On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:20
Magdalena Kožená nadchla publikum v pražském Rudolfinu

Ovace vestoje zakončily nedělní koncert světově renomované pěvkyně Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. V zaplněné Dvořákově síni uvedla za doprovodu mezinárodně obsazeného komorního souboru instrumentalistů Private Musicke mimořádně úspěšný koncertní program nazvaný Lettere amorose - Milostné dopisy. Šlo o výběr ze zhudebněných milostných textů z pomezí renesance a baroka, které Kožená svým magickým mezzosopránem v roce 2010 nahrála pro domovskou společnost Deutsche Grammophon. Stejnojmenné CD patří mezi její nejprodávanější tituly. Na pražský koncert naváže asijské turné, které aktéry večera zavede na šest koncertů do Číny, Japonska a Jižní Koreje.

Na pódiu se Kožená objevila bosa, stejně jako v únoru 2011 při pražské premiéře tohoto programu. Publikum jí vřele aplaudovalo a v závěru si vynutilo tři přídavky. Celkem sto minut bez přestávky rozdávala své umění a mistrovsky vyzpívala radost, smutek, touhu, bolest, žal i nenaplněný cit. V mezihrách svých kolegů seděla a jejich výkony si doslova užívala.

Magdalena Kožená je propagátorkou české hudby a kultury, stala se patronkou mezinárodního festivalu 13 měst Concentus Moraviae, svým jménem zaštítí Rok české hudby 2014 a převzala záštitu nad IV. ročníkem celoevropského hudebního projektu České sny. Do Prahy se vrátila ověnčena několika prestižními oceněními; začátkem června převzala Cenu ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky a poté Zlatou medaili za zásluhy na poli umění od Mezinárodního výboru washingtonského Kennedyho centra pro umění. Doplnila je respektovaná cena Goerga Friedricha Händela, kterou uděluje město Halle za mimořádnou interpretaci díla svého slavného rodáka.

Letos v říjnu vystoupila v Berlíně, který se stal jejím současným domovem, v trojici repríz dnes téměř již kultovního scénického nastudování Bachových Matoušových pašijí s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Sira Simona Rattlea a v režii Petera Sellarse. V září zpívala Kožená v Brně a stala se patronkou sboru Kantiléna. V květnu účinkovala ve Španělském sále Pražského hradu, kde jí nadšení posluchači popřáli ke čtyřicetinám. Na stejném místě nadchla publikum i loni v září. (ČTK)

09:01
Studenti muzikálového herectví JAMU uvedli Jeeryho Springera

Studenti muzikálového herectví Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) dnes v premiéře uvedli muzikál Jerry Springer: Opera. Titul zpracovává vulgární, pokleslou, ale mimořádně sledovanou televizní show amerického moderátora stejného jména. Muzikál prošpikovaný množstvím vulgarismů a popisující dno americké televizní zábavy nastudoval režisér Stano Slovák.

Hudební dílo vyvolává rozporuplné reakce. Získalo ale nejvýznamnější britskou divadelní cenu Laurence Olivier Awards, a to hned ve čtyřech kategoriích, mezi nimi i v kategorii původní muzikál. Hudbu k nezvyklému muzikálu napsal Richard Thomas, scénář a texty písní Stewart Lee s autorem hudby.

"Rozhodně se jedná o jedno z nejsprostších děl, které jsou na divadelních prknech k vidění," uvedla dramaturgyně Jitka Šotkovská. Obscenita v představení ale podle tvůrců není prvoplánová a samoúčelná. Studenty čtvrtého ročníku muzikálového herectví Janáčkovy akademie múzických umění doplnil v představení jako host známý herec Zdeněk Junák. (ČTK)

10:36
Bregović zvedl ze sedadel fanoušky v Kongresovém centru

Téměř zaplněný sál Kongresového centra v Praze v neděli aplaudoval emocemi nabité show Goran Bregoviče. Netradiční ráz koncertu předznamenal již jeho úvod, kdy u dveří do sálu začali mezi přicházejícími opozdilci hrát trumpetisté z Bregovičovy cikánské kapely Wedding & funeral band (Svatební a pohřební orchestr). V Kongresovém centru se charismatický hudebník představil po pěti letech.Hudba originálně kombinující balkánskou dechovku s moderními prvky zvedla už při úvodní písni Gas Gas Gas část diváků ze sedadel, k tancujícím hloučkům se postupně během strhujícího vystoupení přidávali další.

Bregoviće doprovázela šestice muzikantů a dvě zpěvačky. Hudebník, který téměř celý koncert seděl ve stříbrném kostýmu na židli, zahrál především písničky z loňské desky Champagne for Gypsies, kterou považuje za pokračování předchozího projektu Alkohol z roku 2009. Zazněly i starší skladby ovlivněné zejména cikánským folklórem jako například In the Death Car nebo Ausência. "Tradice nesmí být zavřená v muzeu," prohlásil před časem hudebník, jehož světové turné k aktuálnímu albu Champagne for Gypsies odstartovalo v dubnu a potrvá až do konce roku.

"Koncert se obejde bez projekcí a různých efektů, je vidět, že tady jde především o hudbu. Škoda, že úplně optimální není zvuk," konstatovala jedna z divaček, která většinu koncertu strávila při tanci a ke konci koncertu i při zpěvu v postranní uličce u sedadel. Do Prahy Bregović zavítal poněkolikáté. Strávil zde například dva měsíce během natáčení filmu s režisérem Emirem Kusturicou. Před třemi lety vystoupil na prvním ročníku festivalu Praha - Sen letní noci. "Všechny mé nahrávky jsou pro mě soundtracky, které pouze nenašly k sobě konkrétní film. Jsou od filmů v mé hlavě nebo mohou provázet filmy odehrávající se v hlavách mých posluchačů," uvedl před časem Bregović.

Bregović se narodil v roce 1950 v Sarajevu, začínal hrát v šestnácti ve striptýzových barech, v roce 1974 založil Bílý knoflík (Bijelo Dugme), jednu z nejpopulárnějších skupin v bývalé Jugoslávii. Z rodné země jej vyhnala občanská válka, přišel o veškerý majetek a v emigraci začínal od nuly. Mezinárodní úspěch mu přinesla spolupráce s režisérem Emirem Kusturicou, je autorem hudby ke kultovním Kusturicovým filmům Underground, Arizona Dream a Dům k pověšení, složil soundtracky k desítkám filmů dalších režisérů. V roce 2010 získal cenu britského časopisu Songlines pro nejlepšího umělce world music na světě, o rok později převzal od Jiřího Bartošky cenu prezidenta filmového festivalu v Karlových Varech. V současné době žije a tvoří v Paříži. (ČTK)

11:52
Eva Urbanová ze zdravotních důvodů ruší listopadové koncerty

Operní pěvkyně Eva Urbanová ze zdravotních důvodů ruší listopadové koncerty. Sólistka opery Národního divadla v Praze byla hospitalizována kvůli opakujícím se virózám, které značně omezovaly její vystoupení. Tento stav ji donutil k rozhodnutí podstoupit komplexní vyšetření. ČTK o tom dnes informovala tajemnice Evy Urbanové Jaroslava Herzerů. Jedna z nejvýznamnějších českých sopranistek byla nucena zrušit své vystoupení v Národním divadle v Praze 17. listopadu (opera Libuše), v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě 8. listopadu (opera Lohengrin) a 23. listopadu (opera La Wally) a wagnerovský koncert na festivalu Janáčkův Máj v Ostravě.

Urbanová, o níž je známo, že se nevyhýbá ani rockovému, popovému a muzikálovému repertoáru, již podle Hercerů nebude v roli hosta chybět na zahajovacím koncertu turné Armádního pěveckého a tanečního souboru Alexandrovci 1. prosince v hale na pražském Výstavišti.

Třiapadesátiletá slánská rodačka Urbanová, držitelka Ceny Thálie za rok 1997, vystupuje na mnoha světových operních scénách včetně milánské La Scaly a Metropolitní opery v New Yorku, kde debutovala v roce 1998. (ČTK)

13:35
Hudebník Karkowski do Ostravy nepřijede, onemocněl

Jeden z nejvlivnějších současných skladatelů elektronické hudby Polák Zbigniew Karkowski v Ostravě nevystoupí. Koncert naplánovaný na úterý 5. listopadu v ostravském Domě umění byl zrušen kvůli vážné nemoci umělce. ČTK to řekl Martin Klimeš ze sdružení Bludný kámen, které koncert připravovalo. "Je hodně vážně nemocný. S ohledem na tento stav jsme ještě o náhradním termínu pro Ostravu nejednali. Pokud se uzdraví, slíbil, že přijede," uvedl Klimeš.

Karkowski žije v Tokiu a je předním představitel světové noiseové scény. Je to mladý žánr založený na šumu a zvukové agresi. Hluky jsou buďto elektronické nebo nahrané v reálném světě. Je považován za nejagresivnější hudební styl. Velké oblibě se těší v Japonsku a USA.

Vyznavači tohoto hudebního stylu se ale mohou těšit na jiný hudební zážitek. V prostorách galerie, které běžně ovládá výtvarné umění, se 6. listopadu uskuteční další koncert alternativní hudby z cyklu Pohyby-zvuky-prostory. Tentokrát půjde o nový projekt Luboše Fidlera a Zdeňka Konopáska Noční pták. "Jejich hudba osciluje mezi křehkými písněmi s úspornými, někdy absurdními texty," popsal hudebníky Klimeš. Koncert začne v 19:00 ve výstavním sále v prvním patře Domu umění v Jurečkově ulici. Informace o programu zájemci najdou na internetových stránkách www.bludnykamen.cz. (ČTK)

13:59
YouTube vyhlásil své první hudební ceny, umělcem roku je Eminem

Rapper Eminem získal ocenění pro umělce roku na prvním ročníku předávání hudebních cen YouTube Music Awards v New Yorku. Ceny udělované známým internetovým portálem pro sdílení videí si v noci na dnešek podle tiskových agentur odnesly také zpěvačka Taylor Swiftová nebo houslistka Lindsey Stirlingová.

Videem roku vyhlásil YouTube klip k písni I Got A Boy od jihokorejské dívčí skupiny Girls' Generation. Taylor Swiftová dostala ze svou píseň I Knew You Were Trouble cenu určenou pro fenomén YouTube.

Lindsey Stirlingovou ocenil portál spolu s kapelou Pentatonix za skladbu Radioactive v kategorii odezva roku. Největší průlom zaznamenalo duo Macklemore & Ryan Lewis a inovací roku se stala píseň See Me Standing od amerického hudebníka DeStorm. (ČTK)

14:48
Festival německého jazyka pokračuje v Divadle Na zábradlí

Pražský divadelní festival německého jazyka pokračuje dnes večer hostováním Théâtres de la Ville de Luxembourg. Na jevišti Divadla Na zábradlí uvede inscenaci Sviť, černé slunce - působivý monolog z autobiografického románu Alberta Ostermaiera v režii a scénografii Johannese Zametzera.

Premiéru měl loni v listopadu. V jediné roli se představí Luc Feit.Kritici označili inscenaci za 90 minut monologu a nejjemnější jazykovou akrobacii, představení morbidní, prakomické, zábavné i náročné. "Emoce, které Feit vyvolává, lehkost, s níž prochází komplikovaným textem bohatým na obrazy a především jeho střízlivá ironie, s níž vypráví ten hrůzný příběh - to je opravdu velké divadlo," napsala kritička deníku Tageblatt.

Hrdina románu se musí rozhodnout mezi jistou smrtí a nejistým přežitím na základě diagnózy smrtelné choroby. Do toho rekapituluje svůj život a události, jež k této dramatické situaci vedly. Ostermaier, který v roce 2011 obdržel za své dílo Literární cenu deníku Die Welt, žije a pracuje v Mnichově. Svůj autobiografický román označil za svlékání z kůže, vivisekci a zároveň ďábelskou komedii o božském zdání. I on pochválil lucemburského herce, který svou hrou dodává divákům odvahu zamyslet se a zaujmout postoj k tomu, co se vypráví. (ČTK)

16:20
Budějcká Thálie nabídne 12 představení, především komedie

Převládajícím žánrem 14. ročníku Budějcké Thálie bude tradičně komedie. Dramaturgie nabídne divákům od 9. do 17. listopadu komedii v nejrůznějších podobách: od situační, přes špionážní až po komedii hořkou a se suchým anglickým humorem. Nebude chybět ani hudební. Na programu je celkem 12 představení z repertoáru předních amatérských scén z Čech i Moravy. "Tematicky se tituly zaměřují na manželské a milostné vztahy, rodinný stereotyp, vztahy dětí a rodičů, síť intrik a lží konfrontovanou s potřebou jistoty a citového naplnění," řekl dnes ČTK ředitel přehlídky Václav Kryštůfek z českobudějovického souboru J. K. Tyl.

V dramaturgické skladbě se objevují jména autorů, kteří patří k úspěšným komediografům, třeba John Buchan, Terry Pratchett nebo Dodo Gombár. Zastoupena je i česká tvorba například Procházkova komedie S tvojí dcerou NE! anebo Peškův Slaměný klobouk aneb Helenka měla vždycky jedničky. Novinkou festivalu je hostování profesionálního souboru, a to Divadla Drak z Hradce Králové, které přijede s úspěšnou pohádkou z Afriky. Vůbec poprvé na přehlídce vystoupí kromě Draka další čtyři soubory Dostavník Přerov, Ty-já-tr Praha, GigaHertzi Praha a Divadlo bez zákulisí Sokolov. Pořádající soubor se představí hereckým zastoupením v komedii S tvojí dcerou NE! v podání spřáteleného souboru Divadlo Pikl Hluboká nad Vltavou.

Představení se uskuteční na domovské scéně pořádajícího souboru v Divadle U Kapličky. Bude tam hostovat na 170 herců a techniků z devíti měst. Vstupenka na představení stojí 100 korun. Pořádající divadelní soubor J. K. Tyl České Budějovice byl založen v září 1895 a působí nepřetržitě 118 let. Nyní funguje jako občanské sdružení s více než 50 členy. Od roku 1952, odkdy se datuje novodobá historie souboru, nastudoval 234 inscenací. (ČTK)

07:47
Dan Bárta dnes v pražské Arše pokřtí své nové album Maratonika

Zpěvák a textař Dan Bárta dnes na koncertu v pražském Divadle Archa pokřtí svou novou desku Maratonika. Album natočil s pozměněnou sestavou skupiny Illustratosphere, z níž odešli pianista Stanislav Mácha a kytarista Jaroslav Friedl. Kapela Bártu doprovází v sestavě Filip Jelínek (klávesy, trombón, perkuse), Robert Balzar (kontrabas, basa), Míra Chyška (kytara) a Jiří Slavíček (bicí).

"Bude to klasika - drobná mecenášská chvilka, šampíčko a poděkování uprostřed koncertu. Na konci si dáme panáka na zdraví a půjdeme domů," uvedl ke křtu Bárta.

Několik písní z nového alba už nabízí v programu turné Dana Bárty a kapely Illustratosphere, které bylo zahájeno 21. října vystoupením v Bratislavě. Česko-slovenské turné obnáší čtyři desítky koncertů, poslední vystoupení je naplánováno na 17. prosince v klubu Oko v Havlíčkově Brodě. (ČTK)

09:10
Návštěvnost kin vede opět Příběh kmotra

Nikolaevův Příběh kmotra vede opět tabulku nejnavštěvovanějších snímků českých kin. Podle informací Unie filmových distributorů ho za minulý víkend zhlédlo dalších 48.062 diváků. Dosud jich má na kontě na 160.000, tržby přesahují 22 milionů korun.

Druhá skončila stejně jako před týdnem americká sci-fi Gravitace, kterou vidělo 14.991 lidí. Její celková návštěvnost přesáhla během pěti týdnů 175.000 diváků, kteří v pokladnách kin nechali téměř jedenatřicet milionů korun.

Na dalších místech jsou rovněž americké snímky Ptačí úlet, Turbo a Enderova hra. Z domácí tvorby skončilo čtvrté pokračování Kameňáku na osmém místě. Vidělo je celkem 121.862 lidí, kteří za to zaplatili 16 tisíc korun. Menzelovi Donšajni jsou devatenáctí, jejich návštěvnost během šesti týdnů dosáhla 108.000 diváků.

Žebříček je sestavován z údajů, které Unii filmových distributorů poskytují provozovatelé 160 největších kin v ČR. Roční výsledky této skupiny tvoří zhruba 85 procent celkové bilance všech českých kin. Pro pořadí jsou rozhodující tržby, ne počet diváků. (ČTK)

Pořadí Název filmu Víkend tržby Víkend diváci Celkem tržby Celkem diváci
1. Příběh kmotra 6,953.660 48.062 22,134.916 159.614
2. Gravitace 2,738.803 14.991 30,767.081 175.085
3. Ptačí úlet 1,790.826 13.468 1,799.395 13.546
4. Turbo 1,717.874 12.591 10,831.078 78.099
5. Enderova hra 1,592.657 11.755 1,628.267 12.384

Zdroj: Unie filmových distributorů

10:06
Zlínská krajská galerie vystavuje díla malíře a grafika Mikela

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ode dneška vystavuje díla malíře a grafika Kamila Mikela. K vidění jsou obrazy od roku 2005 a zejména nejnovější tvorba zlínského rodáka a absolventa pražské Akademie výtvarných umění, sdělila ČTK mluvčí galerie Marika Blažková.

Díla devětačtyřicetiletého Mikela jsou založena na využití geometrických tvarů, bodu a čáry. "Jsou motivována snahou o vyjádření obecných principů přírody," podotkla Blažková. "Tato obsahová jednoduchost však skýtá řadu způsobů vyjádření, neboť nejde jen o zobrazení elementů, ale především o vztahy mezi nimi," podotkla mluvčí.

Výstavu nazvanou Kamil Mikel/Geometrie světla a stínů si mohou lidé prohlédnout do 5. ledna.

Krajská galerie sídlí od letošního května v nově otevřeném Baťově institutu. Ten vznikl kompletní přestavbou továrních budov 14 a 15 v bývalém baťovském průmyslovém areálu. Vedle galerie se do institutu přestěhovaly také další významné instituce, které využívaly již nevyhovující prostory, a to Muzeum jihovýchodní Moravy a krajská knihovna Františka Bartoše. (ČTK)

11:26
Cenný obraz od Velaska bude součástí výstavy zámořských objevů

Do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze byl dnes pod policejní ochranou převezen cenný obraz Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře José Márii Velaska (1840-1912). Olejomalba je součástí výstavy Čas zámořských objevů, která bude veřejnosti přístupna od 15. listopadu a potrvá do září příštího roku.

"Bude první expozicí z výstavního cyklu Peníze, který Národní muzeum připravilo pro sezonu 2013/2014. Uvede návštěvníky do doby, kdy Evropané začali doslova odkrývat dosud nepoznaný svět," řekla ČTK ředitelka Náprstkova muzea Eva Dittertová. Představí unikátní umělecké předměty, mapy, glóby a dokumenty i ty, kteří byli s tímto obdobím spjati. Tedy mořeplavce, dobyvatele, výzkumníky, cizokrajné obyvatele, misionáře, otroky, piráty a korzáry.

Podle Dittertové je obraz pojištěn na několik desítek milionů korun. Jeho transportem začal svoz nejvzácnějších předmětů pro tento cyklus. Dalšími budou například největší briliant v českých sbírkách či jedinečný zlatý stodukát Ferdinanda III. (ČTK)

13:06
Národní divadlo a Filharmonie Brno měly loni dluh 10,6 mil. Kč

Národní divadlo a Filharmonie Brno v roce 2012 skončily v minusu 10,6 milionu korun. Větší část, 10,1 milionu korun, prohospodařilo divadlo. Radnice jako zřizovatel obou institucí ztrátu uhradí. Na dnešním zasedání s tím souhlasili zastupitelé. Opozice zároveň požaduje, aby byla za hospodaření v divadle vyvozena odpovědnost. Podle šéfa komise pro kulturu Stanislava Michalíka (ODS) může za dluh také to, že divadlo nedostalo tolik darů, kolik předpokládalo.

Divadlu byl pro rok 2012 snížen neinvestiční příspěvek od města o pět procent a nedostalo ani žádnou účelovou dotaci. "Příspěvková organizace nemůže skončit s minusem, aniž by se zřizovatel stavěl stranou. Je ale třeba hledat opatření, která tomu do budoucna zabrání, například hledat zodpovědnost za ztrátu," řekl na zastupitelstvu Martin Ander z opoziční Strany zelených. Podle něj by měla radnice nechat prošetřit hospodaření divadla v době, kdy jej vedl bývalý ředitel Daniel Dvořák. Odstoupil v září 2012 mimo jiné prý také proto, že je instituce dlouhodobě podfinancovaná.

Národní divadlo Brno má od 1. listopadu nového ředitele Martina Glasera. Dnes zastupitele upozornil na to, že pro zlepšení podmínek v divadle bude potřebovat více peněz než dosud. Podle důvodové zprávy schvalované na zastupitelstvu skončí ND Brno v minusu zřejmě i letos, předpokládaná ztráta je sedm až devět milionů korun. Bez zásadních strukturálních změn se podle zprávy hospodaření v divadle nezlepší. Magistrát očekává, že změny provede právě nový ředitel.

Ander také vytýkal vedení města to, že napevno počítá s dary při sestavování rozpočtu na provoz divadla. Podle Michalíka je to však u větších divadel běžná praxe. "V roce 2012 byly výpadky u sponzorů a darů," podotkl Michalík. V obou institucích, divadle i filharmonii, jsou od začátku letošního roku úsporná opatření. (ČTK)

13:39
Národní divadlo oslaví 130. výročí od znovuotevření

V pondělí 18. listopadu si Národní divadlo (ND) připomene 130. výročí znovuotevření po požáru. Ve stejný den oslaví třicáté narozeniny jeho Nová scéna. ND připravilo v rámci výročí pro své diváky mimořádný program, kterým se také zapojí do mezinárodního projektu Noc divadel. ČTK to dnes oznámil mluvčí ND Tomáš Staněk.

Oslavy totiž zahájí už v sobotu 16. listopadu v rámci tohoto projektu, kdy pro zájemce připraví bezplatné komentované prohlídky historické budovy i Nové scény. Jejich součástí bude ukázka principů Laterny magiky.

"Ve stejný den pozdě večer se na piazzetě uskuteční vernisáž výstavy 130 let Národního divadla, která připomene významné či zajímavé události ze života české první scény. Příchozím nabídne obrazový materiál především z bohatého fondu archivu Národního divadla, a to herecké a inscenační fotografie i dokumenty z jeho společenského života," uvedl Staněk. Nevyhýbá se kuriozitám, jakými je například střídání politických garnitur v prezidentské lóži, takzvaný zábor Stavovského divadla či zajímavé pohledy na zlatou kapličku v průběhu generální rekonstrukce na přelomu 70. a 80. let minulého století. Výstava bude přístupna do 10. prosince.

Ještě před půlnocí odehraje Nová scéna pod širým nebem na piazzetě dvě reprízy originálního představení s názvem 131ND 56LM 31NS II, které prezentuje principy Laterny magiky v outdoorovém prostoru a připomene tuto scénu coby první multimediální divadlo na světě.

Jako připomínku roku 1883 vydalo Národní divadlo ve spolupráci se společností Národní pokladnice exkluzivní pamětní medaili. Tato limitovaná oficiální emise obsahuje úplně první vyobrazení opony Vojtěcha Hynaise na pamětní medaili a je k dostání v pokladně ND. K dispozici je i doplněné vydání publikace Národní divadlo před oponou autorky Dany Flídrové. (ČTK)

14:21
Festival Alternativa nabídne mnoho hudebních žánrů

Punk, ambientně-psychedelický sound, industrial, míchané beaty, post-rock, jazz-core nebo provokativní avantgardu nabídne program festivalu Alternativa. Jeho 11. ročník se uskuteční od 20. do 30. listopadu v Praze na scénách Rock Café, Kaštanu, Čítárny Unijazzu, HooDoo Music Clubu a Malostranské besedy. Součástí festivalu bude Malá Alternativa, která soutěžní formou představí Nové a začínající projekty české alternativní scény. Novináře o tom dnes za pořadatele informovala Petra Černá.

"Alternativa neznamená těžko uchopitelný zvukový experiment," podotkla koordinátorka festivalu Jana Černá. V klubu Rock Café zahájí festival 20. listopadu legenda japonské alternativní hudby Tacuja Jošida v duu Sax Ruins spolu s kapelou Už jsme doma, která zahraje hudbu svých předchůdců FPB. "Bude to jejich jediný koncert v Česku v rámci společného podzimního evropského turné," uvedla Jana Černá.

V klubu Kaštan bude tradiční součástí programu přehlídka Malá Alternativa, kam se do širšího výběru dostalo 31 skupin a projektů z celé republiky. Organizátoři na koncert vybrali Andrej Polanský wtf Emül Langman, Asstma, Kochlea, Qaraba a Sundays on Clarendon Road. Odborná porota složená z hudebníků, hudebních publicistů, zástupců Svazu autorů a interpretů a Unijazzu vybere nejzajímavější projekt, který získá 10.000 korun na podporu své umělecké činnosti.

Jedním z vrcholů festivalového programu bude večer v Kaštanu, který vzdá hold otci českého industrialu Jardovi Palátovi. "Jeho součástí bude výstava fotografií, plakátů, fanzinů, videí a možná i obrazů, protože Jarda se ke konci svého života vrhnul na malování," uvedl Petr Zenkl, člen industriální kapely Paprsky inženýra Garina, která na akci vystoupí. "Jednou za čas se sejdeme a zamlátíme si do želez," podotkl Zenkl k činnosti skupiny, jejíž počátky spadají do roku 1987.

Čtyři koncertní večery v klubu HooDoo budou také ve znamení představování nových nahrávek. Uskuteční se zde pražská premiéra nového alba skupiny Vložte Kočku, své nové EP uvede brooklynská skupina And The Wiremen a se svým v pořadí již sedmým albem přijede stálice belgické avantgardní scény kapela DAAU. Poprvé v Česku zahrají No Joy z Kanady, stejně jako francouzské trio TOC. K uměleckým zážitkům festivalu by měl patřit projekt švýcarského bubeníka Juliana Sartoriuse Beat Diary, na kterém s ním spolupracuje mezinárodní sestava hráčů na gramofony.

Čítárna Unijazzu také nabídne výstavu fotografií Karla Šustra z předchozího ročníku festivalu a další zajímavý doprovodný program. K němu patří promítání filmu Concert for Fukushima - Wels 2011 za osobní účasti jeho režisér Pavla Borodina. Festival uzavře koncert "královny alternativní hudby" Lydie Lunchové s novým projektem Retrovirus. Více informací je na www.alternativa-festival.cz. (ČTK)

15:04
Olomoucký malíř Miroslav Šnajdr se představil v roli portrétisty

V netradiční roli portrétisty se představuje v prostorách G - galerie města Olomouce olomoucký malíř Miroslav Šnajdr starší. Malíř, kreslíř a příležitostný grafik zachytil na obrazech především portréty členů své rodiny, ale i známých osobností. Mezi pěti desítkami děl, které nebyly ještě nikde vystaveny, jsou i pastely dokumentující jeho letošní vážné onemocnění. Výstava Neznámé obrazy a podobizny bude otevřena do 28. listopadu.

"Jde o díla, která jsem měl dosud doma. Je to především ukázka z mé portrétní tvorby, která nikdy v Olomouci v takové šíři nebyla publikována. Jsou to věci, které bych nikdy neprodal. Zachycena na tom je má rodina, jsou to vnučky, mé neteře. Výstavou portrétů jsem chtěl také ukázat, že zvládnu klasické výtvarné řemeslo," řekl dnes novinářům malíř.

Mezi portrétovanými nechybí například malířova žena, ale i vnučka, která bojovala s těžkou nemocí. Malíř vytvořil i portrét významné české operní pěvkyně Magdaleny Kožené a americké herečky Emily Procterové. "Říká se, že v každé ženě je kus anděla, aspoň já si to tak myslím. Chtěl jsem tu ženskou krásu zachovat," doplnil umělec, který nachází inspiraci v díle rakouského malíře Gustava Klimta.

Celkem 53 obrazů pochází podle autora od 80. let do současnosti. Návštěvníci mezi nimi najdou i pastely, které zachycují malířovu náročnou životní etapu, kdy jej letos na jaře postihl infarkt. Jmenují se například Bloudění, Odcházení či Návrat. "Jeden z obrazů vznikl 23. dubna dopoledne, odpoledne jsem infarkt dostal," podotkl Šnajdr. (ČTK)

15:58
Lou Reed odkázal většinu majetku své manželce

Americký rocker Lou Reed, který zemřel koncem října ve věku 71 let, byl nekonvenční, ale svůj velký majetek odkázal tradičně, tedy manželce a dalším příbuzným. Ukázala to závěť zesnulého, na kterou odkazují zahraniční média. Hodnotu celého majetku ale neuvedla.

Většinu majetku, včetně dvou bytů v New Yorku, Reed odkázal manželce, hudebnici Laurie Andersonové. Jeho sestra podle zpravodajského serveru BBC zdědí čtvrtinu majetku a dostane 500.000 dolarů (9,6 milionu Kč) na péči o jejich matku.

Reed si vzal dlouholetou přítelkyni Andersonovou v roce 2008. Neměl žádné děti. Hudebník zemřel kvůli problémům s játry. Jako dlouholetý velký konzument alkoholu a drog prodělal v květnu transplantaci jater.

Spoluzakladateli legendární kapely The Velvet Underground, který se proslavil hity jako Walk on the Wild Side a Perfect Day, vzdalo hold mnoho hudebníků a dalších osobností - od kolegy Davida Bowieho, přes spisovatele Salmana Rushdieho až po vatikánského "ministra kultury", kardinála Gianfranka Ravasiho.

Reed byl blízkým přítelem Václava Havla a často navštěvoval Českou republiku. (ČTK)

17:09
Kühnův dětský sbor vyhrál soutěž ve Španělsku, potřetí v historii

Kühnův dětský sbor o víkendu zvítězil v jubilejním 45. ročníku prestižní mezinárodní sborové soutěže ve španělském městě Tolosa. ČTK o tom dnes informoval výkonný ředitel sboru Jan Vávra. Jde tak o jeho třetí výhru v historii této soutěže, což se doposud žádnému jinému sboru nepodařilo. Soutěž v Tolose je jednou z prestižních akcí svého druhu.

"Na rozdíl od jiných akcí, kde si sbory zaplatí pobyt a soutěžní akce jsou spíše výletem než hudebním kláním, je v Tolose přísný výběr účastníků a nejvyšší umělecká úroveň," řekl ČTK Jan Vávra v telefonickém rozhovoru.

Kühnův dětský sbor se za svou více než osmdesátiletou historii zúčastnil této soutěže třikrát a pokaždé se mu podařilo vyhrát. "Nejdříve v letech 1998, 2008 a nyní opanoval s přehledem první příčku díky verdiktu sedmičlenné odborné poroty," doplnil Vávra. Jako druhý se umístil ruský sbor Vesnjanka a jako třetí Coro Vivaldi ze Španělska. Čtvrté místo získal český sbor Carmina.

Pod vedením sbormistra Petra Louženského se "kühňata" v soutěžním programu představila se skladbou Věneček od českého skladatele Zdeňka Lukáše, dále se dvěma povinnými baskickými kompozicemi a na závěr skladbou Claudea Debussyho. V ní sbor doprovodil teprve dvanáctiletý klavírista a člen sboru Pavol Praženica.

Sbor v rámci svého turné na přelomu října a listopadu absolvoval ve Španělsku celkem osm koncertů. Do konce roku ho čeká nejnáročnější část koncertní sezony vzhledem k adventu a Vánocům. Vrcholem budou čtyři adventní koncerty v pražském Národním divadle, koncert všech oddělení ve Stavovském divadle a tradiční koncert na první svátek vánoční v pražské Státní opeře.

Kühnův dětský sbor, který v zahraničí vystupuje pod názvem Prague Philharmonic Children's Choir, založil Jan Kühn v roce 1932. Minulý rok oslavil 80 let od svého vzniku. (ČTK)

17:52
Janis Joplinová dostala 43 let po smrti hvězdu na chodníku slávy

Více než 43 let po své smrti se slavná americká rocková zpěvačka Janis Joplinová dočkala hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu. Pondělního ceremoniálu se zúčastnil hudební producent Clive Davis, který Joplinovou objevil, a zpěvák Kris Kristofferson.

Kristofferson zahrál baladu Me and Bobby McGee, kterou napsal, ale svým podáním ji proslavila právě Joplinová. Kristofferson, který s ní krátce chodil, řekl časopisu Rolling Stone, že slyšel písničku v den, kdy Joplinová zemřela. "Její producent mi dal tu desku a bylo dost těžké jí poslouchat," řekl.

Podle něj je hvězda v Hollywoodu hezkou poctou, ale vliv Joplinové jde mnohem dál. Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a výrazným jevištním projevem vydala během krátké kariéry čtyři alba a zpívala v roce 1969 na známém festivalu ve Woodstocku. Zemřela 4. října 1970 v pouhých 27 letech na předávkování heroinem. V roce 1995 byla uvedena do rock´n´rollové síně slávy.

Zájem o Joplinovou oživil i nedávný broadwayský muzikál A Night With Janis (Noc s Janis). (ČTK)

18:15
Do chrámu sv. Víta přibude plastika Vzkříšení od Jana Koblasy

Do katedrály svatého Víta přibude nové umělecké dílo. K výročí 17. listopadu tam bude nastálo umístěna plastika sochaře Jana Koblasy nazvaná Vzkříšení. O umístění díla v pondělí jednal s prezidentem Milošem Zemanem arcibiskup Dominik Duka. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Koblasa se tím zařadí po bok slavných sochařů Josefa Václava Myslbeka či Františka Bílka.

Duka navštívil Zemana v pondělí odpoledne na prezidentském zámku v Lánech, kde se hlava státu zotavuje ze zranění nohy. "Jednali spolu o plastice sochaře Jana Koblasy s názvem Vzkříšení, která má být instalována do katedrály svatého Víta při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu," sdělil ČTK Pištora.

Umístěním plastiky do jednoho z nejvýznamnějších symbolů Prahy a České republiky stane Koblasa vedle dalších významných umělců minulosti. Působivou oltářní sochu Ukřižovaného má v chrámu svatého Víta například jedna z největších osobností české secese Bílek. Svá díla má v katedrále i zakladatel novodobého českého sochařství Myslbek.

Jednou z posledních plastik, které byly do chrámu instalovány, byla socha svaté Anežky - ta je v katedrále od roku 1989, z doby jejího svatořečení. Velké množství uměleckých děl předtím katedrála získala na přelomu 19. a 20. století v době dostavby chrámu.

Jan Koblasa je významný český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů. Koblasa, jenž je jedním z nejuznávanějších exilových umělců, žije od roku 1968 v Německu, kde přes dvacet let působil jako profesor na Muthesiově umělecké vysoké škole. V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. (ČTK)

23:17
Inscenace Antiwords inspirovaná Havlem měla oficiální premiéru

Po americkém turné a několika českých předpremiérách představil dnes soubor fyzického divadla Spitfire Company svůj projekt Antiwords v pražském paláci Akropolis oficiálně. Režisér Petr Boháč spolu s performerkami Miřenkou Čechovou a Jindřiškou Křivánkovou převedli hru Václava Havla Audience do jazyka fyzického a výtvarného divadla s prvky improvizované klauniády.

Audienci hrají prakticky beze slov, nevynechají z ní nic podstatného. Herečky s velkými hlavovými maskami typu univerzálních funkcionářů přehrávají za občasného doprovodu hlasu Pavla Landovského ze známé nahrávky Audience základní situace, či pasáže z Havlovy notoricky známé aktovky.

"Celkem měl tento projekt třináct předpremiér, z nich osm v Americe. Tam jsem musel vždy předem upozornit, že se na scéně explicitně chlastá," uvedl před premiérou Boháč. Budiž řečeno, že při dnešní premiéře padlo za oběť třináct lahví piva. Mnohokrát zazněly repliky Pavla Landovského v roli pivovarského sládka doprovázené opakováním stejných gest a pohybů aktérek inscenace. V závěru pak došlo na známou větu Je to všecko na hovno v interpretaci autora příběhu Václava Havla.

Představení obdrželo cenu festivalu ...příští vlna/Next Wave... v kategorii Počin roku a bylo v Divadelních novinách vyhlášeno Sukcesem léta za svobodný přístup k tvorbě. "Vede dialog s dobou, kdy Havel psal Audienci a Gott zpíval Včelku Máju, dobou, jejíž špína na nás stále ulpívá. Nejde pouze o sukces léta, nýbrž o sukces svobodného ducha skupiny, která si nenechává (zatím) nasadit ohlávku předsudků, intelektuálních, estetických, ani uzdu klanových závazků a neposluhuje žádným bohům," znělo zdůvodnění této pocty.

Americká kritika na tomto projektu ocenila především minimalistické pojetí divadla a archetypálnost, která prosakuje Havlovým textem. Například Kelly McCorkendaleová z DC Theatre Scene svou kritiku uvedla slovy: Rafinované. Výjimečné. Neuctivé. Jednoduše geniální.

"Jsem nesmírně potěšen, že se nám podařilo prosadit se nejen v tuzemském a evropském, ale i americkém divadelním kontextu," komentoval to umělecký šéf Spitfire Company Petr Boháč.

Tento soubor v posledních měsících zažívá plodné a úspěšné období. Po evropských cenách Herald Angel Award, Total Theatre Award (nominace) a TOP 10 evropské taneční platformy Aerowaves obdržel mimo jiné letos na podzim i dvě ceny Divadelních novin v kategoriích Alternativní divadlo a Choreografie a tanec.

Po premiéře se představení Antiwords objeví 9. listopadu v divadle Alma Alter v Sofii a 15. listopadu v Městském divadle ve Varnsdorfu. (ČTK)

07:33
Režisérka Marie Poledňáková vzpomíná na svůj život v nové knize

Svou autobiografickou knihu představila v úterý v pražském Luxoru scenáristka a režisérka Marie Poledňáková. Má název "S kým mě bavil svět" a čtenáře v ní tato autorka tuctu divácky úspěšných televizních i celovečerních filmů provází svým životem. Z nich snímek "S tebou mě baví svět", který v roce 1983 zhlédlo jen v domácích kinech 2,6 milionu diváků (a další miliony při reprízách v televizi), získal ocenění Nejlepší veselohra století.

Poledňáková se narodila v září roku 1941 a ve své knize, kterou doplnila množstvím fotografií, píše velice otevřeně o svém dětství, rodině i práci až do současnosti. Je příběhem plným napětí, zvratů, překonávání překážek, vášní, bolesti i štěstí. Začíná jako příběh obyčejné holky z malého města Nepomuku. Poprvé prý telefonovala až jako sedmiletá, do jejích 12 let neexistovalo televizní vysílání a první televizi měli doma, až když jí bylo devatenáct. Kvůli kádrovému profilu svého otce se nedostala na vysokoškolské studium chemie, a tak pracovala i jako dělnice. Až její pozdější muž Ivan Poledňák, se kterým začala chodit po maturitě, znal Ivu Hercíkovou a ta zase Jaroslava Dietla. Tak se dostala do televize, ovšem k dramaturgii na DAMU se mohla přihlásit až jako zaměstnaná žena a matka malého syna.

Po listopadu 1989 založila Poledňáková vlastní firmu FTV Premiéra, která získala licenci na soukromé televizní vysílání. Po šestnácti letech se v roce 2006 vrátila k natáčení filmů. "To byl neuvěřitelný skok, prostě výlet z jednoho století do druhého! Nová zkušenost byla úžasná, jak s technikou, tak s novou generací zapálených mladých profíků," charakterizovala své pocity po návratu za filmovou kameru. Její dvě poslední komedie Líbáš jako Bůh (2009) a Líbáš jako ďábel (2012) vyšly i knižně. V kinech je zhlédlo 905.000 a 501.000 diváků. (ČTK)

09:16
Americká pěvkyně DiDonatová nadchla Rudolfinum

Poprvé a s velkým úspěchem před českým publikem zazpívala jedna z nejlepších mezzosopranistek současnosti Američanka Joyce DiDonatová. V netradičním programu nazvaném Královny dramatu (Drama Queens), v němž představila známé i neznámé barokní árie královen, ji v úterý v Rudolfinu doprovodil soubor Il Complesso Barocco. Stejnojmenné album vydala pěvkyně loni v listopadu.Do Prahy zavítala DiDonatová v rámci celosvětového turné. Svým přesvědčivým výkonem a podmanivými koloraturami si naprosto získala posluchače, čtyřikrát je zvedla ze sedadel a odměnila se třemi přídavky, mimo jiné Kaiserovou Lascia mi piangere.

Zejména dílo Händela a Mozarta patří k tomu stěžejnímu, čím se DiDonatová proslavila, taktéž se prosadila s Rossiniho a Donizettiho tvorbou. V úterý v jejím podání zazněly árie a recitativy ženských hrdinek barokní opery, v nichž vyjádřila emoce, lásku i zklamání. DiDonatová zpívala v šarlatově hedvábné róbě, kterou speciálně pro toto turné a obálku alba vytvořila slavná módní návrhářka Vivienne Westwoodová. S publikem vřele komunikovala a před přídavky omluvně prohlásila, že česky zná jen slovo "děkuji" a jméno mezzosopranistky Magdaleny Kožené.

Přednesla například árii egyptské královny Orontey od Cestiho, královny Kleopatry z Händelovy opery Julius Caesar v Egyptě nebo perské princezny Roxany z Händelova Alexandra, s níž publikum nadchla snad nejvíce. Koncert doplnil mimo jiné Vivaldiho Houslový koncert d moll, v němž se sólo představil Dmitrij Sinkovskij. Desítky lidí pak po skončení koncertu ještě čekaly na pěvkyni, aby se ve foyer podepsala na album nebo jejich tištěný program.

Čtyřiačtyřicetiletá usměvavá blondýnka již dvakrát získala německou cenu Echo Klassik jako Pěvkyně roku a několik dalších prestižních ocenění. Jako nositelka ceny Grammy patří k nejvýznačnějším umělcům současné operní scény. Kromě svých posledních operních závazků v newyorské Metropolitní opeře (titulní role v Donizettiho opeře Marie Stuartovna), mnichovské Bavorské státní opeře (Romeo v Belliniho opeře Kapuleti a Montekové) a londýnské Královské opeře Covent Garden (Elena v Rossiniho Jezerní paní) je vyhledávanou koncertní pěvkyní.

Letos se poprvé vydala na recitálové turné po Jižní Americe, kam se vrátí opět v létě 2014. V poslední době vystoupila na koncertních pódiích v Berlíně, Vídni, Toulouse, Miláně a Aspenu. Letos v září byla hostem proslulé Poslední noci neboli závěrečného koncertu festivalu BBC Proms v londýnské Královské Albert Hall. (ČTK)

09:53
Kino Lucerna dnes uvede benefiční projekci filmu o Su Ťij

Pražské kino Lucerna bude dnes večer místem benefiční projekce filmu The Lady francouzského režiséra Luka Bessona. Snímek pojednává o životě barmské opoziční vůdkyně a nositelce Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Výtěžek z akce podpoří kampaň za nespravedlivě vězněné s názvem 3 minuty stačí a Maraton psaní dopisů 2013.

Po skončení projekce se uskuteční diskuse s ředitelkou Barmského centra v Praze a jejími spolupracovníky o situaci v současné Barmě. Zájemci si mohou do 30. listopadu prohlédnout v kavárně kina Lucerna výstavu fotografií Jiřího Pasze, která pod názvem Radostná nejistota přibližuje aktuální dění v Barmě.

Více informací naleznou zájemci na adrese www.zalidskaprava.cz. (ČTK)

10:41
Do chrámu sv. Víta přibude plastika Vzkříšení od Jana Koblasy

Do katedrály svatého Víta přibude nové umělecké dílo. K výročí 17. listopadu tam bude nastálo umístěna plastika sochaře Jana Koblasy nazvaná Vzkříšení. O umístění díla v pondělí jednal s prezidentem Milošem Zemanem arcibiskup Dominik Duka. ČTK to sdělil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Koblasa se tím zařadí po bok slavných sochařů Josefa Václava Myslbeka či Františka Bílka. Duka navštívil Zemana v pondělí odpoledne na prezidentském zámku v Lánech, kde se hlava státu zotavuje ze zranění nohy. "Jednali spolu o plastice sochaře Jana Koblasy s názvem Vzkříšení, která má být instalována do katedrály svatého Víta při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu," sdělil ČTK Pištora.

Umístěním plastiky do jednoho z nejvýznamnějších symbolů Prahy a České republiky stane Koblasa vedle dalších významných umělců minulosti. Působivou oltářní sochu Ukřižovaného má v chrámu svatého Víta například jedna z největších osobností české secese Bílek. Svá díla má v katedrále i zakladatel novodobého českého sochařství Myslbek. Jednou z posledních plastik, které byly do chrámu instalovány, byla socha svaté Anežky - ta je v katedrále od roku 1989, z doby jejího svatořečení. Velké množství uměleckých děl předtím katedrála získala na přelomu 19. a 20. století v době dostavby chrámu.

Jan Koblasa je významný český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů. Koblasa, jenž je jedním z nejuznávanějších exilových umělců, žije od roku 1968 v Německu, kde přes dvacet let působil jako profesor na Muthesiově umělecké vysoké škole. V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. (ČTK)

12:04
Dražba moderního umění v New Yorku nesplnila očekávání

Pravidelná dražba moderního a impresionistického umění, která se konala v úterý večer v New Yorku, nesplnila očekávání. Zhruba čtvrtinu nabízených děl se nepodařilo vůbec prodat a celkově se utržilo 144,3 milionu dolarů (2,73 miliardy Kč). Aukční síň Christie's očekávala výnos 188,8 až 277,7 milionu dolarů (3,62 až 5,32 miliardy Kč). Vydražit se nepodařilo například obraz od Pabla Picassa, na kterém mistr ztvárnil sebe a svůj model. Nejvyšší nabídka byla totiž "jen" 23 milionů dolarů (440,4 milionu Kč), zatímco majitel díla očekával nejméně 25 milionů dolarů.

Minimální požadované ceny nedosáhl ani portrét, na němž italský malíř Amedeo Modigliani ztvárnil svého přítele. Cena se odhadovala na 25 až 35 milionů dolarů (478,7 až 670,2 milionu Kč), ale maximální nabídka činila 19 milionů USD (363,8 milionu Kč). Stejný osud potkal celkem 11 ze 46 nabízených děl. Nejdražší nabízený obraz měl také namále, ale nakonec se ho prodat podařilo. Za portrét, na kterém švýcarský mistr Alberto Giacometti zvěčnil svého bratra Diega, dal anonymní kupec 32,65 milionu dolarů (625,2 milionu Kč). Odhadovaná cena díla byla 30 až 50 milionů dolarům (574,5 až 957,4 milionu Kč). Nový majitel obrazu je pravděpodobně původem z Asie, odkud podle Christie's pocházelo nejvíce zájemců o úterní aukci. Mezi těmito zájemci převažovali Číňané.

Odborníci nyní očekávají výsledek další dražby, kterou dnes v New Yorku uspořádá konkurenční aukční síň Sotheby's. Nabídne také moderní a impresionistické umění, a to v podobě 65 děl v celkové odhadované hodnotě asi 200 milionů dolarů (3,83 miliardy Kč). (ČTK)

13:28
Národní dům na Vinohradech zahájí 6. listopadu festival swingu

Národní dům na Vinohradech přivítá pošestnácté Festival swingové hudby. Svým vystoupením tuto dvoudenní přehlídku zahájí dnes britská jazzová superstar, oblíbenec Roda Stewarta a B. B. Kinga zpěvák a pianista Anthony Strong. Na stejném večeru vystoupí i Rozhlasový Big Band Gustava Broma s dirigentem Vladimírem Valovičem. Právě pod jeho vedením oslavilo toto těleso v roce 2010 sedmdesáté výročí založení. Sólistou bude Jan Smigmator, dále vystoupí dámské vokální trio Sestry Havelkovy a pražské vokální kvarteto The Swings, jehož tvorba je inspirována klasickým jazzem 30. až 60. let minulého století.

Ve čtvrtek festivalu nabídne už tradičně Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers, orchestr zabývající se autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým.

Představí se rovněž česko-rakouské seskupení kontrabasisty Františka Uhlíře a Jaromíra Helešice za bicími PVC - Prague Vienna Connection. Jde o projekt zajímavého spojení dvou legendárních nestorů české jazzové scény a mladých jazzových muzikantek z Vídně - zpěvačky Niky Zachové a Julie Seidlové u klavíru. (ČTK)

16:44
Na Slovensku vzniká film o osudech čtyř židovských umělců

Osudy čtyř židovských umělců včetně klavírní virtuosky českého původu Edith Krausové v období nacismu přiblíží nový česko-slovenský film, jehož premiéra je naplánovaná na jaro příštího roku. Režisérem snímku s pracovním názvem Deník Agáty Schindlerové je český režisér Zdeněk Jiráský, sdělila ČTK PR manažerka projektu Zuzana Golianová.

"Každou z postav představíme v předválečném, šťastném období, nabitém prací, plány a vizemi o budoucnosti. V ostrém kontrastu s touto expozicí se vyprávění přesune do nelidských podmínek koncentračních táborů," uvedl Jiráský, jenž za svůj film Poupata získal Českého lva za nejlepší film roku 2011. Filmaři natáčeli na dvou desítkách míst v Česku i na Slovensku včetně pevnosti v jihoslovenském Komárnu, kde se budou odehrávat scény z koncentračního tábora.

V roli Krausové, která přežila ghetto, se představí Judit Bardosová, Jan Čtvrtník zase ztvární slovenského klavíristu Karola Elberta. Snímek mapuje také život německého skladatele Arthura Chitza a baletky Alice Flachové Pastorové. Ve filmu nebudou použity dialogy, děj přiblíží herci prostřednictvím vnitřních monologů. Doprovázet je bude kromě jiného hudba předních světových skladatelů. (ČTK)

17:32
Festival Den poezie opět připomene Máchu i všechny básníky

Patnáctý ročník Dne poezie, který začínal jako jednodenní akce a rozrostl se do dvoutýdenního festivalu, se bude letos konat v 57 městech. Uskuteční se od 10. do 25. listopadu, jeho tématem bude Vášeň a popel. Den poezie přinese opět básně na ulici a na různá netradiční místa, kde se lidé s poezií běžně nesetkají. Festival chce připomínat výročí narození Karla Hynka Máchy a popularizovat poezii. Na většinu programů je vstup zdarma. Do projektu se zapojily desítky dobrovolníků nejen z řad kulturních národních i mezinárodních organizací, knihoven, spolků a vzdělávacích institucí, řekli dnes pořadatelé novinářům.

Na programu je více než 300 kulturních akcí - počínaje autorskými čteními amatérských i známých básníků, přes tematické vycházky či výstavy, divadelní představení až po workshopy a čtení poezie na netradičních místech. Kromě současných českých autorů, k nimž patří Jiří Dědeček, Miroslav Topinka, Petr Borkovec, Radana Šatánková, Jaromír Typlt, Jonáš Hájek či Jarmila Hannah Čermáková, vystoupí i zahraniční básníci. Přes množství akcí nebude ani letos chybět událost, kterou všechno začalo - oslava narozenin u sochy Karla Hynka Máchy na pražském Petříně. Uskuteční se 16. listopadu od 19:00. Budou se recitovat básně, zapalovat svíčky a připíjet vínem básníkovi na zdraví. V mnoha městech lidé zapálí ohně, kolem kterých budou recitovat verše. Ty pak složí do vlaštovek a v plamenech promění v dým, ke kterému si oslavenec Mácha přivoní, slibují organizátoři.

Tuzemský Den poezie založila před 14 lety Angličanka Bernie Higginsová, která od roku 1991 žije v Praze. Spolu s dalšími nadšenci stála také za projektem Poezie pro cestující. "To není argument pro zprimitivnění poezie, aby mohla být přístupná "lidovým masám", to je pouze argument pro větší víru v schopnost poezie dotýkat se životů lidí," říká.

Den poezie se koná vždy kolem 16. listopadu, v tento den se v roce 1810 narodil Karel Hynek Mácha. Dnes je považován za nejvýznamnějšího představitele českého romantismu. V roce 1936 vydal vlastním nákladem svou báseň Máj - lyricko-epické dílo, které ovšem jeho současníci nepochopili a poměrně příkře odsoudili. Už pro následující generaci se ale Mácha stal idolem a symbolem romantické vzpoury. V dalších letech byl již takřka bezvýhradně přijímán a stal se inspirací pro řadu následovníků. (ČTK)

19:04
Festival filmů pro děti Juniorfest na Plzeňsku je nově soutěžní

Poprvé jako soutěžní přehlídka se letos uskuteční mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Juniorfest, který se koná od 9. do 13. listopadu v Horšovském Týně na Domažlicku, v Plzni a Dobřanech na Plzeňsku. Šestý ročník nabídne 12 soutěžních snímků z celé Evropy a další filmy v nesoutěžní části. Přehlídka nabídne téměř 50 projekcí a doprovodný program. Jeho součástí jsou i setkání s filmaři a herci nebo předání hlavních festivalových cen za přínos dětskému filmu, řekla ČTK ředitelka festivalu Judita Soukupová.

"Splnili jsme si sen, konečně jsme se stali soutěžním mezinárodním festivalem, což zase přináší vyšší prestiž," řekla. Snímky v kategoriích pro děti od pěti do deseti let a od jedenácti do 13 let bude posuzovat šestičlenná mezinárodní porota. Soutěžní projekce jsou rozděleny do všech tří festivalových měst. I když je Juniorfest soutěžní poprvé, do soutěže přihlásili tvůrci 40 snímků. "To je obrovský úspěch. Některé kvalitní filmy, které se do soutěže už nevešly, jsme zařadili aspoň do promítání," řekl programový ředitel Juniorfestu Michal Šašek.

Trend mezi dětskými filmy nejsou podle něj už dávno klasické pohádky - ty se točí už je v Česku, kde je o ně stále velký zájem. Ve světě převládají dobrodružné, fantasy či detektivní příběhy pro děti a s dětmi v hlavních rolích. Většina soutěžních a zahraničních filmů se promítá v české premiéře, některé mohli vidět diváci na festivalu ve Zlíně. Ve středoevropské premiéře nabídne Juniorfest německý dobrodružný film Bratrstvo kominíků, v předpremiéře pak novou českou pohádku Sněžný drak, která bude letos hlavní štědrovečerní televizní pohádkovou premiérou. Další předpremiérou bude promítání nového českého filmu pro středoškoláky Maturita, uvedl Šašek.

I letos Juniorfest udělí hlavní cenu Zlatá rafička. Dostanou ji vítězné snímky obou kategorií a také už tradičně osobnosti, které se zasloužily o film. Letos to bude herec Viktor Preiss a režisér Karel Smyczek. Pro každou z osobností připravili pořadatelé překvapení, které většinou spočívá v setkání bývalých spolupracovníků, kolegů či spolutvůrců. Pojítkem doprovodného programu je letos loupežnické téma, které je spojeno s Karlem Smyczkem, režisérem asi nejznámější loupežnické pohádky Lotrando a Zubejda, uvedl Šašek. Dalším tematickým pořadem bude setkání Malého televizního kabaretu - kdysi oblíbeného dětského zábavného pořadu, který se v televizi objevoval řadu let. Na pořad přijedou zavzpomínat jeho tehdejší protagonisté - Pavel Zedníček, Ladislav Gerendáš, Josef Dvořák a Jiří Lábus. Ani letos nebude chybět oblíbená dobrodružná soutěž pro dětské týmy Pevnost Týn, která se odehrává v útrobách zámku v Horšovském Týně.

Finanční rozpočet festivalu je kolem 1,1 milionu korun, v hodnotě dalšího zhruba půl milionu korun je reklamní či sponzorské partnerství. Letos poprvé má festival podle Šaška i mimořádně úspěšný předprodej. Týden před začátkem bylo rezervováno na 7500 lístků, zbývá poslední tisícovka. Zájem o festival mají školy z celého kraje i mimo něj. Díky příspěvku Plzeňského kraje mohou školy z regionu cestovat na Juniorfest zdarma. Podrobnosti o festivalu a program je na www.juniorfest.cz. (ČTK)

07:47
Legendární jazzman Shorter zakončil festival Struny podzimu

S legendou světového jazzu a devítinásobným držitelem cen Grammy Waynem Shorterem skončil ve středu festival Struny podzimu. Slavný americký saxofonista a skladatel zavítal do Prahy v rámci světového turné. Koncert v zaplněném Velkém sále Lucerny propojil svět jazzu a klasiky. Shorter na pódiu vystoupil jak se svým slavným kvartetem, tak s PKF - Prague Philharmonia, kterou vedl Martin Kumžák. Kromě ukázek z čerstvého alba Without a Net zazněly i Shorterovy vlastní úpravy pro symfonický orchestr. Ačkoli koncert začal o dvacet minut později, snad i kvůli neukázněným posluchačům, kteří neustále proudili do sálu, poutal Shorter pozornost hned od začátku. To vystoupil jen v doprovodu svého slavného kvarteta, které tvoří Danilo Pérez, John Patitucci a Brian Blade.

Hráči projevili smysl pro improvizaci hned v první skladbě Zero Gravity a měnili i složité rytmické vzorce v dalších dvou Starry night a Orbits. Druhou část večera ovládly Shorterovy symfonické aranže s PKF, která kvarteto doprovázela. Zazněly skladby Pegasus, Lotus a Prometheus Unbound. Umění i vitalitu osmdesátiletého Shortera na závěr ocenilo publikum hlasitými ovacemi vstoje. Jak Shorter řekl v rozhovoru s ČTK, hrát se symfonickým orchestrem je pro něj vždy výzvou, protože mu to umožňuje hrát hudbu bez hranic. Do Prahy se vrátil potřetí. "Je to pro mě jedno z nejkrásnějších měst na světě," tvrdí.

Shorter se v 60. letech po studiích na newyorské univerzitě stal členem druhého kvintetu Milese Davise, s ním a Herbie Hanckockem, Ronem Carterem a Tony Williamsem vytvořili jedno z nejvýraznějších jazzových uskupení své doby. Skladby Speak No Evil, E.S.P. nebo Nefertiti patří dnes již k jazzové klasice. Shorter později založil s Joem Zawinulem a českým hudebníkem Miroslavem Vitoušem legendární Weather Report, který pak 15 let vedl, společně experimentovali s hranicemi hudebních žánrů. S tím pokračoval i s Carlosem Santanou nebo Joni Mitchellovou. (ČTK)

09:18
V Ponrepu začala retrospektiva filmů Františka Čápa

Opomíjenou legendu českého filmu, režiséra Františka Čápa (1913-1972), připomíná retrospektiva jeho tvorby v Praze. Ve středz večer ji v kině Ponrepo, kde potrvá do 1. prosince, zahájil úspěšný Noční motýl z roku 1941 s Hanou Vítovou v hlavní roli. V příběhu z posádkového městečka konce 19. století hráli Svatopluk Beneš, Gustav Nezval, Marie Glázrová, Adina Mandlová, Rudolf Hrušínský a Jaroslav Marvan.

Generální ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant upozornil, že režisér a scenárista Čáp patřil ve své době k největším talentům české i evropské kinematografie. Řadu svých významných filmů natočil na Barrandově během Protektorátu a těsně po osvobození. Známá je zejména jeho adaptace Babičky či ženská melodramata s filmovými hvězdami té doby. Noční motýl získal v Benátkách ocenění poroty a film Muži bez křídel v roce 1946 Zlatou palmu v Cannes. Doma však kariéra, jakou dosáhl za protektorátu, a neoprávněné obviňování z kolaborace a antisemitismu vzbuzovaly kontroverzi.

Od roku 1948, kdy bylo Čápovi z politických důvodů zamezeno působení v českém filmovém průmyslu, žil a pracoval v exilu. Například v Německu natočil pod jménem Franz Cap šest filmů včetně německo-italské koprodukce Děvče ze saliny s Marcellem Mastroiannim. Později se natrvalo usadil ve Slovinsku, kde je dodnes považován za otce moderní slovinské kinematografie. Rozsáhlá retrospektiva, kterou NFA připravil ke 100. výročí narození Čápa, je symbolickým splacením dluhu tomuto tvůrci, kterému se ani po listopadu 1989 nedostalo zasloužené pozornosti. Večera se zúčastnila velvyslankyně Slovinské republiky v ČR Smiljana Knezová. V kině Ponrepo Čápa připomíná také výstavka sestavená unikátních fotografií - stylizovaných portrétů i momentek z natáčení.

Dramaturg Jan Křipač sehnal pro retrospektivu kompletní českou tvorbu i snímky, které Čáp natočil po emigraci do Západního Německa a Jugoslávie. Získal vzácné kopie uložené v archivech v Berlíně, Lublani a Bělehradě. Celkem jde o 23 titulů z různých období tvorby, které jsou popsány a zasazeny do širšího kontextu v katalogu, který NFA k retrospektivě vydal. Jde o vůbec první publikaci o Františku Čápovi, která v ČR vyšla. (ČTK)

11:15
Teplická filharmonie zahraje skladby zesnulého kambodžského krále

Severočeská filharmonie Teplice vystoupí dnes v kambodžské metropoli Phnompenhu. Vedle klasických děl velmistrů, jako je Wolfgang Amadeus Mozart nebo Joseph Haydn, zazní i melodie, jež složil zesnulý král Norodom Sihanuk. Informoval o tom na své internetové stránce kambodžský list vycházející v angličtině The Phnompenh Post.

Podle místního podnikatelského magnáta Konga Nuana český orchestr vybral z králova repertoáru dvě skladby: Phnompenh a Scházející se tváře v noci. Hudebníci jsou na turné po asijských zemích. Navštívili například Čínu, Indonésii, Jižní Koreu, Hongkong nebo Thajsko.

Sihanuk byl králem v letech 1941 až 1955 a 1993 až 2004. V roce 1967 navštívil tehdejší Československo. Zemřel v roce 2012. Jeho syn a nástupce Norodom Sihamoni žil v Praze od roku 1962 do roku 1975 a mluví plynně česky. (ČTK)

12:09
Třináctý ročník Jazzfestu přivede do Brna pianistu Mehldaua

Třináctý ročník mezinárodního festivalu Jazzfest přivede příští rok do Brna jednoho z nejvlivnějších jazzových pianistů střední generace Brada Mehldaua či žádaného vokalistu Gregoryho Portera. Pořadatelé také plánují část akcí přesunout do nově budovaného klubu Sonocentrum v ulici Veveří. Jazzfest se koná na jaře, časově je letos rozvolněný. Umožňuje tak vystoupení více světových špiček, řekl dnes novinářům umělecký ředitel akce Vilém Spilka.

"Jak Porter, tak Mehldau jdou umělci, které máme dlouhodobě v hledáčku a pouze jsme čekali na programovou shodu. Hvězdy z USA jsou opět pilířem našeho programu, ale nezapomeneme ani na domácí špičky a nejlepší jazzmany ze zbytku světa," uvedl Spilka. Mehldau vystoupí společně se svým triem 6. března v Janáčkově divadle, Porter 25. května v Sonocentru. Porter začal s jazzem podle Spilky až ve svých 40 letech a patří k nejlepším současným hudebníkům tohoto žánru.

V Brně se nyní buduje klub Sonocentrum, který bude podle Spilky pro jazzové akce velmi vhodný. Vzniká v ulici Veveří, má tvar vejce a je architektonicky zajímavý. Uvnitř bude místo pro více než 2200 lidí či lávka na pozorování vystoupení seshora. "Je to hodně luxusní klub, unikátní prostor, co se týče architektury i provozovatele. Zároveň je to otevřený prostor, který není svázaný například jako divadlo," uvedl Spilka. Klub by měl být hotový v březnu. Jazzfest se každý rok koná také v divadlech, klubech či například v hale Vodova. Vstupenky na jednotlivá vystoupení Jazzfestu si lidé budou moci začít kupovat od pátku 8. listopadu. (ČTK)

13:20
V Ostravě se představí přes 120 handicapovaných umělců

Více než 120 muzikantů, zpěváků a tanečníků s různými typy zdravotního postižení se v pondělí představí v ostravském Divadle Antonína Dvořáka na sedmém ročníku koncertu Všechny barvy duhy. Vystoupí i domácí a zahraniční hosté. Patronkou letošního ročníku se stala popová zpěvačka Petra Janů, řekla dnes ČTK Bohdana Rywiková z centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek, které akci každoročně pořádá. "Koncerty Všechny barvy duhy jsou jedinečné v tom, že nabízejí příležitost k uměleckému vyjádření handicapovaným lidem, pro něž je většinou přístup na profesionální jeviště velmi omezený anebo vůbec žádný. Na této divadelní scéně však mohou účinkovat s podporou a ve spolupráci s profesionálními umělci," podotkla Rywiková.

Celovečerním program začne v 18:00 a kromě účinkujících z pořadatelského Čtyřlístku se do Ostravy sjedou handicapovaní hosté. Z Polska přijede dvanáctiletá finalistka prestižní polské celostátní soutěže Zaczarowana Piosenka - Julia Bagińska, která má za sebou úspěchy v polských soutěžích pro zdravotně postižené zpěváky a kromě zpěvu se věnuje hře na klavír. Návštěvníci koncertu se mohou těšit i na slovenského nevidomého tenoristu Mariana Banga, který má ve svém repertoáru operní i operetní árie, kantilény, písňové evergreeny, písně sakrální i taneční anebo lidové písně různých národů. "Díky svému fenomenálnímu sluchu ovládá několik hudebních nástrojů a na koncertech se často i sám doprovází," podotkla Rywiková. Bango vystoupil na desítkách koncertů na Slovensku a spolupracuje se světoznámým tenoristou Peterem Dvorským.

Představí se také osmadvacetiletý nevidomý barytonista Radek Žalud z Kaliště u Lipí na Českobudějovicku. "Kromě toho, že je skvělým zpěvákem, také on hraje na několik hudebních nástrojů. Koncertuje s předními českými zpěváky, které většinou doprovází na akordeon nebo na klavír, ale i jako zpěvák," podotkla Rywiková. Na koncertu Všechny barvy duhy v Ostravě si poprvé zazpívá s Petrou Janů. "Ti, kteří si letošní koncert Všechny barvy duhy nenechají ujít, jistě nebudou mít čeho litovat, protože je opravdu čeká večer plný barev a radosti. Bude to však i velký příběh mnoha handicapovaných lidí, kteří v sobě objevují netušené možnosti a chtějí je uvést do světel ramp," řekla Rywiková (ČTK)

15:03
Výtvarník Vladimír Houdek má první samostatnou výstavu v Německu

Český výtvarník Vladimír Houdek má svou první samostatnou výstavu v Německu. Díla loňského laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého jsou vystavena od začátku listopadu v prostorách Českého centra v Berlíně a už vernisáž přilákala mnoho lidí, sdělili ČTK organizátoři akce. Houdek, který pochází z Nového Města na Moravě, získal v roce 2010 Cenu kritiky za mladou malbu. Loni byl oceněn Cenou Jindřicha Chalupeckého, mezi finalisty byl přitom jediným zástupcem malby. Právě v návaznosti na loňské ocenění dostal příležitost k uspořádání výstavy v Berlíně.

Leitmotivem Houdkovy práce je dlouhodobě kruh, který autor mnohokrát zpracoval především za použití kombinace malby a koláže a redukované barevnosti. Stejně tomu je i u děl vystavených v německé metropoli, na nichž jsou kruhy v centru pozornosti diváka narušovány organickými prvky.

Organizátorem výstavy je České centrum v Berlíně, které se tímto projektem snaží nabídnout německému publiku tvorbu mladých českých umělců. "Naše dramaturgie je zaměřena především na současné umění, cíleně se snažíme o propojení mladé české a berlínské scény. Po prvním roce působení naší galerie už máme své pevné místo na berlínské art scéně a věřím, že okruh našich příznivců bude narůstat," uvedla ředitelka centra Monika Štěpánová. Houdkova výstava v Berlíně bude otevřená až do 5. prosince. (ČTK)

07:48
Knihu o kapele Chinaski dnes pokřtil Karel Gott

Kniha Poprvé o populární poprockové kapele Chinaski, která vychází při příležitosti 20 let jejich vystupování, je otevřenou zpovědí členů skupiny a lidí kolem ní. Kapela z Jičínska, která začínala svoji kariéru jako Starý hadry, publikaci autorsky podepsanou lídrem Michalem Malátným pokřtila ve čtvrtek v pražském Bontonlandu. Kmotrem se stal Karel Gott. Při té příležitosti Chinaski převzali diamantovou desku za 400.000 prodaných hudebních nosičů a uvedli, že Malátný bude spolupracovat na novém Gottově albu."Spolupráce už vzniká, je to už alespoň rok, co se o tom bavíme. Karel si vybírá ze dvou písniček. Mám trochu hrůzu z toho, že to chce zpívat se mnou jako duet," řekl ČTK Malátný.

Cesta Chinaski ke Gottovi jako kmotrovi vedla od zmínky v textu jejich písně 1. signální, přes kalendář se společnou fotografií Gotta s Malátným a historku v knize popisující, za jakých okolností si oba zpěváci začali tykat. Kniha na 250 stranách mimo jiné nabízí Malátného vyprávění o historii skupiny, rozhovory Jana Hlaváče se členy kapely, manželkou Malátného Petrou Novotnou Stránskou, ženou tragicky zemřelého bubeníka Pavla Grohmana Lucií i dalšími lidmi z okruhu kapely. Nechybí dosud nezveřejněné fotografie z jinak ukrývaného soukromí členů skupiny.

"Zabít obden, rozvést nikdy," vzpomíná například bez obalu na manželství s jedním ze zakladatelů Chinaski Lucie Grohmanová. Publikace se nevyhýbá popisu problémů s alkoholem, rozdílnosti povah i kritických chvílí při personálních změnách v kapele. "Dobře fungující kapela nemůže být založena jen na tom, že si její členové dobře pokecaj nad pivem," píše Malátný. Ke svému výročí Chinaski vedle knihy vydali kompilaci Best Of 20 let v síti se čtyřiceti největšími hity a dvěma novými skladbami. Na 6. února 2014 připravuje velký koncert v pražské O2 areně.

Sestavu Chinaski tvoří zpěvák Malátný, kytarista František Táborský, trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista Ondřej Škoch a bubeník Ota Petřina. Chinaski patří k nejúspěšnějším tuzemským kapelám. Skupina prorazila s druhým albem Dlouhej kouř z roku 1997. Vydala osm řadových alb, poslední má název Není na co čekat. Autorsky se na novém albu, prvním od tragického úmrtí bubeníka Grohmana, nejvíce podíleli Ondřej Škoch a Táborský. (ČTK)

09:02
Horkýže Slíže a Tři sestry v Kladně zahájí turné Bratia & sestry

Společné česko-slovenské turné skupin Tři sestry a Horkýže Slíže zahájí v pátek koncert v kladenském Kulturním domě Sítná. Program mimo jiné nabídne skladbu Tří sester Bába v netradičním podání od jejich slovenských kolegů, na oplátku Tři sestry nahrály skladbu Velká Mača, Vincov Haj z repertoáru Horkýže Slíže. Nahrávka Bratia & sestry je součástí právě vycházející speciální edice posledního alba Tří sester Lína hudba holý neštěstí. ČTK o tom za Tři sestry informovala Alena Rydvalová."Zajímavě obě kapely naložily s československou vzájemností při interpretaci státních hymen, když u nich vzájemně prohodily hudbu," uvedla Rydvalová.

Turné Tří sester a Horkýže Slíže navštíví tucet měst v Česku a skončí 7. prosince v Třebíči. Se slovenskou částí se zatím nepočítá. "Máme k sobě blízko, obě party spojují především místy vtipné texty. Není to hudba, která by měla něco dramaticky sdělovat, je to švanda," uvedl ke spolupráci lídr Tří sester Lou Fanánek Hagen. V seznamu míst, které turné Bratia & sestry navštíví, chybí Praha. Tam se obě skupiny představí 22. prosince na vánočním koncertu v Incheba Areně. "Jak říká Fanánek, nejlepší datum vánočního koncert je 22. prosince. Pokud se náhodou po koncertu zrušíte, máte den na to, abyste se dal dohromady a při štěddrovečerní večeři byl už zase vzorný otec rodiny," podotkl zpěvák kapely Horkýže Slíže vystupující pod jménem Kuko.

Tři sestry se daly dohromady v roce 1985 v pražském Braníku. Po řadě klubových vystoupení jim v roce 1990 vyšlo debutové album Na Kovárně to je nářez. Kapela vydala 20 desek. Z původní sestavy ve skupině dodnes vydrželi kapelník ing. Magor a zpěvák a textař Lou Fanánek Hagen. Předloni byla skupina uvedena do Beatové síně slávy Rádia Beat. V současné sestavě Kuko, Mario Sabotér, Dr. Štefánik a Jean Claud Vandel hrají Horkýže Slíže od roku 2002. Punk rock s humornými texty v podání rozjuchané čtveřice z rádií moc nezní, ale slaví úspěch na rockových festivalech. (ČTK)

10:27
Divadlo Ungelt uvede premiéru psychothrilleru Neila LaButeho

Zlata Adamovská a Petr Štěpánek jsou protagonisty novinky pražského Divadla Ungelt. Objeví se v psychothrilleru amerického dramatika Neila LaButeho, který má v režii Viktora Polesného pod názvem "V lese hlubokém" dnes večer premiéru.

Podle dramaturgyně Magdalény Turnovské jde o silný psychologický příběh. "Je to nádherný a složitý typ představení, v němž herec zúročí svoji celoživotní práci," podotkl Štěpánek k tomuto projektu. Pro Adamovskou je právě thriller nejoblíbenějším žánrem; i jako diváka ji vzrušuje, když je ve hře nějaké tajemství.

LaButeovým nejoblíbenějším autorským tématem jsou lidské vztahy, k němuž později přibylo i téma posedlosti lidským tělem a kultem krásy. Na komorní scéně Ungeltu mělo v roce 2005 českou premiéru jeho drama Trůn milosrdenství. (ČTK)

12:10
Duo Hurts dnes vystoupí na pražském Výstavišti

Britská kapela Hurts, kterou tvoří melancholické duo Theo Hutchcraft a Adam Anderson, dnes vystoupí v Incheba Aréně na pražském Výstavišti. Bude to jejich již páté a letos druhé vystoupení v České republice, kde mají mnoho příznivců. Jejich druhé album s názvem Exile, které vydali 11. března, bořilo evropské žebříčky a patřilo mezi nejprodávanějšími alba také v Česku. Jako předkapela se představí tuzemští Luno. Hurts přidali letošní sérii koncertů, protože jejich tour byla téměř po celé Evropě již několik měsíců vyprodaná. Podzimní koncerty zahájili dvěma říjnovými vystoupeními v Británii.

Předloni koncertovali v Lucerna Music Baru, Velkém sále Lucerny a stali se také hlavní hvězdou festivalu Sázavafest v Benešově. Zpěvák Hutchcraft a klávesista a kytarista Anderson pokaždé nadchli hudební fanoušky svými naléhavými, posmutněle melodickými písněmi, kterým dominuje výrazný Hutchcraftův hlas.

Hurts vznikli v roce 2009 a debutová deska Happiness vyšla o rok později. Prodalo se jí po celém světě přes 600.000 kusů a skupina z ní vydala pět singlů: Better Than Love, Wonderful Life, Stay, Sunday a Illuminated. V anketě hudebního magazínu New Musical Express získali loni ocenění pro nejlepší novou hudební skupinu, dále byli nejlepší kapelou britského hudebního festivalu Glastonbury a byli také zvoleni nejlepší kapelou loňského léta. (ČTK)

13:51
Festival německého jazyka uvede oceněnou inscenaci Kabaret Kafka

Pražský divadelní festival německého jazyka pokračuje dnes večer uvedením inscenace Kabaret Kafka dramaturgyně Dory Viceníkové a režiséra Daniela Špinara. Vznikla v produkci brněnské Reduty a obdržela Cenu Josefa Balvína. Toto ocenění je každoročně udělováno porotou divadelních publicistů a odborníků nejlepší inscenaci původního německy psaného textu vzniklého po roce 1900, která byla uvedena na území České republiky v uplynulé sezoně.

Repríza se dnes odehraje v pražském Divadle Na zábradlí, kam tvůrci brněnské scény po jmenování Petra Štědroně ředitelem přesídlili. Kabaret Kafka se stal součástí kmenového repertoáru a režisér Špinar toto ocenění před představením převezme.

Kabaret Kafka zpracovává Kafkův nejslavnější dopis - Dopis otci, ve kterém otevírá nejintimnější témata a pojmenovává svůj postoj k životu. Obnovenou premiéru mělo letos v říjnu, na jevišti se objevili Vladimír Marek, Jiří Vyorálek, Jiří Kniha, Michal Dalecký, Miloslav König a Stanislava Tomšovská. (ČTK)

07:21
Výstava připomene Křišťálovou noc a varuje před antisemitismem

Pod názvem Stars začne dnes odpoledne v pražské Galerii Artinbox v Perlové ulici výstava fotografií Pavla Smejkala. Ke svým pracím využil snímky z takzvaného Osvětimského alba. Tváře obětí holokaustu vyměnil za tváře slavných hvězd, lidí, kteří představují symbol úspěchu a využití lidského potenciálu. Chce tak varovat před hrozbami xenofobie, antisemitismu i rasismu, které jsou podle něj stále aktuální a nerozlišují mezi obyčejnými lidmi a slavnými osobnostmi.

Prostřednictvím upravených snímků se ptá, zda by se i tito lidé mohli za jistých okolností dostat do podobné situace; jak zabránit tomu, aby se takové situace nastaly, nebo zda je zárukou toho, aby se hrůzy holokaustu neopakovaly, vzdělání či životní úroveň. Výstava začíná v den 75. výročí Křišťálové noci, pogromu, který vypukl v Německu z 9. na 10. listopadu 1938. Akce, při nichž zahynula téměř stovka Židů, byly vyprovokované a podněcované říšskými úřady.

Výstavou Stars chtějí pořadatelé upozornit na současnou hrozbu antisemitismu a rasismu. "Navenek je vše v pořádku - neprobíhají tu státní pogromy, lidé mají jiné starosti, než je ohrožení spoluobčanů, a varování se zdají přehnaná. Ale kdesi na okraji se chaos již ohlašuje poničenými hřbitovy, pochody okolo synagog, protiromskými demonstracemi, vzrůstající agresivitou v médiích, na internetu," uvádí se v materiálech k výstavě.

Osvětimské album bylo nalezeno náhodou v roce 1945 v kasárnách SS v německém táboře Nordhausen-Dora bývalou vězenkyní, která se na některých záběrech poznala. Album patří k výjimečným dokladům dokumentujícím provoz táborů, nic podobného se v takovém rozsahu nezachovalo. (ČTK)

09:06
Divadlo Rokoko uvede premiéru hry Petera Ustinova

Pražské Divadlo Rokoko uvede dnes večer premiéru konverzační komedie Petera Ustinova A voda stoupá. Podle dramaturga Městských divadel pražských Jiřího Janků je přesah této hry nadčasový - jde o parafrází biblického příběhu o potopě světa.

Režisér Ondřej Zajíc do ní obsadil například Pavla Juřicu, Zdeňka Dolanského, Zbigniewa Kalinu a Jiřího Klema.

Petera Ustinova diváci znají především jako filmového herce. Ustinov ale byl i spisovatelem, dramatikem, divadelním a filmovým režisérem, scénografem, novinářem, rozhlasovým a televizním moderátorem. A také respektovaným pedagogem a diplomatem, který 35 let zastával funkci ambasadora UNICEF. (ČTK)

10:46
Výstava dokumentuje pobyt malíře Jana Zrzavého ve Vodňanech

Obrazy, korespondence, fotografie a další zajímavosti s odkazem na pobyt Jana Zrzavého ve Vodňanech obsahuje výstava, která dnes začala v Alšově síni Městské galerie ve Vodňanech. Mnohé z exponátů výstavy s názvem Návrat malíře Jana Zrzavého do Vodňan nebyly dosud veřejně prezentovány. ČTK to řekla kurátorka výstavy Martina Hevlínová.

Zrzavý žil ve Vodňanech v letech 1942 až 1956. "Ani přes velké úsilí se mu nepodařilo docílit prodloužení pronájmu bytu. Vodňany musel nerad a zklamaný opustit. Nyní je na nás, abychom mu umožnili návrat na místa, která měl tak rád," uvedla Havlínová.

Malíř byl podle kurátorky ve Vodňanech vnímán jako nepřehlédnutelná osobnost, zajímavá svým zevnějškem i chováním. Vyprávění několika zdejších přátel, se kterými se malíř stýkal pravidelně, budou návštěvníkům výstavy zprostředkována audioprojekcí.

Odkaz Jana Zrzavého ve Vodňanech je podle Havlínové značný. Nejen ve vzpomínkách místních, ale také díky kresbám, které malíř nabízel vodňanským za služby - paspartování, rámování obrazů, během války i za potraviny. "I obrazy s takovým příběhem jsou součástí expozice. Výstavu obohacuje osobní korespondence, fotografie a další zajímavosti, které byli místní lidé ochotni zapůjčit," dodala kurátorka. Samostatnou část expozice tvoří díla profesionálních a amatérských umělců z Vodňanska, kteří se nechali osobností a uměním Jana Zrzavého oslovit.

Jan Zrzavý (1890 až 1977) byl český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významná postava českého výtvarného umění, představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. (ČTK)

13:39
Švédsko zavádí hodnocení filmů s ohledem na rovnoprávnost žen

S novinkou v hodnocení filmů přišla nedávno švédská kina. Kromě upozornění na pornografické a násilné scény či vulgární vyjadřování budou snímky posuzovány i s ohledem na rovnoprávnost žen. Píše o tom agentura AP.

Aby se film dostal do nejlépe hodnocené kategorie A, musejí v něm vystupovat alespoň dvě ženské hrdinky. Ty navíc spolu musejí vést rozhovor, který se bude točit kolem jiného tématu než mužů.

"Tento požadavek nesplňuje celá trilogie Pán prstenů, žádný díl Hvězdných válek ani snímek Pulp Fiction. Z filmů o Harry Potterovi prošel jediný," uvedla Ellen Tejleová, ředitelka kina Bio Rio ve Stockholmu.

Bio Rio je jedním ze čtyř švédských kin, která minulý měsíc hodnocení zavedla s cílem upozornit, jak málo snímků zmíněné požadavky splňuje. "Většina diváků reagovala na tuto iniciativu pozitivně a některým lidem tento projekt doslova otevřel oči," konstatovala Tejleová.

Podle Tejleové je pohled na roli žen ve společnosti ovlivňován skutečností, že diváci málokdy vidí na filmovém plátně "superhrdinku, profesorku či ženu, která napínavým způsobem bojuje s problémy a dokáže se s nimi vypořádat". "Cílem je dostat do kin víc příběhů o ženách a víc příběhů vnímaných z perspektivy žen," prohlásila Tejleová s tím, že zmíněné hodnocení samozřejmě nevypovídá nic o kvalitě daného snímku.

Iniciativu podporuje státem financovaný Švédský filmový institut a hodnocení se chystá ve svých filmových recenzích a upoutávkách používat i skandinávský televizní kanál Viasat Film. 17. listopadu tento kanál plánuje uspořádat "super neděli", během níž budou vysílány pouze snímky s hodnocením A jako Hunger Games, Železná lady či Divoši.

Průzkumy ze Spojených států potvrzují, že ženy jsou na plátnech kin málo zastoupené. Ve stovce největších amerických filmů roku 2011 bylo jen 33 procent postav ženských. Hlavními hrdinkami byly ženy jen v 11 procentech. (ČTK)

16:14
V Horšovském Týně začal festival filmů pro děti Juniorfest

Loupežnickým mumrajem stovek dětí na zámku a náměstí v Horšovském Týně začal dnes šestý ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Juniorfest. Loupežnické téma je spojeno s Karlem Smyczkem, režisérem asi nejznámější loupežnické pohádky Lotrando a Zubejda. Festival, který skončí 13. listopadu, nabídne ještě v Plzni a Dobřanech téměř 50 projekcí, z toho 12 soutěžních snímků z celé Evropy a další v nesoutěžní části, a bohatý doprovodný program. ČTK to řekl programový ředitel Michal Šašek.

Slavnostní zahájení přehlídky, která se letos uskuteční poprvé jako soutěžní a získává tím větší prestiž, bude dnes v 17:30 v kině v Horšovském Týně. "Kolem šesté promítneme v předpremiéře novou českou pohádku Sněžný drak, která bude letos hlavní štědrovečerní pohádkou na České televizi, která je letos hlavním mediálním partnerem. Přijede velmi početná delegace herců tvůrců od Tomáše Matonohy po režiséra Evžena Sokolovského mladšího," uvedl Šašek. Ještě před zahájením promítli organizátoři dětem čtyři projekce v kině na zámku, kde je letos poprvé otevřena atraktivní festivalová kavárna.

V plzeňském kině Cinestar bude zahájení festivalu se stejnou pohádkou v neděli ve 14:30. Už hodinu předtím budou před obchodním centrem Olympia dětské hry, soutěže a představení. V dobřanském Káčku začne letošní Juniorfest také Sněžným drakem v neděli v 17:00.

Snímky v kategoriích pro děti od pěti do deseti let a od jedenácti do 13 let bude posuzovat šestičlenná mezinárodní porota. Tvůrci jich přihlásili 40. Většina soutěžních a zahraničních filmů se promítá v české premiéře, některé mohli vidět diváci na festivalu ve Zlíně. Ve středoevropské premiéře nabídne Juniorfest německý dobrodružný film Bratrstvo kominíků, v předpremiéře ještě nový český film Maturita.

Hlavní cenu Zlatá rafička dostanou vítězné snímky obou kategorií a osobnosti filmu. Letos to bude herec Viktor Preiss a režisér Karel Smyczek. Setkají se s bývalými spolupracovníky, kolegy a spolutvůrci. (ČTK)

19:11
Žatecké muzeum vystavuje Igráčky

Až do začátku roku 2014 si mohou malí i velcí návštěvníci prohlédnout v žateckém muzeu expozici hraček Fenomén Igráček. K vidění je tu několik stovek těchto figurek. O výstavě ČTK informovala Jitka Krouzová z Žateckého muzea.

Expozice je putovní, v Žatci je umístěna v hlavní budově Regionálního muzea K. A. Polánka. Jejími spolupořadateli jsou společnost EFKO, která tyto hračky vyrábí, a Technické muzeum v Brně.

"Cílem výstavy je poodhalit výrobu české hračky, ukázat širokou škálu variant Igráčka, inspirovat a motivovat děti zábavnou formou k poznávání svého okolí," uvedla v tiskové zprávě Michaela Janoušková z agentury, která projekt mediálně zaštiťuje.

Expozice je koncipována tak, aby zaujala všechny návštěvníky bez ohledu na věk. "Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen historii, výrobní formy, vize vývojářů, dobové fotografie, ale i novinky a trendy," uvedla Janoušková. Výstava tak prezentuje nejen starší Igráčky, ale i současné figurky, jako je například Igráček ve stylu kreslené postavičky Hello Kitty.

08:34
Končí Pražský divadelní festival německého jazyka

Reprízou hudebně-divadelního balancování s názvem Kapelle Eidg. Moos, které představí pravou švýcarskou hudbu, takzvaný ländler, vyvrcholí dnes večer na jevišti Nové scény Národního divadla Pražský divadelní festival německého jazyka. Hudebník a režisér Ruedi Häusermann a hudebníci a herci Herwig Ursin a Jan Ratschko tu publikum poprvé nadchli už v sobotu večer. Eidg. Moos je ländlerová kapela, ovšem ne konvenční, nýbrž anarchistická a svobodně tvořící. S dětskou zvědavostí a experimentujícím duchem upozorňují na okrajové jevy, paralely a třecí plochy a nabourávají domácí tradice. S pendlem na jódlování, reproduktory na hlavách i automatem na juchání.

Riskantní zábavný večer s břesknou kapelou v obsazení klarinet, basklarinet a harmonika vyvrcholí stejně jako v sobotu chutnou krmí i nápoji. Představení je koprodukcí divadel z Aarau, Basileje, Luzernu, Bernu a Churu. Premiéru mělo předloni v říjnu. Pražský divadelní festival německého jazyka se konal poosmnácté a nabídl například inscenace Deutsches Theater Berlin, Münchner Kammerspiele, Wiener Schauspielhaus a Théâtres de la Ville de Luxembourg. Uvedena byla rovněž cenou Josefa Balvína odměněná nejlepší inscenace původního německy psaného textu v uplynulé sezoně - Kabaret Kafka režiséra Daniela Špinara.

V off-programu byla uvedena premiéra Muže bez vlastností v režii Martina Faláře. O tom, že stárnutí není tabu, přesvědčila publikum inscenace Petry Tejnorové s názvem Edge. Všechen sex mého života byl název inscenace Darrena O’Donnela, v níž staří lidé vyprávějí o svém milostném životě. Letošní ročník podpořily například Česko-německý fond budoucnosti, ministerstvo kultury a město Praha. (ČTK)

10:00
Slavná italská pěvkyně Bartoliová již dvakrát uhranula Prahu

Sedmačtyřicetiletá italská mezzosopranistka Cecilia Bartoliová září na světové hudební scéně již více než 25 let. Posluchače uchvacuje vášnivým zpěvem, ale i přirozeností a strhující technikou. Slavná operní diva patří k nejprodávanějším klasickým umělcům, spolupracovala s nejvýznamnějšími dirigenty a orchestry. V úterý 12. listopadu má šanci v Rudolfinu již potřetí uhranout pražské publikum. Temperamentní Bartoliová uchvátila Prahu dvakrát v roce 2011, v červnu představila árie z oper Antonia Vivaldiho, v říjnu pak s mimořádným úspěchem zazpívala netradiční program barokní hudby, který pocházel z jejího úspěšného alba Sacrificium, oceněného cenou Grammy. Oba koncerty skončily několikaminutovými ovacemi vstoje.

"Zpívat, zabývat se hudbou, dělat hudbu, to je pro mě naprostá radost, potěšení," říká umělkyně, kterou zdobí bravurní koloraturní technika, jíž citlivě ovládá svůj "nástroj". Její hlas je dravý a vášnivý, jindy veselý či hravě spontánní a někdy zase ztišený do překvapivé jemnosti. "Musíte rozpoznat svou cestu a ty správné skladby. To je to tajemství - repertoár," prozradila před časem Bartoliová recept na úspěch. Drží se italské opery, stěžejní jsou pro ni operní role skladatelů 18. a počátku 19. století. "Nemůžete dělat všechno," říká na adresu těch, kteří jí vyčítají, že nezpívá třeba Wagnera.

Bartoliová se narodila v Římě 4. června 1966 do rodiny operních pěvců a matka ji odmalička učila zpívat, ale i pečovat o hlas. Už jako dítě vystoupila v Pucciniho Tosce jako Pasáček, zpěv pak vystudovala v Římě a debutovala v 21 letech ve veronské aréně. Talent černovlásky s hlubokýma hnědýma očima záhy rozpoznali slavní dirigenti jako Herbert von Karajan, Daniel Barenboim, Nikolaus Harnoncourt či Riccardo Muti. Prorazila v operách Rossiniho a Mozarta, teprve později přišla méně známá díla Paisiella, Caldary, Händela, Glucka či Vivaldiho. Originální pěvkyně o sobě tvrdí, že miluje dobu baroka. Nazpívala alba s Vivaldiho áriemi, skladbami Glucka či Salieriho, Opera Proibita i album Sacrificium, na němž zpívá árie kastrátů neapolské školy 18. století. Má na kontě mnoho zlatých desek a dalších ocenění. Bartoliová si ale ráda poslechne i jazz nebo pop, třeba Rolling Stones či Michaela Jacksona. Bartoliová žije se svým manželem, švýcarským barytonistou Oliverem Widmerem u curyšského jezera a v Římě. Vzali se v roce 2011. (ČTK)

12:03
Slovenka Bendulová získala cenu na filmovém festivalu v Chotěbuzi

Slovenka Michaela Bendulová získala na filmovém festivalu v německé Chotěbuzi cenu za vynikající ženský herecký výkon. Cenu dotovanou městem Chotěbuz částkou 5000 eur (zhruba 139.000 korun) si neherečka Bendulová odnese za roli patnáctileté Ely ve slovensko-českém snímku Zázrak režiséra Juraje Lehotského. Dvě hlavní ceny filmové přehlídky zaměřené na kinematografii střední a východní Evropy putují letos do Ruska. Rozhodnutí mezinárodní poroty bylo zveřejněno na festivalovém webu. Film Zázrak vypráví o patnáctileté chovance z polepšovny, která se snaží poprat s krutým světem dospělých. Hlavní představitelku hledal režisér Lehotský dva roky, nakonec ji nalezl ve skutečném nápravném zařízení.

Hlavní cenu dotovanou 20.000 eur (asi 540.000 korun) přiřkli porotci ruskému režisérovi Alexandru Veledinskému za jeho hraný film Geograf globus propil. Kromě peněžního ocenění si režisér odveze i skleněnou sošku nazvanou srbským jménem Lubina (Milovaná). Zvláštní cenu za nejlepší režii, spojenou s 7500 eur (asi 202.000 korun), udělila porota ruskému režiséru Juriji Bykovovi za kriminální drama Major. Porotci ocenili mnohostranné nadání Bykova, který také složil ke snímku hudbu a hraje v něm jednu z hlavních rolí.

23. ročník chotěbuzského filmového festivalu zaznamenává od čtvrtečního zahájení rekordní zájem návštěvníků. Podle agentury DPA ho do dneška, kdy končí, navštívilo už 20.300 diváků, což je o 800 více než loni. České filmy patří k tradičním účastníkům přehlídky v Chotěbuzi. V dosavadní historii festivalu ho ale český celovečerní film vyhrál jen jednou. V roce 2002 si hlavní cenu odvezl režisér Bohdan Sláma za hořkou komedii Divoké včely. (ČTK)

13:59
Brněnský Vocal fest se tentokrát otevře folklorní inspiraci

Různé podoby vokální hudby představí veřejnosti čtvrtý ročník přehlídky Vocal fest Brno. Podle pořadatelů festival skýtá jedinečnou příležitost poznat lidský hlas v jeho nejrůznějších podobách. Hlavním tématem je tentokrát folklor jako součást tradice, zdroj inspirace a způsob vyjádření, sdělila ČTK za pořadatele Veronika Bleson. Cílem ročníku je vyzdvihnout důležitost folklorního hudebního odkazu jako pevného základu národního vědomí v globalizujícím se světě, uvedla Bleson.

Vocal fest se uskuteční v židenickém Dělnickém domě od 12. do 14. listopadu. Na zahajovacím koncertu vystoupí soubor Q VOX s cimbalistkou a zpěvačkou Magdalenou Múčkovou, cimbálovou muzikou Danaj a klavíristou Martinem Jakubíčkem. Společně poprvé uvedou program Kvítí milodějné, který představí Leoše Janáčka nejen coby skladatele, ale také jako významného sběratele lidových písní.

Pořadatelé na přehlídku pozvali také komorní soubor s třicetiletou tradicí Musica Bohemica, který se kromě jiného zaměřuje na osobitou interpretaci anonymní a lidové hudby. Dále přijede Horňácký mužský sbor z Velké nad Veličkou. Právě v podhůří Bílých Karpat tvoří sborové zpívání mužů neodmyslitelnou součást folklorní tradice. (ČTK)

14:37
Televize ITV natočí pátou řadu seriálu Panství Downton

Populární britský televizní seriál Panství Downton se příští rok vrátí již v páté sérii. Oznámila to v neděli britská televize ITV, která seriál vysílá.Oznámení přišlo v den, kdy byl uveden poslední díl čtvrté řady seriálu o šlechtické rodině a jejím služebnictvu počátkem 20. století. Čtvrtá řada byla letos nejsledovanějším dramatickým seriálem v Británii, když každý díl sledovalo v průměru 11,8 milionu lidí.

"Slibujeme všechny obvyklé radostné i smutné chvíle - romanci, drama a komedii v podání postav, které patří k nejvýraznějším v naší televizi," řekl podle britské agentury Press Association Gareth Neame, šéf společnosti Carnival Films, která seriál produkuje. Jako scénárista se k další řadě Panství Downton, která se bude vysílat příští rok, vrací Julian Fellowes.

Panství Downton vysílala televize ITV poprvé v roce 2010. Od té doby byl seriál prodán do 220 zemí a teritorií, kde jej vidělo na 120 milionů diváků. Závěrečný díl třetí série sledovalo v USA v únoru 12,3 milionu lidí. Je to dosavadní divácký rekord pro americkou veřejnoprávní televizi PBS, která Panství Downton v USA vysílala. Seriál uvádí také Česká televize. Při uvedení v roce 2012 první díl sledovalo 8,2 procent diváků, letos v září třetí sérii pět procent. (ČTK)

15:55
Pražský koncert Alagny byl zrušen, překvapeni fanoušci i pěvec

Slavný francouzský tenorista Roberto Alagna nezazpívá 23. listopadu v Praze, pořádající agentura Art Invest Holding nečekaně jeho koncert zrušila. Situace zaskočila i samotného pěvce, který na Facebooku zmínil finanční potíže pražských pořadatelů i svou nabídku zpívat bez nároku na honorář a pouze s doprovodem klavíru. Nespokojeni jsou i fanoušci, kteří na internetu na adresu agentury nešetří kritikou. Zakoupené vstupenky se mohou vrátit do 23. listopadu. Přípravu koncertu provázely obtíže od začátku, pořadatelé dvakrát změnili místo koncertu a program. Není to navíc jediný koncert, který agentura Art Invest Holding nedokončila. Téměř všechny, které tato firma loni na podzim ohlásila, byly z organizačních důvodů zrušeny. Vyjádření agentury, již vlastní bývalý sportovní manažer Pavel Zíka, ČTK shání.

Promotérka Alena Nachtigalová, která vlastní konkurenční agenturu a na Alagnově koncertu se měla podílet produkčně, připustila, že situace může poškodit pověst České republiky v zahraničí. "Art Invest Holding má na koncert smlouvy. Projekt se jim nepodařilo dotáhnout do konce," uvedla. Jedná prý o tom, aby Alagna přijel do Prahy v jiném termínu. Zřejmě ale už v její režii, Zíka prý do budoucna koncerty pořádat nehodlá.

Alagna na Facebooku uvedl, že pražští pořadatelé se potýkají s vážnými finančními potížemi a rozhodli se koncert zrušit. "Navrhl jsem několik řešení, abych zachránil večer, který je mému srdci obzvláště drahý. Mohla by spočívat v tom, že bych se zřekl svého honoráře a orchestr by nahradil sólový klavír," napsal o víkendu Alagna. Dnes na Facebooku oznámil, že navzdory úsilí neumožňuje finanční situace organizátora koncert uspořádat a definitivně se ruší.

"Myslím, že společnost Art Invest se už zcela zdiskreditovala svojí neschopností realizovat svůj ohlášený plán operních koncertů - kromě Danielle de Niese byly všechny zrušeny," uvedl jeden z nespokojených fanoušků na internetovém serveru Opera Plus. Padesátiletý Alagna se měl na svém pražském recitálu představit například v Bizetově Carmen a Massenetově Wertherovi. Původně se nejdražší lístky do Rudolfina šplhaly k 7000 korunám. Po přesunutí akce do Obecního domu klesly o dva tisíce (ČTK)

17:49
Koncert Samanthy Fox se překládá na únor 2014

Koncert hvězdy populární hudby 80. let Samanthy Fox, který se měl konat 14. listopadu v pražské Incheba aréně, se neuskuteční. Podle Romana Pacvoně ze společnosti Your Production byl přesunut na únor příštího roku."O náhradním termínu i prostoru zatím ještě jednáme," řekl dnes Pacvoň bez bližších podrobností ČTK. Vystoupení zpěvačky se uskuteční v rámci jejího turné, které zahájí v lednu 2014. "Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti," dodal Pacvoň.

Diskotéková hvězda Samantha Fox měla do Prahy zavítat po čtyřech letech, při svém vystoupení připomenout dobu, kdy "frčel" pop, a nevynechat hity jako Touch me či Hold on Tight.

Britská rodačka Samantha Fox je jednou z nejvýraznějších evropských reprezentantek popu 80. let. Svou kariéru začala poměrně brzy, už jako šestnáctiletá prorazila jako modelka. Po čtyřech letech v ní producent Jon Astrop objevil muzikantské nadání. Tehdy se začala věnovat své pěvecké kariéře. V roce 1986 vydala svůj první a velmi úspěšný single Touch me, který okamžitě dobyl přední místa světových hitparád. Následovaly další úspěšné hity jako Do Ya Do Ya (Wanna please me) či Hold on Tight. Samantha během dalších šesti let vydala pět alb, na kontě má přes 30 milionů prodaných nahrávek po celém světě. (ČTK)