v areálu Nejvyššího purkrabství Pražského hradu nabídnou do 20. července nejprve více než dvě desítky repríz hry Sen noci svatojánské s Vandou Hybnerovou a Davidem Prachařem v hlavních rolích. Od 3. července do 20. července se hraje i na nádvoří Lichtenštejnského paláce Hudební fakulty AMU na Malostranském náměstí, konkrétně jde o inscenaci Zkrocení zlé ženy. Z provozních důvodů se rušilo nedělní představení a také repríza 14. července.

Příští týden slavnosti začnou v Brně a pak v Ostravě, zahájeny už byly i v Bratislavě a uskuteční se i ve Zvolenu. Celkem nabízí osm Shakespearových inscenací, naplánováno je na všech místech dohromady 153 večerů.

Pražské Studio Dva, které 18. září otevře svou stálou scénu v suterénu paláce Fénix, pořádá od konce června na Vyšehradě Léto hereckých osobností. Po one woman show s Evou Holubovou Hvězda v režii autora Patrika Hartla tam v těchto dnech uvádí komedii Mira Gavrana Vše o ženách s Annou Šiškovou, Janou Krausovou a Jitkou Schneiderovou. Ve dnech 10. a 11. července na ni naváže tragikomedii Otevřené manželství, v níž se představí Jana Krausová a Karel a Marian Rodenovi.

Na Vyšehradě, stejně jako na Letní scéně Divadla Ungelt pod Loretou, mají kryté jeviště - případné nepřízni počasí jsou proto vystaveni jen diváci. Ungelt rušil koncem června kvůli silnému dešti jednu reprízu amerického dramatu Deštivé hry, náhradní představení bude koncem srpna. V těchto dnech se tam uvádí původní komorní muzikál o Sidonii Nádherné Touha jménem Einodis s Martou Kubišovou a Anetou Langerovou v hlavních rolích. Koncem července se tam vrátí loňská novinka Sklenice vody.

Zatímco většina pražských kamenných scén má prázdniny, někde se opona nezavřela ani v létě. Týká se to například Divadla v Celetné, které bude místem festivalu Nultý bod, ale úspěšnou inscenaci Mikulášovy prázdniny tu od 23. července uvedou členové spolku Kašpar, či Laterny magiky. Na jejím jevišti se od 11. do 13. července uskuteční tři reprízy úspěšné inscenace Cocktail 012 - The Best of. (čtk)

21:16
Známý britský herec Hugh Grant podpořil běloruskou opozici

Známý britský herec Hugh Grant podpořil běloruskou opozici a politické vězně. Uvedl to na setkání s běloruským opozičním činitelem Andreje Sannikavem, který je jedním z hlavních odpůrců běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Oba muži se potkali ve Velké Británii, kde Sannikav loni na podzim dostal politický azyl. Informoval o tom opoziční server charter97.org.

"Rád bych vyjádřil podporu lidem v Bělorusku, kteří bojují proti poslední diktatuře v Evropě. Stejně jako všichni tady na Západě sdílím naději, že se Bělorusko stane co nejdříve svobodnou zemí," uvedl Grant. Jmenovitě vyzdvihl práci zejména vůdce mládežnické organizace Mladá fronta Zmicera Daškeviče, bývalého prezidentského kandidáta a jednoho z vězněných disidentů Mikalaje Statkeviče a rovněž vězněného šéfa jedné organizace na ochranu lidských práv Vjasna Alese Bjaljackého.

"Rád bych Bělorusům bojujícím za základní svobody připomenul, že je po celém světě podporuje mnoho lidí. Ať žije Bělorusko," stojí dál v Grantově prohlášení.

Andrej Sannikav, který je bývalým ministr zahraničí Běloruska a někdejším neúspěšným protikandidátem Lukašenka v prezidentských volbách, byl v roce 2011 odsouzen k pěti letům vězení za účast na demonstracích. Ty se konaly proti opětovnému zvolení Lukašenka prezidentem v roce 2010. Loni v dubnu byl Sannikav po žádosti o prezidentskou milost propuštěn na svobodu. (čtk)

22:17
Festival Ibérica oslaví 10 let za přítomnosti flamenkových legend

Jubilejní 10. ročník festivalu španělské kultury Ibérica 2013 představí svůj program od 13. do 17. srpna na koncertech v Praze, Brně, Boskovicích a Letovicích. Oslava výročí festivalu se uskuteční za přítomnosti flamenkových legend - dlouholetého spoluhráče Paca de Lucíi, flétnisty a saxofonisty Jorge Parda, a kytarového virtuóza Gerarda Núňeze ve společnosti tanečnice Carmen Cortésové. Zza pořadatele o tom informovala Silvie Marková.

Pardo přiveze na Ibériku svůj nejnovější projekt Huellas. Každoročně odehraje více než 150 koncertů po celém světě. Má na kontě více než 20 nahrávek. Zásadní postavu žánru flamenco-jazzu doprovodí Josemi Carmona na flamenkovou kytaru a Bandolero na perkuse.

Výjimečný kytarista Gerardo Núňez a jedna z nejvýznamnějších tanečnic současného Španělska Carmen Cortésová uhranuli flamenkové fanoušky už při prvním vystoupení v České republice na Ibérice 2006. "Tentokrát k nám do Boskovic Gerardo zavítá posílen o rytmický tandem, ve kterém mu budou virtuózními sekundanty kontrabasista Pablo Martín a perkusionista El Cepillo," podotkl dramaturg festivalu Petr Vít.

O slavnostní zahájení Ibériky 2013 se postará 13. srpna v Boskovicích flamenkový kytarista nejmladší generace Carlos Piňana ve společnosti tanečníka Davida Péreze a perkusisty Michala Cáby. Piňana i Pérez budou navíc lektory vícedenních workshopů.

Bohatý doprovodný program okoření festivalové dění projekcemi španělské a iberoamerické kinematografie, výstavou španělské výtvarnice Carmen Cólogan, ochutnávkami španělských vín a delikates nebo večerními fiestami. Milovníky módy čeká flamenkový bazar v Zámeckém skleníku, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích. Na minulý ročník zavítal rekordní počet 3500 návštěvníků. Více informací se nachází na na www.iberica.cz. (čtk)

07:05
ZZ Top hráli v Pardubicích i z nového alba La Futura

Pardubickou ČEZ Arénu v pondělí zaplnila americká skupina ZZ Top. Kapela měla v Pardubicích jedinou českou zastávku svého turné. Kromě největších hitů zahrála i skladby z posledního alba La Futura, což je i název celé koncertní šňůry.

Předkapela Ben Miller Band odvedla solidní výkon, ale hala nedočkavě čekala na hlavní hvězdy večera. ZZ Top nastoupili na pódium kolem 21:00, diváci se však jen zvolna dostávali do tempa. Rozhýbaly je hlavně notoricky známé hity jako Gimme All Your Lovin', Sharp Dressed Man, Foxy Lady od Jimmiho Hendrixe a zvláště závěrečný blok s La Grange. Z alba La Futura zazněly například skladby I Gotsta Get Paid či Chartreuse.

Dramaturgie a dynamika koncertu byly jednoduché, mocný zvuk stylem start - cíl, měnila se jen tempa písní a kostýmy a kytary hudebníků. Došlo i na typickou "choreografii", rozvážné synchronizované krokové variace obou kytaristů.

Poznávacím znamením skupiny jsou kromě přímočarého jižanského bluesrocku také dlouhé plnovousy dvou členů. Kapelu tvoří kytarista a zpěvák Billy Gibbons, baskytarista Dusty Hill a bubeník Frank Beard. ZZ Top se pojmenovali podle značky cigaretových papírků. Poprvé si spolu zahráli 10. února 1970 v texaském El Pasu, ve stejném roce vydali debutovou desku ZZ Top's First Album.

Na počátku své kariéry vystupovali po celých Spojených státech jako předskokani skupin Humble Pie, Ten Years After, Mott the Hoople, Janis Joplinové, Alice Coopera nebo Rolling Stones. Velký úspěch jim přinesly například desky Tres Hombres z roku 1973, o dva roky mladší Fandango! nebo Eliminator z roku 1983. Na svém kontě mají 15 studiových alb, vydali také několik kompilací a záznamů koncertů. (čtk)

09:59
Já, padouch 2 vede před Osamělým jezdcem tabulku české návštěvnosti kin

Pokračování americké rodinné komedie Já padouch 2 se hned po premiéře dostalo do vedení tabulky nejnavštěvovanějších snímků českých kin. Podle informací Unie filmových distributorů tento animovaný snímek o minulém víkendu zhlédlo 45.732 diváků, kteří v pokladnách nechali 6,2 milionu korun.

Na druhém místě skončila další novinka - akční western Osamělý jezdec. Johnny Depp v titulní roli indiánského bojovníka přilákal do kin 18.480 diváků stržbami 2,7 milionu korun.

Další animovaný film - Univerzita pro příšerky - skončil třetí. Během tří týdnů v kinech nasbíral 133 tisíc diváků. Za ní je další americká produkce Světová válka Z následovaná komedií Podfukáři. Prvním českým filmem v první dvacítce jsou na patnáctém místě Troškovy Babovřesky s celkovým počtem 620 tisíc diváků a tržbami 83,5 milionu korun. (čtk)

10:03
Do kin letos vstoupí ještě 18 českých filmů

Celkem 18 českých filmů obsahuje plán premiér Unie filmových distributorů na druhé pololetí. Sérii zahájí 11. července hudební tragikomedie scenáristky a režisérky Alice Nellis Revival, odměněná cenou diváků karlovarského festivalu. Začátkem srpna se v artových kinech objeví Jasného Všichni dobří rodáci, respektive jejich digitalizovaná verze vzniklá díky Nadaci české bijáky. A 22. srpna zakončí prázdninovou kolekci Líbánky, za něž Jan Hřebejk převzal ve Varech cenu za režii.

V polovině září budou do kin uvedeny filmy Milana Cieslara Colette a Jako nikdy Zdeňka Tyce. První je výpravným dramatem o síle lásky a touze po svobodě inspirovaným předlohou Arnošta Lustiga. V hlavních rolích příběhu z koncentračního tábora se objeví Jiří Mádl a francouzská herečka Clémence Thiolyová. Hudbu složil hollywoodský skladatel Atli Örvarsson.

Komorní příběh Jako nikdy, k němuž scénář napsal Tyc s Markétou Bidlasovou, byl příležitostí pro Jiřího Schmitzera, Petru Špalkovou a Taťjanu Medveckou. Vznikl v Trojanově společnosti Total HelpArt v koprodukci s Českou televizí a partnery na Slovensku.

Koncem září se v kinech konečně objeví Menzelovi Donšajni. Hlavní postavy operního režiséra Vítka, učitelky Markétky a světově uznávaného zpěváka Jakuba ztvární Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. Svou poslední filmovou roli si tu zahrála Jiřina Jirásková.

Sedm novinek nabídne říjen. První bude debut Romana Kašparovského Všiváci s Ondřejem Vetchým, Jiřím Langmajerem, Ivou Janžurovou, Terezou Voříškovou, Jiřím Mádlem a Kryštofem Hádkem, mezi dalšími premiérami bude Příběh kmotra Petra Nikolaeva. Vznikl podle bestselleru Jaroslava Kmenty s názvem Kmotr Mrázek s Ondřejem Vetchým a Lukášem Vaculíkem v hlavních rolích.

Atraktivní podívanou slibují Klauni, které režisér Viktor Tauš natočil podle scénáře Petra Jarchovského v koprodukci se Slovenskem, Lucemburskem a Finskem. V "dramatu o komedii", na kterém se podílel mim Boris Hybner, si vedle Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse zahráli francouzský herec Didier Flamande, vítězka festivalu v Cannes Kati Outinenová a francouzská komediální hvězda Julie Ferrierová.

Outinenová se objeví i v romantické komedii s pracovním názvem Srpnoví pošetilci, na které koproducenti Viktor Tauš a Michal Kollár ze společnosti Fog'n'Desire Films spolupracovali s finskými partnery (režie Taru Mäkelä, premiéra 21. listopadu).

Předzvěstí Vánoc budou dva tematicky zaměřené snímky Přijde letos Ježíšek (režie Lenka Kny, premiéra 31. října) a Křídla Vánoc (režie Karin Babinská, premiéra 14. listopadu).

Posledním letos uvedeným českým snímkem má být v polovině prosince příběh o posedlosti Rozkoš od režisérky Jitky Rudolfové. Natočila ho ve společnosti Viktora Schwarze v koprodukci s Českou televizí. Do hlavních rolí obsadila Janu Plodkovou, Martina Myšičku, Jaroslava Plesla a Jana Budaře. (čtk)

12:50
Slovensko chce dotacemi přilákat zahraniční filmaře

Slovensko chce od příštího roku pomocí dotací přilákat do země velké filmové projekty. Filmařské společnosti by mohly dostat od státu pobídky odpovídající pětině výdajů, které na Slovensku během natáčení snímků proinvestují. Novinářům to dnes řekl ministr kultury Marek Maďarič.

Slovensko v současnosti není atraktivní destinací pro filmaře. Také domácí režiséři podle Maďariče často připravují své snímky v Česku. Na Slovensku také chybí filmařská infrastruktura. To by se ale mohlo změnit po nedávno ohlášeném záměru soukromé firmy Solid Enterprise postavit na okraji Bratislavy nová filmová studia.

"Pokud filmová produkce proinvestuje na Slovensku alespoň dva miliony eur, tak dostane od státu dotaci ve výši 20 procent z této částky," řekl Maďarič. Dodal, že nárok na státní podporu by tak měly získat filmy s celkovým rozpočtem alespoň pět milionů eur (130 milionů korun). Dotační program se nebude vztahovat na pornografické snímky ani filmy propagující násilí nebo kratší než 70 minut.

Od poskytování pobídek si ministerstvo kultury kromě přilákání velkých filmových produkcí slibuje rozvoj služeb a vytvoření nových pracovních míst na Slovensku. Návrh ministerstva musí schválit parlament, ve kterém má jednobarevná vláda premiéra Roberta Fica pohodlnou většinu.

Při přípravě pobídek pro filmařské společnosti se Slováci inspirovali podobným systém v Česku nebo Maďarsku. Slovenský program podle Maďariče umožní jednodušší přístup k dotacím, jejichž výše nebude omezena. Ministr uvedl, že Česko loni na podporu filmové produkce vynaložilo v přepočtu 13,1 milionu eur a Maďarsko 8,4 milionu eur.

Maďarič upozornil, že na Slovensku zatím chybí potřebná filmařská infrastruktura. Slovenští filmaři ztratili zázemí v 90. letech po privatizaci bratislavského filmového studia Koliba, které se nachází v lukrativní části slovenské metropole. Letos na jaře společnost Solid Enterprise ale předložila úřadům záměr výstavby studií pro filmovou a televizní tvorbu na okraji Bratislavy blízko hranic s Rakouskem a Maďarskem. Náklady na projekt ve výši 60 milionů eur by měli uhradit zahraniční investoři, se spuštěním provozu se počítá za dva roky. (čtk)

13:28
Pouliční a fyzické divadlo se v Praze představí od 15. července

Od 15. července začnou v okolí Václavského náměstí a v Divadle v Celetné mezinárodní festivaly Za dveřmi a Nultý bod. Podle organizátorů festivaly přivezou do metropole špičkové pouliční divadlo a přední kapacity tanečního a fyzického divadla ze zahraničí i z Česka.

"Tyto produkce tu získávají stále více diváků, spolu s tím se daří vytvářet i domácí představení na evropské úrovni. V začátcích šlo o několik inscenací, dnes si už můžeme vybírat," uvedli na dnešní tiskové konferenci v Praze šéfové obou přehlídek Jakub Vedral a Petr Boháč.

Pátý ročník přehlídky pouličního divadla Za dveřmi zahájí domácí V.O.S.A. Theatre s unikátním pětimetrovým akrobatickým kolem. Soubor vystoupil například v projektu Evropské hlavní město kultury Košice 2013 nebo na Světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Německé pouliční divadlo zaměřené na rodiny s dětmi představí 18. a 19. července na Václavském náměstí projekt s názvem Vindobona Express. Vystoupí i Matthias Romir známý pro svůj inovativní styl žonglování, do něhož zapojuje publikum. Performer Djuggledy uvede představení El Diabolo, ve kterém kombinuje žonglérské umění s komediálním talentem.

Divadelní festivaly Za dveřmi a Nultý bod mají rozpočty pohybující se kolem jednoho milionu korun a potrvají do 19. a 20. července. Kompletní program je na www.zadvermi.cz a www.nultybod.cz. (čtk)

14:12
Plzeňský festival Divadlo uvede scény z Ruska, Polska i Maďarska

Divadelní soubory z Ruska, Polska, Maďarska, Lotyšska a Slovenska, výběr nejzajímavějších domácích inscenací i bohatý alternativní a doprovodný program připravil mezinárodní festival Divadlo. Od 11. do 18. září se v Plzni uskuteční už pojedenadvacáté.

Podle mluvčího přehlídky Jiřího Sedláka bude hlavním lákadlem inscenace Slečna Julie moskevského Divadla národů v režii uměleckého šéfa berlínské Schaubühne Thomase Ostermeiera. "Slavný příběh je přenesen do dnešního Ruska: ona je dcera oligarchy, on její řidič," uvedla vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá. Inscenace byla nominována na prestižní ocenění Zlatá maska.

Z Polska přijede jedno z nejvýraznějších divadel posledních let Teatr Polski z Vratislavi s inscenací O Matce a Vlasti v režii Jana Klaty. "Inscenace zpochybňuje vžité pojetí dějin polského národa, jeho hrdinství i vztah k vlasti. Příběh židovky, jež přežila holokaust, a její dcery je podobenstvím o závislosti, duchovním otroctví a hledání svobody," řekla Černá.

Diváci v Plzni budou moci vidět i další z děl lotyšského režiséra Alvise Hermanise. Nové rižské divadlo přiveze neokázalou, ale výpovědí silnou inscenaci Černé mléko. "Hermanis v ní hledá ztracenou lotyšskou identitu. Nachází ji na venkově, kde přetrvává tradiční způsob života," řekla o inscenaci členka dramaturgické rady Jitka Sloupová.

Autorskou komedii s názvem 42. týden uvede budapešťské Divadlo Bély Pintéra. Je o gynekoložce, která se věnuje pouze kariéře a ignoruje lásku a přátelské vztahy. Ovšem až do chvíle, kdy se zamiluje do umělce. Slovensko na festivalu zastoupí inscenace Holokaust autora Viliama Klimáčka v režii Rastislava Balleka v podání bratislavského Divadla Aréna. Příběh, na který by Slovensko nejraději zapomnělo - zní její podtitul.

Podle Sedláka nabídne domácí program více menších inscenací netradičního divadla, tedy kabarety, autorské projekty, objevné dramatizace, nový cirkus i loutky. Například pražské Divadlo Ungelt uvede hru Keitha Huffa Deštivé dny, Divadlo v Dlouhé přiveze Ibsenova Eyolfeka a Studio hrdinů zastoupí Sorokinův Den opričnika. Vystoupí i scény z Brna a Ostravy. Tradiční epilog bude patřit Divadlu pod Palmovkou s inscenací hry Králova řeč a Činohernímu klubu s představením Před západem slunce. Program doplní taneční, pohybová a multižánrová představení, workshopy, výstavy i projekce filmů. Vstupenky budou v prodeji od 19. srpna. Více je na www.festivaldivadlo.cz. (čtk)

15:23
Luhačovice budou patřit festivalu věnovanému Leoši Janáčkovi

V Luhačovicích na Zlínsku začne v pondělí hudební festival Janáček a Luhačovice. Akce se koná již 22 let, je poctou skladateli Leoši Janáčkovi, který moravské lázně na počátku minulého století často navštěvoval. Setkávali se zde čeští, moravští i slovenští umělci. Letos se připomíná 85 let od Janáčkova úmrtí. Festival odpoledne zahájí Fanfárový dechový orchestr Brno tradičně u busty Leoše Janáčka pod Lázeňským divadlem, sdělila dnes Milena Hrbáčová z pořádající společnosti Lázně Luhačovice.

Zahajovací koncert v domě kultury Elektra bude patřit zlínské Filharmonii Bohuslava Martinů, která zahraje Dvořákovy Slovanské tance a Janáčkovy Lašské tance. "Při koncertu se rovněž představí mladý nadějný sólista, houslista Jan Mráček, nejmladší laureát v historii Pražského jara 2010," podotkla Hrbáčová.

Na dalších čtyřech koncertech v Lázeňském divadle vystoupí například hornista Radek Baborák se souborem Baborák Ensemble a klavíristou Karlem Košárkem. Zahraje také německá houslistka Sophia Jaffé, jazzman, flétnista a skladatel Jiří Stivín či slovenský tenorista Miroslav Dvorský, který svým recitálem světových písní a árií festival zakončí.

Součástí festivalu je i přednáška muzikologa a skladatele Miloše Štědroně o Janáčkovi a jeho díle. Na páteční odpoledne připravil Luhačovický okrašlovací spolek Calma vycházku Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka, která přiblíží historii skladatelových pobytů v Luhačovicích.

Janáčka řadí hudební kritici mezi jednoho z nejoriginálnějších skladatelů světové a české hudební moderny, zejména pro melodiku vycházející z moravské lidové hudby. Ve světě je Janáček znám hlavně díky operám Káťa Kabanová, Příběhy lišky Bystroušky, Z mrtvého domu či orchestrálně-vokálnímu dílu napsanému na staroslovanský text Glagolská mše. (čtk)

17:33
Pěvec Štefan Margita připravuje album s řadou známých hostů

Pěvec Štefan Margita dokončuje v těchto dnech ve studiu Daniela Hádla nahrávku alba s názvem Melancholie. Deska potěší především příznivce crossover projektů, nabídne mix muzikálových melodií s popovou klasikou i se šansonem. Nechybí duety s Hanou Zagorovou, Lucií Bílou, Martou Kubišovou a Evou Urbanovou. Vydání je naplánováno na druhou polovinu září, informoval ČTK za vydavatelství Supraphon Vladan Drvota.

Jedním z vrcholů chystané nahrávky by podle tvůrců mohl být tercet Belle z francouzského muzikálu Notre Dame de Paris. "Belle byla vyhlášena jako nejúspěšnější francouzská píseň desetiletí. Je velice emocionální. Zaujala mne tím, že dává nevšední příležitost spojit tři mužské hlasy. Už když jsem ji slyšel poprvé v roce 2000, když jsem navštívil muzikálové představení v Paříži, představoval jsem si, že by bylo krásné zazpívat si ji společně s Karlem Gottem a Danem Hůlkou. Je hezké si plnit sny a já pevně věřím, že to ve výsledku bude pro posluchače příjemné setkání s melodickou hudbou," dodává k připravované nahrávce Margita.

Štefan Margita, manžel populární české zpěvačky Hany Zagorové, často vystupuje v předních operních domech v San Francisku, milánské La Scale, londýnské Královské opeře Covent Garden i pařížské Opéra Bastille. Před pěti lety s úspěchem debutoval v prestižní newyorské Metropolitní opeře, kterou považuje za nejvyšší metu, jíž může operní pěvec dosáhnout. Ztvárnil zde hlavní roli v opeře Z mrtvého domu od Leoše Janáčka. Jeho program je nyní naplánován až do roku 2017, kdy v Metropolitní opeře ztvární roli Loga v nastudování opery Richarda Wagnera Rheingold. (čtk)

18:04
V Plzni začne ve čtvrtek letní hudební festival Léto s Prazdrojem

Nové kapely z Česka a Slovenska budou od čtvrtka v Plzni soutěžit o možnost zahrát si na jednom pódiu s největšími českými hudebními esy. Největší letní kulturní akci v Plzni, konanou do konce prázdnin každý čtvrtek od 19:00, pořádá letos Plzeňský Prazdroj na svém nádvoří už podesáté. O možnost koncertování soutěžilo 120 kapel, řekl dnes ČTK Tomáš Raboch z Prazdroje.

"Jde o nejstarší festival v Plzni, který si zachoval původní tvář," uvedl spolupořadatel Lukáš Krásný. Podle něj se na něm opět objeví nejlepší kapely z regionu a k nim tři pražská esa jako Kamil Střihavka, Yo Yo band a pražsko-plzeňští Burma Jones v původní sestavě. Před každým vystoupením "headlinera", která začínají každý čtvrtek od 21:00, budou soupeřit dvě mladé kapely. Jejich vítěz pak postoupí na pódium obří hudební přehlídky Pilsner Fest, která se bude konat v Prazdroji 5. října. Letos na ní vystoupí 12 českých hvězd, například akustický Čechomor se symfonickým orchestrem a skupina Kryštof.

"Hodně mě zaujala Frajara Putika, což je zvláštní dechovka s deseti dechovými nástroji," uvedl moderátor a porotce Pilsner Festu Ondřej Havlík, přezdívaný En.dru. Jako první se tento čtvrtek od 19:00 utkají v duelu nýrská skupina Chai versus pražské Prowizorium. Posledním koncertem bude 29. srpna Kamil Střihavka s kapelou.

Léto s Prazdrojem loni přilákalo 20.000 lidí. "Stala se z toho příležitost potkat se s kamarády," dodal Krásný. Podle Rabocha festival otevřel brány pivovaru pro širokou veřejnost. "Před deseti lety (před prvním ročníkem) si spousta lidí myslela, že nesmí za hlavní bránu Prazdroje," uvedl. Letošní novinkou je, že před koncerty se mohou lidé pod dozorem kvalifikovaných sládků, naučit kvalitně čepovat a pečovat o pivo. Další soutěže jsou v pití "tupláku" a v tom, kolik lze odnést z pivovaru plechovkových piv pouze na rukou. (čtk)

19:14
Brněnský sbor poslal soutěžit do Walesu přes 80 účinkujících

Pěvecký sbor dětí a mládeže Kantiléna, který působí při Filharmonii Brno, završí koncertní sezonu účastí na prestižní soutěži ve Walesu. Do města Llangollen odcestovalo přes 80 účinkujících. Více lidí Kantiléna za více než 55 let své existence nikdy do zahraničí nevyslala, sdělila mluvčí filharmonie Lenka Vodičková.

Mezinárodní hudební soutěž Llangollen International Musical Eisteddfod, která dnes začíná a potrvá do neděle, láká sbory z celého světa. Hlavní trofej nese jméno operní hvězdy Luciana Pavarottiho. Do soutěže se v příštích dnech zapojí nejen hlavní koncertní sbor Kantilény, ale i přípravné oddělení a ženský komorní sbor složený z bývalých členek.

Kromě soutěžních klání vystoupí Kantiléna i na dvou veřejných koncertech. Program prvního tvoří duchovní hudba, druhý připomene 200. výročí narození skladatele Giuseppe Verdiho. Zazní slavné Rekviem.

Českou a brněnskou kulturu bude Kantiléna propagovat prostřednictvím tvorby zdejších hudebních skladatelů. Uvede díla Petra Ebena, Evžena Zámečníka nebo Petra Řezníčka. Novou skladbu pro sbor napsal Miloš Štědroň.

Soutěž v Llangollenu má tradici dlouhou 67 let. Kantiléna se jí zúčastnila už v roce 1972. Letos je jediným českým sborem v soutěži. Mladí zpěváci změří síly s kolegy z Ruska, Číny, Indonésie, Filipín nebo Jižní Afriky. (čtk)

20:15
Elton John kvůli zdraví odložil část turné, s Prahou ale počítá

Britský zpěvák Elton John odložil kvůli zánětu slepého střeva letní část svého světového koncertního turné, které mělo začít v pátek v Londýně. Věří ale, že letos začne koncertovat 4. září v Leedsu a skončí plánovaným vystoupením v Praze 18. prosince, uvedl zpěvák na svých webových stránkách.

"Sir Elton se nyní léčí antibiotiky a v příštích několika týdnech se má v Británii podrobit operaci. Je velmi zklamaný, že musí odložit letní termíny koncertů. Nemůže se dočkat na to, až se vrátí v plné formě a absolvuje zbylá vystoupení od začátku září," uvedl zpěvákův mluvčí v prohlášení.

Odložené letní termíny koncertů v Británii, Itálii, Německu, Španělsku, Francii a Monaku 66letý hudebník nejspíš přesune na příští rok, kdy již počítá s koncertem v Drážďanech 11. července.

Britská popová hvězda vystoupila v Praze již před třemi roky ve vyprodané O2 areně.

Elton John, vlastním jménem Reginald Kenneth Dwight, se populární hudbě věnuje více než 40 let. Celkem se po světě prodalo více než 200 milionů kopií jeho nahrávek. K jeho početným hitům patří Your Song, Rocket Man, Crocodile Rock nebo Goodbye Yellow Brick Road. (čtk)

06:15
Známý tenorista Domingo byl hospitalizován s plicní embolií

Slavný španělský tenorista Plácido Domingo byl v pondělí hospitalizován v Madridu s plicní embolií. Podle dnešního oznámení jeho mluvčí je 72letý pěvec v pořádku a z onemocnění by se měl zotavit do tří až čtyř týdnů.

V nemocnici byl umělec přijat s dýchacími obtížemi. Lékaři zjistili, že se mu ucpalo krevní řečiště v plicích. Podle mluvčí Nancy Seltzerové reaguje Domingo na léčbu dobře.

Pro tenoristovy fanoušky to nicméně znamená, že se pěvec nezúčastní koncertu plánovaného v Madridu na 21. července. (ČTK)

08:40
Na festivalu Prague Proms vystoupí Wynton Marsalis, který se vrací ke kořenům jazzu

Americký jazzový trumpetista Wynton Marsalis dnes vystoupí ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Dvaapadesátiletý rodák z New Orleans se v rámci festivalu Prague Proms představí s bigbandem Jazz at Lincoln Center Orchestra, jehož je zakladatelem a šéfem. Ve své tvorbě se Marsalis často vrací ke kořenům jazzu, které hledá v různých prostředích. Například jedna z jeho posledních skladeb se jmenuje Congo Square podle ulice v New Orleans.

"Bylo to jediné místo z celých Spojených států, kde otroci měli dovoleno hrát na ulici na bubny," vysvětlil Marsalis, který je je autorem stovek skladeb jazzových, píše pro newyorské špičkové baletní soubory, vážnou hudbu pro soubory komorní a patří tak mezi nejúspěšnější a nejuznávanější hudebníky současného světa. V Praze účinkoval naposledy v roce 2000, kdy uvedl evropskou premiéru svého dalšího oratoria All Rise. Za oratorium Blood on the Fields dostal Marsalis jako před pěti lety první jazzový skladatel v historii Pulitzerovu cenu. Je také držitelem devíti cen Grammy a desítek dalších amerických i evropských ocenění.

Festival Prague Proms se koná do 20. července. Na úvod 16. června nabídl Open Air koncert Hollywood Night na Václavském náměstí, kde zazněly slavné filmové melodie. Návštěvníci se mohou letos také těšit na světovou premiéru Cimrmanovy operety Proso, koncert písničkářky Radůzy nebo výběr ze slavných árií jedné z nejslavnějších oper histori Tosca od Giacoma Pucciniho. Více informací se nachází na www.pragueproms.cz. (ČTK)

09:51
Sopranistka Ludmila Dvořáková slaví devadesátiny

Sopranistka Ludmila Dvořáková, která 11. července oslaví devadesátiny, doma uplatnila zejména svůj lahodně zabarvený a technicky dobře ovládaný hlas, v zahraničí pak úspěšně rozvinula dramatický zpěv. Působila na předních světových operních scénách v Mnichově, v newyorské Metropolitní opeře či londýnské Covent Garden. Pěvkyně, jejíž specialitou jsou Wagnerovy a Straussovy opery, dostala Thálii za celoživotní dílo (2002) i Cenu Antonína Dvořáka za celoživotní mistrovství a přínos v popularizaci české hudby (2012).

Ludmila Dvořáková se narodila 11. července 1923 v Kolíně. Studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostavě. Od roku 1954 byla pět let sólistkou opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě. Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí. Mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972). (ČTK)

11:10
Národní divadlo Brno zavítá do Salcburku, chystá i další zájezdy

Národní divadlo Brno v srpnu na prestižním festivalu v Salcburku pětkrát uvede představení Nenápadný půvab buržoazie. Inscenace režiséra Jana Mikuláška, za kterou stojí končící vedení Reduty, si tak připíše jeden z velkých uměleckých úspěchů českého divadla posledních let. Do ciziny se letos chystají také další soubory Národního divadla Brno, opera nyní například míří do Řezna v Německu. Podle šéfa Reduty Petra Štědroně je pozvání na Salzburger Festspiele milníkem a metou pro celé české divadelnictví. Pro Štědroně je to ale paradoxně zároveň loučení s dosavadním působištěm.

Od září totiž povede pražské Divadlo na Zábradlí, kam s ním odchází také dramaturgyně Dora Viceníková a režisér Mikulášek. Program Reduty na příští sezonu tak už připravuje někdo jiný - šéf Mahenovy činohry Petr Halberstadt. Nenápadný půvab buržoazie je volnou adaptací stejnojmenného, surrealisticky laděného filmu Luise Buňuela. V inscenaci účinkuje devět herců a hereček. Ztvárňují podivnou stolní společnost, usazenou kolem dlouhé tabule. Salcburské publikum zhlédne představení pětkrát od 19. do 23. srpna. První uvedení je už podle webu Salzburger Festspiele vyprodané. Opera Národního divadla Brno momentálně míří do Řezna. Na tamním zámku v pátek a v sobotu uvede Verdiho La Traviatu.

Už koncem června sbor a orchestr opery zavítal také do Štrasburku ve Francii. Program nazvaný Gala Lyrique Verdi završil 75. ročník tamního festivalu. Publikum ocenilo výkon hudebníků a pěvců potleskem ve stoje. Ve skončené sezoně byli brněnští divadelníci třeba v Kolíně a Bonnu v Německu, dále ve Slovinsku, Maďarsku, Turecku a na Slovensku. V říjnu opera zamíří do Villachu v Rakousku, v listopadu pak do Španělska. Činohra na podzim uvede Královu řeč na Slovensku. Balet čekají příští rok na jaře výjezdy do Lipska a Itálie. (ČTK)

11:44
Pořadí v čele hitparády se nemění, vedou Nohavica a Black Sabbath

Pořadí na prvních dvou místech tuzemské hitparády se oproti minulému týdnu nezměnilo - vede písničkář Jaromír Nohavica s kompilací Tenkrát / Nostalgie 90.let, druhé místo patří studiovému albu heavymetalové skupiny Black Sabbath s názvem 13, první se zpěvákem Ozzy Osbournem od roku 1978. Nohavica má ještě na čtvrtém místě své poslední album Tak mě tu máš. Údaje zveřejnila na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Na třetí místo se dostala kapela Doctor P.P. zpívajícího právníka Petra Pečeného s albem Zdravý doktor. Na páté místo z dvanáctého poskočila Pink s deskou Truth About, šesté jsou stejně jako před týdnem Tři sestry a jejich nahrávka Líná hudba holý neštěstí. Následuje Lucie Vondráčková s nahrávkou Oheň, osmé místo obsadila nahrávka Inzerát kapely Kryštof, na devátou příčku poskočila kompilace Tata Bojs Hity a city. Desítku nejprodávanějších desek uzavírá francouzská zpěvačka Isabelle Geffroyová známá pod uměleckým jménem Zaz s deskou Recto Verso.

Mezi dvaceti nejprodávanějšími alby z tuzemské produkce ještě skončil Racek Tomáše Kluse, Divokej Bill s albem 15 a nahrávka Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu Live at La Fabrika. (ČTK)

12:23
Týden českého filmu v Mnichově zahájila detektivka Ve stínu

Výběr českých filmů z posledního období úspěšných na festivalech doma i v zahraničí, které se do německých kin nedostaly, nabízí Týden českého filmu v Mnichově. Koná se potřinácté a zahájila ho projekce temné detektivky Davida Ondříčka Ve stínu. ČTK to oznámila Daniela Hurábová z Českého filmového centra. Hostem přehlídky, která potrvá do 14. července, je dokumentarista David Vondráček a kameraman Jan Kadeřábek. Vondráček převzal v polovině května na sjezdu sudetských Němců v Augsburgu sudetoněmeckou cenu za lidská práva. Byl oceněn za své snímky zachycující pohnuté poválečné události v Československu spojené s vysídlením německé menšiny.

V programu přehlídky se objeví například snímek Odpad město smrt režiséra Jana Hřebejka, jak ho natočil podle stejnojmenné divadelní hry Reinera Wernera Fassbindera, vítězný snímek festivalu Finále Plzeň - Poupata Zdeňka Jiráského, debut Richarda Řeřichy Don´t Stop i česko-slovenské drama Můj

pes Killer režisérky Miry Fornayové. Ta s ním minulý týden zvítězila právě na festivalu v Mnichově. Dokumentární tvorbu na přehlídce zastupuje film Láska v hrobě Davida Vondráčka o dvou bezdomovcích, kteří našli domov na opuštěném hřbitově v pražských Strašnicích, a dokument s názvem Karel Reisz. Je věnován tomuto režisérovi českého původu, který stál u zrodu hnutí inspirujícího francouzskou i českou novou vlnu. Filmy doplňuje už zavedený program krátkometrážních snímků Fein.KOšt, tedy série českých a německých krátkých filmů vybraných Českým filmovým centrem ve spolupráci s AG Kurzfilm, a také koncert brněnské skupiny Fiordmoss. (ČTK)

13:58
Zlínské divadlo čeká o prázdninách údržba a několik oprav

V budově zlínského městského divadla je na prádniny naplánováno několik oprav a tradiční údržby. Vznikne například nová šatna pro herce v Dílně, budou se čistit sedačky a obklady stěn, sdělila dnes ČTK mluvčí divadla Veronika Jurčová. Horolezci zavěšení na lanech dnes také začali mýt prosklenou hlavní stěnu divadla. Herci ocení novou šatnu v Dílně. "Nynější je společná pro pány i dámy, takže se konečně dočkají soukromí při převlecích," podotkla Jurčová. Malíři také vymalují stěny jeviště a lóže Velkého sálu, horní a dolní foyer a foyer Studia Z. "

V hlavním sále vyčistíme sedačky a obklady do výšky asi šesti metrů, napastují se podlahy. Dojde i na rekonstrukci rozvodny scénického osvětlení, revizi technických zařízení a zednické a malířské práce v ubytovnách," řekla mluvčí. Prázdninové práce se letos uskuteční v menším rozsahu, než tomu bylo v minulých letech, vyžádají si asi 200 000 korun. "Zredukovány jsou jen na to nejnutnější, jelikož chceme na konci roku nakoupit a instalovat moderní scénické osvětlení, včetně regulačního programovatelného pultu, což bude divadlo pořizovat převážně z vlastních finančních prostředků," uvedl umělecko-technický šéf Milan Houžva.

Modernizace osvětlení přijde na 1,6 milionu korun. Opravy a údržba v divadle skončí 9. srpna, poté již v divadelních dílnách budou zaměstnanci divadla pracovat na scéně nové pohádky O pejskovi a kočičce. Premiéru má 15. září. (ČTK)

16:37
Richard Müller připravuje své písně v nových úpravách

Slovenský zpěvák Richard Müller připravuje nový projekt Hlasy, v němž se spojil se skupinou Fragile a přezpíval svoje písně v nových úpravách bez použití jediného nástroje. Interpretaci svých hitů i méně známých skladeb a cappella Müller po vydání alba nabídne v září a říjnu i na chystaném turné v Česku i na Slovensku.

"Upřímně se přiznám, že tak těžkou práci jsem za třicet let mojí kariéry ještě nezažil. Představoval jsem si to jednodušší a lehčí. Je to těžká, velmi těžká práce. Zatím se mi ta práce velmi zamlouvá a dobře se mi pracuje, protože všichni jsou velmi milí lidé a Braňo Kostka je skvělý kapelník," uvedl Müller.

Fragile tvoří zpěváci Braňo Kostka, Soňa Norisová, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Jana Golisová, Slavo Košecký, Vilo Csontos a Kamil Mikulčík. "Je to pro nás velká výzva. Pro nás je Richard Müller nejideálnější interpret a tento model spolupráce je dokonalý," sdělil Kostka, který měl na starosti výběr skladeb. (ČTK)

06:28
Bluesová hvězda Ana Popovic v Olomouci vystoupila v divadle

V Olomouci ve středu vystoupila srbská bluesmanka Ana Popovicová. Její koncert si v Moravském divadle nenechaly ujít zhruba tři stovky posluchačů napříč všemi generacemi. Kytaristka a zpěvačka v jedné osobě do města přivezla velkou soulovou kapelu s muzikanty od B. B. Kinga a Ala Greena. Návštěvníkům zahrála především hity ze svého nového soulového alba Can You Stand The Heat, které vyšlo letos v dubnu.

Koncert byl součástí festivalu Olomoucké kulturní prázdniny. Zpěvačka v Česku vystupovala v minulosti už třikrát. Podle pořadatelů je však její koncertní show naprosto výjimečná a odlišná. Vystoupení v této sestavě si naplánovala jen na osmi místech světa. "Anu Popovic mohli lidé v Česku vidět pouze s muzikantským triem za zády, které dodává jejím písním až rockový švih. Do Olomouce tentokrát přijel devítičlenný ansámbl, který si říká Mo' Better Love a jehož součástí je dechová i vokální sekce. Ty dodávají hudbě silný soulový potenciál," uvedl pořadatel koncertu Dušan Neumann.

Muzikantka Ana Popovicová představila divákům své nové soulové album, na kterém s ní spolupracovali nejlepší memphisští muzikanti. Jde například o bubeníka Tonyho Colemana a kytaristu Harolda Smithe od B.B. Kinga či baskytaristu Johna Williamse od Ala Greena. Pořadatelé pro koncert prostory Moravského divadla vybrali záměrně, a to kvůli akustice i sálu. Splnit museli i přísné požadavky americké produkce na ozvučení či výběr požadovaného muzikantského vybavení. "Například jsme klávesistovi museli sehnat originální Hammondovy varhany B3 s leslie bednou. Což je velká rarita," dodal Neumann.

Koncert bluesmanky Popovicové, které dnes předskakovala bluesová kapela Moreland & Arbuckle, je ozdobou letošního festivalu Olomoucké kulturní prázdniny. Pokračuje až do 5. září. Návštěvníkům nabídne podle organizátorů dohromady 14 koncertů, pět divadelních představení a čtyři výstavy.

V programu je ještě například vystoupení skupin Marsyas, Queen Mania či Banjo bandu Ivana Mládka. Ze zahraničí v létě do Olomouce přijedou Dave Herrero s kapelou či americká zpěvačka a kytaristka Janet Robinová. (čtk)

08:11
Začíná Best Film Fest, do kina nabídne lístek za 69 korun

V kinech Evald, Lucerna a Mat začíná dnes týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první poloviny tohoto roku - Best Film Fest léto 2013. Potrvá do 17. července. Fanoušky čekají lístky za jednotnou cenu 69 korun.

Program Best Film Festu uvede divácky oblíbené zahraniční tituly. Například francouzskou tragikomedii o smyslu života Nedotknutelní, muzikál oscarového tvůrce Toma Hoopera Bídníci, slavný román o osudové lásce a touze po štěstí Anna Karenina, přepis legendárního románu s Leonardem DiCapriem Velký Gatsby či komedii oscarového španělského režiséra Pedra Almodóvara Rozkoš v oblacích.

Zastoupena budou životopisná dramata Renoir, Lincoln a Hitchcock a nebudou chybět oceněné filmy v Cannes a na Evropských filmových cenách i Oscarem ověnčené snímky Argo a Nespoutaný Django. Z domácích titulů jsou v programu animovaný rodinný snímek Čtyřlístek ve službách krále, celovečerní dokument Šmejdi a temný thriller Davida Ondříčka Ve stínu.

Kvůli červnovým záplavám a částečnému zatopení obou sálů se nebude promítat v kině Atlas. To se opět přidá k přehlídce v zimní části v prosinci. Jeho dva sály budou divákům po rekonstrukci opět přístupné od 1. srpna. (čtk)

09:32
V areálu likérky začíná festival Masters of Rock

V areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích na Zlínsku začíná dnes jedenáctý ročník jednoho z největších hudebních festivalů v České republice, metalový Masters of Rock. Potrvá až do neděle, pořadatelé očekávají příjezd kolem 20.000 návštěvníků. Festival ve 14:00 otevře tradičně česká kapela Fleret.

Po ní na pódium vystoupí například ruská folkmetalová formace Arkona a powermetalisté z Německa Primal Fear. Poprvé na festivalu zahrají němečtí heavymetalisté Grave Digger i finští rockeři Leningrad Cowboys známí svéráznými kostýmy a bujarou show. Vrcholem prvního dne bude vystoupení heavymetalové legendy Accept, která ve Vizovicích natočí své živé DVD.

Hlavní hudební událostí letošního ročníku by měl být nedělní tříhodinový koncert v podání metalové opery Tobiase Sammeta Avantasia. Mezi další lákadla patří páteční koncert německého tria Rage s filharmoniky ze Španělska Lingua Mortis Orchestra nebo sobotní představení švédského kytaristy Yngwieho Malmsteena. (čtk)

11:02
Balvín: Dokončím pobídky pro filmaře, navýším peníze pro kulturu a přezkoumám jmenování Fajta

Nový ministr kultury Jiří Balvín dnes při nástupu do úřadu řekl, že chce dokončit především nový autorský zákon a pobídky pro filmaře. Chce také navýšit peníze, které každoročně do tohoto resortu míří. Podle něj by se mohla část peněz vzít z "příliš štědrých" sociálních dávek. Podle odstupující ministryně Aleny Hanákové by měl Balvín dotáhnout také novelu památkového zákona.

"Není to stěžejní ministerstvo, které by muselo okamžitě začít rozhodovat stěžejní otázky, ale rád bych tady dotáhl do konce autorský zákon, fond kinematografie a samozřejmě zákon o památkové péči, o kterém toho moc nevím a musím se s tím seznámit," řekl Balvín.

Balvín zopakoval, že nesouhlasil se vším, co Hanáková za svého působení udělala. Už dříve kritizoval například to, že ministryně v demisi několik dní před svým odchodem z funkce jmenovala novým ředitelem Národní galerie Jiřího Fajta. Balvín označil rozhodnutí ministryně za nevhodné. Chce je po svém nástupu prověřit. "Národní galerie je jedinečná organizace a zaslouží si, aby do volby jejího ředitele mluvily všechny zúčastněné strany a podílely se na výběru," podotkl.

Balvín by rád navýšil rozpočet kultury z letošních zhruba devíti miliard korun. "Kdyby se podařilo deset, případně 11 (miliard korun), bylo by to krásné, ale jsem realista a vím, jak je to obtížné. Můj názor na příliš štědré dávky je znám. Myslím, že by se tam mohly peníze přelít právě na tu kulturu," uvedl Balvín.

Na dotaz novinářů odpověděl, že už uvažoval i o personálních změnách. Později upřesnil, že možná vymění některé náměstky. "Rozhodně bych si však ponechal paní doktorku Petru Smolíkovou s jejími obrovskými zkušenostmi vrchní ředitelky ministerstva. Mám nějakou představu, sednu si s těmi lidmi, ale nechci dělat žádná zásadní zemětřesení," sdělil.

Devětapadesátiletý Balvín je ministrem vlády Jiřího Rusnoka, kterou ve středu jmenoval prezident Miloš Zeman. (čtk)

11:38
Bambušek připravil inscenaci o ropě

Čtyřletý projekt o energetických zdrojích Cesty energie/Uhlí, voda, uran uzavře autor a režisér Miroslav Bambušek na podzim v Pardubicích inscenací hry Ropa. Uvádět se bude ve dvacet let nepoužívaném objektu pardubické Tesly, který si tvůrčí tým pronajal na tři měsíce.

Bambuškovými spolupracovníky jsou skladatel Vladimír Franz, autoři výpravy Petr Matásek, Zuzana Krejzková a skupina DKOV, dramaturg Ewan McLaren a herci Leoš Noha, Martin Finger, Halka Třešňáková, Jakub Čermák, Miloslav König a Tomáš Jeřábek. V inscenaci, která vznikne v produkci občanského sdružení Mezery a Jana Valtera, si zahraje také autor.

"Pardubice vyrostly na rafinaci ropy, haličské ropy - kdysi Fantovy závody dnes Pardubická rafinerie minerálních olejů - Paramo, město je s duchem ropy spojeno. Je to jediné místo, kde podobenství o ropě může vzniknout," vysvětlil Bambušek, proč si zvolil východní Čechy. Inscenaci uvede v industriálním prostoru bývalé Tesly Pardubice. Premiéra bude 1. září v interiérech a exteriérech továrny, bude se hrát také v průběhu října.

Podle Bambuška se příběh odehrává v blíže nespecifikované zemi na východě Evropy, bohaté na zásoby ropy a plynu. To je také důvod, proč tu podnikají petrolejářské firmy, proč kdejaký vlivný státník nezapomene zemi navštívit. "Jde o energeticky strategickou zemi, která se prohlašuje za demokratickou. Ve skutečnosti je pravým opakem demokracie; o tom se ale raději mlčí," uvedl autor a režisér. A tak se tu podle něj rozehrávají mocenské tance peněz, pýchy, přebytku a kanibalismu.

Hra však neřeší jen tyto otázky, zabývá se také spotřebním vztahem k surovinám, zjišťuje, čím je vykoupeno pohodlí lidí. "Jsme otroci nebo zloději, pijavice, paraziti - nebo nám je všechno jedno. Na úkor čeho drancujeme zemi a zabíjíme vodu, která s těžbou ropy souvisí," podotkl Bambušek.

Postava Anny žije na periférii v troskách bývalého sídla se svým množstvím zbytkové vody uprostřed louží ropy a spouště. "Je to obyčejná žena, která tam žije ze svého rozhodnutí a nevnímá ubohost místa," vysvětlil Bambušek. V příběhu se objeví také skutečná postava Bruna Schulze, haličského spisovatele, grafika a malíře, zavražděného nacisty v roce 1943.

Před dvěma lety uvedl Bambušek v bunkru bývalého velení protivzdušné obrany Československa nedaleko Slaného u obce Drnov inscenaci Uran. Byla třetí částí z cyklu Cesty energie 2009-2013, zaměřeného na čtyři z nejdůležitějších energetických zdrojů: uhlí, uran, vodu a ropu. Předcházel jí projekt Voda v Ekotechnickém muzeu v pražské Bubenči v roce 2010 a v roce 2009 inscenace Zdař Bůh v Ostravě na dole Michal, jejímž tématem bylo černé uhlí. (čtk)

15:50
Hudební festival Znojmo letos láká na Monteverdiho hudbu

Italské hudbě, a zejména Claudiovi Monteverdimu, věnovali pořadatelé devátý ročník Hudebního festivalu Znojmo. Dnešek je prvním dnem přehlídky, pravý festivalový ruch ale vypukne až v pátek, kdy si slavnostní průvod masek přijde na radnici pro klíče od městských bran. Znojmo pak do 28. července čekají koncerty klasické i moderní hudby, vinařské akce a vystoupení v ulicích. Znělkou festivalu jsou každodenní fanfáry z radniční věže.

Program přehlídky skýtá známá jména. Přijedou například houslista a dlouholetý patron festivalu Pavel Šporcl, cimbalistka Zuzana Lapčíková, zpěvák Vojtěch Dyk s big bandem a úspěšný britský vokální ansámbl The King's Singers. Martin Jakubíček se v neděli 21. července vydá na "Tour de varhany" a postupně zahraje na historické nástroje v klášteře Louka a chrámech v Olbramkostele a Jevišovicích.

Zlatým hřebem přehlídky je scénická koláž Combattimento - víra, láska, naděje, věnovaná dílu Claudia Monteverdiho. V podání Czech Ensemble Baroque a pěveckých sólistů zazní slavné milostné a válečné madrigaly. Režisérkou je Ladislava Košíková, taktovky se chopí Roman Válek. Premiéru hostí 25. července kostel svatého Michala. V sobotu následuje repríza, v neděli, poslední den festivalu, derniéra.

Inscenace ve festivalové produkci patří ke každoročním znojemským specialitám. Předloňská novodobá premiéra opery Montezuma od Josefa Myslivečka vynesla festivalu dvě širší nominace na Cenu Thálie. Loni vznikla nová taneční inscenace na hudbu Jeana Baptisty Lullyho.

Každý festivalový koncert doprovází degustace vín místních vinařů. Přesný program najdou zájemci na webových stránkách www.hudbaznojmo.cz/festival. (čtk)

16:52
Divadlo Na Prádle v srpnu uvede americký muzikál Rent

Provokativní americký muzikál Rent uvede v srpnu pražské Divadlo Na Prádle. Limitované uvedení šesti představení bude hráno v angličtině s českými titulky, premiéra díla v režii Stevea Josephsona a v hudebním nastudování Aleše Hávy se uskuteční 8. srpna. Za tvůrce o tom informovala Michaela Nosková.

Jako dramaturg na muzikálu vyprávějícího o skupině mladých umělců New Yorku snažící se tvořit a přežít s břemenem AIDS spolupracuje Ondřej Doubrava, choreografii má na starosti Tod A. Kubo. V hlavních rolích se představí Ondřej Izdný, Roman Tomeš a Michaela Nosková. Muzikál Rent byl zároveň přeložen pro budoucí produkci v českém jazyce, která by se měla uskutečnit na začátku příštího roku.

Projekt navazuje na loňské nastudování muzikálu Sweeney Todd v Divadle Na Prádle, který také režíroval divadelník Josephson, který má mnoho zkušeností z americké i britské scény. V Česku pomáhal manželům Landovým s projektem Klíč králů, který uvádí pražské Divadlo Broadway.

Rent je muzikál autora Jonathana Larsona (hudba, scénář i námět) inspirovaný operou La boh?me Giocoma Pucciniho. Stal se jedním z prvních broadwayských představení, které představuje homosexuální a bisexuální postavy. Obsazení navíc bylo neobvykle etnicky rozličné. Rent vzal kontroverzní témata do tradičního a konzervativního prostředí divadel a pomohl zvýšit popularitu divadelních muzikálů mezi mladými generacemi.

Muzikál vyhrál vedle dalších ocenění také prestižní divadelní cenu Tony za nejlepší muzikál a Pulitzerovu cenu. Premiéra se konala 26. února 1996 v divadle v New Yorku a 29. dubna 1996 se představení přestěhovalo do broadwayského Nederlander Theatre. Postupně se zařadil mezi úspěšné muzikály s příznivými kritikami a diváckou atraktivitou. S více než 4300 představeními se stal sedmým nejdéle běžícím divadelním představením na Broadwayi. Po 12 letech existence se vedení rozhodlo muzikál ukončit. Poslední představení se konalo 7. září 2008. V roce 2005 bylo uvedeno stejnojmenné filmové zpracování tohoto muzikálu. Dějová linie byla mírně upravena a některé písně byly změněny do mluvených dialogů. V hlavních rolích se představila většina členů původního divadelního obsazení. Více informací se nachází na www.rent-musical.com. (čtk)

17:12
V Číně bylo objeveno primitivní písmo staré 5000 let

Zřejmě jeden z nejstarších dochovaných příkladů primitivního písma na světě našli archeologové na východě Číny. Znaky na úlomcích dvou kamenných seker z lokality ležící nedaleko Šanghaje jsou podle expertů staré asi 5000 let. Píše o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Zatím nejstarší známé písmo pochází z Mezopotámie z období 3300 let před naším letopočtem. Předpokládá se, že čínské znaky se vyvíjely nezávisle na něm, podotýká agentura AP.

V Číně byly zatím za nejstarší považovány nápisy na zvířecích kostech používaných k věštění, které jsou 3600 roků staré. Nově objevené znaky jsou tak o plných 1400 let starší.

Čínští vědci se ale nemohou shodnout, jestli znaky na kamenných sekerách mohou být považovány za skutečné písmo, nebo zda se jedná pouze o prostou řadu symbolů. V každém případě ale podle nich přispějí k objasnění původu čínského jazyka a kultury.

Kamenné úlomky byly odhaleny již v letech 2003 až 2006 v bohatém nalezišti artefaktů z období neolitu. Archeologům však trvalo několik roků, než všechny objevy z lokality Liang-ču jižně od Šanghaje, zahrnující tisíce keramických, kamenných, nefritových, dřevěných, slonovinových a kostěných úlomků, podrobně prozkoumali. Proto byl objev zveřejněn až teď, píše BBC.

Tři ze šesti dávných znaků připomínají podle expertů moderní znak používaný pro označení člověka.

"Důležité je, že zde máme šest symbolů uspořádaných pohromadě, přičemž tři z nich jsou stejné. To jasně ukazuje, že se jedná o nějaký druh věty," prohlásil vedoucí výzkumu Sü Sin-min.

Také uznávaný čínský expert na dávné písmo Cchao Ťin-jen se domnívá, že znaky mohou představovat ranou formu písma. "Ačkoli nedokážeme přesně číst význam těchto 'slov' vyrytých do kamenných seker, jsme si jistí, že patří do kategorie slov, byť trochu primitivních," řekl.

Podle archeologa Liou Čaa ale zmíněný materiál není dostačující. "Myslím si, že tyto znaky nemohou být označovány za písmo podle nejpřísnějších definic. V současné době nemáme dostatek materiálu, abychom mohli tyto značky zařadit do historie písma," konstatoval Liou. (čtk)

18:02
Čapkův Krakatit se objeví poprvé na jevišti

Hru Krakatit podle románu Karla Čapka uvede v září Švandovo divadlo v Praze. Poutavý, v době svého vzniku především protiválečný Čapkův příběh o zrádných svodech vědy i lásky, bude jako divadelní hra uveden vůbec poprvé. Režisér Daniel Hrbek příběh pojal jako faustovské drama o poznání, pokušení, ničivých ambicích i spalující milostné horečce.

"Inženýra Prokopa, který je na stopě převratného vynálezu nebezpečné trhaviny, ztvární Tomáš Pavelka. V tajuplnou, někdy vřelou a jindy krutou Princeznu se převtělí Zuzana Onufráková," řekla ČTK zástupkyně smíchovské scény Magdalena Bičíková. V dalších rolích se objeví například Filip Čapka, Stanislav Šárský a Robert Jašków.

"Za pozornost stojí stylové kostýmy navržené v duchu starých verneovek a také scéna, kterou tvoří kulisa třípatrového činžáku doplněná projekcemi. I ty umožňují hrdinovo napínavé putování v krajině reality a snu," dodala Bičíková. Premiéra se uskuteční 28. září. Více zjistí zájemci na internetové adrese www.svandovodivadlo.cz.

Pro příští sezonu počítá dramaturgický plán této scény se sedmi premiérami. Pohostinsky se v nich na Smíchov vrátí režiséři Daniel Špinar, Anna Petrželková a Martin Františák, novou tváří bude režisérka Viktorie Čermáková. Hostovat tu bude také jeden z předních režisérů nedávné historie této scény Jiří Fréhar, který ve studiu nazkouší s Ninou Divíškovou monodrama Marka Soböla Sudička Lachesis - premiéra bude 2. listopadu.

Začátkem prosince bude mít premiéru Shakespearův Hamlet ve Špinarově režii. V březnu 2014 to budou rovněž na velkém jevišti Idioti Larse von Triera v adaptaci Martiny Kinské a v režii Anny Petrželkové. V květnu 2014 obohatí repertoár Kafkova Proměna v adaptaci Doda Gombára a Lucie Kolouchové.

Studio Švandova divadla představí tři inscenace v intimních autorsko-režijních interpretacích. Půjde o "hořkou kocovinu" inspirovanou porevolučními eseji Karla Kryla v Gombárově režii, stylizovaný autoportrét Egona Bondyho, jehož se začátkem roku ujme Viktorie Čermáková, a projekt Možná, že odcházíme. Na komorní jeviště přivede literární hrdiny Jana Balabána v režii Martina Františáka. (čtk)

18:53
Michael Douglas a Matt Damon hrají ve filmu Liberace!

Držitelé Oscara Michael Douglas a Matt Damon hrají v americkém filmu Liberace! režiséra Stevena Soderbergha. Snímek, který líčí vztah v Česku neznámého amerického showmana a klavíristy s jeho o mnoho let mladším milencem, právě zakončil karlovarský festival a od 18. července přijde do českých kin. Film dnes na projekci v Praze uvedla společnost EEAP. Scénář napsal Richard LaGravenese podle autobiografické knihy Scotta Thorsona.

Liberaceho jméno bylo od 50. do 70. let synonymem extravagance, kýče a výstředního stylu. Okázalým způsobem žil na jevišti i mimo ně. V roce 1977 vstoupil do jeho života mladý Scott Thorson a prožili spolu šťastných pět let. Film sleduje jejich dramatické osudy od prvního setkání až po bolestný rozchod v době, kdy nebylo myslitelné přiznat homosexuální orientaci. Díky umění plastického chirurga se měnila populární hvězda i její milenec.

Pro oscarového režiséra Soderbergha byl příběh výpravou do třpytivého světa, jehož stvořitelem byl právě Liberace - muž, který přes 30 let bavil Ameriku. Syn polské matky a italského otce se narodil v roce 1919 ve Wisconsinu, od 50. do 70. let byl nejlépe placeným bavičem na světě. Jeho koncerty, nahrávky, televizní vystoupení a filmy měly obrovský ohlas. Na klavír začal hrát jako čtyřletý, ve dvaceti koncertoval s Chicagským symfonickým orchestrem. Kariéru však nezaložil na vážné hudbě, ale na stylu, který nazýval "popem s trochou klasiky". Zemřel v roce 1987 na zdravotní komplikace spojené s AIDS.

Liberace dbal na svou heterosexuální image. S Thorsonem se naposled setkal krátce před smrtí. Zmíněna kniha vyšla o rok později a inspirovala producenta Jerryho Weintrauba, který býval hostem v Liberaceho luxusním domě v Palm Springs. Soderbergh se na filmu podílel i jako kameraman (pod pseudonymem Peter Andrews) a střihač (pod jménem Mary Ann Bernard). Největší potěšení z natáčení prý měli herci procházející nejrůznějšími maskérskými proměnami. Na počátku se třiačtyřicetiletý Damon změnil v šestnáctiletého Scotta a devětašedesátiletý Douglas v osmapadesátiletého Liberaceho. Se svými hrdiny na plátně stárli až do roku 1987.

Zájemci si mohou Liberaceho výstupy připomenout na youtube a porovnat je s Douglasem na plátně. Natáčelo se v autentických lokacích Los Angeles, Palm Springs a Las Vegas, na místech, kde vystupoval. Liberaceho muzeum v Las Vegas dodnes opatruje jeho klavíry, šperky, kostýmy či automobily. (čtk)

19:30
Cheb v pátek odhalí u hradu Štaufský sloup, už 21. v Evropě

Město Cheb bude první místem v Česku, kde stojí Štaufský sloup. Připomíná místa spjatá s vlivem ve středověku mocného rodu Štaufů. Jeden z jejich nejznámějších panovníků, císař Fridrich Barbarossa, nechal v Chebu vystavět středověkou císařskou falc, jejíž pozůstatky jsou základem chebského hradu. Právě před jeho areálem nechalo město čtyřtunový travertinový sloup umístit. Řekl to místostarosta Michal Pospíšil.

"Barbarossův vnuk Fridrich II. Štaufský zde v hradní kapli přesně před 800 lety podepsal takzvanou Zlatou bulu chebskou, která kodifikovala vztahy mezi mocí světskou a církevní. V té době byl v Chebu říšský sněm, takže 12. července 1213 byl Cheb centrem středověké Evropy," uvedla Pavla Sudimacová z radnice. Podpisu byli přítomni například český král Přemysl Otakar I., papežský legát, bavorský a rakouský vévoda, arcibiskupové a biskupové. "Šlo o tak důležitý akt, jako kdyby se tu dnes podepisovala Lisabonská smlouva," dodal Pospíšil.

Osmihranný sloup je umělecké dílo symbolicky spojující místa po celé Evropě, která jsou historicky spjatá s dynastií Štaufů. Zhotovil ho sochař Markus Wolf ze Stuttgartu. Včetně podstavce je vysoký 2,95 metru, v horní části má lem z plátkového zlata symbolizující královskou korunu. Pod ním jsou vyryté znaky Štaufů, Přemyslovců, Chebu a ČR.

Sponzorem díla za téměř 650.000 Kč je Annemarie Marliese Meissnerová ze Stuttgartu. Dárkyně má podle Sudimacové k Chebu příbuzenskou vazbu, protože za třicetileté války tam její rod vznikl.

Štaufská říše byla obrovská, sahala od Španělska po ruskou hranici a na severu od Německa po Sicílii. Na sloupu jsou historické události, které se vztahují ke Štaufům a k Chebu - informace o bule, Fridrichu II., první zmínce o Chebu a spojení Přemyslovců a Štaufů.

Štaufské sloupy jsou ve 20 městech na území Německa, Rakouska a Itálie, jejichž dějiny jsou spojeny s mocným rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římsko-německých králů a císařů. Štaufové byli římsko-německou vládnoucí dynastií v letech 1138 až 1254. Podle Sudimacové už je od sponzorů zaplaceno dalších 25 sloupů po Evropě.

"Určitě to podpoří cestovní ruch v Chebu. V Německu jsou Štaufové něco jako u nás Přemyslovci. Spousta lidí se o historii zajímá a jezdí po těch místech," uvedla Sudimacová. Podle kastelána Tomáše Dostála sloup určitě přiláká další turisty z celé Evropy, protože "propojí Cheb s rodinou štaufských falcí, které se nacházejí od francouzsko-německých hranic přes celé Německo, Rakousko až po severní Itálii".

Sloup bude odhalen v pátek v 17:00. Program začne v 15:00 v kostele sv. Mikuláše mší, kterou budou sloužit plzeňský biskup a prelát řezenského biskupství. Jde o součást programu Krajinné výstavy v Chebu, k níž patří i velká výstava Chebsko za vlády Štaufů. (čtk)

20:05
Výstava v Plzni mapuje čs. letectvo, ukáže 100 dobových exponátů

Historii československého letectva od jeho vzniku až po současnost představuje nová výstava v Národopisném muzeu Plzeňska. Přes 100 dobových exponátů dokládá vývoj od roku 1918, vystaveny jsou například letecké mapy, originální uniformy a kombinézy pilotů, padáky, řády a vyznamenání, průkazy letců, palubní přístroje letadel i vystřelovací sedadlo stíhacího letounu Mig-23. Výstava nazvaná 95 let čs. letectva, jež přibližuje i osudy několika pilotů, potrvá do 22. září. Dnes to řekl její autor Ladislav Vitík.

"Začátek expozice je věnován roku 1918 a vzniku letectva. Máme zde i měřicí přístroje z historických letadel, ale také třeba osobní deník generála Jana Irvinga, rodáka z Lisova u Stodu. Deník si psal, když byl v leteckém učilišti," uvedl.

Irving se později zapsal do historie 311. československé bombardovací perutě RAF jako vynikající pilot, lidé mohou vidět i jeho uniformu včetně všech vyznamenání, jež obdržel. "Byl znám tím, že napadl z našich letců nejvíc ponorek, byl i instruktorem našich letců na Bahamách, po válce vstoupil jako pilot do československých aerolinií, v 50. letech byl vyhozen," uvedl Vitík.

Právě originální uniformy československých pilotů britského královského letectva RAF reprezentují období leteckého odboje, vystaven je i záchranný člun, výstrojní součástky, řády a vyznamenání udělovaná v době jejich působení v Anglii. "V roce 1940 mělo čs. letectvo ve Velké Británii celkem 1287 příslušníků, přes 500 z nich padlo na frontách," řekl.

Poválečné letectvo dokumentují uniformy, letecké kombinézy, palubní přístroje letadel, spojovací technika, záchranné padáky, letecké symboly a insignie, pilotní průkazy letců a letecké události na letištích Plzeňska.

Výstavu, kterou pořádá muzeum spolu s Leteckým historickým klubem Plzeň a Svazem letců ČR, uzavírá vznik civilní letecké dopravy na našem území, přiblížena je i činnost Letecké záchranné a pátrací služby Armády ČR. (čtk)

21:18
V polenském ghettu končí opravy synagogy a rabínského domu

V polenském židovském ghettu stavbaři dokončují opravy dvou stěžejních památek - synagogy a sousedního rabínského domu. Během následujících měsíců budou v rabínském domě vznikat stálé expozice věnované historii židovského města a hilsneriádě, proslulé kauze obyvatele ghetta Leopolda Hilsnera nespravedlivě odsouzeného za údajnou rituální vraždu křesťanky Anežky Hrůzové z roku 1899.

Památky budou zpřístupněny v první polovině příštího roku, řekl Arno Pařík z pražského Židovského muzea, který má na starosti stavebně historický dohled.

Opravy v polenském ghettu spadají do projektu Deset hvězd, který zajišťuje Federace židovských obcí s podporou evropských dotací. Rekonstrukce židovských památek provádí na deseti místech v České republice. V Polné pracují stavbaři necelý rok.

Synagoga prodělala zásadní obnovu už v předchozích letech, zpřístupněna byla v roce 2000. "Ale přesto se tam spousta věcí mění a vylepšuje," uvedl Pařík. Přibyly lavice, nová replika svatostánku, obnovena byla galerie. "Synagoga je zařízená tak, jak vypadala v polovině 19. století, kde ji máme víc dokumentovanou," řekl. Kvůli úpravám jsou prohlídky přerušeny.

Rabínský dům má teď za sebou celkovou rekonstrukci. V jeho sklepních prostorách byla obnovena částečně do skály vytesaná rituální lázeň, mikve, s více než dvěma metry pramenité vody. "Je výjimečná svou velikostí a hloubkou vody," podotkl Pařík. V přízemí domu byla odkryta černá kuchyně. Do prvního patra se vrátil byt rabína s modlitebnou. V rohu balkonu je schovaná replika prevétu, někdejšího záchodu.

Ghetto začalo v této části Polné vznikat po roce 1680, pak bylo několikrát poškozeno požáry. Podle Paříka tam však dosud nebyl žádný dům zbořen, což je ojedinělé. Soubor čítá 32 stavení rozložených kolem dvou náměstí. Náklady na rekonstrukci synagogy a rabínského domu se pohybují kolem 15 milionů korun.

Synagogu i rabínský dům na Karlově náměstí dostala Federace židovských obcí v roce 1994 od města. Radnice se ale na záchraně těchto památek podílela i nadále. Před několika lety město rovněž zvelebilo náměstí v židovském městě.

Zlepšuje se i stav židovského hřbitova ležícího na okraji Polné. Pečuje o něj Židovská obec v Praze. Nejstarší ze stovek dochovaných náhrobků pochází z roku 1683. Třetím rokem pokračují práce na záchraně náhrobků, každoročně jich je vzhledem k finančním možnostem obce obnoveno 20 až 30. (čtk)

07:01
Vizovickou likérkou burácel heavy metal legendárních Accept

Letošní jedenáctý ročník festivalu Masters of Rock má za sebou první vrchol. Noc na dnešek totiž v areálu vizovické likérky Rudolf Jelínek patřila legendárním německým heavymetalistům Accept. Skupina, která patří ke klasikům metalu, se na festival vrátila po třech letech a díky tehdejšímu vřelému přijetí se letos rozhodla na Masters of Rock natočit své po comebacku kapely v roce 2009 vůbec první živé DVD. Accept již několik skladeb ze svého minulého koncertu na Masters of Rock zařadili na limitovanou edici ke svému poslednímu studiovému albu z loňského roku Stalingrad.

Skupina vznikla na počátku 70. let minulého století, od roku 1996 se ale na dlouhá léta uložila ke spánku. Po svém návratu na pódia, kdy zakladatele a původního zpěváka Uda Dirkschneidera nahradil Mark Tornillo, uchvátila fanoušky po celém světě albem Blood of the Nations. Ve Vizovicích dnes zněly skladby z obou posledních alb, například Hung, Drawn and Quartered, Hellfire a Stalingrad z poslední stejnojmenné desky nebo Teutonic Terror, Bucket Full of Hate a Pandemic z Blood of the Nations. Skupina ale fanoušky potěšila i staršími peckami v čele s Metal Heart, Fast as a Shark, Princess of the Dawn nebo Balls to the Wall.

Chystané DVD by tak mělo být reprezentativním výběrem z tvorby Accept, vyjde zřejmě příští rok na jaře. "Jsme jediný festival v České republice, kde světové kapely nahrávají svá živá DVD. Dělají to velmi rády a jsou na to stejně jako my patřičně hrdé. DVD pak jdou do celosvětové distribuce a propagují náš festival na všech na všech kontinentech," řekl ČTK ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron. (ČTK)

08:43
Na středočeském Točníku dnes začne hudební festival Hrady CZ

Hudební festival Hrady CZ dnes odstartuje na středočeském hradě Točník. Festival se uskuteční na stejných osmi hradech v Čechách a na Moravě jako loni. Letos se koná už podeváté a skončí o posledním prázdninovém víkendu na hradě Bouzov u Olomouce. Mezi hvězdy letošního festivalu patří Kryštof, Tomáš Klus, Aneta Langerová, Vojta Dyk s kapelou Nightwork, Zrní, Mandrage, David Koller nebo Pipes and Pints.

Představí se slovenští hudebníci ze skupiny Iné Kafe a Rytmus. Diváci uslyší také nové uskupení Portless založené bývalými členy Support Lesbiens. Festival se uskuteční na hradech Točník (12. až 13. července), Švihov (19. až 20. července), Kunětická hora (26. až 27. července), Rožmberk nad Vltavou (2. až 3. srpna), Bezděz (23. až 24. srpna), Veveří (9. až 10.srpna), Hradec nad Moravicí (16. až 17. srpna) a Bouzov (30. až 31. srpna). Páteční program festivalu začíná vždy vpodvečer a často se odehrává přímo v prostorách hradu.

Sobotní se koná většinou v podhradí, kde jsou velké festivalové areály pro tisíce lidí se dvěma hudebními pódii. Na Točníku se dnes bude hrát v novém areálu v podhradí, festival zahájí Mňága a Žďorp, Koblížci a Mig 21. Nebude chybět tradiční vyhlášení nejlepší karnevalové masky Putovní festival Hrady CZ zaznamenal v loňském roce rekordní návštěvnost. Koncerty zástupců české i slovenské hudební scény vidělo téměř 60 000 lidí. (ČTK)

10:50
Hrádek obnoví legendární festival Muzika, začne už tuto sobotu

Obnovit a zaplatit legendární festival Muzika se letos rozhodlo město Hrádek u Rokycan. V kraji vyhlášená akce folkové a country hudby, jež už mnohokrát kompletně vyprodala letní amfiteátr s kapacitou 2500 lidí, se vloni poprvé od roku 1991 nekonala. Zpěváka Jaroslava Samsona Lenka, který festival založil a po dvaceti sezonách v roce 2011 ukončil, vystřídá radnice. Akce ale bude kratší, pouze jednodenní. ČTK to dnes řekl starosta Hrádku Jaroslav Perlík.

"Je nám líto nechat areál nevyužitý, do rozpočtu jsme tedy dali peníze a spojili se s kapelou Cop a Míšou Leichtem, jenž to dramaturgicky připravil. Nechceme to dělat tak honosné, vrátí se to zpět k 'trempíkům' a lidem, kteří mají rádi tento styl muziky," uvedl. Podle Perlíka byly doby, kdy na Muziku přijížděli lidé z celé republiky i ze zahraničí, na pódiu účinkovaly desítky kapel. Z vícedenní akce bude nyní jednodenní festival, začíná v sobotu 13. července od 14:00. Většina účinkujících budou kapely z Plzeňského kraje, lidem se představí například Strašlivá podívaná, Bokomara, Bluegate, Samson.

Hlavním lákadlem je koncert kapely Cop, která na pódiu oslaví 35 let existence. Město za festival zaplatí 105 000 Kč, do kultury dává Hrádek ročně kolem milionu korun. Postupnou obnovu amfiteátru radnice financuje už několik let, letos do něj dala téměř půl milionu Kč. "Počítám, že přijde tak 400 až 500 lidí, záleží ale na počasí," uvedl starosta. Plzeňsko bylo považováno za baštu folkové, trampské a country hudby zejména v 80. letech, kdy se v lochotínském amfiteátru sešlo i 30 000 lidí na festivalu Porta. Muzika vznikla jako náhrada Porty a byla označována za největší a nejstarší západočeský folkový a country festival. (ČTK)

11:32
Moravská galerie v nově otevřeném prostoru vystavila design

Řemeslný design inspirovaný lidovým uměním si ode dneška prohlédnou návštěvníci Moravské galerie v Brně. Výstava zahrnuje 140 prací 98 autorů, kteří navrhovali například šperky, dekorativní předměty nebo nezvykle ztvárněné věci denní potřeby. Galeristé expozici umístili do nově otevřeného prostoru - Knihovního sálu v Místodržitelském paláci.

"Knihovní sál byl dosud nepřístupný, využívali jsme jej pouze pro potřeby galerie. Určitě plánujeme další využití - právě pro výstavy nebo pronájmy," řekla ČTK mluvčí galerie Martina Vašková. Sál v prvním patře paláce vznikl před polovinou 18. století při barokní přestavbě a dostavbě kláštera augustiniánů eremitů u kostela svatého Tomáše. Na umělecké výzdobě sálu podíleli malíř Josef Tadeáš Rotter, který vytvořil nedochovanou nástropní fresku, a sochař Josef Leonard Weber, jenž současně pracoval i na postavách moravských markrabat Jana Jindřicha a Jošta v portálu paláce.

První výstavu v Knihovním sále tvoří práce přihlášené do soutěže Kruhy na vodě, kterou pořádá slovenské Ústředí lidové umělecké tvorby s tamním ministerstvem kultury. Koná se jednou za dva roky, je otevřená autorům ze Slovenska, Česka a Polska. Vystavené práce jsou rozděleny do kategorií podle materiálu - dřevo, kov, textil a keramika. Poslední, volnou kategorii tvoří experimenty. Autoři jsou designéři, výtvarníci, studenti i výrobci. Výstava potrvá do 18. srpna. (ČTK)

12:59
Ministr Balvín: Situaci v Národní galerii vyřeším do začátku září

Nový ministr kultury Jiří Balvín přezkoumá rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Hanákové (STAN), která 4. července jmenovala generálním ředitelem Národní galerie (NG) historika umění Jiřího Fajta. Rozhodnutí vyvolalo kritiku části odborné veřejnosti. Balvín označil tento krok ministryně těsně před jejím odchodem z úřadu za nevhodný, s Fajtem stejně jako s dalšími stranami sporu se v nejbližších dnech hodlá setkat.

"Nebudu činit žádná ukvapená rozhodnutí, pochopitelně je mojí povinností vyslechnout všechny zainteresované strany. Pak se rozhodnu. Chci znát argumenty těch, kdo říkají, že je třeba zrušit rozhodnutí bývalé ministryně, stejně jako těch, kdo říkají nezrušit," řekl dnes ČTK Balvín. Dodal, že s Fajtem, který je v současné době pravděpodobně v zahraničí, zatím nemluvil. Ochotu sejít se ministrem a přesvědčit jej o své koncepci vyjádřil před časem také Fajt.

Záležitost bude podle ministra vyřešena do 1. září, kdy se má nový ředitel NG ujmout své funkce. Balvín zopakoval, že jmenování nového ředitele NG neměla bývalá ministryně dělat na poslední chvíli. "Není to nic proti panu Fajtovi, který je velký odborník. Škodí to Národní galerii, kterou to štěpí. Galerie není nějaká provinční organizace, je jenom jedna a my se k ní musíme chovat s úctou," uvedl Balvín. (ČTK)

15:39
Umakrat představili nový klip, Vlky u dveří vydají i na vinylu

Projekt významných osobností domácí hudební scény Umakart připravuje vinylovou verzi svého loňského alba Vlci u dveří. Kapela se zároveň po delší době vrací na koncertní podia, představila nový klip 5 Tibeťanů a plánuje koncert nazvaný Umakart Family. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Michal Máka.

Vedle vystoupení na letních festivalech Colours of Ostrava, Open Air Panenský Týnec nebo na Letní filmové škole v Uherském Hradišti kapela vystoupí 16. října v pražském Divadle Archa na koncertu Umakart Family, při němž skupina pozve na pódium své hudební přátele a členy kapel, v nichž hudebníci z Umakartu působí. "Posluchači se mohou těšit na hosty z Tata Bojs, Priessnitz, Ecstasy Of St. Theresa, Lesní zvěře, Kittchen a nebo Ille. Jako předkapela navíc vystoupí Sára Vondrášková s Never Sol," uvedl Máka. Nový videoklip 5 Tibeťanů natočil německý režisér Tobias Queisser jako příběh jedné dramatické noci v nejnebezpečnější čtvrti Los Angeles. O hlavní role se podělili mladý britský herec Rupert Young a Tereza Srbová, v zahraničí se prosazující česká herečka.

Sestavu Umakartu tvoří zpěvák Jaromír Švejdík (Jaromir 99 & The Bombers, Priessnitz), kytarista Dušan Neuwerth (Tata Bojs) a na baskytaru hraje Jan P. Muchow (The Ecstasy of Saint Theresa). Členy projektu jsou také klavírista Jiří Hradil (Chorchestr, Lesní zvěř, Tata Bojs) a bubeník Tomáš Neuwerth (Nierika, LU). Hudebníci označují Umakart za projekt, který vzniknul z čirého přátelství a ze zájmu o společnou věc. Umakart stojí za velkým hitem Václava Neckáře Půlnoční, hudbou k filmu Alois Nebel a jeho členové Švejdík a Neuwerth za celým Neckářovým úspěšným albem Dobrý časy. (ČTK)

16:28
Pražské kino Atlas poničené při povodních hledá sponzory i mezi fanoušky

Pražské kino Atlas, které bylo při červnových povodních zatopeno, hledá sponzory i z řad fanoušků. Oba jeho suterénní sály jsou nyní v rekonstrukci, otevřít veřejnosti se má 1. srpna. ČTK to dnes sdělila Alice Aronová z distribuční společnosti Cinemart, která kino provozuje. Při povodních bylo kino Atlas poškozeno už v roce 2002, tehdy se jeho rekonstrukce protáhla na tři roky. "Za jednorázový sponzorský příspěvek 999 Kč mohou fanoušci pomoci kinu a zároveň získat řadu filmových výhod. Jde o jednorázovou akci určenou pro 143 sponzorů," uvedla Aronová. Právnické osoby mohou přispět částkou 2999 korun bez DPH.

Za sponzorský příspěvek získají dárci uvedení svého jména na stěně u Velkého sálu kina Atlas, dvakrát se do konce roku dostanou na filmové projekce s účastí tvůrců a besedou a třikrát se budou moci zúčastnit filmových předpremiér. Bližší informace získají zájemci na webové adrese www.cinemart.cz. Před šesti lety se obdobně obrátili na diváky se žádostí o pomoc provozovatelé pražského kina Světozor, kteří chystali rekonstrukci velkého sálu, promítací kabiny i dalších prostor. Oslovili je s možností adopcí nových sedaček a uspěli. Lidé za 5000 Kč či firmy za 20.000 Kč si mohli na pět let adoptovat křeslo, stali se členy "spolku adoptivních rodičů" a vedle uvedení jména na sedačce získali i několik výhod včetně návštěvy deseti projekcí zdarma.

Kino Atlas nabízí návštěvníkům kinosály s kapacitou 143 a 58 míst a také klimatizovanou kavárnu. Dům, ve kterém toto někdejší kino Sokolovo sídlí, projektovali v letech 1935-1936 architekti František Josef Stalmach a Jan Hanuš Svoboda, žáci Josefa Gočára. Stavba byla řešena jako bankovní dům s obytnou a společenskou částí ve stylu emocionálního funkcionalismu. Umělecká výzdoba i plášť budovy jsou chráněny Národním památkovým ústavem. Výstavba byla dokončena v roce 1942. V rozmezí let 1948 až 1993 byl objekt několikrát necitlivě přestavován. (ČTK)

08:59
Letní kino v Olomouci připravilo kromě filmů i koncerty

Areál Letního kina Olomouc opět ožil filmem, ale i koncerty a výstavami. Celý červenec a srpen se mohou Olomoučané těšit na projekce pod širým nebem, a to dvakrát do týdne. Středeční večery patří filmovému klubu náročného diváka, o sobotních večerech plátno patří českým komediím. Na snímky promítané v klasickém 35milimetrovém formátu je jednotné vstupné 30 korun.

"Jsme velice rádi, že se nám podařilo letní kino znovu zprovoznit, i když zřejmě na jeho poslední sezonu," uvedl dramaturg areálu Letního kina Olomouc Ondřej Martínek.

Ve spolupráci s neziskovou organizací Pastiche Filmz připravili provozovatelé kina o prázdninách pestré filmové menu. Červencové středy nabídne například Psycho Alfreda Hitchcocka, Aronofského Requiem za sen nebo Smlouvu s ďáblem Akiho Kaurismäkiho. "Soboty věnujeme českým veselohrám Adéla ještě nevečeřela a Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Na své si přijdou i pamětníci při Cestě do pravěku nebo při Oscarem ověnčeném Obchodu na korze Elmara Klose," uvedl šéf Pastiche Filmz Ondřej Kratina. Srpnový program nabídne například české filmy Hoří, má panenko či Hotel Modrá hvězda s Oldřichem Novým a Natašou Gollovou.

Prostory letního kina a přilehlé největší letní zahrádky v Olomouci nabídnou přes léto také hudební program. Například v pátek 26. července sem zavítá duo violoncellistek Tara Fuki a o týden později roztančí prostory pod olomouckým dómem Country bál. V srpnu pořadatelé připravují také vystoupení Moniky Načevy nebo festival romské kultury. (čtk)

10:28
Folkové prázdniny nabídnou i výstavy

Součástí vícežánrového festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou budou vedle koncertů, divadelních vystoupení a uměleckých dílen i výstavy a odborné rozpravy o legendách world music. Představí se také vzpomínkové album na minulý ročník festivalu. Sdělil to dramaturg Folkových prázdnin Michal Schmidt.

Folkové prázdniny se uskuteční 20. až 27. července. Pravidelně zahrnují interprety world music, moderního jazzu, lidové hudby a folku.

Ve výstavní síni Staré radnice lidé uvidí plakáty Eduarda Drhy zachycující hvězdy world music, které vystoupily v Náměšti v minulých letech. "Fotografie Kamily Berndorffové z cyklu Ohlédnutí za Folkovými prázdninami 2012 najdou zájemci v prostorách u zámecké Jízdárny, průřez tvorbou hudebního fotografa Ivana Prokopa a kovové objekty uměleckého kováře Pavla Tasovského budou vystaveny v Galerii 12," uvedl Schmidt. Na celé ploše zámeckého parku najdou návštěvníci kovové objekty, sochy a skulptury od několika umělců.

Rozpravy s hudebními publicisty a odborníky, kteří uvedou a rozeberou legendární osobnosti z oblasti world music a jejich neméně legendární příběhy, se uskuteční od pondělí 22. do pátku 26. července odpoledne ve výstavní síni na Staré radnici. Příběhy odvypráví a na filmové plátno promítnou Jaromír Kratochvíl, Alžběta Lukáčová, Petr Dorůžka, Jan Sobotka či Jiří Moravčík.

Kompilační album s názvem Hudba a bariéry nabídne zájemcům například loňské setkání Ivy Bittové s mužským vokálním kvartetem Tenores di Bitti Mialinu Pira ze Sardinie. Vedle nich jsou na albu nahrávky estonské písničkářky Mari Kalkunové nebo hrdelních zpěváků a hudebníků Altai Kai ze Sibiře.

Spojovacím článkem letošního festivalu Folkové prázdniny je téma O lásce a lidské náklonnosti. Přehlídku zahájí v sobotu v 19:30 koncert septeta francouzského kytaristy Juana Carmony přezdívaného "princ flamenka". Mezi významnými zahraničními hosty bude například finská akordeonistka Johanna Juhola. Domácí scénu budou kromě mnoha dalších reprezentovat folkrocková skupina Zrní, kterou Akademie populární hudby vyhlásila objevem roku. (čtk)

11:37
V Obecním domě zazní premiéra Cimrmanovy operety Proso

V pražském Obecním domě dnes zazní světová premiéra operety Proso, kterou složil všestranný fiktivní génius Jára Cimrman. Hudební kus nastudoval Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Libora Peška. Zájemci, kteří se nedostanou do koncertního sálu, mohou provedení operety sledovat v přímém přenosu na plátnech 54 českých kin.

Koncert, který se uskuteční v rámci hudebního festivalu Prague Proms, proloží odbornými výklady cimrmanologové Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta. Pěveckých partů se ujal tenorista Tomáš Černý, sopranistka Adriana Kohútková a cimrmanolog Čepelka. Členové Divadla Járy Cimrmana se ostatně chopí i nástrojů - Svěrák v orchestru zasedne za violoncello, Brukner zahraje na činel a Bárta na housle. Zisk ze vstupného poputuje na konto charitativní organizace Centrum Paraple.

Osudy operetní fresky, jejíž fragmenty představili Cimrmanovi následovníci ve hře Hospoda Na mýtince, byly podle divadelníků vskutku pohnuté. Cimrman svým sedmihodinovým dílem Proso obeslal soutěž vypsanou u příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského Riesenradu. Protože byl škudlil, nepodal zásilku doporučeně, což prý umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální dílo rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů chce na slavnostním večeru posluchačům dokázat, že autorem světově proslulých melodií z Netopýra, Polské krve a mnoha dalších operet je právě Jára Cimrman. (čtk)

12:05
Ve Vizovicích vystoupí švédský kytaristy Yngwie Malmsteen

Třetím dnem pokračuje ve Vizovicích na Zlínsku festival tvrdé muziky Masters of Rock. Vystoupí například skupina Lordi, jednou z hlavních hvězd bude švédský kytarista Yngwie Malmsteen. Dnešní program zahájí v 09:40 česká kapela Warhawk.

Unikátní vystoupení v rámci celé Evropy předvede kytarová legenda Yngwie Malmsteen. "V letošním roce měl obrovské turné asi 50 koncertů po USA a Kanadě a v létě hraje jen dvě vystoupení. Jedno pro celou Evropu na Masters of Rock ve Vizovicích a jedno pro Asii v Dubaji. Podařilo se nám 'urvat' muzikanta, který hrál v České republice zatím jen jedenkrát. Bude to lákadlo nejen pro metalisty, ale pro každého, kdo má rád kytaru," řekl ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron.

V areálu vizovické likérky zahraje například i slovenská kapela Desmod, portugalská gothic metalová skupina Moonspell, finští Waltari či němečtí power metalisté Brainstorm. Dnešní program uzavře kapela Masterplan. Festival tvrdé muziky potrvá do neděle, pořadatelé očekávají příjezd až 20.000 návštěvníků. (čtk)

13:42
Festival Horečky fest nabídne Střihavku a Monkey Business

Třetí ročník festivalu Horečky fest, který se připravuje v areálu skokanských můstků ve Frenštátě pod Radhoštěm, nabídne Kamila Střihavku, Jana Budaře či Monkey Business. Festival se snaží oživit před lety ještě zcela zchátralý areál amfiteátru. Jeho budova už byla zrekonstruována, letos provozovatelé pořídili mobilní dřevěné lavice. V příštím roce se chystá zastřešení. Za pořadatele to řekl Marian Žárský z Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm.

"Cílem festivalu bylo od jeho vzniku upozornit na chátrající areál amfiteátru na Horečkách. Provozuje jej město Frenštát. Znovu jej chceme oživit a přivést tam lidi. To se podařilo," doplnil. Budova, která je zároveň pódiem a zázemím pro vystupující, byla kompletně opravena. "Letos jsme pořídili lavice. Na nich může sedět najednou až 1000 lidí. Další investice se připravují. Příští rok chceme amfiteátr zastřešit," řekl.

I hudebnímu festivalu se podle něj daří stejně dobře. Od prvního ročníku, který navštívilo 1000 lidí, se letos očekává až 3000 návštěvníků. "I počet vystupujících roste. Začínali jsme s pěti kapelami. Letos jich na třech scénách bude už 16. Návštěvníci se mohou těšit i na Václava Koubka, punkovou legendu Visací zámek či na kapelu Imodium," doplnil Žárský.

Horečky fest se uskuteční 20. července. Ve stejné době se v Ostravě koná velký festival Colours of Ostrava. Nezájmu lidí se ale pořadatelé frenštátské akce nebojí. "Už v předešlých letech fanoušci ukázali, že Horečky fest je jejich srdeční záležitostí a počet návštěvníků rok od roku stoupá," řekla dramaturgyně Lenka Borovičková.

Areál, který leží přímo pod skokanskou věží, čekají velké investice i v dalších letech. Obec Trojanovice připravuje projekt v hodnotě 25 milionů korun. Nedaleko amfiteátru by mělo vzniknout centrum pro ekologickou výchovu dětí. "Počítá se i s ubytováním pro 30 dětí," uvedl Žárský. Další velkou investicí bude plánovaná stezka v korunách stromů. "Dlouhá bude asi 100 metrů. Představit by měla například hnízda ptáků," dodal. (čtk)

14:50
Filharmonie Brno chce výstavou připomenout architekta svého sídla

Filharmonie Brno vyjednává o zápůjčce vídeňské výstavy věnované architektu Theophilu Hansenovi, jenž v Brně navrhl řadu významných staveb. Patří mezi ně také Besední dům, nynější sídlo orchestru, kde by se mohla repríza expozice uskutečnit. Od Hansenova narození dnes uplynulo 200 let.

"Ve Vídni probíhá v návaznosti na toto výročí hned několik výstav a my doufáme, že se nám jednu z nich podaří v září přivézt do Besedního domu," řekla mluvčí filharmonie Lenka Vodičková.

Besední dům vznikl v letech 1871 až 1873 jako středisko společenského a kulturního života české měšťanské společnosti, postupně se profiloval hlavně jako koncertní sál. Filharmonie Brno jej získala v roce 1957 a kromě pauzy vynucené rekonstrukcí v něm setrvala dodnes, přestože trvale volá po větší a modernější koncertní síni.

Architekt Hansen pocházel z Dánska, narodil se v roce 1813 v Kodani. Většina jeho velkých projektů však stojí na území někdejší rakousko-uherské monarchie, zejména ve Vídni. Zemřel v roce 1891 jako významný představitel evropského klasicismu a novorenesance.

Pro Brno navrhl Hansen také Kleinův palác na náměstí Svobody, kapli nemocnice u svaté Anny a Pražákův palác v sousedství Besedního domu. (čtk)

15:32
Plzeň 2015 postaví sochy podél německé a české silnice

Řada bavorských projektů se uskuteční v Plzni v roce 2015, kdy se město stane Evropským hlavním městem kultury. Na akce z oblasti divadla, tance, sochařství a dalších se podařilo získat dotaci ve výši 560.000 eur (asi 14 milionů korun). Lidé se mohou těšit mimo jiné na akci nazvanou Highway of Arts, jejímž cílem je vystavět podél německé dálnice A6 a na ní napojené české D5 sochy českých a německých umělců. Informovali o tom náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner a dočasný šéf plzeňského projektu EHMK Erich Beneš.

"Je to dobrá zpráva. Vytváří to evropskou dimenzi našeho projektu EHMK, přiláká nám to k nám i zahraniční turisty, kteří se přijedou podívat na to, co se vytváří spolu s Bavorskem," uvedl Beneš.

Podle jeho slov se z mnoha německých příspěvků vybralo několik, které by mohly být zajímavé pro české publikum. Podrobný popis projektů chtějí obě strany, tedy česká a bavorská, prezentovat společně v nejbližší době.

Projekt Regio 2015 byl podpořen z programu přeshraniční spolupráce. "Celkové náklady jsou 780 tisíc eur (asi 19,5 milionu Kč), z toho dotace tvoří 560 tisíc eur," uvedl Grüner. Náklady na české straně jsou ve výši 216.000 eur (5,4 mil. Kč).

Podle Václava Vrbíka z česko-německého Centra Bavaria Bohemia, které sídlí v německém Schönsee a projekt Regio 2015 administruje, vnímá řada bavorských pohraničních měst, obcí i kulturních institucí velmi silně, že se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury. Německé příhraničí doufá také v to, že by cizinci, kteří přijedou v roce 2015 za kulturou do Plzně, mohli zamířit i k nim.

Centrum Bavaria Bohemia podporuje Plzeň jako město kultury dlouhodobě. Například už v rámci svého projektu Impulz 2015 shromáždilo nápady německých subjektů, a vytvořilo tak databanku více než 100 možných příspěvků v hodnotě kolem tří milionů eur. Ještě jako část zahrnutá do projektu Impulz 2015 se nyní například realizuje Akce 365 - Denně jedno poselství pro Plzeň 2015. Po celý letošní rok se bavorské osobnosti vyjadřují na portálu www.bbkult.net k projektu Plzeň 2015. (čtk)

18:37
Zloději ukradli originály spisů Martina Luthera

Neznámí zloději v pátek z muzea ve středoněmeckém Eisenachu ukradli tři originály děl náboženského reformátora Martina Luthera, jejichž cena se odhaduje na nejméně 60 tisíc eur (asi 1,5 milionu korun). Informovala o tom dnes policie, která po pachateli či pachatelích pátrá.

Ze skleněných vitrín Lutherova památníku v Durynsku zmizel například spis s názvem Křesťanské šlechtě německého národa o zlepšení stavu křesťanstva z roku 1520 a další dvě díla z let 1524 a 1530.

Podle policie se v muzeu v pátek pohybovaly dvě výpravy mládeže ze Schweinfurtu, proto chce kontaktovat jejich vedoucí a prosí, aby se jí přihlásili i další případní svědci.

Teolog, kazatel a reformátor Martin Luther (1483-1546) je považován za iniciátora rozdělení západních křesťanů na katolíky a protestanty. Rozkol spustilo jeho 95 tezí proti zneužívání odpustků, jež v roce 1517 přibil na dveře chrámu ve Wittenbergu. Za celý svůj život vydal řadu knih, nejvýznamnějším dílem se však stal jeho německý překlad Bible z roku 1535, který měl velký vliv na sjednocení a další vývoj spisovné němčiny. (čtk)

20:04
Ve Svatém Janu nad Malší kdosi z fary ukradl výstavu vltavínů

Ve Svatém Janu nad Malší někdo v noci na dnešek vykradl dlouhodobou výstavu vltavínů umístěnou na tamní faře a odcizil všechny exponáty. Vzniknou škodu kriminalisté odhadli na několik stovek tisíc korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Výstava vltavínů byla ve Svatém Janu přes deset let, spravuje ji obecní úřad.

"Výstava byla dost navštěvovaná turisty, hlavně teď v sezoně. V širokém okolí to byla jediná takhle pěkná expozice," řekla starosta Růžena Balláková.

Vltavíny pocházely ze dvou jihočeských nalezišť. Umístěny byly v patře fary, kterou má obec pro tento účel pronajatou. Do fary někdo vlezl zřejmě po žebříku oknem. "Zabezpečené vitríny úplně zdemolovali, rozbili," přiblížila starostka. Kolik se ztratilo vltavínů, neřekla s poukazem na probíhající policejní vyšetřování. Uvedla jen, že se ztratily všechny vystavené.

Expozice byla ve Svatém Janu nad Malší otevřena v srpnu 2003. Podle údajů ČTK tehdy obsahovala více než stovku vltavínů.

Vltavíny, obvykle tmavozelené či trávově zelené, jsou vyhledávaným drahým kamenem. Používají se do šperků. Jejich vznik se vysvětluje vymrštěním taveniny vytvořené po dopadu meteoritu před miliony let do oblasti dnešního Bavorska. Nejznámější lokality s výskytem vltavínů leží v pásu na západním okraji Českobudějovické pánve mezi Pískem a Novými Hrady. (čtk)

07:14
Yngwie Malmsteen si z celé Evropy vybral jen vizovický Masters

Vizovický festival Masters of Rock jako jediný v Evropě dokázal pro letošní léto získat švédského kytaristu Yngwieho Malmsteena. Padesátiletý kytarista považovaný za jednoho z nejlepších na světě vystoupil v létě už jen v Dubaji. V České republice je teprve podruhé, a to po 15 letech.

Ve Vizovicích si v sobotu na tiskové konferenci před vystoupením pochvaloval, že vždy dělal jen takovou hudbu, jakou chtěl. Užívá si také luxusu vlastního nahrávacího studia, které má ve svém domě v americkém Miami, řekl Malmsteen novinářům. Do Ameriky však podle svých slov přišel ve svých 18 letech jen se dvěma věcmi. "Byly to kytara a kartáček na zuby," řekl kytarista, který je nyní vášnivým sběratelem aut. Má jich osm, z toho pět značky Ferrari.

Své ruce má Malmsteen pojištěné, přesnou částku však prozradit nechtěl, je však podle jeho slov vysoká. Kytarista speciální požadavky neměl. "Největší důraz kladl na techniku, aby veškeré věci na podiu fungovaly bezvadně. Tam nezná kompromisy. Jinak běžné věci o jako hotel a stravování, v tom nechtěl nic výjimečného," poznamenal ředitel pořadatelské agentury Pragokoncert Jiří Daron. (ČTK)

08:57
Masters of Rock vyvrcholí tříhodinovým koncertem Avantasie

Tříhodinovým koncertem kapely Avantasia dnes vyvrcholí festival Masters of Rock ve Vizovicích na Zlínsku. Metalová opera Tobiase Sammeta uzavře festival tvrdé muziky, který do areálu vizovické likérky tradičně přiláká kolem 20.000 návštěvníků.

Avantasia připravila extra dlouhé vystoupení speciálně pro Masters of Rock. Vystoupí na něm řada legendárních zpěváků, jako jsou třeba Michael Kiske (ex Helloween, Unisonic), Eric Martin (Mr. Big) nebo Ronnie Atkins (Pretty Maids).

Dnešní program odstartuje v 09:30 česká kapela Debustrol, zahraje také německá symphonicmetalová skupina Xandria. Vystoupí i holandská zpěvačka Anneke van Giersbergen. Večer bude gradovat německo-rumunskou heavy metalovou kapelou Powerwolf. "Hrají před headlinerem festivalu. Je před nimi velká budoucnost. Podobně, jak se nám podařilo vytáhnout kapelu Sabaton, věřím, že se to povede i s Powerwolf," podotkl Daron. Samotný závěr festivalu bude od 21:00 patřit Avantasii.

11:04
Průčelí Národního muzea bude zdobit kopie původního sousoší Géniů

Na průčelí historické budovy Národního muzea v Praze se po rekonstrukci neobjeví originál sousoší chlapeckých Géniů, ale jeho kopie. To původní muselo být už před sedmi lety za přítomnosti odborníků sneseno a v současné době se restauruje. V sochařské dílně zároveň vzniká i jeho kopie. Originál sousoší bude zdobit interiér budovy, uvádějí internetové stránky muzea. Podle akademického sochaře Petra Váni bude umístěn v koridoru spojujícím Novou budovu s tou historickou.

Sousoší tvoří dvě postavy okřídlených géniů se svatováclavskou korunou v rukách. Bylo zhotoveno z hořického pískovce. Poté, co odborníci zjistili narušení jeho statiky, se po konzultaci s památkáři po 115 letech opět ocitlo na pevné zemi. Původní koncepce restaurování vycházela z předpokladu, že originál se vrátí na původní místo.

"V jeho průběhu jsme však zjistili daleko rozsáhlejší poruchy ve statice. Dílo o váze 2,5 tuny poškodila koroze, teplotní rozpínavost železných výztuh a kotev i ovzduším narušený pískovec. Proto jsme po konzultaci s odborníky rozhodli, že nejvhodnějším způsobem ochránění originálu bude kopie, která bude umístěna na střeše, zatímco originál dáme do rekonstruované budovy," uvedl Váňa. Ruce držící korunu a nesoucí váhu kovu byly polámané. I stav pískovce nebyl dobrý. Proto začala vznikat kopie. Výhodou je, že se s pracemi začalo hned a na vše je spousta času. (ČTK)

13:37
Colours of Ostrava zvolil pro hlavní scénu kvůli bezpečnosti ocel

V Ostravě začala stavba hlavní scény festivalu Colours of Ostrava. Bude větší a poprvé v Česku postavená z bezpečnější ocelové konstrukce. Dosud se používaly konstrukce z hliníkových slitin. ČTK to řekl mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Technika v kamionech už dorazila před víkendem. V sobotu se auta vykládala a kompletovaly se základy scény a střecha. Dnes se ocelová střecha začala zvedat.

"Vůbec poprvé festival použil pro hlavní scénu ocelovou konstrukci, což je unikát nejen u Colours of Ostrava, ale i v rámci tuzemských festivalů. Scéna je široká 42 metrů a vysoká téměř 20 metrů. Díky oceli je mnohem odolnější vůči počasí, bezpečnější a bude osazena silnějším a kvalitnějším zvukovým systémem," řekl Sedlák.

Festival se koná od 18. do 21. července a na 12 scénách bude připraveno přes 200 programových bodů. K hlavním hvězdám festivalu letos patří islandští Sigur Rós, britští Jamie Cullum a The xx, švédští The Knife či Asaf Avidan z Izraele. Z domácích interpretů se představí třeba Tata Bojs, Pražský výběr či Wanastowi Vjecy. (ČTK)

15:34
Padesátku oslaví Brigitte Nielsenová, Rudá Sonja a bývalý manžeka Stalloneho

Dánka Brigitte Nielsenová, která 15. července oslaví padesátiny, se proslavila jako manželka Sylvestra Stallonea, v 80. letech si ale zahrála i v několika ještě nezapomenutých filmech. Nejprve si 185 centimetrů vysoká bývalá modelka střihla roli rudovlasé barbarské bojovnice ve filmu Rudá Sonja (1985), po boku Stallonea si zahrála ve čtvrtém dílu Rockyho a v roce 1986 se sešli na plátně v akční kriminálce Cobra. Manželství se ale v té době rozpadalo.

Rozvod přišel v červenci 1987 a Brigitte si odnesla majetek v hodnotě skoro pěti milionů dolarů. Už před svatbou přitom tvrdila Stalloneova matka, že Brigitte je "...dvojitá nula a prase; je drzá a jde jí jen o peníze...", a Sly sám později dodal, že "život s Brigitte se dal přirovnat k tomu, že visíte Satanovi pod pařátem". Stallone jako by s sebou odnesl i výraznější role - po rozvodu natočila už jen jeden film, který za něco stál, druhý díl Policajta z Beverly Hills (1987).

Objevila se v řadě dílek, pro která je lichotivé i označení "béčková produkce" a k lepšímu angažmá nepomohla ani plastická operace v roce 1989. Nelehké časy se sexbomba, která se celkem vdávala pětkrát a má čtyři děti, pokoušela řešit alkoholem - samozřejmě neúspěšně. Závislost ale využila k tomu, že se z ní léčila pod dohledem kamer. Reality show vyhledává Nielsenová poměrně často - objevila se v Big Brotherovi nebo pořadu, kde podstupovala plastiky. A loni se pokusila oprášit slávu jako jedna z hvězd vídeňského Plesu v opeře. (ČTK)

17:56
Na festival do Boskovic přijely 4000 lidí, stejně jako loni

Na čtyřdenní festival alternativní kultury v Boskovicích na Blanensku přijely letos čtyři tisícovky návštěvníků. Zájem o akci byl obdobný jako v minulých letech. Dnes festival, který mimo jiné propaguje boskovickou židovskou čtvrť, končí. "Ještě pár týdnů před festivalem jsme se obávali, kolik přijede lidí. Nakonec se ale počasí vylepšilo a zájem byl veliký," uvedla za pořadatele ze sdružení Unijazz Petra Černá. Podle ní oproti minulých rokům lidé měli velký zájem zejména o divadlo nebo filmy. Tradičně největší návštěvnost ale byla na hudebních vystoupeních.

Atmosféru v Boskovicích si pochvalovali i vystupující. "Podle mne je to jeden z nejlepších festivalů u nás. Má neopakovatelnou atmosféru, rádi tu vystupujeme," řekl ČTK houslista brněnské kapely Květy Albert Novák. Kromě Květů v letním kině zahrály třeba české kapely Čankišou a Už jsme doma, polští Klezmafour, maďarský Kerekes band a Slovák Kubo Ursiny s Provisoriem.

Boskovický festival je specifický tím, že jeho dějištěm není uzavřený oplocený areál, ale prakticky celé město. Ozdobou filmové části festivalu byla kompletní filmová trilogie Hořící keř. Režisérka Agnieszka Hollandová ji věnovala Janu Palachovi a událostem následujícím po jeho činu. (ČTK)