On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:44
Rachid Taha v Praze nabídl originální etno i převzaté hity

Své originální etno-rockové písně i upravené světové hity nabídl na svém nedělním koncertu v pražském Lucerna Music Baru francouzský zpěvák s alžírskými kořeny Rachid Taha. Před z poloviny zaplněným sálem známý rocker a aktivista zahájil koncert skladbou Walking On The Wild Side z repertoáru nedávno zemřelého amerického hudebníka Lou Reeda. Charismatický propagátor stylu rai, který už 30 let s úspěchem míchá punk-rock s hudebním kořením severní Afriky, představil roztančenému publiku své nové album Zoom.

"Myslím, že Zoom je nejucelenější album, jaké jsem doposud natočil," prohlásil před časem hudebník, který na pódium stejně jako na srpnovém vystoupení na festivalu v Trutnově dorazil celý v tmavém oblečení, ve fialovém cylindru a s novou doprovodnou kapelou. Ten výstřední hvězda arabské hudby po čase odložila na rozdíl od cigaret připalovaných jednu od druhé. V klubovém prostředí naposledy Taha vystupoval v roce 2010 s albem Bonjour.

Vedle písní z novinky Zoom, jako byla například skladba Jamila nebo Galbi, zazněla i Rock the Casbah z repertoáru punkové legendy The Clash. Další legendu, tentokrát Elvise Presleyho, připomněla osobitá úprava písně It's Now or Never. Taha připomněl i své starší nahrávky, například z Diwan 2 se posluchači dočkali písně Ecoute-moi camarade.

Taha si získal pozornost svým ojedinělým mixem severoafrické, rockové, punkové a elektronické hudby. Kombinace arabského frázování, prvků amerického písničkářství, ohlušující techno podklady a vizáž rockové hvězdy mu zajišťují úspěch nejen u fanynek world music, ale táhne se napříč všemi žánry i věkovými kategoriemi. Zoom je Tahovo deváté sólové album a produkoval ho Justin Adams, který spolupracuje mimo jiné například i s Robertem Plantem z Led Zeppelin. Na albu se objevuje několik nových, arabských cover verzí. (ČTK)

08:58
Eminem je se svým albem v Británii posedmé číslem jedna

Americký rapper Eminem se stal prvním Američanem, který na britské hitparádě zaznamenal se svými alby sedm prvních míst po sobě. Nejnovější Eminemovo album The Marshall Mathers LP 2 se ihned po svém uvedení v Británii dostalo za uplynulý týden na první příčku nejprodávanějších alb. Oznámila to společnost Official Charts Company, která každý týden žebříček sestavuje. Nové album je pokračováním desky The Marshall Mathers LP z roku 2000, se kterou se Eminem dostal do čela britské hitparády poprvé. Od té doby se mu to podařilo i s dalšími šesti následujícími alby, což se zatím nepovedlo žádnému americkému umělci.

Eminem se tak dostal v tomto směru na úroveň Beatles, kteří byli také v letech 1963 až 1966 se svými alby sedmkrát po sobě v čele nejprodávanějších desek. Celkový rekord drží rocková kapela Led Zeppelin a švédská ABBA. Obě skupiny zaznamenaly se svými alby osmkrát po sobě první místo. Tento týden na druhém místě za Eminemem skončil loňský vítěz talentové soutěže X-Factor z roku 2012 James Arthur se svým debutovým albem. Na třetím místě je se svou druhou deskou Demonstration londýnský rapper Tinie Tempah.

The Marshall Mathers LP 2 je letos třetím nejrychleji prodávaným albem. Za první týden se ho prodalo 143.000 exemplářů. První je album francouzského dua Daft Punk Random Access Memories (165.000 prodaných exemplářů) a druhé je AM od anglických rockerů Arctic Monkeys (157.000 exemplářů). (ČTK(

11:02
Hudební ceny EMA MTV pro nejlepší pěvce získali Perryová a Bieber

Americká zpěvačka Katy Perryová byla v neděli večer na slavnostním udílení Evropských hudebních cen (EMA) televizní stanice MTV vyhlášena nejlepší zpěvačkou. V mužské kategorii si cenu pro nejlepšího zpěváka už počtvrté v řadě odnesl Justin Bieber. Hlavní pozornost na sebe při galavečeru v Amsterodamu ale upoutala provokativní Miley Cyrusová.

Americká herečka, zpěvačka a textařka Cyrusová získala za svůj počin Wrecking Ball cenu pro nejlepší hudební video. Při jejím přebírání předvedla skeč, při kterém si dala do úst ručně ubalenou cigaretu vypadající jako joint marihuany. Při odchodu ze scény si ji dokonce zapálila. Podle Reuters tak chtěla svým způsobem ocenit Amsterodam za jeho tolerantnost vůči lehkým drogám.

Z řady dalších tradičně udílených cen se dočkali ocenění například Harry Styles, Eminem či One Direction. Nejvíce sledovaný byl podle Reuters ale na letošním již 20. ročníků udílení cen EMA MTV boj o nejlepší zpěvačku, kde se dávaly podobné šance hned třem velkým popovým hvězdám. Vedle konečné vítězky si zde totiž dělaly naději na tento úspěch i Lady Gaga a Cyrusová. (ČTK)

12:49
Divadlo v Mostě připravuje hru o roce 1968, shání rekvizity

Mostecké městské divadlo připravuje retro muzikál Hvězda na vrbě o roce 1968. Shání proto dobové kostýmy a rekvizity včetně gymnastických náčiní. O výzvě pro diváky informovala mluvčí divadla Ivana Bonaventurová. Premiéru bude mít nové představení 20. prosince. "Hledáme dobové košile, dámské šaty, myslivecké sako, vojenskou uniformu, metály a vyznamenání, pípu, bedny na pivo, staré žíněnky, kozu a gymnastické kruhy a vše, co se točí kolem roku 1968," informovala Bonaventurová. Lidé mohou věci nosit do pokladny divadla.

Muzikál Hvězdy na vrbě autora Karla Davida inscenovaný v brněnském HaDivadle získal zvláštní cenu poroty udělující divadelní Ceny Alfreda Radoka. V mosteckém divadle se režie hry ujal Pavel Ondruch, který na tamní scéně režíroval už v roce 2011 představení Tenor na roztrhání.

Divadlo hru Hvězda na vrbě popisuje jako "příběh snu o svobodě, který přerušil vpád sovětských vojsk. Muzikál o 60. letech, o lásce a mládí, plný známých hitů, humoru a nostalgie". Scénu připravuje Michal Syrový, kostýmy s pomocí donesených darů od diváků vytvoří Zuzana Mazáčová. (ČTK)

14:37
Televize ITV natočí pátou řadu seriálu Panství Downton

Populární britský televizní seriál Panství Downton se příští rok vrátí již v páté sérii. Oznámila to v neděli britská televize ITV, která seriál vysílá.Oznámení přišlo v den, kdy byl uveden poslední díl čtvrté řady seriálu o šlechtické rodině a jejím služebnictvu počátkem 20. století. Čtvrtá řada byla letos nejsledovanějším dramatickým seriálem v Británii, když každý díl sledovalo v průměru 11,8 milionu lidí.

"Slibujeme všechny obvyklé radostné i smutné chvíle - romanci, drama a komedii v podání postav, které patří k nejvýraznějším v naší televizi," řekl podle britské agentury Press Association Gareth Neame, šéf společnosti Carnival Films, která seriál produkuje. Jako scénárista se k další řadě Panství Downton, která se bude vysílat příští rok, vrací Julian Fellowes.

Panství Downton vysílala televize ITV poprvé v roce 2010. Od té doby byl seriál prodán do 220 zemí a teritorií, kde jej vidělo na 120 milionů diváků. Závěrečný díl třetí série sledovalo v USA v únoru 12,3 milionu lidí. Je to dosavadní divácký rekord pro americkou veřejnoprávní televizi PBS, která Panství Downton v USA vysílala. Seriál uvádí také Česká televize. Při uvedení v roce 2012 první díl sledovalo 8,2 procent diváků, letos v září třetí sérii pět procent. (ČTK)

15:55
Pražský koncert Alagny byl zrušen, překvapeni fanoušci i pěvec

Slavný francouzský tenorista Roberto Alagna nezazpívá 23. listopadu v Praze, pořádající agentura Art Invest Holding nečekaně jeho koncert zrušila. Situace zaskočila i samotného pěvce, který na Facebooku zmínil finanční potíže pražských pořadatelů i svou nabídku zpívat bez nároku na honorář a pouze s doprovodem klavíru. Nespokojeni jsou i fanoušci, kteří na internetu na adresu agentury nešetří kritikou. Zakoupené vstupenky se mohou vrátit do 23. listopadu. Přípravu koncertu provázely obtíže od začátku, pořadatelé dvakrát změnili místo koncertu a program. Není to navíc jediný koncert, který agentura Art Invest Holding nedokončila. Téměř všechny, které tato firma loni na podzim ohlásila, byly z organizačních důvodů zrušeny. Vyjádření agentury, již vlastní bývalý sportovní manažer Pavel Zíka, ČTK shání.

Promotérka Alena Nachtigalová, která vlastní konkurenční agenturu a na Alagnově koncertu se měla podílet produkčně, připustila, že situace může poškodit pověst České republiky v zahraničí. "Art Invest Holding má na koncert smlouvy. Projekt se jim nepodařilo dotáhnout do konce," uvedla. Jedná prý o tom, aby Alagna přijel do Prahy v jiném termínu. Zřejmě ale už v její režii, Zíka prý do budoucna koncerty pořádat nehodlá.

Alagna na Facebooku uvedl, že pražští pořadatelé se potýkají s vážnými finančními potížemi a rozhodli se koncert zrušit. "Navrhl jsem několik řešení, abych zachránil večer, který je mému srdci obzvláště drahý. Mohla by spočívat v tom, že bych se zřekl svého honoráře a orchestr by nahradil sólový klavír," napsal o víkendu Alagna. Dnes na Facebooku oznámil, že navzdory úsilí neumožňuje finanční situace organizátora koncert uspořádat a definitivně se ruší.

"Myslím, že společnost Art Invest se už zcela zdiskreditovala svojí neschopností realizovat svůj ohlášený plán operních koncertů - kromě Danielle de Niese byly všechny zrušeny," uvedl jeden z nespokojených fanoušků na internetovém serveru Opera Plus. Padesátiletý Alagna se měl na svém pražském recitálu představit například v Bizetově Carmen a Massenetově Wertherovi. Původně se nejdražší lístky do Rudolfina šplhaly k 7000 korunám. Po přesunutí akce do Obecního domu klesly o dva tisíce. (ČTK)

17:49
Koncert Samanthy Fox se překládá na únor 2014

Koncert hvězdy populární hudby 80. let Samanthy Fox, který se měl konat 14. listopadu v pražské Incheba aréně, se neuskuteční. Podle Romana Pacvoně ze společnosti Your Production byl přesunut na únor příštího roku."O náhradním termínu i prostoru zatím ještě jednáme," řekl dnes Pacvoň bez bližších podrobností ČTK. Vystoupení zpěvačky se uskuteční v rámci jejího turné, které zahájí v lednu 2014. "Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti," dodal Pacvoň.

Diskotéková hvězda Samantha Fox měla do Prahy zavítat po čtyřech letech, při svém vystoupení připomenout dobu, kdy "frčel" pop, a nevynechat hity jako Touch me či Hold on Tight.

Britská rodačka Samantha Fox je jednou z nejvýraznějších evropských reprezentantek popu 80. let. Svou kariéru začala poměrně brzy, už jako šestnáctiletá prorazila jako modelka. Po čtyřech letech v ní producent Jon Astrop objevil muzikantské nadání. Tehdy se začala věnovat své pěvecké kariéře. V roce 1986 vydala svůj první a velmi úspěšný single Touch me, který okamžitě dobyl přední místa světových hitparád. Následovaly další úspěšné hity jako Do Ya Do Ya (Wanna please me) či Hold on Tight. Samantha během dalších šesti let vydala pět alb, na kontě má přes 30 milionů prodaných nahrávek po celém světě. (ČTK)

07:17
Výstava v Lucerně představí Havlovu samizdatovou edici

Na příkladu jedné ze samizdatových edic ukáže výstava v pasáži paláce Lucerna peripetie vzniku, výroby a distribuce knih zakázaných autorů v Československu v období normalizace. Dnes v 19:00 se bude konat vernisáž výstavy Samizdat a Edice Expedice, kterou v roce 1975 založil Václav Havel se svými přáteli. Výstava samizdat přiblíží prostřednictvím fotografií a dalších dobových dokumentů.

Československo 70. a 80. let 20. století bylo totalitním státem, ve kterém byla zavedena cenzura veřejně projevovaných názorů. Neexistovala svoboda tisku, bylo zakázáno vydávání tisíců publikací a stovky spisovatelů nesměly psát. Ti, kterým úroveň oficiálního tisku, knižní produkce ani přístup k informacím nebyly lhostejné, se rozhodli sami vydávat díla autorů „na indexu".

Provoz Expedice fungoval s přestávkami až do roku 1989 a za téměř patnáctiletého působení v ní vyšly 232 tituly. (ČTK)

08:40
Christie's bude dražit údajně největší oranžový diamant na světě

Aukční síň Christie's dnes bude v Ženevě dražit takřka patnáctikarátový oranžový diamant, jehož cena se odhaduje na 16 až 19 milionů švýcarských franků (351 až 417 milionů korun). Podle Christie's je to největší oranžový diamant na světě.

Drahokam vážící 14,82 karátu pochází z Jihoafrické republiky a má obzvláště intenzivní barvu. Oranžové diamanty, označované také jako ohnivé, jsou mimořádně vzácné.

Dražba v Christie's se uskuteční den před ženevskou aukcí konkurenční síně Sotheby's, která nabídne 13. listopadu údajně největší růžový a současně nejdražší diamant na světě. Očekává se, že se prodá za rekordních asi 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). (ČTK)

10:24
Moravské divadlo představí Romea a Julii s mezinárodním obsazením

Na scénu olomouckého Moravského divadla se po 13 letech vrací slavný titul Romeo a Julie. Inscenaci světoznámého baletu ruského skladatele Sergeje Prokofjeva nastudoval umělecký šéf baletu, režisér a choreograf Robert Balogh. Titul je mezinárodně obsazen, v hlavních rolích se představí japonští a polští tanečníci. Premiéra se uskuteční v pátek, řekli dnes novinářům zástupci divadla.

Balogh uvedl Prokofjevův balet před téměř 20 lety v plzeňském divadle. V březnu 2000 pak tuto inscenaci přenesl do Olomouce. Nyní se k Romeovi a Julii vrací potřetí a upozorňuje na to, že tentokrát půjde o zcela nové nastudování. "Plzeňská inscenace byla velmi úspěšná, takže jsem nějakou dobu zvažoval, že bych vycházel právě z té původní verze, ale nakonec se jedná o zcela jinou, novou inscenaci," uvedl režisér. Doplnil, že Prokofjevova hudba na něj nyní působí emotivněji a průzračněji.

Zatímco Prokofjevův balet je rozdělený na tři dějství, olomoucká inscenace bude mít dějství dvě. První část tak skončí po romantické balkonové scéně. "Samozřejmě je velká výhoda, když pracujete s tak světoznámým příběhem, jako je ten o Romeovi a Julii. Každý ví, že jde o tragédii zakázané lásky mezi milenci ze znepřátelených rodů. Snažím se o srozumitelnost každého okamžiku, protože jen tak diváka vtáhnu do děje a on může více prožívat příběh," dodal Balogh.

V roli Julie se představí alternující Jui Kjotaniová a Karolina Zarachová. Romea v alternaci zatančí polští sólisté Arkadiusz Orlowski a Patryk Mielewczyk. Choreografii zpestřují šermířské souboje, které s tanečníky nacvičil Karel Basák.

Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. Kostýmy pro olomouckou inscenaci Romea a Julie vytvořil Roman Šolc, který v plzeňské inscenaci ztvárnil roli Merkucia. Scéna je dílem výtvarníka Martina Černého. (ČTK)

11:21
Peter Gabriel vystoupí v květnu 2014 v Ostravě

Britský hudebník Peter Gabriel prodlužuje své evropské turné a 13. května 2014 dorazí do ostravské ČEZ arény. ČTK to dnes oznámil manažer Petr Novák ze společnosti Live Nation.

Gabriel se v pražské O2 areně představil letos 10. října v rámci 25. výročí vydání svého alba So. Do České republiky se tak bývalý frontman skupiny Genesis vrátil po devíti letech.

Muzikant se angažuje v četných mimohudebních projektech, jednu z nejznámějších artrockových kapel na světě překvapivě opustil v roce 1975. Po dvouleté odmlce vydal svou sólovou prvotinu, po dalších třech "bezejmenných" albech následovaly So, Us či Up. Gabriel píše i filmovou hudbu, například ke Scorceseho Poslednímu pokušení Ježíše Krista či na Oscara nominovanou píseň Down to Earth k animovanému filmu Vall-I.

Podle Nováka představí Gabriel v Ostravě své album So v plném rozsahu. Získal řadu ocenění včetně tří cen Brit Awards a šesti Grammy.

Oficiální předprodej na ostravský koncert bude zahájen 14. listopadu. Ceny vstupenek se pohybují od 890 do 1490 korun. (ČTK)

12:14
Festival francouzských filmů uvede předpremiéry deseti snímků

Festival francouzského filmu představí deset předpremiérových titulů v čele se snímkem Život Adèle režiséra Abdellatifa Kechiche, který letos získal Zlatou palmu v Cannes a vypráví příběh vášnivé lásky mezi dvěma dospívajícími dívkami. Tvorbu režiséra festival připomeneme uvedením pěti jeho celovečerních filmů. Při příležitosti letošních osmdesátin Jean-Paula Belmonda uvede festival zvláštní projekci filmu Muž z Ria režiséra Philippa de Broky. Program festivalu dnes pořadatelé představili novinářům.

Festival se uskuteční od 21. do 27. listopadu v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Nabídne 107 projekcí 39 celovečerních a devíti krátkometrážních filmů. V sekci Výběr české kritiky nabídne pražská část festivalu devět nových francouzských snímků vybraných českými filmovými recenzenty, které budou soutěžit o cenu diváků. V programu nebude chybět ani tradiční a diváky oblíbený Večer krátkých filmů.

Festival ve čtvrtek 21. listopadu zahájí titul Jen 17, nový snímek Françoise Ozona, který se letos představil v hlavní soutěži na festivalu v Cannes. Je portrétem sedmnáctileté Isabelle (Marine Vacthová) na pozadí čtyř ročních období a čtyř skladeb. Prostřednictvím příběhu dívky z dobře situované rodiny, která se rozhodne k prostituci, Ozon předkládá výjimečný pohled na sexualitu dospívajících a na prostituci, uvádějí pořadatelé.

Film Bruna Dumonta Camille Claudel 1915 vypráví příběh sochařky Camille Claudelové, kterou z popudu vlastní rodiny internovali do ústavu pro choromyslné. Sochařku, bývalou milenku Augusta Rodina a sestru básníka Paula Claudela, ztělesnila Juliette Binocheová.

Sekce filmové hity představí 16 novějších titulů, jejichž uvedení v České republice se setkalo s příznivým ohlasem. Patří sem Pěna dní režiséra Michela Gondryho, Kapitál režiséra Costy-Gavrase, Renoir režiséra Gillese Bourdose (tento film zastupuje Francii v soutěži o Oskara 2014) nebo Láska všemi deseti režiséra Régise Roinsarda.

Všechny filmy festival uvádí v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. Vstupné na projekce je 90 korun. (ČTK)

13:23
Moravská galerie zruší od prosince vstupné do stálých expozic

Moravská galerie v Brně zruší od začátku prosince vstupné do svých stálých expozic. K podobnému kroku patrně přistoupí jako první veřejné muzeum v Česku. Změna se týká expozice moderního umění v Pražákově paláci, starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v Uměleckoprůmyslovém muzeu, řekla dnes ČTK mluvčí galerie Martina Vašková.

Dosud museli zájemci o prohlídku stálých expozic zaplatit 60 korun, zlevněné vstupné činí 30 korun. Nadále bude galerie vybírat vstupné na krátkodobé výstavy, které představují hlavní návštěvnický magnet. Moravská galerie loni zaznamenala celkem 121.090 vstupů, a to včetně doprovodných akcí, vzdělávacích programů a muzejní noci. Stálé expozice si prohlédlo 9426 návštěvníků, dočasné výstavy 53.812 lidí.

"Od zrušení vstupného očekáváme razantní nárůst návštěvnosti, ale také chceme, aby v Brně bylo umění dostupnější pro všechny," uvedl ředitel galerie Jan Press, který při svém rozhodnutí vycházel z příkladu londýnských muzeí a galerií.

"K výraznější návštěvnosti a k tomu, aby lidé déle setrvali v Moravské galerii, pomohou i další změny, které chystáme — v příštím roce plánujeme otevřít dvě nové kavárny v Pražákově i Místodržitelském paláci a také výrazně rozšířit muzejní obchody," doplnil Press. Právě kvůli rozhodnutí ukončit provoz tradiční kavárny Podobrazy v Místodržitelském paláci čelil Press kritice části veřejnosti. Argumentoval tím, že jazzová kavárna orientovaná hlavně na mladé návštěvníky nesplňuje nároky na moderní muzejní podnik.

Stálé sbírky Moravské galerie ve třech brněnských palácích skrývají četné umělecké poklady z různých dob. Ústředním dílem expozice starého umění je obraz Petera Paula Rubense Hlava Medúsy, návštěvníci zhlédnou také plátna Lucase Cranacha či Franze Antona Maulbertsche. Bohatě je ve sbírkách galerie zastoupena česká moderna a meziválečná avantgarda, a to třeba v dílech Františka Foltýna, Antonína Procházky, Václava Špály, Emila Filly či Josefa Čapka.

Návštěvníci stálých expozic mohou od prosince přispět na činnost největšího muzea umění v Česku alespoň symbolickým příspěvkem podle vlastní úvahy. Zrušení vstupného ve stálých expozicích se netýká dalších dvou budov, které Moravské galerie spravuje. Jurkovičovu vilu v Žabovřeskách a Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy si tak i nadále prohlédnou jen platící návštěvníci. (ČTK)

14:06
Osm desítek souborů ze 24 měst se zapojí do Noci divadel

Přes osm desítek souborů a divadel ze čtyřiadvaceti českých a moravských měst se zapojí do projektu Noc divadel 2013. Uskuteční se souběžně v sobotu 16. listopadu v jedenácti evropských zemích, v ČR bude poprvé. Zájemcům nabídne spoustu nejen divadelních zážitků, vyzkouší si například to, jaké to je být hercem, poznají zázemí velkých i komorních scén, zúčastní se workshopů i veřejných zkoušek.

"Komponovaný večer European Theatre Night se pořádá od roku 2008 a vždy třetí listopadovou sobotu představuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě. Divadla otevírají své prostory a příchozím nabízejí představení pro děti i dospělé, autorská čtení, semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací či prohlídky zákulisí," řekla na dnešní tiskové konferenci v Praze Michaela Černá z Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU), který je koordinátorem české části akce.

Podle Černé se Noc divadel v zahraničí koná už od roku 2008 a letos e do ní zapojí jedenáct evropských zemí. "Nováčky jsou i Belgie a Bulharsko. V Chorvatsku, které ji kdysi iniciovalo, se do ní zapojí 77 institucí v sedmatřiceti městech, na Slovensku, kde se koná už počtvrté, zhruba čtyři desítky scén a v Rakousku 32 divadel v devíti městech. V Belgii se první ročník uskuteční jen v Bruselu," řekla Černá.

Zájem českých divadel označila za mimořádný, stejně jako odezvu veřejnosti, neboť na mnoha místech je kapacita termínovaných akcí už naplněna. Přesto příchozí nepřijdou zkrátka a budou moci využít řady akcí pro děti i dospělé. V Brně například připravili lampionový průvod, v pražském A Studiu Rubín se uskuteční workshop s dramatikem Petrem Kolečkem, v Šumperku se bude pochodovat v maskách, řadu akcí plánují pražská La Fabrika, Ypsilonka, Divadlo na Fidlovačce i Národní divadlo, které oslaví 130 let a 30 let od Nové scény. Otevřené dveře naleznou zájemci také v královéhradeckém Klicperově divadle.

IDU ve spolupráci s portálem CityBee zveřejnil program, díky němuž si může každý naplánovat, jak chce svou první Noc divadel prožít. Naleznou ho na adrese www.citybee.cz/noc-divadel.

"Na třech místech se bude v předvečer sametové revoluce hrát Audience Václava Havla - v Ostravě a v pražských divadlech D 21 a v Celetné," dodala Černá.

Noc divadel se uskuteční ve většině divadel pro návštěvníky zdarma, avšak z kapacitních důvodů je nutná registrace zájemců. Aktivity zpoplatněné symbolickou částkou jsou v programu označeny. Podle ředitelky IDU Pavly Petrové nabídne tato akce srovnatelné kulturní vyžití jako už tradiční Noc literatury či Muzejní noc.

Seznam zapojených souborů a divadel naleznou zájemci na webových stránkách. Zjistí například, že jen v Praze mohou zavítat na téměř pět desítek míst, v Brně do 12 a v Ostravě pěti divadel. (ČTK)

14:43
Nominace zahraničních filmů na Zlaté glóby konkuruje Oscarům

Život Adele, Cizí oběd nebo Jaký otec, takový syn. To jsou filmy aspirující na ocenění v kategorii nejlepšího zahraničního snímku Zlatých glóbů, které uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. A zároveň nejsou na seznamu nominovaných na Oscary, což je také případ českého kandidáta polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř, který byl z Oscarů diskvalifikován, protože už ho odvysílala televize - byť v podobě seriálu.

Kategorie nejlepší zahraniční film u Zlatých glóbů obsahuje letos impozantní seznam nominovaných, uvedl internetový server TheWrap. Krom vítěze z Cannes Život Adele a držitele ceny poroty Jaký otec, takový syn, či milovaného indického snímku Cizí oběd, na něm je například labutí píseň japonského mistra animátora Hajaa Mijazakiho Kaze tachinu (Zvedá se vítr) a dokonce i tai-či epos v režii Keanu Reevese Man of Tai Chi.

Všechny tyto filmy mají jedno společné: nejsou mezi nominovanými na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. A zároveň mají velkou šanci uspět v boji o Zlatý glóbus; porota by tak mohla vyslat Oscarům signál, že Zlaté glóby nabízejí reprezentativnější výběr toho nejlepšího ve světové kinematografii.

Zatímco udělování Oscarů se striktně drží pravidla jedna země, jeden film a rozhodování o tom, který nominovat, nechávají na každé zemi, pravidla Zlatých glóbů umožňují víc nominací za jeden stát. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu přijímá jakýkoli převážně neanglicky mluvený film uvedený do kin v zemi svého původu v uplynulém roce. Na Oscary se letos kvalifikovalo rekordních 76 filmů, zatímco na glóby celkem 48 snímků; 36 z nich se zároveň uchází i o Oscara.

Všechny tři zmíněné filmy, které se do oscarových nominací nedostaly, letos sklízejí značnou pozornost. Indický film Cizí oběd režiséra Riteše Batry v USA uvedla do kin společnost Sony Pictures Classics. Japonský snímek Jaký otec, takový syn, zaujal Stevena Spielberga, když předsedal porotě v Cannes a jeho studio DreamWorks v září koupilo práva na anglicko-jazyčný remake.

A francouzský, sexuálně velmi otevřený film Život Adele se stal nejprobíranějším zahraničním snímkem letošního roku. Ve své domovské zemi ale o týden propásl uvedení do kin tak, aby se mohl ucházet o Oscara. (ČTK)

15:38
Nové centrum v Brně pečuje o knihovny a osobní archivy literátů

Unikátní dokumenty spojené s tvorbou protirežimních literátů a dalších významných osobností shromažďuje vznikající Centrum kulturních dějin 20. století v Brně. Pracoviště spadá pod Moravské zemské muzeum (MZM) a již získalo několik ucelených osobních archivů, knihoven či pozůstalostí. Odborníci je mohou studovat v sídle centra v Hudcově ulici. Sbírky chceme rozšiřovat, řekla dnes ČTK kurátorka Eleanora Jeřábková.

Cílem centra je zachovat a zaznamenat činnost významných osobností a pomocí výstav, přednášek a výzkumů informovat veřejnost o důležitých událostech kulturních dějin. Dokumenty se postupně katalogizují a zpřístupňují k osobnímu studiu. "Co nejvíc jich chceme také digitalizovat," uvedla Jeřábková.

Myšlenka podobného centra se zrodila přibližně před třemi lety. Muzeum pak na popud spisovatele a dramatika Pavla Kohouta vyzvalo další autory žijící v Česku i v exilu, aby mu předali své archivy.

Centrum kulturních dějin 20. století sídlí v budově v Hudcově ulici, kterou užívá také Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea. Centrum pro sebe získalo celé patro. Díky tomu mají někteří autoři vlastní místnost, ve které badatelé mohou studovat jejich publikace, dopisy, rukopisy, fotografie, nahrávky, filmy, ale také osobní předměty.

V současné době centrum spravuje větší část archivu Pavla Kohouta a jeho ženy Jeleny Mašínové nebo archiv a část knihovny Jiřího Gruši s cennými nahrávkami rozhovorů. Centrum získalo také řadu dokumentů a knih spisovatele Oty Filipa, filozofky Boženy Komárkové nebo spisovatele a literárního kritika Jana Trefulky. Knihy evangelického faráře Bedřicha Bašuse jsou částečně umístěny v jeho vlastním nábytku. V těsném sousedství je archiv moravských básníků Jana Skácela a Oldřicha Mikuláška.

Mimořádnou hodnotu představují materiály takzvané Podzemní univerzity, která za normalizace působila v Československu za pomoci londýnské nadace Jan Hus Educational Foundation. Archiv předal muzeu britský filozof, politolog a umělec Roger Scruton. (ČTK)

17:32
Ceny Ladislava Sutnara získali umělci z ČR, Německa, Maďarska

Čtveřice umělců z Čech, Německa a Maďarska se stala letošními laureáty Ceny Ladislava Sutnara, kterou uděluje Fakulta umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Fakulta oceněním navazuje na odkaz plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného česko-amerického designéra Sutnara a vyjadřuje uznání výjimečným českým i zahraničním uměleckým a pedagogickým osobnostem. Letos se ceny udělovaly v Plzni podruhé, řekla ČTK Lenka Kodýtková z fakulty.

Za přínos v oboru grafického designu, za pedagogické působení v Lipsku a za vydavatelské aktivity získal dnes cenu Markus Dressen z Německa. Za celoživotní přínos designu ve funkci ředitele Uměleckoprůmyslového muzea v Budapešti, za práci poradce Rubik studia a za mnohaleté pedagogické působení dostal cenu dvaasedmdesátiletý Gyula Ernyey z Maďarska. Z českých výtvarníků, grafických designérů a pedagogů fakulta udělila cenu za celoživotní přínos akademickým malířům Karlu Míškovi a Jiřímu Šalamounovi.

Cenu Ladislava Sutnara fakulta uděluje za výjimečné výkony a zásluhy ve výtvarném umění, především v užitém umění a designu, ve spojení s pedagogickým působením. Oceněny mohou být i instituce, které svým programem a aktivitou podporují moderní umění a design. Cenu tak letos obdrželo i americké národní muzeum designu Cooper-Hewitt, především za propagaci odkazu Ladislava Sutnara a péči o jeho dílo.

Sutnar se v Plzni narodil v roce 1897 a je považován za jednu z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny, zároveň patří k významným osobnostem amerického a světového užitého umění a designu. Po emigraci působil v USA, kde v roce 1976 v New Yorku zemřel. (ČTK)

22:37
Slavná diva Bartoliová se vrátila do Rudolfina a opět okouzlila

Tak jako před dvěma lety i dnes večer si italská mezzosopranistka Cecilia Bartoliová zcela získala publikum v pražském Rudolfinu. Slavná pěvkyně tentokrát do české metropole zavítala s netradičním programem poskládaným ze známých i méně známých skladeb autorů klasicismu, kteří se navzájem znali nebo inspirovali. V podání Bartoliové zazněla i novodobá premiéra árie z opery Josefa Myslivečka. Večerem ji doprovázel Basilejský komorní orchestr pod vedením dirigenta Muhaie Tanga.

Koncert skončil dvojími bouřlivými ovacemi vstoje, nadšené publikum si vyžádalo dva přídavky včetně oblíbené árie z Mozartovy z Figarovy svatby Voi che sapete.

Sedmačtyřicetiletou operní divu, která na světové hudební scéně září více než 25 let, publikum vřele přivítalo hned na začátku. Koncert zahájila známým Mozartovým motetem Exsultate, jubilate (Plesejte, jásejte), jehož atmosféru však vyrušili uprostřed skladby potleskem někteří méně znalí posluchači. Snad nejvíce očekávanou skladbou večera byla árie z Myslivečkovy opery La clemenza di Tito.

Rukopis partitury se pořádající agentuře Nachtigall Artists podařilo získat v jednom z italských archivů a Bartoliová si ji zařadila do programu. Partiturou si také pěvkyně při přednesu vypomohla; na rozdíl od ostatních skladeb, z nichž bylo patrné, že jsou již dlouho součástí jejího repertoáru.

S naprostou jistotou i přirozeností zazpívala také extrémně obtížnou árii z Haydnovy opery o Orfeovi a Eurydice, v níž publikum ohromila sérií virtuosních koloratur a bohatých trylků. Ve stejném duchu se nesla i druhá část večera, kde se představila například v árii z Mozartova Idomenea či Haydnově koncertní árii Berenice, che fai?, která se i s přídavky stala vrcholem večera. Bartoliová pokaždé sklidila za svůj strhující výkon velké uznání, stejně tak i basilejský orchestr. Zaujala také svými kostýmy, ze svého tradičního kalhotového připomínajícího oblek kastráta se v závěru převlékla do elegantní černé róby.

Koncerty Bartoliové se často vyznačují nevšední dramaturgií. I dnes spojila několik skladatelů. Navzájem se znali Joseph Haydn s Wolfgangem Amadeem Mozartem, s ním se naopak stýkal Mysliveček s Janem Křtitelem Vaňhalem. S Haydnem se setkal i německý skladatel Joseph Martin Kraus. To další, co měla uvedená díla společné, byla tvorba proslulého italského libretisty Pietra Metastasia, jehož texty zhudebnilo více než čtyři sta skladatelů. Právě komponisté 18. a počátku 19. století patří do stěžejního repertoáru italské pěvkyně.

Temperamentní Bartoliová uchvátila Prahu už dvakrát v roce 2011, v červnu představila árie z oper Antonia Vivaldiho, v říjnu pak s mimořádným úspěchem zazpívala netradiční program barokní hudby, který pocházel z jejího úspěšného alba Sacrificium, oceněného cenou Grammy. Oba koncerty skončily několikaminutovými ovacemi vstoje. (ČTK)

06:40
V Divadle Komedie začíná studentský festival Famufest

Pražské Divadlo Komedie bude ode dneška centrem filmové přehlídky Famufest. Do 16. listopadu uvede zhruba stovku studentských filmů, reflektujících, co se na pražské Filmové a televizní fakultě v posledním roce odehrálo. Předání cen v jejím závěru ozvláštní soubor La Putyka, v porotě zasedne i Václav Marhoul.

V roli arbitrů, kteří po jednotlivých blocích soutěžních filmů vystoupí před publikum se svým hodnocením, se objeví například režiséři Olga Sommerová, František Antonín Brabec a Radim Špaček, hudebníci Milan Cais a Jan P. Muchow, publicisté Kamil Fila a Václav Moravec či producent Ondřej Trojan.

V budově školy dostane prostor program nazvaný FAMU Friendship, v jehož rámci představí své práce studenti filmových škol z Bratislavy, Berlína a Vídně. (ČTK)

07:30
Čínské filmy budou vydělávat víc než hollywoodské, tvrdí Lee

Čínskojazyčná kinematografie bude za deset let vydělávat víc než ta hollywoodská. Řekl to podle agentury AFP tchajwanský režisér Ang Lee. Odmítl tak praxi, kdy se neameričtí filmaři přizpůsobují americkým požadavkům.

"Čínských mluvčích je pravděpodobně čtyřikrát více než anglofonních a podle mého názoru budeme dominovat, nad všemi získáme navrch," prohlásil režisér, který sám má na kontě i řadu hollywoodských snímků, jako jsou Rozum a cit, Ledová bouře nebo Zkrocená hora.

"Myslím, že za deset let by náš trh mohl být důležitější než trh hollywoodský. Stane se to přirozeným vývojem," dodal Lee, který se usadil v New Yorku.

Experti podle AFP předpokládají, že čínský filmový trh bude v roce 2020 největším na světě, pokud bude pokračovat jeho současný růst. V roce 2012 ještě čínské filmy vydělaly 2,8 miliardy dolarů, zatímco hollywoodské 10,8 miliardy. (ČTK)

09:24
Před 100 lety začalo vycházet Proustovo Hledání ztraceného času

Před 100 lety, 14. listopadu 1913, vyšel ve Francii první díl Hledání ztraceného času spisovatele Marcela Prousta. Tento rozsáhlý románový cyklus je dnes považován za jedno ze základních děl nejen francouzské, ale i světové literatury. Vydání úvodního dílu si přitom autor musel zaplatit ze svého.

S prací na románu začal Proust v roce 1909. Děj knihy je zasazen do prostředí francouzské vyšší společnosti na přelomu 19. a 20. století, které Proust dobře znal z vlastní zkušenosti. Hledání ztraceného času je charakteristické svou komplikovanou strukturou s řadou odboček a prolínáním časových rovin.

První díl cyklu, nazvaný Svět Swannových, nabízel Proust k vydání hned několika nakladatelům. Neodmítl ho pouze jeden, jenž si ale vymínil, že Proust vydání zaplatí ze svého. Druhý díl, pojmenovaný Ve stínu kvetoucích dívek, vyšel v roce 1918 a Proust za něj obdržel prestižní Goncourtovou cenou, což mezi francouzskými literáty vyvolalo menší skandál. Všeobecně se totiž očekávalo, že ocenění dostane některá z knih reflektujících krátce před tím ukončenou válku.

Do Proustovy smrti v roce 1922 vyšly celkem čtyři díly Hledání ztraceného času. Zbylé tři části se ke čtenářům dostaly v ne zcela dokončené podobě do roku 1927. (ČTK)

11:01
Napajedla připomenou rodáka Firkušného hudebním festivalem

Napajedla na Zlínsku připomenou místního rodáka, klavírního virtuosa Rudolfa Firkušného hudebním festivalem, který nese jeho jméno. Festival začne v pátek a potrvá do neděle, sdělila dnes ČTK Kateřina Barešová z napajedelského informačního centra.

Festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému se koná již šestým rokem. Loni pořadatelé připomínali sté výročí jeho narození.

Akce je koncipovaná jako přehlídka klasické hudby, koncerty se uskuteční v Klášterní kapli. "Hlavní myšlenkou a motivem pořádání festivalu je vzdát úctu našemu slavnému rodákovi," podotkla Barešová.

Festival zahájí koncert americké pianistky Annlynn Millerové a švýcarského violoncellisty Ulricha Schmida. Vystoupí také žáci místní základní umělecké školy, která se jmenuje po Firkušném, a komorní orchestr Camerata Cremsiriensis či Ignis Piano Duo.

Firkušný byl jedním z nejslavnějších českých klavíristů. Po okupaci žil v Paříži, v roce 1940 ho exilová vláda vyslala do USA. Po skončení války se vrátil do Československa a účinkoval na prvním ročníku Pražského jara. Po roce 1948 se rozhodl zůstat v zahraničí. Na Pražském jaru vystoupil až v roce 1990, se svým přítelem Rafaelem Kubelíkem absolvoval řadu vystoupení, besed a natáčení po republice. Několik měst mu udělilo čestné občanství. Firkušný zemřel v roce 1994 poblíž New Yorku, ostatky byly převezeny do rodinné hrobky v Brně.

Proslavil se mimořádnou hudebnosti, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Vystupoval na nejvýznamnějších světových pódiích. Byl žákem Leoše Janáčka, Viléma Kurze a Josefa Suka a také přítelem Bohuslava Martinů, který mu věnoval mnoho svých skladeb. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny 20. století. (ČTK)

12:05
V Nových Hradech chystají výstavu o rodu Buquoyů

Významný úsek v historii Nových Hradů mapuje výstava Stopy rodu Buquoyů na Novohradsku v 17. a 18. století. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout v jednom z Buquoyských sídel - v Rezidenci v centru města do 15. ledna. Najdou zde portréty, perokresby i archivní dokumenty, řekl dnes novinářům Jan Nedvěd z pořádající Česko-rakouské obecně prospěšné společnosti a Sdružení pro podporu cestovního ruchu na Novohradsku.

"Desítky exponátů zaujmou nejen znalce historie, ale i každého turistu, který se dozví, jak Nové Hrady začaly s příchodem hraběcí rodiny Buquoyů v 17. století měnit svou podobu," uvedl Nedvěd. Na chodbách Rezidence si mohou prohlédnout portréty hlavních osobností rodu, krajinomalby, perokresby nebo třeba plány dokumentující podobu Rezidence v průběhu staletí.

Novorenesanční budova takzvané Rezidence vznikla za regentství Marie Magdaleny Buquoyové na východní straně novohradského náměstí na místě rožmberského panského domu. Rekonstruována byla v letech 2008 až 2009. Buquoyové v Nových Hradech vedle Rezidence vybudovali i zámek, největšímu zájmu turistů se ale těší přírodní park Terezino údolí s vodopádem, lázničkami a Modrým pavilonem.

Na přípravě výstavy spolupracovali Národní památkový ústav, Státní oblastní archiv v Třeboni, město i Ústav dějin umění Akademie věd ČR. K výstavě vyšla brožura. (ČTK)

14:24
Národní muzeum pořádá 17. listopadu sbírkový den

Národní muzeum (NM) zve veřejnost na pražský sbírkový den k projektu Europeana, který se uskuteční v neděli 17. listopadu od 10 do 18 hodin v Nové budově NM. Každý na něm může přispět k vytvoření unikátní sbírky k revolučnímu roku 1989.

"Pracovníci muzea budou digitalizovat vše, co přispěje k uchování obrazu života v období turbulentních let 1986-1992 v celé jeho šíři. Například předměty spojené s exilem nebo rozdělením ČSFR, tiskové a reklamní letáky, pohledy, fotografie, dobové spotřebiče nebo hračky," oznámila dnes ČTK Petra Belaňová z oddělení vnějších vztahů NM. Přinesené předměty mohou jejich majitelé v muzeu i zanechat a rozšířit tak jeho hmotné sbírky.

Součástí sbírkového dne bude podle Belaňové celodenní program v podobě projekcí dokumentů, filmů, koncertu a autorského čtení. Přinesené předměty se mohou příští rok stát součástí výstavy k 25. výročí sametové revoluce.

Cílem projektu Europeana 1989 je vytvoření unikátní virtuální sbírky vzpomínek, fotografií a předmětů, která uchová pro další generace obraz každodenního života v přelomovém období kolem roku 1989, kdy se bořily zdi, přestřihávaly dráty a Evropa se znovu sjednocovala. Muzeum proto vyzvalo veřejnost ke spolupráci na vzniku sbírky, která se v budoucnu stane součástí výstav, expozic a výukových programů. (ČTK)

15:06
Jičínské muzeum vystaví historické hudební nástroje

Regionální muzeum a galerie v Jičíně otevře ve čtvrtek výstavu nazvanou Kouzlo hudebních nástrojů. K vidění bude 120 exponátů ze soukromé sbírky sběratele Jaromíra Růžičky. Výstava bude otevřená do 12. ledna příštího roku, sdělila dnes ČTK mluvčí jičínského muzea Martina Pajerová.

Na výstavě budou hudební nástroje dechové, smyčcové či bicí. Vystavený bude například i tympán z dob skladatele W. A. Mozarta vyrobený z oslí či telecí kůže a mědi, dalším zajímavým exponátem jsou amatérsky vyrobené housle.

Historické hudební nástroje doplní další předměty, jako jsou například dirigentské taktovky, katalogy výrobců hudebních nástrojů či snímky hudebních souborů. "Zajímavá je také dokumentace, která se vztahuje k místním výrobcům hudebních nástrojů," uvedla kurátorka výstava Jarmila Hakenová. Expozice současně připomíná osudy houslařů a prodejců hudebních nástrojů Benjamina a Josefa Patočkových z Jičína a jičínského výrobce pian Františka Rouse. (ČTK)

16:20
Berlinale uvede Clooneyho film o hledačích děl ukradených nacisty

V oficiálním programu 64. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale se v únoru představí i novinka známého amerického režiséra a herce George Clooneyho Památkáři. Ačkoli je to historický snímek, jeho téma je pro Němce nanejvýš současné. Pojednává totiž o hledačích uměleckých děl ukradených nacisty.

"Tehdejší krádeže umění jsou ve světle nedávného nálezu v Mnichově aktuálnější než kdy dřív," připomněl v tiskovém prohlášení prezident festivalu Dieter Kosslick odhalení cenné sbírky více než 1400 obrazů mistrů moderního malířství v bytě osmdesátiletého Cornelia Gurlitta, které nejspíš z velké části patřily k dílům zabaveným nacistickým režimem.

Clooneyho dobrodružný snímek líčí příběh zvláštní jednotky složené z ředitelů muzeí, kunsthistoriků a kurátorů, kteří měli za druhé světové války z pověření Spojenců získat zpět významné umělecké předměty ukradené nacisty a zachránit je před zničením. "Památkáři konečně představí toto zatím málo známé téma publiku po celém světě," poznamenal Kosslick.

Podle něj se po válce do zemí původu vrátilo přes pět milionů kulturních děl ukradených nacisty. Další tisíce v hodnotě miliard dolarů se ale stále pohřešují. "Památkáři se tak trefují do aktuálního tématu," uvedl šéf berlínského festivalu.

Hlavní role v této americko-německé koprodukci vedle režiséra ztvárnili slavní hollywoodští herci Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchettová. V oficiálním programu jedné ze tří nejprestižnějších filmových přehlídek na světě se Clooney jako režisér představí teprve podruhé. Poprvé byl na Berlinale v roce 2003 se svým thrillerem Milujte svého zabijáka.

Už 64. Berlinale se v německé metropoli uskuteční od 6. do 16. února příštího roku. Zahájí ho světová premiéra filmu The Grand Budapest Hotel amerického režiséra Wese Andersona. (ČTK)

19:03
Dylan obdržel francouzský Řád čestné legie

Americký hudebník Bob Dylan dnes v Paříži obdržel Řád čestné legie. Podle francouzských médií tomu předcházela polemika ve vládních kruzích ohledně toho, zda si nyní 72letý zpěvák a skladatel toto vysoké státní ocenění zaslouží.

Udělení řádu Dylanovi, kterého americký prezident Barack Obama označil za největšího hudebníka americké historie, navrhla v květnu ministryně kultury Aurélie Filippettiová, uvedl web deníku Le Figaro.

Proti se ale podle týdeníku Le Canard enchaîné postavili někteří vysocí úředníci, podle nichž Dylan není hoden podobného vyznamenání. A to prý vzhledem ke svým pacifistickým a protivládním postojům za války ve Vietnamu a vzhledem ke svému přiznání, že konzumoval heroin a marihuanu.

Několikatýdenní polemika skončila ve prospěch návrhu ministryně. Ta již loni prosadila udělení Řádu čestné legie i britskému rockerovi Paulu McCartneymu, kterému ocenění dokonce předal osobně prezident François Hollande. Není přitom podle agentury AFP moc běžné, aby francouzský řád dostal nějaký zahraniční umělec.

Dylan, který v těchto dnech pořádá v Paříži několik koncertů, převzal vyznamenání za svůj přínos pro světovou hudbu z rukou Filippettiové. "Jsem vděčný a hrdý. To je vše," byla podle Le Figaro jediná slova, která Dylan při slavnostním obřadu pronesl. (ČTK)

23:00
Placebo v Praze zahráli řízné hity i teskné balady

Řízné hity i teskné balady předvedla dnes večer v pražské Lucerně britská alternativní rocková kapela Placebo. Skupina se v Česku představila již pošesté, tentokrát v rámci turné k aktuálnímu albu Loud Like Love.

Muzikanti v čele s frontmanem Brianem Molkem vstoupili zahájili koncert před vyprodanou Lucernou říznou skladbou B3 ze stejnojmenného loňského pětipísňového EP. Publikum přivítalo ovacemi postupně gradující skladbu Loud Like Love z nového alba, stejně tak jako starší hit Every You Every Me. Nadšené reakce si ale vysloužily i posmutnělé balady Meds nebo Song to Say Goodbye, kterým dominoval Molkův charakteristický nosový vokál. V přídavku zazněly čtyři písně a skupina se s pražským publikem rozloučila skladbou Infra-red.

Placebo se poprvé českým fanouškům představili v roce 2001 v pražské Brumlovce. Největší úspěch slavili před čtyřmi lety na festivalu Rock for People v Hradci Králové, kde patřili k hlavním hvězdám programu.

Kapelu založili v roce 1995 kytarista a zpěvák Brian Molko s baskytaristou a klávesistou švédského původu Stefanem Olsdalem. Trio později doplnil bubeník Steven Hewitt. Po roce kapela vydala své debutové album Placebo. Album se syrovým kytarovým zvukem a texty o sexu a hledání vlastní identity udělalo z Placeba hvězdu na britském hudebním nebi. O dva roky později kapele vyšla deska Without You I'm Nothing, následovala alba Black Market Music, Sleeping With Ghosts, Meds. Před nahráváním předposledního alba Battle For The Sun skupinu opustil bubeník Hewitt, kterého nahradil Steve Forrest. Aktuální sedmá deska Loud Like Love vyšla skupině letos v září. (ČTK)

07:33
Chalupeckého společnost pořádá kolokvium, v pátek vyhlásí vítěze

Kolokvium o výtvarném umění nazvané Začátek současnosti pořádá dnes ve Veletržním paláci Společnost Jindřicha Chalupeckého. Celodenní program pro milovníky umění nabídne přednášky, debaty, příspěvky a rozpravy k tématu českého i světového výtvarného umění 90. let minulého století, odkud vedou kořeny k umění současnému. Kolokvia se zúčastní řada českých i světových odborníků na výtvarné umění.

Dnešní setkání je součástí programu letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Laureát ceny bude vyhlášen v pátek 15. listopadu ve Veletržním paláci.

Devadesátá léta si pořadatelé kolokvia jako téma zvolili proto, že po roce 1989 české i světové umění vstoupilo do nové etapy své existence - nejen díky pádu železné opony. Kolokvium představí prvních deset laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se udílí od počátku 90. let. Na nich budou demonstrovány kořeny této proměny umění a historie ceny samotné.

"Cena Jindřicha Chalupeckého existuje už přes dvacet let a trochu se zapomíná na její počátky, na rozmanitost oceněných umělců a na to, jak se s každým novým laureátem mění pohled na současné umění," řekla Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého, která chce v pořádání uměleckých kolokvií pokračovat i v příštích letech. (ČTK)

08:20
Obraz Warhola se v aukci prodal za rekordních 105 milionů USD

Obraz Andyho Warhola z roku 1963 Silver Car Crash (Double Disaster) se v newyorské aukci prodal za 105,4 milionu USD (2,1 miliardy Kč). To je zatím nejvyšší částka, jaká byla za Warholovo dílo zaplacena. Oznámila to dnes aukční síň Sotheby's.

Dosavadní nejvyšší částka zaplacená za dílo vůdčí osobnosti hnutí pop art činila 71,7 milionu USD (1,4 miliardy Kč). V roce 2007 se za tuto částku prodal obratGreen Car Crash (Green Burning Car I).

Obraz, jehož název v překladu zní nehoda stříbrného vozu (dvojité neštěstí), zobrazuje bezprostřední následky autonehody. Za posledních 26 let mohla veřejnost vidět obraz pouze jednou. Kupující nebyl okamžitě identifikován, napsala agentura AP.

O obraz podle DPA svedli ke konci aukce boj tři zájemci. Původně se očekávalo, že se prodá za 60 milionů USD.

Obraz je vysoký 2,67 metru a široký více než čtyři metry. Jeho pravá polovina je prázdna. Na levé polovině je 15krát zobrazena dopravní nehoda. Obraz pochází ze série nazvané Smrt a katastrofa. Obrazy z této série vznikaly převážně na počátku 60. let. (ČTK)

09:12
Před 10 lety zemřel filmový a divadelní herec Jiří Vala

Před 10 lety, 15. listopadu 2003, zemřel herec Jiří Vala. Byl dlouholetým členem souborů Divadla na Vinohradech a Národního divadla. Do povědomí širší veřejnosti ale vstoupil především coby strážmistr Zeman ve filmu Král Šumavy či účinkováním v televizních Sňatcích z rozumu.

Vala se narodil 27. listopadu 1926 ve slovenském Popradu. Své divadelní začátky si odbyl už jako student v pražské Uranii. Po absolvování konzervatoře pak získal místo v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, odkud nakrátko zamířil do angažmá v Ostravě.

Do Prahy se Jiří Vala vrátil v roce 1951 a v hlavním městě rozšířil herecký soubor tehdejšího Divadla československé armády, pozdějšího Divadla na Vinohradech. Zdejších patnáct let označoval za nejkrásnější období svého divadelního života. Po čtyřech letech u E. F. Buriana byl angažován do Národního divadla, na jehož prknech stál až do roku 1999.

Do divadla i filmu vstoupil Vala jako představitel energického a perspektivního mládí, mužů navenek drsných, ale poctivých a citlivých. Později ztvárňoval charakterní postavy, k nimž ho předurčoval jeho mužný vzhled a civilní projev.

Mimo divadlo se Jiří Vala proslavil především jako strážmistr Zeman ve filmu Karla Kachyni Král Šumavy. Televize mu zase přinesla role Martina Nedobyla v seriálu Sňatky z rozumu nebo svérázného malíře v seriálu Byl jednou jeden dům.

Ke konci svého života bojoval herec Jiří Vala s rakovinou. Nemoci podlehl krátce před svými 77. narozeninami. (ČTK)

10:04
Konference v Praze připomene Ivana Martina Jirouse

Dvoudenní konference o básnickém, kritickém a teoretickém díle Ivana Martina Jirouse začne dnes dopoledne v prostorách pražské FAMU. Minulý týden uplynuly dva roky od Jirousova úmrtí. Konferenci pořádá časopis Revolver Revue ve spolupráci s Institutem pro studium literatury, pořadatelé ji nazvali Jirousovým výrokem z roku 1985: Na poklepávání po ramenou by zahynula jakákoli kultura...

O jeho díle, problematice undergroundu a dalších tématech budou hovořit zejména lidé blízcí kruhům, ve kterých se Jirous pohyboval - literární historikové, kritici, teoretici i svědci Jirousova života - Ivan Bierhanzl, Adam Drda, Jiří Gruntorád, Petr Hruška, Viktor Karlík, Martin Machovec, Luboš Merhaut, Dana Němcová, Pavla Pečinková, Terezie Pokorná, František Stárek nebo Michael Špirit.

V pátek večer na konferenci naváže Večer Revolver Revue ve vršovickém Café v lese. Z básní Jirouse budou číst Petr Hruška, Vít Kremlička, J. H. Krchovský, Luděk Marks a Petr Placák. K poslechu i tanci zahrají All Tomorrow's Parties Band a Tea Jay Ivo. Program konference i večera a další informace jsou nawww.revolverrevue.cz.

Autor něžných i dryáčnických veršů, signatář Charty 77 a výrazná postava českého undergroundu Jirous zemřel v listopadu 2011 ve věku 67 let. Jeho svérázný způsob života a mnohdy excentrické výstupy mu vysloužily přezdívku Magor, pod níž vydával i své verše. Proslul jako odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu, za což byl několikrát vězněn, celkem strávil za mřížemi v 70. a 80. letech osm a půl roku.

Jirous vystudoval dějiny umění, nechtěl se však dát na vědeckou dráhu. Sám o sobě říkal, že je novinář, napsal množství textů o umělcích zejména 60. let, jeho klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která vyšla i v exilu a byla "programovým prohlášením" českého undergroundu. Po dvě desetiletí působil jako organizátor této subkultury. Byl mimo jiné uměleckým vedoucím skupiny The Plastic People of the Universe a pořádal řadu neoficiálních výstav a koncertů. (ČTK)

11:06
Literát, někdejší disident a politik Uhde vydal obsáhlé paměti

Šest let pracoval brněnský literát, někdejší disident a politik Milan Uhde na svých pamětech. Výsledkem je kniha o více než 600 stranách. Autor ji nazval "Rozpomínky. Co na sebe vím" a před několika dny vyšla ve společné péči nakladatelství Host a Torst. Sedmasedmdesátiletý Uhde minulost neidealizuje a neretušuje, přemýšlí o ní vždy "ostny směrem k sobě", sdělili ČTK nakladatelé.

Vzpomínky zavádí čtenáře do řady různých prostředí, jimiž Uhde prošel - od studií na brněnské filozofické fakultě v 50. letech přes reformistické literární kruhy v následující dekádě až k disentu za normalizace. Uhde tehdy nemohl publikovat, některé jeho dramatické texty se hrály pod cizími jmény. "Největší oporou mi kromě ženy bylo společenství zakázaných spisovatelů," vzpomíná Uhde v knize.

Po roce 1989 se někdejší disident chtěl věnoval pedagogické a nakladatelské činnosti, ale načas jej pohltila politika. Jako příznivec Václava Klause vstupil do ODS, stal se ministrem kultury, předsedou České národní rady a Poslanecké sněmovny. V nové knize označuje své politické angažmá za cennou zkušenost, vzpomíná však také na omyly, neúspěchy a deziluze.

"Za celou svou politickou kariéru jsen dvakrát zažil radost ničím nezkalenou: když jsem do politiky vstupoval - a když jsem ji opouštěl," napsal Uhde, který po roce 2000 začal znovu tvořit pro jeviště. Jeho nové texty uvedlo například Městské divadlo a Husa na provázku v Brně nebo Divadlo Na zábradlí v Praze. V současnosti je Uhde také předsedou Rady České televize.

Knihu doprovází obrazová příloha, Uhdeho bibliografie a jmenný rejstřík. Nakladaté knihu označují za cenný pramen k poznání české kultury a společnosti v uplynulých 60 letech a řadí ji k významným memoárovým a deníkovým dílům Uhdeho vrstevníků Jana Zábrany, Jiřího Stránského, Ivana Klímy, Pavla Juráčka, Pavla Švandy nebo Jiřího Gruši. (ČTK)

11:58
Zloděj ukradnul z Husitského muzea v Táboře dvě knihy a listinu

Z táborské radnice ukradnul neznámý zloděj tři exponáty Husitského muzea. Zmizely kopie dvou knih a jedna listina. Jejich odhadovaná cena se může pohybovat až v řádech stovek tisíc korun. ČTK to řekl mluvčí táborské policie Miroslav Doubek.

Krádež se pravděpodobně stala v sobotu 2. listopadu odpoledne. Zloděj ukradnul faksimile zakládací listiny Betlémské kaple 1391 o rozměrech 50 x 50 centimetrů, napodobeninu táborského rejstříku Trhová kniha o rozměru 32 x 11 centimetrů a novodobou knižní publikaci s názvem Historie česká o rozměru 24 x 16,5 x 2,5 centimetru.

"Žádáme tímto každého, kdo v odpoledních hodinách 2. listopadu expozici navštívil a mohl si tak v souvislosti s tímto případem všimnout v budově staré táborské radnice jakéhokoliv podezřelého dění, aby se ohlásil na policii," řekl Doubek. Kriminalisté rovněž přivítají informace od lidí, kterým mohl zloděj nabídnout prodej uvedených předmětů. (ČTK)

13:04
Pražská výstava představí největší diamant ve střední Evropě

Více než 250 diamantů představí výstava, která byla dnes otevřena v centru Prahy. Vystaveným kouskům vévodí diamant o velikosti 50,25 karátu. Vzácný nerost v hodnotě kolem 14 miliónů dolarů (asi 282 milionů korun) je v současnosti největším diamantem ve střední Evropě. Diamantová přehlídka, která potrvá do 30. listopadu, nabídne také šperky, jiné drahokamy i malé diamanty.

Cílem výstavy je podle společnost D.I.C., která akci pořádá ve svém showroomu v Široké ulici, ukázat, že diamant je dostupný. "Výstava se tak zaměřuje na dostupné investiční kameny, aby lidé věděli, že si diamant jako investici mohou dovolit," uvedl prezident D.I.C. Luboš Říha.

Obchodní ředitel D.I.C. Jiří Stašek ČTK řekl, že investiční diamanty začínají cenově na hranici zhruba 250.000 až 300.000 korun. "Takový diamant se dlouhodobě zhodnocuje kolem šesti až osmi procent meziročně," doplnil Stašek. Dodal, že v ojedinělých případech, kdy jde o vysoce kvalitní diamanty, se zhodnocení může blížit až k dvaceti procentům.

Dosud největší surový diamant s názvem Cullinan o váze 3106,8 karátu (621,36 gramů) byl nalezen v roce 1905 v Jihoafrické republice. Drahokamem, za který byla zaplacena nejvyšší cena, se ve středu stal diamant Pink Star, jež byl v aukční síni Sotheby's vydražen za 68 milionů švýcarských franků (1,495 miliardy korun). (ČTK)

15:11
Muzeum nabízí výstavu komiksů o Plzni a slavných osobnostech

Osm komiksových příběhů, prací studentů a absolventů Fakulty umění a designu ZČU, nabízí ode dneška výstava v Západočeském muzeum v Plzni. Komiksy představují slavné osobnosti kultury, architektury a vědy z Plzně a okolí, vypráví plzeňské pověsti či podle skutečných příběhů ukazují míru tolerance k místním imigrantům. Práce studenti tvořili loni a předloni během jednoho až dvou semestrů, zadání témat vztahujících se k Plzni vycházelo z toho, že Plzeň bude v roce 2015 Evropským hlavním městem kultury, řekla dnes ČTK Denisa Bytelová z fakulty.

Jeden z příběhů rekonstruuje život uznávaného vídeňského architekta Adolfa Loose, další je věnován plzeňskému rodákovi, designérovi světového významu Ladislavu Sutnarovi. Jeden z příběhů připomíná vědce a vynálezce spojené s Plzní Ludvíka Otčenáška, Jaroslava Skálu, Aloise E. Dobnera nebo Emila Škodu. Jiný komiks se věnuje židovským památkám ve městě či loutkářům a výtvarníkům Jiřímu Trnkovi a Josefu Skupovi. "Historie je často pro lidi, a hlavně pro děti, málo poutavá. Komiks je taková živá forma, jak se k tématu dostat," řekla Bytelová. Věří proto, že komiksy, které vyšly i jako sešity, by mohly posloužit jako doplněk výuky.

Devět měsíců strávila prací na komiksu o vídeňském architektovi Adolfu Loosovi, který zanechal svou výraznou stopu i v plzeňských interiérech, Marie Kohoutová. "Byla to moje diplomová práce, dělala jsem si scénář, vymýšlela texty do bublin, vytvořila jsme i speciální font textu," řekla. Dvaapadesátistránkový tužkou kreslený příběh podle ní obsahuje vybrané zásadní momenty osobního i profesního Loosova života. Kromě toho nakreslila i perokresbový komiks o Jiřím Trnkovi. Také Kohoutová je přesvědčena o tom, že komiksové příběhy mohou pomoci při výuce. "Celá společnost se čím dál víc vizualizuje, text se skoro už nikomu nechce číst, budoucnost komiksu je v jeho snadné přístupnosti," dodala.

Výstava v Západočeském muzeu ukazuje u každého z osmi komiksů vybrané obrazy - jednak původní ruční práce autorů a jednak přetištěné zvětšeniny. K nahlédnutí je také všech osm sešitů s kompletními příběhy, které mají od 48 do 52 stránek plných obrázků. Trvá do 2. února 2014. (ČTK)

16:27
Čeští filharmonici vybírali v Rudolfinu výjimečné mladé talenty

Výjimečným mladým talentům dnes od rána patřila Dvořákova síň Rudolfina. Sjeli se sem z celé republiky na finále přehrávek "Zahraj si s Českou filharmonií". Ti nejlepší si budou moct s filharmoniky zahrát či zazpívat v lednu na mimořádném koncertu. První kolo přehrávek se odehrálo minulý týden a ze 120 uchazečů vybrala porota 14 instrumentalistů a dva pěvce. Šéfdirigent ČF Jiří Bělohlávek hodnotí celkovou úroveň mladých hudebníků jako velmi vysokou.

"Jsem tím velmi potěšen. Znamená to, že máme možnost využít tento mladý potenciál pro naše koncerty," řekl dnes ČTK Bělohlávek. ČF pořádá tyto přehrávky poprvé a plánuje je i do budoucna. "Tuto ideu jsem pojal už před rokem. Hledali jsme způsob, jak nalézt kontakt s mladými instrumentalisty. Ukázalo se, že tento model je velmi výhodný a pro mladé hudebníky atraktivní. Je mým zájmem, abych kolem filharmonie soustředil co největší počet báječných hudebníků," doplnil šéfdirigent.

Porota se skládala z prvních hráčů ČF, Bělohlávek sleduje přehrávky jen jako přísedící. Věkový rozptyl mezi finalisty byl široký - od 11 do 21 let, to platí i pro nástroje, na něž hrají - od trubky, houslí, klavíru až po marimbu. Účinkující předstupovali na pódium jednotlivě, většinou je doprovázel klavír, zhruba dvacítka filharmoniků je sledovala z hlediště.

Až porota bodově finalisty posoudí, naplánuje Bělohlávek program koncertu. Ten by se měl uskutečnit 29. ledna příštího roku. Pořadí nebo počet finalistů pro další spolupráci s ČF navíc není určující, může být vybráno všech šestnáct. (ČTK)

16:58
Britská národní knihovna získala Lennonovy písemnosti

Britská národní knihovna získala rukopisy textů k písním a dopisy Johna Lennona. V archivech Britské knihovny se tak tyto písemnosti ocitnou po boku děl dramatika Williama Shakespearea nebo hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena, informovala agentura AP.

Britský památkový ústav uvedl, že mezi písemnostmi, které knihovně věnoval životopisec Beatles Hunter Davies, je například dopis obsahující kresby a verše. Lennon ho zaslal svému příteli a baskytaristovi Beatles Stuartu Sutcliffeovi. Ten zemřel na krvácení do mozku v roce 1962, ve svých 21 letech, tedy ještě předtím, než se kapela proslavila.

Majetkem knihovny se staly také Lennonovou rukou psané texty písní Beatles, jako jsou In My Life a Strawberry Fields Forever.

Davies vyjádřil radost nad tím, že tyto dokumenty budou v knihovně vedle listiny Magna charta z roku 1215, která omezovala některé panovníkovy pravomoci, nebo vedle děl Shakespearea a Beethovena, protože tam je podle něj "jejich místo". (ČTK)

17:40
Svěrák podal trestní oznámení kvůli nařčení na facebooku

Herec, režisér a scenárista Zdeněk Svěrák podal trestní oznámení na neznámého pachatele, jímž se chce bránit proti nařčení na facebooku, že zneužíval děti. "Se synem jsme dnes byli na policii, protože byl na mě i na něj spáchán hanebný atentát ze zálohy - z anonymních zákopů internetu," řekl Svěrák ČTK. Na případ upozornil server Týden.cz.

"Nevíme, kdo ten granát hodil, ani proč to spáchal. Nezbývá nám než policii držet palce, aby pachatele vypátrala," doplnil. Na tom, co se na sociální síti objevilo, není ani slovo pravdy, řekl.

Na facebooku členové jisté skupiny popisují, jak je umělec zneužil, když chodili do dětského sboru. Na svou podporu použili smyšlené vyjádření předního sexuologa Radima Uzla. "Kdo to tam dal, hluboce pohrdá inteligencí českého národa, že by tomu snad někdo mohl věřit. Je to absurdní," řekl Uzel ČTK.

Svěrák se dřív například bránil kvůli neoprávněnému využití úryvků textu některých svých písní. Například se společností Bauhaus se soudil kvůli použití úryvku z písně Dej cihlu k cihle. Nedávno se umělec dostal do sporu s volebním blokem Hlavu vzhůru, které podle něj ve volební kampani využilo slovního spojení "metelesku blesku" z filmu Marečku, podejte mi pero, jehož byl spoluautorem. (ČTK)

19:22
V Šumperku začal Blues Alive, část festivalu je vyprodána

V Šumperku dnes začala mezinárodní přehlídka bluesové muziky Blues Alive. O zahájení se postarali hudebníci z Česka, Polska, Maďarska či Slovenska na takzvaném Visegradském večeru. Festival potrvá až do soboty, jeho hlavní hvězdou bude kytarista a zpěvák Walter Wolfman Washington. Program ozdobí i slavní světoví harmonikáři. Součástí přehlídky jsou satelitní koncerty, pomyslnou tečku za festivalem udělá již tradičně nedělní koncert v mírovské věznici. O festival je velký zájem, hlavní sobotní program je již vyprodán.

Zatímco v Šumperku se festival rozjel hudbou evropských muzikantů, na satelitním koncertě ve Zlíně mohli dnes diváci již spatřit hlavní hvězdu přehlídky Waltera Wolfmana Washingtona, jednoho z největších současných představitelů neworleanského blues. V Šumperku se sedmdesátiletý muzikant postará o závěrečný sobotní program. "Je to jeden z největších současných představitelů toho ortodoxního tradičního kytarového blues, pochází z New Orleans, je to legenda a pojem," řekl dnes ČTK Ondřej Polák z šumperského domu kultury, kde se festival koná.

Festivalu letos vévodí foukací harmonika. Pátečnímu večeru bude dominovat projekt The Golden State - Lone Star Revue. Vedle kytaristů Ansona Funderburgha a Little Charlieho Batyho je hvězdou show harmonikář ze západního pobřeží USA Mark Hummel. Další dva slavní harmonikáři se představí v sobotu. Rick Estrin přijede s kapelou The Nightcats, britskou bluesovou hvězdu Paula Lamba doprovodí rakouská formace The Houserockers, se kterou se poznal při své předchozí návštěvě Šumperka.

Festival Blues Alive, který patří mezi nejvýznamnější hudební přehlídky svého druhu ve střední Evropě, si mohou užít i posluchači na polské straně hranic. V neděli je pro ně připraven velký koncert v Chorzówě. (ČTK)

19:45
Punkerka z Pussy Riot vyzvala k bojkotu ruské olympiády

Za "utahování šroubů" ve vztahu k oponentům prezidenta Vladimira Putina si Rusko zasluhuje bojkot zimních olympijských her. V rozhovoru pro agenturu Reuters to dnes prohlásila Jekatěrina Samucevičová, jedna ze tří členek punkové skupiny Pussy Riot odsouzených za loňský divoký koncert v moskevském kostele.

Samucevičová přirovnala nadcházející olympiádu v Soči k letním olympijským hrám v Moskvě, které v roce 1980 bojkotovaly desítky zemí kvůli sovětské invazi do Afghánistánu. "Událost, která má být ryze sportovní, je vinou úřadů hrubě zpolitizovaná a plná konfliktů. Bojkot je nutný, protože už to zašlo moc daleko," soudí ruská rockerka.

Samucevičová byla spolu s Marijí Aljochinovou a Naděždou Tokolonnikovovou za "punkovou modlitbu" odsouzena ke dvěma letům, na rozdíl od svých družek ale po odvolání vyvázla s podmínkou.

Ruský prezident Putin, proti jehož politice dívky z Pussy Riot v chrámu Krista Spasitele protestovaly, vkládá do olympiády velké naděje. Za cenu mnohamiliardových investic chce Rusko představit světu jako úspěšný, rozvíjející se stát. Naděje na úspěšnou prezentaci Ruska ale kalí mezinárodní kritika ruského zákona o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží i tvrdých zásahů Kremlu proti opozici.

Aljochinová a Tolokonnikovová se proti dvouletému trestu opakovaně odvolávaly, ale dosud vždy neúspěšně. Na svobodu mají vyjít příští rok březnu, tedy těsně po ukončení olympijských her v Soči. (ČTK)

20:06
McCartney vyzval Putina, aby osvobodil aktivisty Greenpeace

Britský zpěvák a bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby propustil 30 aktivistů mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace, kteří byli před téměř dvěma měsíci zatčeni ruskými úřady nedaleko ropné plošiny v Arktickém moři. Jak dnes informovala agentura AP, McCartney se na ruskou hlavu státu obrátil otevřeným dopisem umístěným na své internetové stránce.

Zpěvák v textu začínajícím oslovením "Milý Vladimire" Putinovi připomněl, že v 60. letech napsal písničku Back in the U.S.S.R. (Zpátky v SSSR), "kdy nebylo pro Brity v módě říkat cokoli hezkého" o tehdejším Rusku. S odkazem na další text písně "Jé, to je dobré být zpátky doma" se ruského prezidenta zeptal, zda by totéž nemohl uskutečnit pro uvězněné aktivisty.

Ruské úřady zadržely členy Greenpeace 18. září. Nejprve je obvinily z pirátství a pak místo toho z výtržnictví. I tak jim hrozí mnohaleté tresty vězení. (ČTK)

21:47
Balet ND uvedl nové nastudování Romea a Julie

Jako první ze tří premiér současné sezony uvedl dnes večer Balet Národního divadla inscenaci Romea a Julie. Novou verzi klasického baletu Sergeje Prokofjeva připravil choreograf a umělecký šéf baletu Petr Zuska. Nejslavnější milostný příběh všech dob z pera Williama Shakespeara se do repertoáru souboru vrací pošesté, aktuální verze je pojatá v duchu neoklasické taneční estetiky.

V titulních rolích se dnes představili demi-sólistka souboru Marta Drastíková a sólista Ondřej Vinklát, roli Královny Mab tančila první sólistka Nikola Márová a jako Lorenzo vystoupil sólista Viktor Konvalinka. Právě dvě posledně zmíněné role Zuska oproti tradičním inscenacím vytáhl do popředí.

Chtěl přistoupit ke své inscenaci nově. "Odrazil jsem se od postavy Lorenza, jenž je v drtivé většině baletních verzí pouze 'chodící' rolí bez jakéhokoliv širšího prostoru pro svůj charakter a duši. Pojmenoval jsem si Lorenza jako symbol lidské víry v boha, v dobro, v pořádek, v úspěšnost dobrého plánu k uspokojení všech," říká k inscenaci Petr Zuska.

Zároveň je Lorenzo ve výsledku tou nejtragičtější postavou, jelikož kvůli nepředvídatelné náhodě se mu vše vymkne z rukou. Jeho dobrá vůle tím nepřímo vede k tragédii. V baletu ho choreograf představí jako renesančního člověka, který se staví proti nesmyslnosti řádů a snaží se pomoci oběma milencům.

Jeho protipólem je královna Mab, mytická vládkyně stínů, která naopak představuje iracionalitu života a bytí. Není ani dobrá ani zlá a zároveň oboje dohromady, podobně jako lidé vnímají lásku a smrt. Mab s sebou nese nepředvídatelnost a nekontrolovatelnost, a ač průhledná neviditelná postava, je to ona, která tahá za nitky.

Prostřednictvím Lorenza a Mab se prolíná příběhem střet mezi mužským a ženským principem, mezi jin a jang, mezi racionálním plánováním a nepředvídatelností náhody.

"Konflikt otce Lorenza s královnou Mab lze v širším kontextu i vnímat jako konflikt mezi člověkem a bohem či univerzem, kdy člověk nemá žádnou šanci. Stejně tak, jako rozum bývá v konečném důsledku válcován citem, mozek srdcem, vědění sny - a prosperita krizí. Vždy se jedná o dvě strany jedné mince, které jsou ale bohužel většinou v nerovnováze," uvádí Zuska v programu ke své choreografii i poselství předlohy. (ČTK)

07:40
Díla Sudka a Funkeho se vydražila v Paříži za méně, než se čekalo

Na dražbě fotografií aukční síně Christie's se ve čtvrtek v Paříži prodala rovněž dvě díla českých autorů. Fotografie Josefa Sudka z roku 1969 i snímek Jaromíra Funkeho z roku 1922 se ale prodaly za méně, než odborníci očekávali, uvedla aukční síň na svém webu.

Sudkova fotografie přírody o velikosti 28,8 krát 22,6 centimetru se vydražila za 1875 eur (asi 51 000 korun), zatímco aukční síň odhadovala její cenu na 2000 až 3000 eur. Funkeho záběr krajiny o rozměrech 12 krát 17,3 centimetru dosáhl částky 5250 eur (asi 142 000 korun), zatímco se očekávalo 6000 až 8000 eur. Oba snímky nemají název.

Díla dvou českých fotografů se nabízela při aukci celkem 149 fotografií různých autorů ze sbírky zakladatelky první fotografické galerie v Paříži Agathe Gaillardové. Galerii věnovanou jen fotografii založila v roce 1975 a prostřednictvím stovek výstav pomohla ke slávě řadě fotografů. (ČTK)

09:17
Jan Hartl načetl osmihodinovou audioknihu Forrest Gump

Herec Jan Hartl načetl více než osmihodinovou audioknihu Forrest Gump. Nosič CD ve čtvrtek v Praze představilo vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis. Knihu Winstona Grooma přeložil Šimon Pellar.Podle knihy vznikl stejnojmenný film režiséra Roberta Zemeckise s Tomem Hanksem v titulní roli, který byl nominován na 13 Oscarů, z nichž šest získal. Celosvětově vydělal 670 milionů dolarů (13,5 miliardy korun).

"Film se však podstatně liší od knihy, na jejíž motivy byl natočen. Pro čtenáře a nyní i posluchače to bude jistě milé překvapení a velký zážitek," řekl Pellar, který knížku překládal nadvakrát. Při první verzi totiž utrpěl zranění, když ho porazilo auto. "O knize nikdo moc nepsal, teprve po premiéře filmu začali všichni šílet. A tak jsem uvítal, že jsem se mohl po deseti letech k překladu vrátit," dodal s tím, že v anglické verzi není slang ani hovorová angličtina. Proto bylo jeho největším problémem vyjádřit, že hrdina je ducha mdlého.

"Jedno vám teda povim - bejt idiot neni žádnej med," začíná text Forresta Gumpa první větou. A pak už neuvěřitelné příhody mentálně postiženého mladíka z amerického jihu pokračují. Kniha z poloviny 80. let nejprve bestsellerem nebyla, tím se stala až po natočení filmu. (ČTK)

11:20
Rowlingové detektivka napsaná pod pseudonymem vyjde v únoru

Detektivní román, který britská spisovatelka J. K. Rowlingová napsala pod pseudonymem Robert Galbraith, vyjde česky v únoru příštího roku. Nakladatelství Plus získalo exkluzivní práva na české i slovenské vydání knihy Volání kukačky, do češtiny knihu převedl Ladislav Šenkyřík, pro slovenské vydání ji připravila Diana Ghaniová, sdělila ČTK Kateřina Obadalová ze společnosti Albatros Media, kam nakladatelství Plus patří.

Kniha The Cuckoo's Calling o válečném veteránovi, z nějž se stal soukromý vyšetřovatel Cormoran Strike, vyšla letos v dubnu. O prozrazení pseudonymu se zasloužil jeden ze spolupracovníků agentury pracující i pro Rowlingovou a informace se objevila na sociální síti Twitter. Pravdu nakonec odhalil list Sunday Times. Londýnský soud v červenci rozhodl, že agentura odpovědná za vyzrazení autorčina pseudonymu musí Rowlingové vyplatit odškodné. Spisovatelka ji poukázala charitativní organizaci pro vojáky.

Volání kukačky se pyšní oceněním The New York Times bestseller, kde se na žebříčku nejprodávanějších titulů drží dodnes. Hlavní hrdina, soukromý detektiv Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění i jizvy na duši. Při řešení nového případu zdánlivé sebevraždy slavné modelky proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, přichází na hrůzné souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. (ČTK)

13:01
Festival Mezipatra dnes v Praze končí, dál pokračuje v Brně

iváky v Praze čekají dnes poslední ze stovky filmů z programu letošního mezinárodního festivalu Mezipatra. Čtrnáctý ročník přehlídky queer snímků v metropoli končí, dál bude pokračovat v Brně, kde potrvá do 20. listopadu. Pořadatelé, kteří si letos zvolili téma Pravdivé lži, nabídli filmy o realitě i virtuálním světě. Slovo queer se používá pro seskupení sexuálních menšin. Mezipatra patří k největším queer přehlídkám, kterých se ve světě koná na 130. Podle šéfa akce Aleše Rumpela vznikaly proto, že zavedené festivaly dřív nechtěly filmy o sexuálních menšinách uvádět. V posledních letech se trend obrátil a v soutěžích se objevuje hned několik takových snímků. Vítězný film z Cannes Život Adéle či polské drama o katolickém knězi, které na Berlinale získalo cenu Teddy, mohli vidět diváci i teď v Praze.

Soutěžní jsou také Mezipatra. Publikum bude dnes od 20:30 moci vidět jejich vítězný snímek. Oficiální ukončení pak obstará v kině Lucerna ve stejnou dobu film Kluci nepláčou s Hilary Swankovou v hlavní roli. Herečka dostala za svůj výkon Oscara. O svém favoritovi rozhodovali i diváci. Po projekci vždy zhlédnutý film mohli oznámkovat jako ve škole. Pořadatelé při každé projekci publikum žádali, aby festival případně finančně podpořili. Podle programové ředitelky Lucie Kajánkové jinak není možné rozsah a kvalitu největší přehlídky queer snímků ve střední Evropě udržet.

"Peněz rapidně ubývá, protože do podpory kultury se nikdo moc nehrne. Mezipatra zkrátka stojí na rozcestí. Mají velké existenční potíže, z vysokého standardu ceněného festivalu ale slevit nechtějí," uvedli pořadatelé. Zájemci mohou festival podpořit na serveru hithit. Organizátoři by rádi vybrali aspoň 70.000 korun, ve čtvrtek večer měli 61.000 korun. V Praze festival obsadil kina Lucerna a Světozor. V Brně se promítá v Artu a ve Scale. Ozvěny přehlídky se pak uskuteční třeba v Ostravě a Olomouci. (ČTK)

14:24
Jihlavský festival připomene vztah Gustava Mahlera k české hudbě

Vztah hudebního skladatele Gustava Mahlera a české hudby bude hlavním tématem příštího 13. ročníku festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2014. Na zahajovacím koncertu 15. května vystoupí s Pražskými symfoniky Gabriela Beňačková v Symfonii číslo 4 Gustava Mahlera. Orchestr bude řídit izraelský dirigent Israel Yinon. ČTK to dnes sdělil ředitel festivalu Jiří Štilec."Na koncertu zazní také předehra k opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, kterou Mahler uváděl v Metropolitní opeře v New Yorku," uvedl Štilec. Festival se tak podle něj přihlásí k jubilejnímu Roku české hudby.

Následující orchestrální koncert bude prezentovat díla dalších českých autorů. Posluchači uslyší Sinfoniettu Leoše Janáčka, Šárku Zdeňka Fibicha a Koncert pro violoncello a orchestr Antonína Dvořáka. Jako sólista se s Janáčkovou filharmonií Ostrava představí Jiří Bárta.

Významným zahraničním hostem bude Wiener KammerOrchester z Vídně s dirigentem Jurkem Dybalem, členem proslulé Vídeňské filharmonie. Členové vídeňského orchestru zasadí symbolickou mahlerovskou růži do rozária v Kalištích u Humpolce. Tvorbu Mahlerova přítele a propagátora jeho tvorby Josefa Bohuslava Foerstera přednese jihlavský sbor Campanula pod vedením Pavla Jiráka. Zazní Foersterovo dílo Stabat mater.

Švýcarský badatel a muzikolog Walter Labhart je autorem projektu, v němž se představí vítězové Karlovarské pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Součástí festivalu bude také hudebně literární pořad o Mileně Jesenské, mezinárodní přehlídka dechových hudeb mládeže, výstavy o Emmě Destinnové a o slavných dirigentech Mahlerových děl a množství dalších akcí.

Gustav Mahler (1860 až 1911) se narodil v Kalištích u Humpolce a do 15 let žil s rodiči v Jihlavě. Později studoval ve Vídni, působil v operních divadlech v Lipsku, Budapešti a Hamburku, krátce dirigoval i v Olomouci a v Německém divadle v Praze. Vrcholem jeho třicetileté dirigentské dráhy se staly roky 1897 až 1907, kdy byl dirigentem a pak i ředitelem Dvorní opery ve Vídni. Od roku 1908 působil jako dirigent Metropolitní opery v New Yorku. Jeho odkaz obsahuje monumentální symfonickou tvorbu a koncertní písně. (ČTK)

15:40
Noc divadel ovlivní sobotní program osmi desítek scén v ČR

V sobotu 16. listopadu se i v Česku uskuteční evropský projekt Noc divadel, do kterého je zapojeno jedenáct zemí a má šestiletou tradici. V Česku se ho zúčastní přes osm desítek souborů ze 24 měst."Noc divadel by měla být kombinací osvědčených receptů i originálních experimentů, ale především příležitostí pro česká divadla a kulturní instituce, aby se předvedla v přátelské podobě," uvedla Martina Černá z Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU), který akci koordinuje.

Loňský ročník uvedl na 230 divadelních představení v 87 evropských městech. Letos se kromě České republiky připojily Belgie a Bulharsko. Mezi zapojená česká a moravská města patří například Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Cheb, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Litvínov, Louny, Most, Olomouc, Pardubice, Písek, Praha, Příbram, Vysoké nad Jizerou a Zlín. Všude zazní v 19:00 hodin společný potlesk.

Brněnská divadla připravila společný program na ulicích i v divadlech. "Městem projde lampionový průvod, u každého divadla se krátce zastavíme," uvedl Ondřej Navrátil z Centra experimentálního divadla Brno. Páteří programu bude příběhová hra Múze na stopě.

Se zajímavým programem přijde Národní divadlo moravskoslezské, díky němuž Ostrava zažije noční představení s ozvěnami hlasů i tónů. V Západočeském divadle v Chebu si lidé vyzkouší kostýmy, stanou se maskéry či kulisáky. V Praze mohou zakusit bytové divadlo v podání spolku Kašpar z Divadla v Celetné, či nabídku studentů DAMU v Divadle Disk. Jihočeské divadlo připravilo večer v retro stylu. V Šumperku zaujmou průvodem v maskách a noční prohlídkou divadla a ve Východočeském divadle Pardubice si diváci zahrají divadlo sami.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové divadelní slavnost naváže na 17. listopad; není jediné, kdo tematicky propojí polické události s Nocí divadel. V předvečer výročí sametové revoluce se například Audience Václava Havla bude hrát v Ostravě a v pražských divadlech D 21 a Divadle v Celetné.

Národní divadlo v Praze v pondělí 18. listopadu připomene 130. výročí znovuotevření po požáru. Ve stejný den oslaví 30. narozeniny Nová scéna. Připomene to i program Noci divadel, který zve na bezplatné komentované prohlídky historické budovy i Nové scény. Na piazzetě bude večer otevřena výstava.

V sobotu 16. listopadu bude otevřen do 22:00 hodin Institut umění - Divadelní ústav, který poslouží jako informační centrum. Návštěvníkům poskytne tištěné programy a poradí s naplánováním programu. "Příchozí si zde budou moci také zasoutěžit; výhrou budou volné vstupenky, divadelní publikace a další zajímavé ceny," řekla ČTK koordinátorka Eliška Míkovcová. Více je na adrese www.nocdivadel.cz. (ČTK)

16:27
Politický kabaret Miloš Ubu bude uveden i mimo Prahu

Politický kabaret Tomáše Svobody a Ondřeje Formánka nazvaný Miloš Ubu aneb ...málem králem, který měl začátkem týdne premiéru ve foyeru Nové scény Národního divadla (ND), bude uveden i mimo Prahu. "Zatím jsem se dohodl s divadelníky z brněnské Reduty, plzeňské Alfy a také Klicperova divadla v Hradci Králové," řekl dnes ČTK Svoboda.

To, že toto představení, jehož hlavní hrdina se opilý projíždí v nafukovacím člunu, mafián Mrázek má podobu vodníka a Václav Klaus šňupe popel svého předchůdce Václava Havla, rozpoutá vášně, prý očekával. "Že jich bude tolik, jsem ale nečekal. Navíc od těch, kteří neusedli v hledišti," dodal Svoboda k množství reakcí, které přicházejí elektronickou poštou Národnímu divadlu. Nejbližší pražská repríza se uskuteční 16. prosince a režisér věří, že se na Nové scéně podaří obsadit i termíny po Novém roce.

Představení Miloš Ubu aneb ...málem králem vychází volně z absurdního dramatu Alfreda Jarryho Ubu králem a především z aktuální české současnosti, z níž by bylo podle jeho autorů i Otci Ubu velmi nevolno. Režisér a dramatik Tomáš Svoboda tímto projektem podpořeným pražským magistrátem navázal na kabaret Blonďatá Bestie I. a II. složený z odposlechů Kristýny Kočí.

"Inscenace Miloš Ubu na Nové scéně není produkcí Národního divadla. Termíny jsme nabídli jako kolegiální pomoc vyplavenému Divadlu Pod Palmovkou," řekl ČTK mluvčí české první scény Tomáš Staněk s tím, že politický kabaret je specifický žánr, který nemusí být nutně korektní. "Ctíme svobodu umělecké tvorby a desítky stížností, které nám docházejí, předáváme Divadlu pod Palmovkou," dodal.

První negativní ohlasy ale podle něj přišly už před premiérou. Je zřejmé, že mnozí pisatelé hru neviděli. Uvedena zatím byla jen dvakrát, kapacita foyeru Nové scény je 100 míst.

Například autor podepsaný jako "mladý komunista" by rád viděl satiru o "opilci vlastizrádci masovým vrahovi Václavu Havlovi". "Nesouhlasím s povolením uvést takové 'dílo'. Už proto, že prezident Zeman pro stát mnoho pozitivního udělal. A na půdě ND je to skandální," uvádí další.

"Popravdě nemám radost, že takové kusy jsou uváděny v Národním divadle. Na druhou stranu je mi jasné, že musíme konečně nahlas pojmenovávat špatné chování našich politiků a kritizovat je - v jakýchkoli funkcích. Současná tristní situace je jen důsledkem naší naivity, se kterou jsme přehlíželi první krádeže a aféry na počátku 90. let," zní další ohlas, jeden z mála kladných.

Podle představitele titulní role Vasila Fridricha je Miloš Ubu šťastným mužem. "Miloš intenzívně baží a osud mu pak vždy nadělí vše, čeho je mu třeba," podotkl. Další role ztvárnili Martin Hruška, Dušan Sitek, Jan Vlas, Lenka Langová, Simona Vrbická, Jan Konečný a Radek Valenta. (ČTK)

17:26
Filmy Třeštíkové jsou v Kongresové knihovně Spojených států

Dokumentaristka Helena Třeštíková předala tento týden v USA kolekci svých snímků do sbírek Kongresové knihovny ve Washingtonu DC. Upozornila na to Česká televize. ČTK Třeštíková řekla, že počin se uskutečnil na popud českého velvyslanectví v rámci druhého ročníku projektu Dokumentem k poctě (Docs in Salute). Helena Třeštíková se osobně zúčastnila prezentace filmu Nesdělitelné, která završila sérii projekcí jejích filmů v Pickford Theatre v prostorách světoznámé knihovny. Filmy tak budou k dispozici americké veřejnosti.

Po kolekci filmů Pavla Štingla, který své filmy předal Kongresové knihovně minulý rok, tak rozšiřuje tvorba Heleny Třeštíkové zastoupení české kinematografie v této instituci.

Třeštíková natočila na čtyři desítky dokumentárních filmů. Známé jsou zejména Manželské etudy, Marcela (2006), René (2008) nebo Katka (2010). Ve své tvorbě dosáhla mnoha ocenění, z nichž největším je za snímek René cena Evropské filmové akademie, kterou získala jako první český dokumentarista vůbec.

Ze Štinglovy tvorby jsou v Kongresové knihovně například o snímky Druhý život Lidic a Čtyři páry bot. Ten vznikl v roce 1997 a zaznamenal vyprávění profesora Jana Wienera, který se v průběhu druhé světové války dostal do Anglie k Royal Air Force, kde bojoval u 311. československé perutě. Po návratu byl uvězněn, později emigroval do USA, kde se stal univerzitním profesorem. (ČTK)

19:30
Britský rocker Roger Waters připravuje po 20 letech nové album

Britský rocker Roger Waters připravuje po více než 20 letech své první album. Bývalý frontman Pink Floyd to řekl hudebnímu časopisu Rolling Stone.Právě jsem dodělal demo verzi, řekl Waters. "Trvá 55 minut a jsou tam písničky i divadlo. Nechci toho příliš prozrazovat, ale má to formu rozhlasové hry ... Je to hledání. Je to o starci a dítěti, kteří se snaží přijít na to, proč se zabíjejí děti," dodal sedmdesátiletý Waters.

Naposledy v roce 1992 vydal album Amused to Death, které bylo na osmém místě britské hitparády. Zatím si není jist, zda novou desku doprovodí také turné.

Waters v září dokončil turné The Wall podle alba, které natočil před více než 30 lety ještě s Pink Floyd. Turné trvalo tři roky, zahrnovalo 219 koncertů a přineslo tržby 485 milionů dolarů (9,8 miliardy korun). Přesto Waters nevylučuje, že se k The Wall ještě vrátí. "Právě teď o tom nepřemýšlím. Ale neříkám, že nebudu. Myslím, že to ještě má obecenstvo," řekl. (ČTK)

07:37
Na brněnském hradě vystaví obrazy Franze a fotky Saudkové

Společnou výstavu malíře Vladimíra Franze a jeho partnerky, fotografky Idy Saudkové, připravuje Muzeum města Brna. Neúspěšný prezidentský kandidát Franz tak nakonec přece jen dobude hrad - byť ne ten Pražský, ale pouze brněnský Špilberk, kde muzeum sídlí. Oba umělci v těchto dnech instalují díla do výstavních síní. Expozice se otevře 21. listopadu, oznámilo muzeum novinářům.Franz své tvůrčí úsilí rozděluje mezi hudbu a výtvarné umění. K častým tématům jeho obrazů s výrazně barevnou paletou patří vztah člověka k přírodě a pomíjivost lidských zásahů do krajiny. Mnohá jeho plátna poukazují na směšnost a pokrytectví některých modelů společenského chování.

Ida Saudková se zaměřuje na aranžovanou černobílou portrétní fotografii. Společně s Franzem se v Brně představili také loni. Expozice v Paláci Hlinky však nebyla tak rozsáhlá jako nynější výstava na Špilberku. Muzeum města Brna pro ni uvolnilo první patro jižního křídla a barokní kapli, a to až do 26. ledna příštího roku. Prostor dostanou také velkoformátová Franzova plátna.

Všestranný umělec Franz, který je díky svému tetování nepřehlédnutelný, se do povědomí široké veřejnosti zapsal také svou kandidaturou na prezidenta. Jako občanský kandidát získal v prvním kole 6,84 procenta hlasů. (ČTK)

09:08
Zlínské divadlo oslaví Noc divadel koncertem i noční prohlídkou

Zlínské divadlo připravilo u příležitosti Noci divadel kromě několika představení také koncert či noční prohlídku divadla s baterkami, sdělila ČTK mluvčí divadla Veronika Jurčová. Noc divadel se koná v evropských zemích od roku 2008, letos nově i v České republice, uskuteční se v sobotu. Cílem akce je prezentovat divadlo netradičním způsobem. Program zahájí odpoledne Pohádka do Kapsy v podání slavičínského divadla Semtamfór. Pro malé návštěvníky bude připravena tvůrčí dílna s pohádkovými motivy. "Děti si budou moci namalovat divadelní plakát a vyrobit draka, kterého mohou o týden později pouštět na divadelní drakiádě," uvedla Jurčová.

Akcí, která propojí všechna divadla zapojená do akce v 11 zemích v Evropě, bude společný potlesk v 19:00. Na Velkém sále divadla bude pak program pokračovat inscenací Jako Thelma a Louise Divadelního spolku Frída Brno. Studio Z nabídne představení zlínského divadla Tracyho tygr.

Na večer je připravena škola beatboxu. Ve 22:30 se návštěvníci s baterkami vydají na cestu ztmavlým divadlem, provedou je herci. Akci zakončí noční koncert brněnské kapely, ve které vystupuje i umělecké šéfka divadla Hana Mikolášková a nový člen zlínského souboru, herec Tomáš David. (ČTK)

11:42
Malé divadlo uvádí sci-fi komedii Gulliver´s Trek

Ve sci-fi komedii Gulliver´s Trek /Gulliverovy hvězdné cesty, kterou v sobotu uvede českobudějovické Malé divadlo, se návštěvníci podívají do Anglie 18. století, uslyší naživo staré námořnické písničky a současně vyrazí warpem, tedy nadsvětelnou rychlostí, do vesmíru.

Diváky by mohla zaujmout především výprava Kateřiny Štolcpartové. V obřích barevných maskách se odráží její pobyt na Bali a Jávě, kde se učila od místních řezbářů dělat tradičním způsobem masky a loutky. Na představení je znát profesionální pohybová spolupráce Martina Vraného.

"Slovo trek je u nás populární. Stovky Čechů se vydávají týden co týden, víkend co víkend na pěší i cyklistické treky. Za druhé trek v názvu inscenace připomíná Star Trek, slavnou televizní a filmovou sérii, která má s Gulliverovými cestami mnoho společného," vysvětluje název inscenace režisér a šéf malé scény Jihočeského divadla Zdeněk Jecelín.

Star Trek a Gulliverovy cesty jsou fiktivní cestopisy za hranice známých světů. Čím byl pro Swifta oceán, tím je pro současnou generaci vesmír, jejich hrdinové se podle Jecelína potkávají s odlišnými rasami, kulturami a zvyklostmi, které srovnávají s kulturou a zvyklostmi našeho druhu.

"Pro současného čtenáře může být četba Gulliverových cest velká nuda. Aby ne, svět, jehož pořádkům se Swift vysmíval, už dávno neexistuje. Ve své době byla ale jeho kniha velmi populární, právě tak jako jsou dnes populární sci-fi seriály. A o to právě jde - uvědomit si tu spojitost," vysvětlil Jecelín. Kdo má rád příběhy s časovou smyčkou, přijde si podle něj na své.

Gulliver má den před svatbou se ženou, kterou miluje. Jenomže nabídka z vesmírné lodi Enterprise se neodmítá. Důsledky jeho činů ho ale dohoní, tak se dá naznačit obsah inscenace.

Dramaturgem inscenace je Petr Hašek. Hudbu nastudovali Petr Hubík, Jiří Šponar, Jan Hönig a Martin Horáček. Z hereckého ansámblu Malého divadla se v premiéře představí v hlavní roli Gullivera Jan Hönig, Stanislava Drápelová v dvojroli jeho osudové lásky Margareth a královny Brobdignagu. V dalších rolích pak Jiří Šponar (Alteregg, skřet, Spok, Zdrůda), Petr Hubík (Skoty, Technik), Budlana Baldanová (Cristine, Lily Python, Strážce Hrobek času), Tereza Peterková (Líza, Janice, Kitty Python, Glumdalklič). (ČTK)

13:06
Hamlet jako rodinné drama o ututlané vraždě míří ke Švandům

Švandovo divadlo v Praze nabídne divákům do konce roku nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet. Příběh o ututlané vraždě, touze po pomstě a nebezpečné hře na šílenství režíruje Daniel Špinar, premiéra hry v překladu Jiřího Joska se chystá 7. prosince. Hlavní roli ztvární Patrik Děrgel, který bude jedním z nejmladších princů dánských na tuzemských jevištích, oznámila ČTK mluvčí smíchovské scény Magdalena Bičíková. Ve Špinarově režii je Hamlet přecitlivělým mladíkem z královské rodiny, který musí přes noc dospět a začít řešit problémy, na něž sám psychicky nestačí.

Vůbec nejčastěji uváděnou Shakespearovu hru pojal Daniel Špinar jako tragédii velmi exponované rodiny, která se pod vlivem dobře utajeného zločinu nezadržitelně rozkládá. "Náš Hamlet bude Hamletem současným, odehrávajícím se tady a teď. Je lehce inspirován severskou poetikou, a i když je to pravá rodinná tragédie, je v ní obsažena i velká dávka humoru," uvedl Špinar. Na jevišti se dále objeví Kamil Halbich jako Claudius, Petra Hřebíčková v roli Gertrudy. Polonieum bude Miroslav Hruška, Laertem Filip Čapka a Ofélií Zuzana Onufráková. Začátkem 80. let ztvárnil Hamleta na jevišti Národního divadla František Němec, koncem 50. let jím byl Radovan Lukavský a před ním Eduard Kohout i Eduard Vojan.

Na českých scénách tuto roli nastudovali i Jaromír Hanzlík, Vladimír Čech, Jaroslav Plesl i Petr Lněnička a brněnští herci Lumír Peňáz a Jan Zvoník. Filmová verze je provždy spjata s legendárním britským hercem, režisérem a producentem Laurencem Olivierem. V muzikálu Janka Ledeckého titulní roli naposledy zpívali Václav Noid Bárta a Ondřej Ruml. Nejmladším českým Hamletem však byl v roce 2009 v Ostravě Richard Krajčo - tehdy dvaadvacetiletý. O rok později dostal jako Talent roku Cenu Alfréda Radoka. "Smíchovskému" Patriku Děrgelovi je už 24 let. (ČTK)

14:33
Divadlo ABC nabídne dnes premiéru Markéty Lazarové

V Divadle ABC uvede dnes večer premiéru divadelní adaptace románu Vladislava Vančury Markéta Lazarová. Titulní roli ztvární v režii a v úpravě Pavla Kheka Veronika Kubařová. Khek už pro Městská divadla pražská v minulosti nastudoval úspěšnou inscenaci Želary. Režisér položil důraz na součinnost scény, kostýmu, hereckého projevu, hudby a dalších divadelních složek.

"Musíme vyjádřit lásku, násilí, zabíjení, zešílení - a k tomu vám ani v životě mnohdy slova nestačí. Byla to obrovská fyzická dřina navíc, ale myslím, že diváky strhneme divadlem, které prosazoval právě Vančura. Chtěl okouzlit několika souběžnými úkony jevištními, dokonalostí řeči a těla," řekl.

Podle dramaturgyně a autorky adaptace Věry Maškové bude v inscenaci zvýrazněna emocionalita a jevištní básnivost. (ČTK)

16:27
Moskevský balet do ČR přiveze své Labutí jezero

V České republice bude v prosinci hostovat známý ruský baletní soubor Moscow City Ballet. Přiveze neméně slavné představení - Čajkovského Labutí jezero, se kterým vystoupí v Praze a Ostravě. Přestože se obě vystoupení odehrají v sálech s velkou kapacitou diváků, je podle pořadatelů o vstupenky velký zájem. ČTK o hostování souboru informoval za organizátory Martin Zvoníček. Moscow City Ballet v Česku před dvěma lety představil svoji inscenaci Romea a Julie. Labutí jezero odehraje 4. prosince v pražském Kongresovém centru a 6. prosince v ostravské hale Gong.

Soubor přijede do Čech poprvé se svou novou uměleckou šéfkou Ludmilou Nerubašenkovou. V této pozici nahradila zakladatele souboru Viktora Golovanova, jenž soubor založil v roce 1988 a sklízel s ním velký úspěch po celém světě. V dubnu tohoto roku ale podlehl zákeřné nemoci. Labutí jezero je nejslavnějším klasickým baletem. Příběh, který vychází ze sbírky německých národních pohádek o princezně Odettě, černokněžníkovi Rudovousovi a nešťastném princi, si získal nesmrtelnost díky hudbě Petra Iljiče Čajkovského. Původní libreto napsali Vladimír Petrovič Begičev a Vasilij Fjodorovič Gelcer.

Přitom první uvedení díla v roce 1877 v Moskvě skončilo neúspěchem. A ani o několik let později nic nenasvědčovalo tomu, že se stane fenoménem světového baletu na několik století. Kritici v recenzích o Čajkovského hudbě hovořili jako o monotónní, nudné, bez fantazie a plné divných motivů. Přesto bylo uvedeno 40 repríz. V roce 1888 bylo dílo úspěšně poprvé uvedeno i na scéně Národního divadla v Praze. (ČTK)

17:58
Tanvald má nazpět barokní sochu z 18. století

Barokní socha svatého Josefa opět stojí ve Světlé u Tanvaldu na místě, odkud ji před devíti lety ukradl gang působící na severu a východě Čech. Je jednou ze dvou kulturních památek šestitisícového Tanvaldu, pochází z roku 1777. S jejím návratem už obyvatelé města příliš nepočítali. ČTK to dnes řekl místostarosta Tanvaldu Josef Průcha. "Nedoufali jsme, že se vrátí," uvedl. Kamennou plastiku drobné lidové architektury zloději před lety propašovali do Rakouska, odkud se vrátila loni spolu s desítkami dalších děl nalezených u překupníka. "Když nám ji z ministerstva kultury přivezli, lidé to kvitovali," podotkl Průcha.

Město mělo zájem se o cennou památku postarat, její vlastníci však tuto nabídku odmítli. "Patří majitelům soukromého pozemku, kde socha stála," vysvětlil Průcha. Na své původní místo se socha svatého Josefa s malým Ježíškem vrátila až nyní, protože bylo nutné ji opravit. Restaurování se ujal Ondřej Sklenář. Měla by být také lépe zabezpečena proti krádeži. "Je napevno přidělaná k soklu," uvedl místostarosta. Gang před lety způsobil majitelům památek milionové škody. Na Jablonecku ukradl i barokní sochu Panny Marie ze zahrady fary ve Smržovce. I tu se podařilo zajistit, na původní místo se však nevrátila. Nyní stojí v kostele. Originál si lépe chrání i nedaleké Lučany nad Nisou, které vystavují na odiv jen repliku sochy svatého Františka.

V Tanvaldu to není jediná památka, která se do města v poslední době vrátila. Před dvěma lety turisté náhodou objevili v suti pozůstatky sochy Josefa II., která kdysi stála u školy v Horním Tanvaldu až do konce první světové války. Po konci monarchie sochu kdosi v roce 1918 či 1919 roztavil a sokl odvalil za školu. Podle místostarosty je sokl už na svém původním místě, nad ním je ale jen prázdný výklenek. "Do budoucna zvažujeme, že bychom tam dali alespoň ceduli, aby lidé věděli, co tam kdysi bylo," dodal Průcha. (ČTK)

08:17
Kapela Suede do pražské Lucerny vrátila kouzlo kytarovek 90. let

Slavná britská kapela Suede svým sobotním vystoupením ve velkém sále pražské Lucerny připomněla kouzlo kytarových skupin, které v 90. letech odstartovaly módní vlnu takzvaného britpopu. Pro svůj první koncert v České republice si čtveřice připravila starší hity i několik nových skladeb z aktuálního alba Bloodsports. V roli předkapely se představili jejich krajané z tria Teleman. Kapela v typickém černém oblečení odstartovala vystoupení v ne zcela zaplněném sále skladbou Still Life ze svého druhého alba Dog Man Star z roku 1994, při jejichž prvních tónech na jeviště dorazil ledabylým krokem zpěvák Brett Anderson. Následovala píseň Barriers z nového alba Bloodsports, které po desetileté nahrávací pauze vyšlo letos v březnu a které Anderson označil za desku "o touze, chtíči a o nekonečné živočišné hře lásky". Vedle Andersona se na novém albu podíleli baskytarista Mat Osman, bubeník Simon Gilbert a kytarista Richard Oakes.

Při následující skladbě, další novince It Starts and Ends With You, bylo jasné, že jeviště ovládne charismatický Anderson, jehož neustálý kontakt s publikem vyvrcholil v druhé polovině koncertu, kdy se k malé radosti ochranky vydal mezi diváky a část písně odzpíval z balkonu v přízemí. "Takhle úžasné nasazení už jsem dlouho nezažila. Nemají vyprodáno a jdou do toho, jako by hráli před plným stadionem," konstatovala jedna z nadšených divaček.

Koncert před bouřícím publikem, které si vyžádalo dva přídavky, zakončila skladba Stay Together, kterou Suede naživo hrají jen zřídka. Podle organizátorů sršeli členové Suede dobrou náladou a vstřícností už před koncertem. Důvodem byl také fakt, že mají v neděli volno a údajně se těší na klidný den strávený v Praze.

Suede pojmenované po Morrisseyho písni Suedehead založili v Londýně v roce 1989 Osman, Anderson a jeho tehdejší přítelkyně Justine Frischmannová, která hrála na kytaru. Brzy se k nim také připojil kytarista Bernard Butler. První studiová nahrávka Be My God/Art nebyla kvůli sporu s nahrávací společností nikdy vydána, přesto se kolem Suede šířila pozitivní očekávání - na obálce časopisu Melody Maker se jim například dostalo označení "nejlepší britská nová kapela".

První album Suede se stalo nejrychleji prodávaným debutem od doby desky Welcome To The Pleasurdome od Frankie Goes to Hollywood a vystoupalo hned na vrcholy hitparád. Během práce na druhém albu kapelu opustil kvůli vnitřním sporům kytarista Butler. Po vydání dalších alb Coming Up (1996), Head Music (1999) a A New Morning (2002) oznámili Suede na podzim 2003 ukončení činnosti. V lednu 2010 se potvrdily kolující zvěsti a kapela oznámila návrat na hudební scénu. Suede odehráli charitativní koncert v londýnské Royal Albert Hall následovaný dalšími vystoupeními, které se setkaly s pozitivním ohlasem hudebních médií. (ČTK)

09:42
Nejlepším filmem Famufestu se stal animovaný snímek Malý Cousteau

Nejlepším filmem Famufestu, který v sobotu skončil v pražském Divadle Komedie, vyhlásila porota osmiminutový snímek režiséra, scenáristy a kameramana Jakuba Kouřila nazvaný Malý Cousteau. Zvítězil rovněž v kategorii animovaných filmů. Ocenění za nejlepší režii si odnesl Valerio Mendoza Guillén za film Moravia.Držiteli ceny za nejlepší dokument jsou Lukáš Kokeš a Klára Tasovská za snímek Pevnost, který byl loni ne festivalu v Jihlavě vyhlášen nejlepším českým dokumentem roku. Letos už byl uveden na řadě zahraničních přehlídek.

Letošní 30. ročník Famufestu uvedl zhruba stovku studentských filmů, reflektujících, co se v pražské Filmové a televizní fakultě v posledním roce odehrálo. V porotě usedli odborníci řady filmových oborů od producentů Terezy Polachové, Martina Pošty a Pavla Strnada, přes Jakuba Vovse (střih), Pavla Abraháma (dokument), po animátorku Kristinu Dufkovou, režiséra Václava Marhoula a filmového publicistu a scenáristu Tomáše Baldýnského.

Arbitry, kteří po jednotlivých blocích soutěžních filmů vystoupili před publikem se svým hodnocením, byli mimo jiné režiséři Olga Sommerová, František Antonín Brabec a Radim Špaček, hudebníci Milan Cais a Jan P. Muchow, publicisté Kamil Fila a Václav Moravec či producent Ondřej Trojan.

Vedle divadla Komedie, kde se konaly soutěžní projekce, přehlídka zaplnila i budovu FAMU. Tam došlo na snímky nesoutěžní i doprovodný program FAMU Friendship, v jehož rámci představili své práce studenti filmových škol z Bratislavy, Berlína, Lodže a Vídně. (ČTK)

10:39
Tim Rice v Ostravě zhlédl svůj muzikál, přijede znovu na Evitu

Britský textař a libretista Tim Rice v sobotu v Ostravě zhlédl představení svého muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, které od loňského roku uvádí na prknech Divadla Jiřího Myrona Národní divadlo moravskoslezské (NDM). Show se moc líbila, dokonce slíbil, že příští rok přijede znovu. Tentokrát na muzikál Evita, který divadlo chystá."Show byla velice dobrá. Řekl jsem to i všem hercům. Velkým i malý. Starším i mladším," řekl Rice ČTK po skončení 29. reprízy tohoto představení. Do přípravy Evity se nezapojí. "Nevím, jestli bych našel čas do Ostravy přijet. Věřím ale, že se Evita povede. Pak bych se rád do Ostravy znovu podíval," dodal.

Po světě jezdí za svými muzikály rád. Například v případě Josefa a jeho úžasného pestrobarevného pláště viděl už 300 různých inscenací. "Jenom jedna ale byla v češtině," doplnil. Podle něj by měla ostravská verze šanci uspět i ve Spojených státech. "Asi by lidé nerozuměli češtině. Ale jinak, proč ne. Show to byla opravdu dobrá," poznamenal.

Rice muzikál stvořil společně se svým uměleckým partnerem Andrewem Lloydem Webberem. Jejich tandem je podepsán i pod takovými muzikály jako Jesus Christ Superstar či právě Evita. Krátká verze Josefa je často součástí školních představení po celém světě. Josef je tak pravděpodobně nejhranějším muzikálem na světě.

Autorem českého textu je Michael Prostějovský, který už přebásnil například muzikál Jesus Christ Superstar a řadu dalších, do Ostravy přijel s Ricem. "I když jsem překládal všechny muzikály Tima Ricea a Andrewa Lloyda Webbera, Josefa mám asi nejraději. Josef je milé představení plné úžasného humoru, má řadu morálních poučení, neb jak známo vychází z Bible, a také ta hudba, kterou Andrew Lloyd Webber složil, je nesmírně pestrá a barevná. Je to muzikál, který dává veliký prostor režii a choreografii," uvedl.

Původně půlhodinové představení pro školní besídku, inspirované biblickým příběhem o Jákobovi a jeho dvanácti synech, během let autoři přetavili do výjimečného muzikálu, který obsahuje napínavý děj, nenásilné ponaučení, ale zejména silné melodie. V inscenaci s podtitulem Bible v rytmu rokenrolu se střídají různé hudební styly a na jevišti se sejde najednou až 63 účinkujících, z toho 25 dětí z Operního studia NDM.

V hlavní ženské roli vypravěčky se představila Hana Fialová. To, že v publiku seděl slavný autor, na ní vliv nemělo. "Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem neměla trému. Ale takovou mívám před každým představením. Výjimečnou situaci jsem si nijak nepřipouštěla. To se člověk nesmí nechat ovlivnit," svěřila se herečka ČTK. (ČTK)

12:17
Jihočeské divadlo nabídlo návštěvníkům atmosféru 30. let

Představením Škola základ života odstartovalo v sobotu večer Jihočeské divadlo program, s nímž se připojuje k projektu Noci divadel. Po sehrání slavné komedie herci a další činovníci jihočeského souboru nabídli zájemcům pohled do zákulisí scény. Program divadlo zasadilo do swingové éry 30. let 20. století, řekl ČTK produkční divadla Jiří Grauer. "Kromě představení Škola základ života se vlastně jedná o takový netradiční Den otevřených dveří," dodal Grauer. Návštěvníci například mohou po celý večer ochutnávat nápoje, které se ve 30. letech minulého století pily v evropských velkoměstech, jako jsou Paříž nebo Londýn, a k tomu poslouchat stylovou hudbu.

Několikahodinový program, jenž začal v 18:00, má lidem přiblížit prostředí i atmosféru divadla. Obzvlášť vítáni jsou návštěvníci, kteří dorazí ve stylovém retro oblečení ze swingové éry. "Chceme tímto projektem zpopularizovat divadlo. Domníváme se, že někteří lidé k němu mají až zbytečně odtažitý postoj," poznamenal produkční souboru.

Noc divadel se koná na několika místech České republiky. Projekt se šestiletou tradicí se souběžně koná v 11 evropských zemích, v Česku ale letos poprvé. Loni se akce konala v 87 evropských městech. Letos se do ní vedle České republiky poprvé připojily i Belgie a Bulharsko. (ČTK)

13:45
V Paříži se vydražilo pět fotografií českých autorů

V Paříži se v sobotu vydražilo dalších pět fotografií českých autorů. Nové majitele našly snímky Josefa Sudka, Čestmíra Krátkého a Jaroslavy Hatlákové. Nejdražší byla dvojice Krátkého fotografií, které se prodaly za 11.875, potažmo za 12.500 eur (zhruba 252.000 a 333.000 korun). Snímek českého fotografa Františka Drtikola naopak na dražbě v pařížské aukční síni Christie's kupce nezaujal. V nabídce rozsáhlé aukce bylo celkem šest fotografií českých autorů. Nejočekávanější položkou z nich byla pravděpodobně Drtikolova fotografie s názvem Kompozice, jejíž cenu experti před aukcí odhadovali na 15.000 až 20.000 eur. To ale nikdo nenabídl.

Po 6250 eurech sběratelé nabídli za dvě fotografie od Josefa Sudka a za 2500 eur se prodal snímek Jaroslavy Hatlákové. Nejvíce z českých děl nakonec utržily dva snímky fotografa Čestmíra Krátkého. Jde o snímek ze série Katastrofy z roku 1963 a fotografii s názvem Nádherná tvář z téhož roku. Odhadní cena obou fotografií byla 10.000 až 15.000 eur.

Krátký bývá vedle Aloise Nožičky či Karla Kuklíka řazen mezi přední české fotografy takzvaného "informelu" a post-surrealistické inspirace 60. let. Aukční síň Christie's tento týden v Paříži prodala ještě další tři Sudkovy fotografie a také snímek Jaromíra Funkeho a především Drtikolův akt z roku 1928. Ten se v pátek vydražil za 51.900 eur (1,41 milionu korun), přičemž odhad byl 30.000 až 35.000 eur. (ČTK)

15:29
Angelina Jolie převzala čestného Oscara za humanitární činnost

Americká herečka Angelina Jolie v sobotu v Los Angeles za dlouholeté humanitární aktivity obdržela čestného Oscara. Ocenění uděluje americká Akademie filmových věd a umění za nějakou mimořádnou činnost. Letos se podle agentury AFP jednalo o pátý podobný předávací obřad. Cenu Jeana Hersholta v podobě sošky Oscara hollywoodská kráska Jolie převzala z rukou tvůrce Hvězdných válek George Lucase. A to před publikem, který tvořila řada hvězd, například Tom Hanks, Jake Gyllenhaal, Diane Keatonová, Emma Thompsonová, Harrison Ford, Amy Adamsová a Matthew McConaughey.

Osmatřicetiletá Jolie se léta velmi angažuje v humanitární pomoci a od roku 2012 je zvláštní vyslankyní Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky, pro který již vykonala více než 40 misí v různých částech světa. Svou odpovědnost vůči druhým lidem prý nejlépe pochopila právě při cestování.

"Když jsem se setkala s lidmi, kteří přežili války, hladomor a znásilnění, tak jsem pochopila, jaký je život většiny lidí na této Zemi a jaké mám štěstí, že mám co jíst, střechu nad hlavou, místo k bezpečnému životu a zdravou rodinu," řekla herečka před asi 600 hosty akademie. Kromě Jolie převzali na slavnostním večeru v Los Angeles čestné Oscary také italský tvůrce hereckých kostýmů Pietro Tosi, britská herečka Angela Lansburyová a americký herec Steve Martin. Cenu obdrželi za svou celoživotní mimořádnou kariéru. (ČTK)

16:44
V Rudolfinu uvede Collegium 1704 melodram Jana Dismase Zelenky

Koncertní cyklus pražského barokního orchestru Collegium 1704 pořádaný ve spolupráci s Českou filharmonií pod názvem Hvězdy barokní opery pokračuje 19. listopadu dalším večerem. Na pódiu Dvořákovy síně pražského Rudolfina bude v koncertní podobě proveden alegorický melodram Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis et palma virtutis. "Toto dílo vzniklo při příležitosti korunovace císaře Karla VI. na českého krále v roce 1723. Zazní v podání jednoho z nejrespektovanějších evropských souborů zaměřených na interpretaci barokní hudby - Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Sólisty budou sopranistka Céline Scheenová, altistka Terry Weyová, tenorista Krystian Adam a basista Tobias Berndt," řekla ČTK Simona Andělová ze společnosti 2media.

Korunovace císaře Karla VI. na českého krále v Praze byla událostí, která upoutala celou Evropu. Jan Dismas Zelenka coby favorit českých stavů byl pověřen vytvořením díla, jež tvořilo druhý vrchol slavností a protipól korunovační opery. Právě tento nejvýznamnější český skladatel období vrcholného baroka je pro Collegium 1704 klíčovým autorem. Soubor se k jeho dílům pravidelně vrací a zařazuje je do programů svých koncertů po celém světě.

"Zelenkova hudební řeč je řečí originálního hudebního vizionáře a je prodchnuta neobyčejnou emocionalitou, která dokáže strhnout i dnešního posluchače," řekl o něm Václav Luks. Cyklus Hvězdy barokní opery nabízí v sezoně 2013-2014 šest mimořádných koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina, které přinesou časové i žánrové rozšíření pohledu na svět opery minulých staletí. (ČTK)

18:08
Ypsilonka uvede k výročí 17. listopadu festival cute dramatiky

Pražské Studio Ypsilon už podeváté připomene dnes odpoledne a večer výročí sametové revoluce, ale tak trochu jinak. Pořádá festival takzvané "cute dramatiky", plný mladé divadelní tvorby. Na velké i malé scéně se představí například Studio Ypsilon/Ypsilon na druhou, Cabaret Calembour, a liberecké Divadlo F. X. Šaldy.

Cute dramatika je odezvou na vlnu coolness, která na jeviště přinesla příběhy plné násilí, drog a sexu bez lásky, neohlížející se na společenská tabu. Zatímco "cool" znamená chladný, děsivý nebo krutý, slovo "cute" znamená roztomilý, rozkošný, sladký, ale také chytrý či bystrý. Po Jiřím Havelkovi převzal festivalovou štafetu Braňo Holiček.

Odpoledne přehlídku zahájí komedie Milana Šotka o boji o sedm obratlů nazvaná Plejtvák. Vpodvečer uvede Divadlo Tme divadelní road movie nazvanou Brkelemeke. Večer bude uvedena Holičkova inscenace Demo demokracie. Jde o experiment, který zkouší, kam až lze zajít nejen s divákovou, ale i obecně lidskou trpělivostí s tím, co se současně děje a čeho jsme každodenně svědky. Závěrečným představením bude inscenace s názvem Přísně tajné: Hrubá nemravnost autorů Tomáše Dianišky a Braňa Holička. ČTK)

06:51
Zemřela nositelka Nobelovy ceny za literaturu Doris Lessingová

Ve věku 94 let v neděli zemřela světově proslulá britská prozaička a nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2007 Doris Lessingová. Podle agentury AP to oznámil i její nakladatel. Nepřehlédnutelná dáma britské literatury napsala více než šest desítek knih. Inspirovala se někdy i starým islámským mysticismem. Především se ale uchopila tématu postavení ženy ve společnosti.

Její nejvíce oceňovaný román Zlatý zápisník o vztazích mezi muži a ženami se stal významnou knihou pro feministické hnutí. Spisovatelka sama nálepku feministky ale rázně odmítala.

Nobelovu cenu získala jako autorka, která se "ženskou zkušeností zkoumá rozdělenou civilizaci se skepticismem, zápalem a vizionářskou silou". Pustila se i na půdu science fiction a spekulativních fikcí jako třeba v románu Puklina. (ŤK)

08:24
Černého obraz Velký bar byl na aukci vydražen za sedm milionů Kč

Nejdražším vydraženým dílem nedělní aukce Galerie Art Praha bylo plátno Karla Černého Velký bar, vyvolávané za 2,2 milionu korun. Nakonec se aukční kladívko zastavilo u sedmi milionů, řekl ČTK jednatel galerie Vladimír Neubert. K této částce musí vydražitel zaplatit ještě přirážku ve výši dvaceti procent.Aukce v pražském hotelu Hilton nabízela 360 obrazů a soch, z nichž změnilo majitele zhruba 60 procent. Zájemci za ně bez přirážky podle Neuberta zaplatili 22 milionů korun.

Černého Velký bar je kubisticko-fauvistickou i expresivní malbou, sám autor se na výrazně barevném obraze vymaloval. Tento olej na plátně se tak stal dosud nejdražší Černého malbou na tuzemském aukčním trhu. Rekord dosud držely jeho truchlící Ženy (Plačky) z roku 1945 vyvolávané za 900.000 korun, které přišly majitele na 4,1 milionu korun včetně provize.

Podle Neuberta byl zájem i o olejovou temperu Jana Zrzavého Západ slunce v přístavu z roku 1934. Vyvolávala se za 980.000 korun a dražba skončila na částce 1,3 milionu korun. Přináší motiv, jímž se Zrzavý v letech 1934 až 1936 zabýval často a pokaždé nově. Právě tento přístav v Camaretu podtrhl jeho umělecké mistrovství, když pokaždé stejný úsek dokázal pojmout jinak.

Obraz Alfonse Muchy Dáma s kožešinou byl vydražen za vyvolávací cenu 980.000 korun. Pochází z roku 1918, kdy vytvářel Slovanskou epopej. Na pozadí se secesním vzorem sedí v malířově oblíbeném křesle půvabná a elegantní žena. (ČTK)

09:37
V Dejvickém divadle byla oceněna nejlepší krátká hra o politice

Dejvické divadlo v Praze uvedlo v neděli večer premiéru "punkové instalace" tří krátkých her Julie Holewińské, Małgorzaty Sikorské-Miszczukové a Zuzy Ferenczové - Balonová revoluce, Země, ze které občanům utekla srdce a zanechala po sobě dopisy a Pět vteřin, pět centimetrů. Šlo o inscenované čtení textů vzešlých z mezinárodní soutěže krátkých her o politice o Cenu Ferdinanda Vaňka.Zároveň byl vyhlášen její vítěz - cenu předal režisér Petr Zelenka se členy mezinárodní poroty Małgorzatě Sikorské-Miszczukové.

Časopis Svět a divadlo (SaD) před časem vyzval domácí i zahraniční dramatiky, aby napsali krátkou hru o politice. "Měla ohlas, sešly se v ní práce tuctu autorů z Česka, Dánska, Maďarska, Polska a Slovenska. Tak se zrodil nápad na udělení ceny," řekl ČTK šéfredaktor SaD Karel Král. V porotě se podle něj setkali překladatelé a přátelé Václava Havla György Varga z Maďarska, Andrzej Jagodziński z Polska a Martin Porubjak ze Slovenska.

Premiéru předznamenala už při sobotní Noci divadel skica dalších čtyř textů, v nichž v Králově režii účinkovali Miroslav Krobot, David Novotný a Pavel Šimčík. Nedělní uvedení her nastudovala hostující režisérka Stefanie Bibrowská výhradně s ženskou částí dejvického souboru. Konkrétně s Lenkou Krobotovou, Janou Holcovou a Simonou Babčákovou. Jediným mužem, který v inscenaci vystoupil, byl Václav Havelka ze skupiny Please the Trees, zde zpívající kytarista, který k ní složil hudbu.

Režisérka Klubu osamělých srdcí Ferdinanda Vaňka Stefanie Bibrowská si tyto tři soutěžní texty vybrala proto, že jí připadaly nejlepší. Projekt podpořily Česko-polské fórum, SaD, hlavní město Praha, Nadace Život umělce a kulturní instituty z Polska, Maďarska a Slovenska v Praze. (ČTK)

10:53
Ve věku 72 let zemřel herec, dramaturg a scenárista Jiří Bednář

Ve věku 72 let zemřel v neděli 17. listopadu v Praze herec, dramaturg, scenárista a pedagog Jiří Bednář. Byl spoluautorem mnoha scénářů televizních inscenací, seriálů, divadelních her a muzikálů. Jeho poslední významnou dramaturgií byla práce na hře Pavla Kohouta Cizinec a krásná paní. ČTK to dnes oznámila jeho rodina, poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Jiří Bednář se narodil 11. listopadu 1941 v Praze. Absolvoval herectví na DAMU a od roku 1962 vystřídal angažmá v někdejším Divadle S. K. Neumanna v Libni, v Rokoku a v Divadle Ateliér, kde byl v 70. letech hercem, dramaturgem a režisérem. Od roku 1977 působil v Čs. televizi především jako dramaturg her pro děti a mládež. Své hry inscenoval například v Divadle Na zábradlí (Muž, který přišel do jiného stavu, v Rokoku či v ostravském Divadle Petra Bezruče. Na filmovém plátně se stal vyhledávaným představitelem mladíků s potřebnou lyrikou a humorem. Výrazné postavy mladých mužů vytvořil například v Čechově okupačním dramatu Sedm havranů a v Polákově snímku o československých stíhačích britské RAF Nebeští jezdci.

Herectví však později zcela zanechal a soustředil se výhradně na práci televizního dramaturga a scenáristy (Cawdor a Fera z poloviny 80. let podle Jeffersovy poémy, po roce 2000 snímky Samota, Černý slzy, Smrt pedofila). Jeho herecká filmografie čítá na filmovém portálu na pětatřicet rolí, je podepsán i u tuctu scénářů televizních her a seriálů. Jiří Bednář se věnoval i pedagogické práci. V letech 1982-1988 externě vyučoval na FAMU předmět Dramaturgie pro děti a mládež, od roku 1996 vyučoval na Vyšší odborné filmové škole v Písku dramaturgii. (ČTK)

11:06
Výzdobu svatovítské katedrály obohatila socha Jana Koblasy

Sochařskou výzdobu katedrály sv. Víta na Pražském hradě obohatila plastika mezinárodně uznávaného sochaře, malíře a grafika Jana Koblasy s názvem Vzkříšení. Je umístěna proti svatováclavské kapli a odhalena byla v neděli v podvečer při ekumenické modlitbě za oběti totalitních režimů. Kardinál Dominik Duka udělil předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové zlatou Svatovojtěšskou medaili Arcibiskupství pražského za aktivní odpor proti totalitnímu režimu a zásluhy o demokracii. Nyní devadesátiletá Kavalírová byla v březnu 1948 jako politicky nespolehlivá vyloučena ze všech vysokých škol v Československu. V roce 1956 byla zatčena a odsouzena ve vykonstruovaném procesu za údajnou vlastizradu a špionáž. Po podmínečném propuštění v roce 1959 pracovala jako pomocná dělnice a jako úřednice. Po revoluci v roce 1989 se ujala vedení Konfederace politických vězňů.

Umístěním plastiky do jednoho z nejvýznamnějších symbolů Prahy a České republiky stanul Koblasa vedle dalších významných umělců minulosti. Jednou z posledních plastik, které byly do chrámu instalovány, byla socha svaté Anežky - ta je v katedrále od roku 1989, z doby jejího svatořečení. Velké množství uměleckých děl předtím katedrála získala na přelomu 19. a 20. století v době dostavby chrámu. Koblasa vytvořil čtyři metry vysokou a částečně pozlacenou bronzovou plastiku Vzkříšení v roce 1981. Subtilní stéla nepředstavuje dílo abstraktní, ale naznačuje abstrahovanou lidskou postavu. Loni byla načas instalována na kostele sv. Jiljí v Nymburku.

Už v 60. letech Koblasa pracoval pro sakrální prostory. Spolu s Mikulášem Medkem a Karlem Neprašem se podílel na úpravě presbytáře kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích. V 80. letech realizoval sochu sv. Jana Nepomuka Neumanna v české kapli ve Washingtonu. Následovaly oltáře a krucifixy pro kostely v Norderstedtu, Lübecku, Hamburku a Neumünstru. V roce 2000 spolupracoval na novostavbě kaple sv. Václava v Bílce u Teplic. Pro křížovou cestu u Kuksu dokončil v roce 2008 sochu Svatá rodina.

Loni připomněla jeho osmdesátiny retrospektiva na Pražském hradě a výstava soch a grafik z 60.  let v Norimberku. Koblasa od roku 1982 žije a tvoří v Hamburku, odhalení své plastiky se osobně zúčastnil. Na slavnostní večer byli pozváni rektoři českých univerzit a děkani jejich fakult. Na ekumenickou modlitbu navázal koncert, na kterém zaznělo Requiem Jeana Gillese (1668-1705). (ČTK)

12:40
Filharmonie Brno zakončila japonské turné, odehrála 12 koncertů

Filharmonie Brno v neděli zakončila turné po Japonsku. Odehrála 12 koncertů. Český orchestr, který se do Japonska vrací každý druhý rok, přilákal celkem 13.580 lidí. Hudebníci prožili také jedno slabé zemětřesení, ovšem na podobné události jsou už zvyklí z dřívějších zájezdů do země vycházejícího slunce.Vystoupení v Ósace snímala nahrávací společnost, sdělila mluvčí filharmonie Lenka Vodičková. Koncert odvysílá 2. ledna pro celé Japonsko.

Japonci mají českou hudbu v oblibě, a to zejména Antonína Dvořáka a jeho Novosvětskou, stejně jako Vltavu Bedřicha Smetany. Obě skladby proto měli filharmonici v Japonsku na programu. Hráli také Nedokončenou symfonii Franze Schuberta a Beethovenovu Osudovou.

Filharmonie odjela do Japonska 31. října. Koncertovala v devíti městech včetně Tokia. Poslední vystoupení skončilo v neděli v 08:00 českého času. Do Brna se orchestr vrátí v pondělí večer. (ČTK)

14:04
Pardubické divadlo už letos překonalo stotisícovou návštěvnost

Stotisící divák Východočeského divadla Pardubice se letos nepatrně opozdil. Přišel v neděli 17. listopadu na odpolední představení pohádky O medvědu Ondřejovi hostující Divadelní společnosti Julie Jurištové, informoval ČTK mluvčí divadla Radek Smetana. Ve třech předchozích letech dorazil jubilejní návštěvním vždy 16. listopadu.

Stotisícím divákem se stala Libuše Stuchlíková z Pardubic. Je častou návštěvnicí divadla a majitelkou večerního abonmá. Ředitel Petr Dohnal jí předal dárkový balíček s poukázkami na roční předplatné pro dvě osoby, s knihami o historii pardubického divadla a také CD z muzikálů divadla a náramkové hodinky.

Podle termínu příchodu stotisícího diváka lze odhadnout, že celková návštěvnost divadla bude obdobná jako vloni, kdy jej navštívilo 118.826 lidí. Pardubická scéna se řadí mezi nejnavštěvovanější jednosouborová divadla v zemi. (ČTK)

15:37
Zemřel "scenáristický guru" Syd Field

Ve věku 77 let zemřel v USA jeden z nejvlivnějších lidí v oboru filmové scenáristiky Syd Field, autor mnoha učebnic a pedagog hollywoodských hvězd. O jeho nedělním úmrtí dnes napsal server BBC News. Field sám mnoho scénářů nenapsal, jeho knihy přeložené do desítek jazyků však formovaly několik generací filmařů. První Fieldova kniha věnovaná psaní scénářů vyšla v roce 1979, pak jich následovalo ještě sedm. Jedno z jeho stěžejních děl - Jak napsat dobrý scénář - vyšlo v roce 2007 i česky.

Field bývá popisován vznosnými přídomky jako "guru všech scenáristů" či autor "scenáristické bible". Podle odborných periodik jako první formuloval zásady psaní scénářů, které se dodržují dodnes: jde například o takzvanou tříaktovou strukturu, která přesně popisuje načasování jednotlivých momentů děje.

Sám Field se psaní scénářů příliš nevěnoval, působil ale jako klíčový poradce pro několik velkých hollywoodských studií a vyučoval scenáristické hvězdy jako například Johna Singletona či Kevina Williamsona. (ČTK)

16:39
Brněnský režisér Moša nastudoval v Německu muzikál Timm Thaler

Brněnský režisér Stanislav Moša nastudoval v Německu pohádkový muzikál Timm Thaler. Světovou premiéru měl v sobotu v Darmstadtu. Představení vzniklo v koprodukci s Městským divadlem Brno, kde Moša muzikál uvede v příští sezoně. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Lenka Pazourková. Muzikál vznikl na motivy stejnojmenné knihy Jamese Krüsse, německého autora dětské literatury. V češtině vyšla pod titulem Prodaný smích. Příběh vypráví o chlapci, který se upíše ďáblovi. Výměnou za možnost vyhrát každou sázku na světě mu prodá nádherně zvonivý smích. Ve snaze získat jej zpět pak zažije mnohá dobrodružství. Knihu v Německu proslavilo také televizní zpracování.

"Pro oblíbenost u německých dětí i pro krásný a silný námět, který oslovuje všechny generace, se rozhodli autoři muzikálu převést příběh Jamese Krüsse do hudebně divadelní podoby," uvedla Pazourková. Hudbu složili Michael Herberg a Xavier Naidoo, který je podepsán spolu s Markusem Heitzem také pod libretem. S nabídkou režie oslovili Mošu, specialistu na muzikály, který v Německu pracuje opakovaně.

Moša si do Darmstadtu přivezl choreografku Anetu Majerovou a hudebníka Igora Vavrdu, jenž se postaral o instrumentaci. Autorem scény a kostýmů je německý výtvarník Christoph Weyers, který často navrhuje také pro Městském divadlo Brno. Na jeho scénách se tam hrají například muzikály Bídníci a Papežka. Do dubna 2014 má divadlo v Darmstadtu naplánováno 21 repríz Timma Thalera. (ČTK)

07:37
Samuel L. Jackson si v příštím filmu zahraje gaye

Samuel L. Jackson si v příštím filmu, adaptaci románu Stephena Kinga Cell, poprvé ve své kariéře zahraje gaye. Americký herec se o sexuální orientaci hlavního hrdina dověděl až během rozhovoru pro list New York Post, protože knižní předlohu prý nečetl. Dříve v rozhovoru pro pánský magazín Playboy řekl, že by si nikdy kvůli roli neoblékl ženské šaty a nelíbal by se s gayem.

Čtyřiašedesátiletý Jackson připustil, že nevěděl o tom, že postava inženýra a bývalého vojáka Toma McCourta je homosexuální. "Netušil jsem to. Knihu jsem nečetl," řekl Jackson.

Podle britského deníku Daily Telegraph zatím nic nenasvědčuje tomu, že by herec nebyl ochoten roli homosexuála vzít. V roce 2009 patřil mezi hollywoodské herce, kteří lobbovali proti zákonu, jenž zakazoval sňatky osob stejného pohlaví.

Jackson si v hororu Cell zopakuje spolupráci s hereckým kolegou Johnem Cusackem z jiné zfilmované "kingovky" Pokoj 1408. Natáčení pod taktovkou režiséra Toda Williamse začne v lednu příštího roku.

Kniha Cell, která vyšla v češtině pod názvem Puls, líčí temnou vizi světa, který ovládla jakási zombie, v něž se lidé proměňují kvůli viru, jenž se přenáší mobilními telefony. (ČTK)

09:08
Před pěti lety byla spuštěna internetová knihovna Europeana

Ambiciózní projekt Evropské unie - digitální knihovna Europeana - byl spuštěn před pěti lety, 20. listopadu 2008. Jeho účelem je zpřístupnit evropské kulturní dědictví. Zájemci se v ní mohou seznámit s miliony zdigitalizovaných knih, obrazů, filmů, muzeálních sbírek či archivních nahrávek, které jsou veřejnosti zdarma po internetu dostupné. Patří mezi ně například díla Leonarda da Vinciho, Isaaka Newtona či Wolfganga Amadea Mozarta.

Brzy po spuštění portál pod zájmem uživatelů zkolaboval, po zvýšení kapacity serveru na čtyřnásobek byl v druhé polovině prosince 2008 jeho provoz obnoven. Do Europeany, která se svou filozofií snaží navázat na starověkou Alexandrijskou knihovnu, je v současnosti zapojeno více než 2000 institucí. Prostřednictvím několika muzeí je zastoupena i Česká republika. Na financování provozu knihovny se podílí Evropská unie, prostředky poskytují i členské země.

K dokumentům lze přistupovat na adrese www.europeana.eu. (ČTK)

09:39
Devadesátiletá Nadine Gordimerová získala pro JAR Nobelovu cenu

První jihoafrická nositelka Nobelovy ceny za literaturu Nadine Gordimerová, která se narodila před 90 lety, 20. listopadu 1923, proslula jako bojovnice proti apartheidu ve své zemi. Právě přes literaturu se začala zajímat o svět kolem sebe a realita ji zase přivedla ke psaní, kterým chtěla svět změnit, nebo alespoň upozornit na to, že není ke všem stejně spravedlivý.

Gordimerová jako bílá Jihoafričanka cítila, že se musí omlouvat za to, co v její vlasti napáchala generace jejích rodičů a omlouvá se nejen svými knihami, ale i svými otevřenými občanskými postoji. Za svůj příspěvek k humanitě byla oceněna v roce 1991 Nobelovou cenou. Do konce apartheidu v její vlasti zbývaly ještě necelé tři roky.

Z rozsáhlého díla Gordimerové jsou nejznámější romány Čestný host, Ochránce, Červencoví lidé, Přírodní sport, Nikdo mě nedoprovází, povídky Proč jsi nenapsala, Ti, co se rodí pro radovánky věčné. Česky vyšly například povídky Pátkova šlépěj či román Poutníci. (ČTK)

10:04
Před 155 lety se narodil známý nakladatel František Topič

Od narození českého nakladatele Františka Topiče, který proslul nejen moderní nakladatelskou a knihkupeckou strategií, ale i pohledem na českou knihu jako na umělecké dílo, uplyne 20. listopadu 155 let. Svůj podnik Topič vybudoval z malého knihkupectví na dnešní Národní třídě (Topičův dům). Jeho aktivitou bylo i založení knihkupecké školy.

Topič rychle pochopil úlohu výtvarné knižní úpravy a spolupracoval s předními výtvarníky, grafiky a ilustrátory. Jeho knihy i v laciných vydáních pro nemajetné čtenáře se tak záhy zvedly na velmi kvalitní úroveň. Výtvarníci pro něj vytvořili i mnohé exkluzivní publikace. Zasloužil se o vydání řady sebraných spisů spisovatelů, mimo jiné Svatopluka Čecha, Jana Nerudy či Ignáta Herrmanna.

Prestižní byl ve své době Topičův salon, založený v roce 1894, kde se prodávaly originály obrazů, plastik i předmětů užitého umění. Salon pokračoval až do prvních poválečných let, i když v roce 1936 prodal Topič dům i nakladatelství Jaroslavu Stránskému, který tam přestěhoval Lidové noviny. V roce 1949 byl dům znárodněn a sídlil v něm Československý spisovatel. V restituci byl pak vrácen rodině Stránských. Obnovený, pátý Topičův salon vznikl v roce 2007. (ČTK)

10:25
Třemošná chce do dvou let opravit rodný dům malíře Brožíka

Třemošná u Plzně rekonstruuje rodný dům významného českého malíře Václava Brožíka. Do objektu, který patří mezi nejstarší ve městě a je kulturní památkou, už dala přes 2,5 milionu korun, zhruba stejnou částku ještě potřebuje. V domě vybuduje expozici o Brožíkovi a také o hamernictví, chce v něm i digitální knihovnu věnovanou severnímu Plzeňsku. ČTK to řekl starosta Jaromír Zeithaml.

Dům už má podle něj zrekonstruovanou střechu, zesílené stropy pod podkrovím, vše je připraveno pro elektroinstalaci. "Nový je i balkon se schodištěm, ještě letos ho chceme podle původních fotografií zastřešit," uvedl. Cenné památce se vrací původní podoba, v minulosti byla součástí hamru, sloužila jako jeho hospodářské zázemí.

Dosavadní náklady odhadl Zeithaml na 2,5 až tři miliony korun, z toho přibližně 340.000 korun poskytl kraj, zbytek zaplatilo město. "Stěžejní část bychom měli v příštím roce dokončit, pak už to bude jen o menších pracích," uvedl starosta. Do dvou let by se mohl malířův rodný dům otevřít veřejnosti. Radnice počítá také s tím, že by historický objekt poskytl prostory Společnosti malíře Václava Brožíka, která vznikla před 15 lety. Spolek získal bohatý archiv týkající se Brožíka, řadu materiálů, fotografií i umělcův skicář. Snaží se udržet povědomí o Brožíkovi, pořádá výstavy, besedy, podporuje kulturní život v Třemošné.

Historický objekt z konce 19. století stojí na okraji města směrem na Českou Břízu a je zapuštěn v terénu. Od jeho opravy a zpřístupnění si radnice slibuje i zvýšení zájmu turistů. Město, které mívá na investice kolem deseti milionů, podle starosty nemá mnoho návštěvnických "taháků".

Václav Brožík je předním představitelem historické malby 19. století. V Čechách i v cizině se proslavil především rozměrnými výpravnými scénami s náměty z českých dějin. Jeho díla se nacházejí v soukromých i galerijních sbírkách v Evropě, USA i v Čechách. Zemřel v Paříži v roce 1901. (ČTK)

11:39
V Olomouci představí animovaný film tradiční přehlídka PAF
 

Výstavy, koncerty či tvůrčí dílny doprovodí v Olomouci letošní ročník přehlídky animovaných filmů s názvem PAF. Čtyřdenní festival se uskuteční první prosincový týden. Divákům letos nabídne dvě hlavní programové sekce a jednu soutěžní. Hlavním zázemím se pro přehlídku stanou prostory Konviktu Univerzity Palackého, další výstavy budou také v Galerii U Mloka či v kočovné tramvajové Galarii Dé, uvedli dnes pořadatelé festivalu.

"Jde o 12. ročník přehlídky, jsme nejstarší animovanou přehlídkou u nás. Nejde přitom jen o čtyřdenní festival, ale o dlouhodobou celoroční činnost, která zahrnuje 25 instalací či přednášek. Vydáváme také publikace," řekl novinářům ředitel přehlídky Alexander Jančík.

Podle dramaturga festivalu Martina Mazance zahrnuje letos program dvě hlavní sekce. První z nich má název Pestrá padesátá a věnuje se československé vizuální kultuře v 50. letech 20. století. Sekci pro festival připravil vizuální umělec, sběratel a archivář Pavel Ryška. Tematické bloky budou zaměřeny na dobovou karikaturu, knižní ilustraci, páskovskou módu, vesmírné objevy, reklamu i propagandu a na dětské pohádky. Podrobně bude představena tvorba ilustrátora Jaroslava Maláka.

V druhé sekci s názvem Kinetika obrazu se pořadatelé zaměří na autorské projekce a instalace, které se váží k otázkám základních elementů pohyblivých obrazů filmu a videa a jeho proměnlivosti.

Součástí přehlídky bude i ocenění PAF Kult pro rok 2013, kterým se stane letos legendární britský průkopník počítačem generovaných pohyblivých obrazů a animace Ernest Edmons. Ani letos nechybí soutěž Jiné vize 2013, která mapuje dění na poli pohyblivých obrazů filmu a videa v České republice, kurátorem bude člen umělecké skupiny Rafani David Kořínek.

Pořadatelé přehlídky nezapomněli na děti, pro něž připravili pohádkovou dílnu, představení interaktivní audiovizuální knížky Lesokraj či Diapozitivní dopoledne. Pro veřejnost budou také zpřístupněny všechny výstavy a instalace na sedmi místech Konviktu, včetně dosud nepřístupných místností. Více informací najdou zájemci na stránkách www.pifpaf.cz. (ČTK)

12:26
Opravená vitráž z Lázní Kyselka je dočasně vystavena v Praze

Návštěvníci Trauttmannsdorfského paláce na pražském Mariánském náměstí si budou moci prohlédnout restaurovanou stropní skleněnou vitráž kopule Ottova pavilonu z Lázní Kyselka. Vitráž ve svém pražském sídle až do plánované konečné instalace v Lázních Kyselka vystavily Karlovarské minerální vody (KMV). Firma v uvedené obci vlastní několik historických objektů a v minulosti byla opakovaně kritizována za jejich devastaci. Nyní probíhá jejich postupná rekonstrukce.

"Úplné restaurování důležitého stavebního prvku Ottova pavilonu je symbolickým krokem v obnově minulé slávy Lázní Kyselka a hmatatelným důkazem zásadních změn v Kyselce," uvedl na dnešní tiskové konferenci Vladimír Lažanský, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, která objekty bývalých lázní opravuje. "Trochu atypicky začínáme od stropu, ale důležité je, že již nyní můžeme na vitráži prokázat, že to s obnovou lázeňského komplexu myslíme vážně," dodal.

Podle Lažanského odhadu si do konce letošního roku oprava objektů vyžádá zhruba pět milionů korun. Celkovou výše investice se bude pohybovat mezi 150 a 500 miliony korun.

Karlovarské minerální vody kvůli Kyselce vedou řadu soudních sporů s Asociací sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Pražský městský soud začátkem letošního října rozhodl, že se asociace nemusí omlouvat šéfovi Karlovarských minerálních vod (KMV) Alessandru Pasqualemu za výroky, kterými ho kritizovala v souvislosti s devastací lázní. Pasqualeho žalobu na ochranu osobnosti soud v podstatně části zamítl a uvedl,že KMV se o svůj majetek nestaraly tak, jak by měly.

Areál někdejších lázní Kyselka chátral už od doby privatizace na počátku 90. let, a přestože se postupně objevilo několik plánů na jeho obnovu, nebyly nikdy realizovány. Asociace je přesvědčena, že za současný stav budov nesou minimálně morální odpovědnost Karlovarské minerální vody. Firma to odmítá.

KMV v obci vlastní šest historických objektů, majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost (RIS), která je v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex. Společnost chce cenné a památkově chráněné objekty nejen zachránit, ale také pro ně najít smysluplné využití. (ČTK)

13:17
Skončilo natáčení seriálu V objetí Jana Hřebejka pro HBO

Dnes končí natáčení třináctidílného seriálu V objetí, který pro HBO Europe režíruje Jan Hřebejk. Drama ze současnosti, kterým tato společnost pokračuje ve vlastní hrané tvorbě, vychází z izraelského formátu When Shall We Kiss. Realizace příběhů, zasazených do atraktivních pražských exteriérů (Karlův most, Vyšehrad, Tančící dům, Žofín), si vyžádala 67 natáčecích dnů," oznámila dnes ČTK mluvčí HBO Europe Pavla Brožková.

"Scénář vyprávění, jehož dějovou osu tvoří tři vzájemně propletené milostné trojúhelníky, napsaly Iva Klestilová a Tereza Dusová. Hlavní postavy seriálu, který se nevyhýbá odvážným erotickým scénám, ztvárnili čeští a slovenští herci," uvedla mluvčí.

Citově nezakotvenou Šárku, která pracuje v reklamní agentuře, hraje Aňa Geislerová. Jejího osudového muže - výtvarníka Jakuba si zahrál Jiří Havelka. Do role jeho vypočítavé milenky Markéty byla obsazena Lenka Krobotová. A právě mezi nimi se rozehrál první ze zmíněných trojúhelníků.

Dalšími klíčovými postavami jsou záletný majitel autosalonu v podání Hynka Čermáka a jeho frustrovaná manželka (Jitka Čvančarová). Do druhého milostného trojúhelníku vstoupí lesbické pouto mezi ní a masérkou Lindou (Jana Kolesárová).

V dalších rolích se objeví například Anna Polívková, Radek Holub, Jana Švandová a Jaromír Hanzlík. "Vyprávění o utajovaných citech, avantýrách i zrádných nevěrách zpestří kolem sedmdesáti vedlejších postav a početný kompars. Kameramanem třináctidílného seriálu, realizovaného ve výkonné produkci společnosti ETAMP Film, byl Asen Šopov," dodala Brožková.

Uvedení seriálu V objetí se na filmovém kanálu HBO plánuje na podzim roku 2014. (ČTK)

14:41
BBC: Monty Python se dává opět dohromady

Legendární britská komediální skupina Monty Python se dá opět dohromady a vystoupí v novém představení, prvním po 30 letech. Uvedla to dnes na svém webu stanice BBC.

"Doufám, že nám to přinese hodně peněz. Doufám, že budu s to splatit svoji půjčku," citovala BBC člena skupiny Terryho Jonese, který se s Johnem Cleesem, Erikem Idlem, Terrym Gilliamem, Michaelem Palinem a Grahamem Chapmanem stal průkopníkem absurdní komedie.

V obnovené skupině bude chybět jen Graham Chapman, který zemřel v roce 1989.

Skupina vznikla v roce 1969. Stala se kultovní díky svému komediálnímu seriálu pro televizní síť BBC nazvaný Monty Python's Flying Circus (Monty Pythonův létající cirkus). Vysílal se v letech 1969-1974 a má celkem 45 dílů. Poté komediální skupina slavila úspěch několika svými filmy. (ČTK)

15:15
Liberecké divadlo chystá Oscary ověnčenou Královu řeč

Činohra libereckého divadla F. X. Šaldy připravuje hru Králova řeč od Davida Seidlera, jejíž filmová verze získala čtyři Oscary. Inscenace o síle rodící se z překonávání slabosti vznikla na základě tajných deníků královského logopeda, který pomáhal zbavit koktavosti krále Jiřího VI. Jde o dokumentární hru, která zachycuje skutečné postavy i dramatické události v Anglii na prahu druhé světové války. ČTK to dnes řekl dramaturg divadla Martin Urban.

Divadelní verze se podle něj oproti filmu více soustřeďuje na základní linku příběhu, je ostřejší v polohách vážných i v humoru a více akcentuje historické souvislosti léčby královy poruchy řeči. "Daleko více je tam cítit ohrožení Anglie Hitlerem a zásadní chvíle, kdy se vzdává trůnu Edvard VIII. a následně ho střídá Albert, který přijal jméno Jiří VI. a který nikdy nepočítal s tím, že bude králem," uvedl Urban.

Země v době jeho korunovace je před začátkem válečného konfliktu a zoufale potřebuje silného nekoktajícího vůdce. Proto králova žena Alžběta (královna-matka) domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči, Australanem Lionelem Loguem. Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. Vše směřuje k projevu, jímž Anglie vyhlašuje Německu válku a který musí vyburcovat lid a ujistit ho, že jeho král stojí jako symbol Anglie pevně na svém místě. "Ta vypjatá dramatičnost a tlak, který tam je, cítíte v divadle mnohem více než ve filmu," zmínil Urban. "Hra je inspirativní pro všechny, kteří mají pocit, že trpí nějakých handicapem a dobývají si své místo na slunci," dodal.

Králova řeč v režii Kateřiny Duškové bude mít na hlavní scéně libereckého divadla premiéru v pátek 22. listopadu. V roli krále se představí Zdeněk Kupka, excentrického logopeda bude hrát Martin Polách. Roli Alžběty ztvárnila Lenka Langová a manželku logopeda Markéta Tallerová. Ve hře je i postava význačného politika Winstona Churchila, kterého hraje Václav Helšuš. (ČTK)

16:07
Slavný Yo-Yo Ma bude hostem Jarního Gala pro Struny podzimu

Slavný violoncellista Yo-Yo Ma bude hvězdou jarního benefičního galakoncertu pro festival Struny podzimu. Do Prahy se vrátí po 21 letech. Koncert se uskuteční 27. dubna ve Španělském sále Pražského hradu. Držitele šestnácti cen Grammy, který se pohybuje v klasice i crossoveru, doprovodí britská klavíristka Kathryn Stottová. ČTK o tom informovala Lucie Čunderliková z tiskového oddělení festivalu.

"Těžko si lze představit jiného umělce, který by lépe ztělesňoval hodnoty festivalu Struny podzimu," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Osmapadesátiletý Yo-Yo Ma patří k nejvýznamnějším osobnostem světové klasické hudební scény. Vystupoval mimo jiné už pro osm amerických prezidentů, naposledy při inauguraci Baracka Obamy, a angažuje se i v hudebním vzdělávání chudých komunit po celé zeměkouli. Ve svých albech interpretuje nejrůznější žánry od klasiky, jazz až k národním stylům, například hudbě brazilské, argentinské či apalačské.

Koncertní program, který bude sestaven jen pro tuto příležitost, nabídne skladby Igora Stravinského, Heitora Villa-Lobose, Astora Piazzolly, Manuela de Fally i Antonína Dvořáka.

Výtěžek z koncertu se stejně jako v předchozích letech využije k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. V minulosti na Jarním Gala pro Struny podzimu vystoupili Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewaterová, Dianne Reevesová a Gregory Porter. Vstupenky se začaly prodávat v pondělí. (ČTK)

19:57
Na Staroměstské radnici se předávaly ceny Czech Press Photo

Nejlepší fotografové 19. ročníku soutěže Czech Press Photo dnes v Brožíkově síni Staroměstské radnice převzali ceny za vítězné snímky. Tu hlavní získal reportér ČTK Michal Kamaryt za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Nejlepší fotografie tuzemské fotožurnalistické soutěže může veřejnost zhlédnout na výstavě v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice. Začala dnes večer a potrvá do konce ledna 2014.

Kamaryt zachytil politika jedoucího výtahem v soudní budově, jak hledí do objektivu přes úzké okénko výtahové šachty. Podle mezinárodní poroty fotografie symbolizuje neutěšenost nálady v zemi a upozorňuje na rozsah i vážnost korupčních problémů v Česku. Vedle hlavní ceny Křišťálové oko spojené s odměnou 120.000 korun získal Kamaryt se stejnou fotografií ještě první místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Do soutěže bylo letos přihlášeno téměř 3600 fotografií od zhruba tří stovek autorů. "To je neuvěřitelné množství okamžiků, které se podařilo vám fotografům žurnalistům zachytit v průběhu minulého roku, ať už v České republice nebo kdekoli ve světě. Síla vašich objektivů je právě v tom, že dokážete vystihnout ten klíčový, jeden jediný okamžik, který se nebude opakovat," řekl premiér v demisi Jiří Rusnok při předávání cen.

Stejně jako hlavní cena je honorován Grant Prahy, roční stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Letos ho získal Eduard Erben z CPA za snímky seniorů při provozování neobvyklých sportovních aktivit na území Prahy.

Ředitelka soutěže Daniela Mrázková dnes připomněla, že novinářská fotografie není o kráse ale o životě. Do příštích let by chtěla, aby soutěž dál "vytvářela zrcadlo doby a psala historii obrazem".

Soutěžních kategorií je osm, držitelé prvních cen získali po 25.000 korun. Mezi aktualitami vyhrál volný fotograf Jan Venhoda za snímek Protiromská shromáždění v ČR a Polsku. První místo kategorii Reportáž obsadil Milan Jaroš z Respektu za sérii Istanbul, náměstí Taksim; Jaroš loni získal hlavní cenu Czech Press Phota za fotografii Rozloučení s Václavem Havlem.

Mezi sportovními snímky bodoval volný novinář Petr Wagenknecht za Jizerskou 50. Druhé místo v téže kategorii získal reportér ČTK Roman Vondrouš se sérií Dostihová dramata, Pardubice a Kolesa. Vondrouš s fotografiemi z dostihového sportu letos vyhrál sportovní kategorii ve světové soutěži World Press Photo. V její národní obdobě dostal také třetí cenu v kategorii Umění a zábava za sérii Nightclubs Praha.

Letos poprvé byly v soutěži vyhlášeny také dvě kategorie pro video. V kategorii Aktualita a reportáž zvítězil volný novinář Vojtěch Votýpka s materiálem nazvaným Srdce Havel, který se vztahuje k úmrtí bývalého prezidenta Havla. Podle politika Karla Schwarzenberga, jenž ocenění předával, bylo srdce opravdovým Havlovým symbolem. "Byl to prezident, který měl veliké srdce a na to bychom nikdy neměli zapomenout," řekl.

V kategorii Feature zvítězili Jan Šibík z Reflexu s volným novinářem Milanem Šímou s reportáží ze severoindického Illahabádu, kde se konala Kumbh Mela, velký hinduistický svátek spojený s očistnou koupeli v Ganze. (ČTK)

08:53
Nejlépe placený muzikant na světě je podle listu Forbes Madonna

Zpěvačka Madonna je nyní nejlépe placeným muzikantem na světě. Uvedl to časopis Forbes, který její zisky za rok do letošního června odhadl na 125 milionů dolarů.

Zisky z koncertního turné MDNA plus prodeje zboží s vlastní tématikou posunuly pětapadesátiletou Madonnu daleko před zpěvačku Lady Gaga, která je na druhém místě s 80 miliony dolarů. Lady Gaga mohla dopadnout lépe, kdyby ji zraněný kyčel nepřinutil zrušit světové turné, dodal Forbes.

Na třetím místě se umístil rockerský veterán Bon Jovi se 79 miliony dolarů následovaný hvězdou country Tobym Keithem (65 milionů dolarů) a britskou skupinou Coldplay (64 milionů dolarů) na páté příčce.

Forbes svůj seznam sestavuje na základě zisků z prodeje vstupenek, autorských honorářů, prodeje reklamních předmětů a dalších druhů podnikání. Neodečítá z nich náklady na agenty, manažery či právníky.

Na tento seznam Forbes zařazuje jen žijící umělce - jinak by na první příčce byl král popu Michael Jackson, který za poslední rok do června 2013 posmrtně vydělal 160 milionů dolarů. (ČTK)

09:04
Britský hit bude novinkou Divadla Bez zábradlí

Pražské Divadlo Bez zábradlí uvede v české premiéře nejúspěšnější britskou komedii desetiletí ze zákulisí vysoké politiky nazvanou Jistě, pane premiére! Břitká komedie volně navazuje na kultovní televizní seriál Jistě, pane ministře! - tuto politickou satiru však autoři Antony Jay a Jonathan Lynn napsali přímo pro divadelní prkna.

Na jevišti se při premiéře 27. ledna objeví v titulní roli ředitel této scény Karel Heřmánek. Další role ztvární Josef Carda, Karel Heřmánek ml., Dana Morávková, Stanislav Zindulka a Petr Pospíchal. Předpremiéry hry, kterou přeložil Martin Stropnický, budou uvedeny už koncem roku, konkrétně 21., 22., 25. a 26. prosince.

"Mám rád chytré komedie, ke kterým hra Jistě, pane premiére! určitě patří. Jde o hru z prostředí vysoké politiky o nízkých zájmech politiků. Kdyby to nebylo tak k smíchu, bylo by to k pláči a naopak. Ačkoli je hra britská, silně připomíná prostředí naší politické scény. Jsem přesvědčen, že české diváky pobaví stejně jako ty v Británii," uvedl Karel Heřmánek, který se s Michalem Pavlíkem ujal režie.

Příběh o vládní krizi a o problémech premiéra Jima Hackera se neodehrává v parlamentu ani ve vládě, ale v jeho soukromí. Nedůvtipný a opatrnický Hacker se snaží zachránit před krachem zemi, ale hlavně svoji pozici. V té chvíli přichází tajemník vládního kabinetu a předkládá důmyslný plán, jak kolapsu zabránit.

Antony Jay a Jonathan Lynn napsali tuto komedii po třiceti letech od vysílání prvních dílů slavného sitcomu. Ve Velké Británii představení láme od roku 2010 rekordy v návštěvnosti a aspiruje na nejúspěšnější hru desetiletí.

Televizní seriál byl původně navržen jako instruktáž pro manažery, který měl demonstrovat odstrašující chování politiků. Od 80. let získal prostřednictvím televizního vysílání BBC spoustu příznivců, a to i mezi politiky. Margaret Thatcherová dokonce na motivy seriálu napsala krátký skeč, ve kterém se objevila o Vánocích roku 1984. Seriál třikrát vyhrál ocenění britské televizní akademie BAFTA, v roce 2004 obsadil šesté místo v hlasování o nejlepší britský sitcom všech dob. Letos vznikl televizní remake s obměněným obsazením.

V pražském Divadle na Vinohradech měla komedie Jistě, pane ministře podle tohoto seriálu od premiéry v únoru 2006 už přes 220 repríz. Jako svůj režijní debut ji tehdy nastudoval Martin Stropnický. (ČTK)

10:15
Ironický kazatel Nick Cave se udržuje dlouhodobě ve formě

Byl divokým punkerem i rockovým šansoniérem, na něhož jako ulitý padne zprofanovaný přívlastek kultovní. Australský bard Nick Cave zůstává v šestapadesáti letech pilným autorem, ať už se to týká hudby či jeho literárních a filmových projektů. Bývá pravidlem, že vydá-li nové album, Česko na turné neopomíjí. Jeho nejnovější počin Push The Sky Away si budou moci fanoušci vychutnat na pátečním koncertě v Praze.

Cave, který proslul černým humorem, sebeironií i vypravěčským talentem, se z rodného "zapadákova" dokázal propracovat mezi respektované hudební osobnosti. Podle kritiků je typickým příkladem umělce, pro něhož je tvorba součástí osobní psychoterapie. Momentální nálady umí totiž výstižně formulovat a vzbudit tím pocit, že jeho problémy patří i mnoha dalším lidem. Oblíbených témat má hned několik - lásku, víru, bolest, sebezničení či smrt.

Zpěvák s hlubokým hlasem, jehož cestu na výsluní lemují i drogové excesy, si drží pracovní tempo. V roce 2007 Cave své příznivce překvapil, když se třemi členy své domovské kapely The Bad Seeds (Zlé sémě), která i po 30 letech zůstává spolehlivě šlapající jistotou, vytvořil dočasnou frakci nazvanou Grinderman (Brusič). S touto "bokovkou" pak nahráli dvě syrové a hlasité desky, které byly vším jiným, než v nedávné době Caveovou zklidněnou tvorbou.

Muž, o němž recenzent magazínu Q kdysi napsal, že kdyby byl Iggy Pop těhotný s Leonardem Cohenem, narodil by se právě Cave, vydal dvacítku alb: The Firstborn Is Dead (1985), The Good Son (1990), No More Shall We Part (2001), Abattoir Blues/The Lyre Of Orpheus (2004) či Dig, Lazarus, Dig!!! (2008). Komerčně nejúspěšnější deskou jsou Murder Ballads (1996) obsahující i první skutečný hit - duet Where The Wild Roses Grow s popovou zpěvačkou Kylie Minogue.

Umělecký záběr v Británii žijícího Cavea je velmi široký. Že se umí pohybovat i na literárním poli, to před lety potvrdil skvělým ohlasem na apokalyptický román A uzřela oslice anděla (1989). Pozornost vzbudil také před čtyřmi lety, a to odlišným groteskním kouskem o záletném "cesťákovi" s názvem Smrt Zajdy Munroa. Vydal rovněž dvoudílnou sbírku textů, básní, próz a esejí s názvem King Ink.

Cavea láká i film. První scénář ke snímku Ghosts ... of the Civil Dead napsal už v roce 1988. Se svým spoluhráčem, divokým multiinstrumentalistou Warrenem Ellisem je podepsán pod hudbou k filmům Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, The Proposition (Návrh), Cesta (adaptace slavného románu Cormaka McCarthyho) a Země bez zákona. Jedná se převážně o westerny či gangsterky, na jejichž scénáři se také podílel.

Nicholas Edward Cave přišel na svět 22. září 1957 v malém australském městečku Warracknabeal. Od dětství zpíval v kostelním sboru, později se ale vybarvil jako nezvladatelný výlupek. Škola pro něj byla utrpením, vynikal však v literatuře a umění. Cavea nadchl také punk, který korespondoval s jeho tehdejšími názory. Rozhodl se proto založit kapelu - The Boys Next Door (Kluci od vedle); divokým samoukům však domácí scéna začala být brzy těsná.

Poté, co se přejmenovali na The Birthday Party a odjeli do Londýna, začínali od nuly. Hudební projev mladých bouřliváků akceptoval na tamní scéně asi jen underground. Cavea ale víc zaujalo prostředí Západního Berlína, tolik vzdálené snobské namyšlenosti londýnské smetánky, že tam posléze přesídlil. Obměněná kapela začala působit pod názvem Nick Cave and The Bad Seeds a slavná éra mohla začít. Řízný debut From Her To Eternity vydali v roce 1984.

Nemalý vliv na tvorbu mistra tklivých balad, který ve své domovině figuruje i ve školních čítankách, měly jeho přítelkyně. Vztahu se známou rockovou písničkářkou Polly Jean Harveyovou věnoval celou desku - The Boatman's Call (1997). Zpěvák si užívá i rodičovské role. Z partnerství s brazilskou módní návrhářkou Viviane Carneirovou má syna Luka (1991). Nynější manželka, Angličanka Susie Bicková, mu porodila další chlapce - dvojčata Arthura a Earla (2000).

V Česku se Cave naposledy objevil v roce 2011, kdy s Grindermanem vystoupili na festivalu Colours of Ostrava. (ČTK)

11:13
Památkáři chtějí obnovit zničené sály věže Minaret v Lednici

Památkáři se chtějí v příštím roce pustit do obnovy sálů šedesátimetrové historické vyhlídkové věže Minaret v zámeckém parku v Lednici na Břeclavsku. Jejich podlahy jsou zdobeny mozaikami a zdi freskami s arabskými motivy a citacemi z Koránu. Po jejich zrestaurování v nich vznikne Orientální muzeum, řekla dnes ČTK lednická kastelánka Ivana Holásková. Minaret ročně navštíví 100.000 turistů.

Oprava věže už přišla na zhruba 20 milionů korun. Zbývá do ní investovat ještě zhruba dalších 19 milionů. Nutná je ještě obnova sálů a fasády do výše prvního patra. Ministerstvo kultury přislíbilo, že na Minaret poskytne v příštím roce peníze.

"Je nám jasné, že 19 milionů najednou nezískáme a práce budeme muset rozvrhnout zhruba ještě na tři roky," uvedla kastelánka. Minaret se s přestávkami obnovuje zhruba pět let.

Minaret byl ve velmi špatném stavu. Měl poničené krovy, fasádu a patrně nejnáročnější bylo zajištění jeho statiky. Věž stojí v lužní krajině na zhruba 500 dubových pylonech zaražených do země. Před opravou byly ve zdech třícentimetrové trhliny.

Minaret patří k takzvaným saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to objekty, které nechala knížecí rodina Lichtenštejnů postavit, aby krášlily zámecký park.

Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě. Ročně jím projde přes 320.000 turistů z celého světa. Zámek je i s parkem a jeho salety zapsán od roku 1997 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. (ČTK)

12:24
Film Století Miroslava Zikmunda bude mít premiéru v dubnu

Film nazvaný Století Miroslava Zikmunda o slavném cestovateli, který spolu s Jiřím Hanzelkou projel celý svět, bude mít premiéru v dubnu příštího roku, řekl dnes ve Zlíně novinářům režisér snímku Petr Horký. S Miroslavem Náplavou je také autorem scénáře. Oba již řadu let ve Zlíně organizují festival věnovaný cestování a objevování nových kultur.

Podkladem pro film byly Zikmundovy osobní deníky, které si čtyřiadevadesátiletý cestovatel žijící ve Zlíně píše každý den již od svých šesti let. Popisuje v nich například konec koloniálního systému v Africe, setkání s lidojedy, prezidenty, s kosmonautem Jurijem Gagarinem nebo horolezcem Edmundem Hillarym.

Film bude zachycovat například začátky cestování a vydávání knih, kterých Hanzelka se Zikmundem prodali skoro devět milionů. "Zpětně se člověku někdy zdá, že všechno šlo snadno. Ale když jsme se vrátili z první velké cesty, z Afriky a Jižní Ameriky, u nás mezitím proběhl komunistický převrat. Skoro nikdo nečekal, že se doopravdy vrátíme, mysleli si, že zůstaneme venku za hranicemi. A když už jsme byli zpět, nevěděli komunisti co s námi udělat," uvedl Zikmund.

Všechny obchodní kontrakty v hodnotě milionů korun, které na cestách uzavřeli, komunisté zrušili. Cestovatelé tak po návratu nevěděli, z čeho budou žít. "Tři roky trvalo, než nám s Jirkou Hanzelkou schválili vydání našich knih Afrika snů a skutečnosti, co jsme napsali už cestou. Vydáním knížek pak všechno začalo. Dnes bychom řekli, že se z nich okamžitě staly bestsellery. Prodalo se jich několik set tisíc - to už je dnes nepředstavitelné číslo. Za první dvě vydání jsem si koupil vilu, ve které bydlím dodnes," podotkl Zikmund.

Režisér se ve filmu zabývá také přátelstvím cestovatelů. "Pana Zikmunda jsem se jednou ptal, jestli to lidem kolem nich nevrtalo hlavou, jak často se je na jejich přátelství ptali. Zasmál se a připomenul historku, kdy po návratu z africké cesty lékaři dokonce zkoumali, jestli nejsou homosexuálové! Nejsou a nebyli," uvedl Horký. (ČTK)

13:05
Hunger Games: Vražedná pomsta se v kinech objeví 21. listopadu

Ve čtvrtek 21. listopadu se v českých kinech objeví pokračování amerického akčního filmu Hunger Games, nyní s podtitulem Vražedná pomsta. Snímek, jehož první díl zhlédlo loni v Česku skoro 67.000 diváků, stál podle distribučních informací 130 milionů dolarů (2,6 miliardy korun). První díl byl nečekaným hitem a na celém světě vydělal 700 milionů dolarů (zhruba 14 miliard korun).

Film dnes na novinářské projekci představil Bontofilm. Diváci se v něm dozvědí, jak pokračoval příběh dvou mladých lidí ve fiktivní zemi nesvobody s nablýskaným hlavním městem Kapitol. Zvítězili ve zvrácené televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého z dvanácti krajů nedobrovolně bojují o život. V jubilejním 75. ročníku těchto "hladových her" musí spolu s dalšími vítězi své prvenství obhájit a čelit i jejímu prezidentovi, který je chce zlikvidovat.

I když je dvouapůlhodinový příběh natočen v klasickém formátu 2D, filmaři v čele s režisérem Francisem Lawrencem (Constantin, Voda pro slony, Já, legenda) vyšli vstříc kinům IMAX, v nichž se v akčních scénách z arény filmový obraz zvětší. V nich vynikne velkolepá výprava a záběry s davovými i trikovými scénami.

Herečka Jennifer Lawrenceová se jako hlavní hrdinka na plátno vrátila s čerstvým Oscarem za svůj výkon ve snímku Terapie láskou. Jednu z nových postav ztvárnil Philip Seymour Hoffman. V dalších rolích se objeví Woody Harrelson, Josh Hutcherson, Donald Sutherland, Stanley Tucci, Elizabeth Banksová, Liam Hemsworth a znovu Lenny Kravitz.

Rozsáhlá závěrečná část knižní předlohy má být rozdělena do dvou filmů, první má přijít do kin za rok, druhá v roce 2015. (ČTK)

14:06
Kanadský muzikant Bryan Adams zahraje příští rok v Brně

Kanaďan Bryan Adams zahraje 18. června 2014 v Brně. Čtyřiapadesátiletý zpěvák, kytarista, skladatel a příležitostný fotograf, který se do Česka vrací pravidelně, tentokrát vystoupí pod širým nebem na Velodromu. ČTK to dnes sdělil Petr Novák z agentury Live Nation.

Zejména v 80. a 90. letech patřil Adams k nejznámějším tvářím rockové a popové scény, fanoušky má také v Česku. K jeho hitům patří skladby Heaven, Summer of '69 a Run To You. Zatím poslední řadovou desku nazvanou 11 vydal před pěti lety, stále však intenzivně koncertuje.

Adams v Česku poprvé hrál v roce 2003, od té doby se často vrací. Před dvěma lety přilákal v Praze 12.000 lidí, loni bavil publikum na festivalu Benátská noc v libereckém areálu Vesec.

Vystoupení Adamse na Velodromu je zatím asi největší koncertní akcí, ohlášenou v Brně na příští rok. Už v únoru zahraje v hale Vodova britská kapela Smokie. Na 4. a 5. června ohlásila dvě vystoupení v Kajot Aréně znovuzrozená kapela Lucie. Přijedou také skupiny Steel Panther nebo Vanilla Fudge. (ČTK)

14:33
Restaurátorka tři roky tvořila kopii slavného obrazu s Napoleonem

Pro restaurátorku Moniku Hadovou skončila dnes tříletá práce na kopii slavného obrazu Francoise Gérarda Napoleon v korunovačním rouchu. Jde o malbu vysokou 2,5 a širokou 1,5 metru, jejíž originál zdobí zámek ve Fontainebleau u Paříže. Kopii dnes s odborníky zarámovala v Místodržitelském paláci v Brně. Replika již ve čtvrtek ozdobí napoleonskou expozici na Mohyle míru u Brna, řekla ČTK restaurátorka.

"Výroba kopie podle fotodokumentace mi zabrala zhruba 300 hodin. Dílo zachycuje Napoleona ve skvostném a bohatě zdobeném rouchu, přičemž nejsložitější bylo malování zdobných detailů," uvedla Hadová. Všechny podklady, které jí sloužily k namalování kopie, budou uloženy do schránky v rámu rozměrného plátna.

Nápad na vytvoření kopie díla dostali před lety členové klubů vojenské historie spolu s vedením Muzea Brněnska, které expozici na Mohyle míru provozuje. Návštěvníci slavkovského bojiště, na němž Napoleon v prosinci 1805 triumfoval v bitvě tří císařů nad Rusy a Rakušany, tak budou mít možnost si jej prohlédnout zblízka.

Originál obrazu z počátku 19. století zachycuje francouzského císaře s vladařskou korunou a v panovnickém rouchu. Známy jsou zatím tři jeho kopie, vystaveny jsou ve Versailles, Berlíně a ve Vídni.

Práce restaurátorky Hadové zcela neskončila. Do budoucna, a to patrně opět pro Mohylu míru, vytvoří ještě kopie obrazů dalších dvou panovníků, s nimiž se Napoleon u Slavkova utkal; rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I.

Kopii obrazu přestěhují vojáci v historických uniformách ve čtvrtek z Brna na povoze taženém koňmi na Mohylu míru, kde bude ihned nainstalován. Zástupy turistů si jej prohlédnou o příštím víkendu, kdy se konají na slavkovském bojišti vzpomínkové akce na tuto bitvu tří císařů. (ČTK)

15:14
Rodačka z Česka získala v Rakousku cenu pro mladé výtvarníky

Česká rodačka Luisa Kasalická získala v Rakousku letošní Cenu Otto Mauera pro mladé výtvarníky. Informovala o tom dnes agentura APA. Kasalická se narodila v roce 1974 v Praze a do Rakouska odešla s rodinou ve svých 11 letech, později ve Vídni vystudovala a etablovala se jako jedna z výrazných postav tamní výtvarné scény.

Cena Otto Mauera, která se udílí od roku 1981 na počest významného rakouského mecenáše, je spojena s finanční odměnou 11.000 eur (asi 300.000 korun). Je určena výtvarným umělcům do 40 let. Jejímu držiteli uspořádá organizátor autorskou výstavu.

Porota u výtvarnice ocenila fakt, že posunuje chápání malířství z umění plochy do umění prostoru. V poslední době se věnovala například tvorbě monumentálních trojrozměrných koláží a podle porotců je její dílo "chvalozpěvem na kouzlo jednoduchosti". Používá v něm totiž často zcela obyčejné předměty a materiály a inspiruje se třeba v prodejnách stavebních potřeb.

Cena se bude slavnostně předávat 4. prosince ve vídeňském arcibiskupském paláci. (ČTK)

15:48
Obsáhlá monografie představuje kontroverzního architekta Pragera

Velkou monografii architekta Karla Pragera vydává u příležitosti jeho retrospektivní výstavy nakladatelství Titanic. Knihu napsala autorka výstavy Radomíra Sedláková, kurátorka sbírky architektury Národní galerie v Praze. Přehlídka ve Veletržním paláci i publikace připomínají letošní nedožité 90. narozeniny architekta, stavitele a vizionáře, jednoho z nejvýraznějších tvůrců české architektury druhé poloviny 20. století.

Prager je nejširší veřejnosti známý hlavně jako autor budov bývalého Federálního shromáždění, Nové scény Národního divadla či areálu staveb v Emauzích v Praze. Prager patří k tvůrcům, jejichž práce je vnímána ambivalentně, někteří ji vzývají, jiní zavrhují. Budova Federálního shromáždění, ve které Prager přišel s odvážným řešením "domu na domě", není obecně oblíbená možná i pro svůj původní účel. Odborníci jí ale přisuzují kvality srovnatelné se světovou špičkou své doby.

Publikace detailně přibližuje nejen všechny jeho realizace, ale přináší i úplný přehled jeho soutěžních prací a nerealizovaných projektů, které měly zásadním způsobem změnit tvář Prahy - mimo jiné Smíchova, Košířů, Karlína, Letné, Pankráce, Albertova, Staroměstského náměstí. Kniha dokumentuje celou šíři jeho tvorby, a to prostřednictvím výkresů, plánů, vizualizací, modelů, dobových i současných fotografií. Přináší Pragerovy zásadní teoretické stati, seznam jeho spolupracovníků z ateliéru Gama a soupis jeho patentů.

Kniha rovněž mapuje klišé kolem architektovy osoby. Prostupuje jí množství mnohdy protichůdných vzpomínek a názorů Pragerových kolegů i rivalů, spolupracujících výtvarníků, historiků umění i anonymních blogerů z internetových diskusí.

Historik architektury Zdeněk Lukeš o Pragerově tvorbě říká, že vytvořil díla nezpochybnitelných kvalit i pokleslé stavby nerespektující okolí a připomíná, že se dokázal prosadit v každé době, ač nebyl nikdy členem KSČ. V 70. letech dokonce patřil k tvůrcům, o jejichž práci se nesmělo psát, respektive cenzura zakazovala zmiňovat jeho jméno. Teprve až když v rekordně krátkém čase dokázal dostavit novou budovu Národního divadla ke stému výročí jeho založení, mohlo se jeho jméno jako autora objevit, uvádí Yvonna Fričová z nakladatelství Titanic.

Kniha vychází v grafické úpravě Karla Aubrechta a s více než 300 fotografií a obrázků, stojí 1380 korun. (ČTK)

17:59
Ve věku 73 let zemřel producent Jan Kratochvíl

Ve věku 73 let dnes zemřel v Praze televizní dramaturg, producent a divadelní organizátor Jan Kratochvíl. Na počátku 70. let vystupoval se Ctiborem Turbou v Cirkuse Alfred, známý byl i organizováním Divadelních poutí. ČTK to oznámila Česká televize.

Po absolutoriu pražské Filmové a televizní fakulty v roce 1963 nejprve Kratochvíl působil jako pomocný režisér a asistent režie na Barrandově. Od roku 1970 byl ve svobodném povolání. Poté byl externím režisérem Československé televize, režíroval koncerty hudebních skupin a divadelní představení.

Působil také jako umělecký vedoucí Revue Alhambra. V roce 1991 byl zaměstnancem Československé, později České televize, kde pracoval jakožto producent a dramaturg. (ČTK)

18:34
Zrzavého Ležící hoch prodán v Londýně za rekordních 14,7 milionů korun

Obraz Jana Zrzavého Ležící hoch se dnes v londýnské aukční síni Sotheby's prodal za 450.000 liber (zhruba 14,7 milionu korun) bez aukční přirážky, což z něj dělá nejdražší malířův vydražený obraz. Skutečná cena, kterou kupec zaplatí, přitom podle serveru artplus.cz bude kvůli poplatkům a daním nejméně o 119.000 liber vyšší a v přepočtu přesáhne 18,6 milionu korun.

Odborníci před aukcí odhadovali cenu plátna na 200.000 až 250.000 liber (asi 6,5 až osm milionů korun). Zrzavého obraz z roku 1912 označují za autorovo nejdůležitější dílo jeho raného období.

Několik zájemců cenu v aukčním sále během necelých dvou minut vyhnalo na 450.000 liber, což je 542.500 liber včetně provize, uvedl artplus.cz. Kupec však musí zaplatit také DPH z provize ve výši 18.500 liber a autorský poplatek ve výši 8500 liber. Ten připadne pražské Národní galerii, která je výhradním držitelem autorských práv k Zrzavého dílu.

Za předpokladu, že kupcem byl někdo z Evropské unie, bude konečná cena ještě vyšší. Obraz se do aukce dostal z americké sbírky a při dovozu do EU podle britských zákonů podléhá pětiprocentní DPH, která je počítána z kladívkové ceny.

Expert na trh s uměním Jan Skřivánek v úterý ČTK řekl, že se domnívá, že obraz zakoupí český sběratel.

V roce 1918 plátno Ležící hoch po výstavě v Topičově salonu koupil architekt Adolf Loos, který jej odvezl do Paříže. Od slavného architekta jej pak v následujícím roce koupil francouzsko-americký podnikatel Paul Verdier, majitel luxusního obchodního domu v San Francisku, jemuž Loos ve 20. letech navrhl vilu v jižní Francii.

Později obraz o rozměrech 66 krát 90 centimetrů prošel blíže neidentifikovanými sbírkami v Montrealu a New Yorku. V Praze byl naposledy k vidění v roce 1996 na výstavě sdružení Sursum v Galerii hlavního města Prahy.

V posledních letech se v ČR na aukcích prodaly dvě stovky Zrzavého obrazů, kreseb a grafiky. Pokud se započítají i aukční přirážky, zaplatili za ně sběratelé přes 50 milionů korun.

Dosavadní, čtyři roky starý Zrzavého aukční rekord měl hodnotu 10,5 milionu korun bez aukční přirážky. Za tuto částku byl v listopadu 2009 na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen obraz Hornatá krajina pocházející ze stejného roku jako Spící hoch.

Z letos dražených Zrzavého obrazů se nejdráže prodal pohled na Benátky I. z roku 1928, který byl na únorové aukci 1. Art Consulting vydražen za 8,5 milionu korun bez aukční přirážky. (ČTK)

18:55
Křestu audioknihy Hobit se zúčastnili i fanoušci v kostýmech

Fanoušci spisovatele J.R.R. Tolkiena v kostýmech elfů, víl, hobitů i rytířů se dnes vydali na pochod Prahou. Cílem cesty byl podnik Café Bar Elysium, kde se křtila nová audiokniha Hobit. Audioknihu namluvil herec Vladimír Kudla, který nové dílo pokřtil spolu s houslistou Janem Hrubým. Ten na motivy Tolkienova díla skládá hudbu.

Hudba měla být součástí i nové audioknihy, což se ale nakonec nepodařilo. "Uvažovali jsme, že místa, kde je text zveršovaný, budou podložena hudbou. Dědicové práv nám ale bohužel naši žádost zamítli," řekl ČTK obchodní ředitel společnosti Tympanum Tomáš Výchopeň. Zhudebněné básně se tak v knize, která vyjde 25. listopadu, objeví pouze ve formě znělky mezi jednotlivými kapitolami.

Dílem slavného spisovatele, který knihu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky napsal v roce 1937, se inspiruje také hudební sdružení Falešné společenstvo, jež akci zpestřilo svým vystoupením. Tolkien prostřednictvím svých knih stvořil tajuplnou Středozemi s vlastní historií, jazykem, písmem, legendami a podivuhodnými postavami hobitů, elfů, lidí, čarodějů, skřetů, trpaslíků nebo černých jezdců, kde dobro bojuje proti zlu.

Podle literárního díla Hobit natočil režisér Peter Jackson trojdílný film, jehož první část Hobit: Neočekávaná cesta měl premiéru loni v prosinci. Před Hobitem Jackson zfilmoval Tolkienovu knihu Pán prstenů z roku 1953, kterou v letech 2001 až 2003 uvedl na filmová plátna v podobě trilogie Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále. Poslední z dílů získal 11 Oscarů a jako jeden z mála filmů na světě vydělal přes miliardu dolarů. (ČTK)

07:42
Režisér Duba natočil film o svobodě, lásce a kravách, scénář psal Epstein

Příběhem o svobodě, lásce a kravách je snímek režiséra, kameramana a scenáristy Martina Duby. Natočil ho v česko-polské koprodukci pod názvem Bella Mia podle povídky Marka Epsteina inspirované skutečnou událostí. Premiéru bude mít už 21. listopadu. Hlavní role ztvárnili Petr Forman, Zuzana Norisová, Anna Fialová, Lukáš Kůrka, Igor Orozovič, Petr Rajchert, David Bonaventura a Břetislav Rychlík. Autorem hudby byl polský multiinstrumentalista Józef Skrzek, známý především jako vedoucí skupiny SBB (1970-1980).

"Příběh o skupině krav, podezřelých z nemoci šílených krav, jsem slyšel už někdy před šestnácti lety. Vzepřely se násilnému odvozu do kafilérie a prchly farmáři do polí a lesů, kde přežily zimu. Nakonec se, alespoň v našem filmu, ukázalo, že podezření bylo falešné," řekl Duba po středční projekci v Praze. Požádal tehdy Epsteina, aby napsal filmovou povídku. Dlouho se sháněly finance, všichni se k tomuto projektu otočili zády. "Projektu jsem se ujal, vznikal ve skromných podmínkách, i když se natáčel většinou bez herců neuvěřitelných 105 dní. Byl to doslova hrdinský čin, když členové štábu hodiny a hodiny naháněli krávy po lese," uvedl producent z Bia Illusion Miloslav Šmídmajer.

Duba, který v celovečerní tvorbě jako režisér debutoval před devíti lety snímkem Správce statku, odmítá tvrzení, že se zvířaty a dětmi se pracuje špatně. "Musíte je přinutit, aby je to bavilo," vysvětlil. Podle Petra Formana potřeboval režisér herce především jako naháněče. "Lidské role mu byly lhostejné," přisadil si Rajchert. "Musel jsem se jako veterinář tvářit, že je všechno v pohodě, ale skutečnost byla jiná," přiznal Orozovič. Film Bella Mia se natáčel ve fotogenickém prostředí úpatí Jizerských hor.

Jeden z nejlepších českých scenáristů současnosti Marek Epstein (Signál, Ve stínu) se inspiroval novinovou zprávou, jejímiž hrdinkami byly krávy, které dokázaly rok přežít v divočině. Příběh, který vytvořil, je především o lásce - ať už lidské, nebo zvířecí. Samotné krávy, ze začátku ustrašené a neposlušné, se prý s přibývajícím časem staly primadonami, které se nechávaly k práci přemlouvat. Pokud se jim něco nelíbilo, utekly do lesa. Filmaři zařizují konto na jejich záchranu, aby neskončily na jatkách a v salámech. Chtějí je dostat na farmu v Jizerských horách. (ČTK)

09:08
Mariusz Szczygiel dostal cenu i poděkování od polského prezidenta

Polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygiel, známý mimo jiné svými knížkami o Češích a Česku, převzal ve středu ve Varšavě novinářskou cenu za reportáž, která vedla ke změnám polských zákonů. Polský prezident Bronislaw Komorowski při této příležitosti poděkoval reportérovi za přínos ke zlepšení polsko-českých vztahů. "Chtěl bych se připojit k poděkování hlavně za to, co Mariusz Szczygiel dělá v polsko-českých vztazích, protože je to velice nezbytné," řekl Komorowski podle webu wyborcza.pl.

Ve vyznamenané reportáži, publikované koncem v června, Szczygiel popsal příběh ženy, která před 30 lety utloukla nevlastní dítě k smrti. Po odpykání trestu a jeho vymazání z rejstříku se zaměstnala jako učitelka. Reportáž vyvolala takový ohlas, že vláda se rozhodla změnit zákony tak, aby vrahové dětí už nemohli být zaměstnáváni ve školství. Po otištění reportáže se dotyčná učitelka zřekla svého místa a ministerstvo školství ji vyškrtlo ze seznamu pedagogů.

Szczygiel, jinak nositel řady novinářských a literních ocenění, byl ve středu vyznamenán cenou Andrzeje Wojciechowského, pojmenovanou po zesnulém polském novináři a zakladateli první nestátní rozhlasové stanice ve Varšavě, Radio Zet. Kromě sošky převzal i šek na 50.000 zlotých (asi 325.000 Kč). (ČK)

10:06
Lawrenceová a Hoult prý chystají svatbu v Praze

Hvězda amerického akčního filmu Hunger Games Jennifer Lawrenceová a její přítel a kolega z filmové série X-Men Nicholas Hoult prý plánují tajnou svatbu v Praze. O spekulacích informuje server pro dospívající mládež J-14.com.Lidé zastupující mladou herečku popírají, že Lawrenceová, která byla nedávno spatřena s diamantovým prstenem, a Hoult jsou zasnoubeni. Jiné zdroje však uvádí, že se chtějí tajně vzít v Praze.

"Jennifer se zamilovala do české metropole při natáčení filmu Serena a doufá, že tam do toho s Nickem praští," cituje J-14.com jeden ze zdrojů.

Jeden z nejatraktivnějších párů Hollywoodu prý zvažuje svatbu na Staroměstské radnici. (ČTK)

11:34
Objevem roku Českého slavíka může být Lenny, Mišík nebo Tichá

Objevem roku v anketě Český slavík, jejíž výsledky budou oznámeny v sobotu v pražské Státní opeře, může být zpěvačka Lenny, Adam Mišík nebo Kateřina Marie Tichá. V kategorii Slavíci bez hranic zahrnující nejpopulárnější slovenské interprety v ČR jsou v první trojici podle abecedy Elán No Name a Miro Žbirka. ČTK o tom dnes informovali zástupci pořádající agentury Musica Bohemica.Uděleni budou zlatí, bronzoví a stříbrní slavíci v kategoriích zpěvák, zpěvačka a hudební skupina. Oceněni budou také vítězové kategorií skokan roku, Český slavík Mattoni Hvězda internetu, MTV videoklip roku a nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls. Interpret, který získal největší počet hlasů pak převezme cenu Absolutní slavík.

Body svým oblíbeným interpretům populární hudby mohli zájemci pomocí SMS nebo na internetu zasílat do 17. listopadu. V současné době mohou hlasovat ještě v kategorii Objev roku. Hlasování v této kategorii ukončí moderátor sobotního večera Jan Kraus v druhé polovině přenosu. Hlasující rozhodnou mezi zpěvačkou dcerou zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové vystupující pod jménem Lenny, synem hudebníka Vladimíra Mišíka Adamem a mladou písničkářkou Kateřinou Marií Tichou.

Pořadatelé oznámili jména šesti interpretů ve třech hlavních kategoriích, kteří získali nejvíce bodů. V kategorii zpěvaček se mezi šesti nejúspěšnějšími umístily v abecedním pořadí Monika Absolonová, Anna K., Lucie Bílá, Ewa Farna, Aneta Langerová a Lucie Vondráčková. Mezi zpěváky mohou slavíky získat Michal David, Vojtěch Dyk, Karel Gott, Tomáš Klus, Richard Krajčo nebo Dalibor Janda. Šestici kapel s největším počtem hlasů tvoří Divokej Bill, Chinaski, Kabát, Kryštof, Nightwork a Olympic. V programu vystoupí Lucie Bílá, Tomáš Klus, Ewa Farna, Marta Jandová, Petr Kolář, skupiny Kabát, Nightwork, Chinaski, Inflagranti a další.

Podle pořadatelů přišlo loni do ankety přes 131.000 hlasů, přímý přenos v televizi sledovaly ve špičce téměř dva miliony diváků. Loni způsobila největší rozruch kategorie zpěváků, v níž řadu 13 vítězství Karla Gotta za sebou narušil vítěz Tomáš Klus. Gott již oznámil, že se letošního předávání vzhledem k zahraničnímu turné nezúčastní. V dalších kategoriích zvítězily opět Lucie Bílá a skupina Kabát, u obou šlo o šesté vítězství v řadě. Absolutním vítězem soutěže a držitelem titulu Zlatý slavík byla stejně jako předloni Lucie Bílá. Největší počet Zlatých slavíků v historii ankety získal Karel Gott. Má jich 37. V kategorii zpěvaček drží prvenství Lucie Bílá s 15 Zlatými slavíky, druhá je Hana Zagorová, která jich získala devět. (ČTK)

13:28
Muzeum hudby v Praze získalo cenu od serveru TripAdvisor

České muzeum hudby Národního muzea v Praze získalo od cestovatelského serveru TripAdvisor prestižní ocenění Travellers' Choice 2013. Na svých stránkách to uvedlo ministerstvo kultury. Jde o prestižní ocenění nezávislých cestovatelů. Tento portál shromažďuje doporučení a hodnocení cestovatelů z celého světa, jeho stránky navštíví měsíčně miliony návštěvníků. České muzeum hudby se tak zařadilo do výběru deseti nejzajímavějších muzeí České republiky a 1264 turisticky nejoblíbenějších míst celého světa. "Zahraniční návštěvníci na Českém muzeu hudby oceňují především stálou expozici vzácných hudebních nástrojů, zajímavé a interaktivní výstavy i jedinečnou architekturu prostorů muzea," uvádí ministerstvo ve své zprávě.

České muzeum hudby spravuje jednu z největších a nejvýznamnějších světových hudebních sbírek. Obsahuje přes 700.000 dokladů hudební historie. Kromě notového archivu se skladbami od 16. století do současnosti zahrnuje i pozůstalosti Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a řady dalších významných českých skladatelů a interpretů.

Muzeum aktuálně návštěvníkům nabízí výstavu Století valčíku a polky a stálou expozici s téměř 400 vystavenými hudebními nástroji. "Ocenění Travellers´ Choice je pro nás skvělou pochvalu práce, ale i významným závazkem do budoucna," komentoval ocenění ředitel muzea Emanuele Gadaleta. České muzeum hudby se nachází na Malé Straně v bývalém barokním chrámu svaté Máří Magdaleny z 18. století. Jedinečný prostor hlavní lodi chrámu byl v dalším století doplněn ústředním empírovým schodištěm a pavlačemi. Více o expozici naleznou zájemci na internetové adrese www.nm.cz. (ČTK)

06:46
Herec DiCaprio poslal tři miliony dolarů na záchranu tygrů

Herec Leonardo DiCaprio poslal prostřednictvím své nadace tři miliony dolarů (přes 60 milionů korun) na záchranu tygří populace v Nepálu. Hollywoodská hvězda věnovala ve čtvrtek peníze jako grant Světovému fondu na ochranu přírody (WWF), který v rámci svého projektu plánuje do roku 2022 zdvojnásobit počet ohrožených tygrů v této asijské zemi.

Nepálští tygři poddruhu Panthera tigris tigris patří dlouhodobě k ohroženým druhům a jejich počet stále klesá. Populaci zhruba 3200 těchto tygrů ohrožuje "ničení jejich přirozeného prostředí a vzrustající nelegální pytláctví", uvedl v prohlášení herec, jehož zatím poslední výraznou rolí je film Velký Gatsby. V minulosti již jeho nadace přispěla ke zvýšení počtu tygrů v nepálském národním parku Terai Bardia z 18 na 50 jedinců.

DiCapriova nadace se ochraně přírody věnuje dlouhodobě. Ve spolupráci s aukční síní Christie's získal letos aukcí výtvarných děl téměř 39 milionů dolarů na ochranu přírodních skvostů a ohrožených druhů zvířat. Tři miliony pro nepálské tygry jsou podle WWF právě částí těchto peněz. (ČTK)

07:39
V Duncanu začne soutěž o Cenu Jarmily Jeřábkové

V Divadle Duncan centre začne dnes večer 13. ročník mezinárodního festivalu současného tance a tanečního divadla. Festival Nová Evropa je spojen s Cenou Jarmily Jeřábkové, mezinárodní choreografickou cenou pro evropské tvůrce. Vybraní tvůrci uvedou během festivalu dvě choreografie, se kterými budou soutěžit. Vítězové budou známi v pondělí.

Účastníci soutěže, mladí choreografové ze střední Evropy, soutěží s jednou choreografií volnou a s jednou na některou ze skladeb autora, jehož vždy pořadatelé určí. Letos to jsou skladby Lukáše Matouška.

Porotu tvoří zakladatelka festivalu Eva Blažíčková, publicistka Nina Vangeli, Jan Minařík, Marta Ladjanszkiová z Maďarska, Joanna Lesnierowská z Polska a Milan Zvada ze Slovenska. Během festivalových představení porota vybere až tři díla, která budou oceněna Cenou Jarmily Jeřábkové. Vítězové získávají odměnu určenou na uvedení nového projektu. Premiéry nových tanečních inscenací oceněných choreografů se odehrají v Divadle Duncan centra při zahájení dalšího ročníku festivalu.

Taneční konzervatoř Duncan centre je se jménem Jarmily Jeřábkové (1912 až 1989), průkopnicí moderního tance v Československu, spojena přes svojí zakladatelku Evu Blažíčkovou. Výuka na konzervatoři se inspiruje taneční technikou duncanismu, který vychází z metod slavné americké tanečnice Isadory Duncanové. Její škola působila ve 30. letech v Praze a našla si zde přímou pokračovatelku duncanovského stylu v osobě Jeřábkové.

V letech, kdy jakákoliv tvorba programově se hlásící ke svobodě lidského sebevyjádření byla odsouzena k živoření v umělecké ilegalitě, se Jeřábkové podařilo vychovávat pokračovatelky této filozofie tanečního projevu. K nim patří i Eva Blažíčková. Konzervatoř Duncan centre vedla 17 let, dnes v jejím čele stojí její dcera, choreografka Lenka Flory. (ČTK)

08:56
Padesátý kalendář Pirelli bude se starými snímky od Newtona

Příští vydání proslulého kalendáře italského výrobce pneumatik Pirelli pro rok 2014 má být obzvlášť mimořádným sběratelským kouskem. Firma se rozhodla pro jubilejní 50. vydání neprodejného erotického kalendáře použít dosud nezveřejněnou sérii snímků slavného německého fotografa Helmuta Newtona z roku 1986.

Agentura ANSA informovala, že Newton tehdy snímky pořídil pro Pirelli, ale firma se rozhodla použít souběžně pořízené fotografie amerického fotografa Berta Sterna.

"Projekt, který ležel tak dlouho u ledu, opouští archivy, co lepšího si přát k 50. narozeninám," prohlásil ve čtvrtek prezident firmy Marco Tronchetti při slavnostní prezentaci fotografií v Miláně.

Gala s 800 pozvanými hosty v milánském centru současného umění HangarBicocca se rovněž stalo příležitostí pro sbírku ve prospěch ostrova Sardinie, který zasáhly zničující záplavy.

Zároveň byla otevřena výstava 160 fotografií ze slavného kalendáře od více než 30 různých fotografů. Podle agentury DPA jsou mezi nimi snímky Alessandry Ambrosiové, Heleny Christensenové, Mirandy Kerrové nebo Karolíny Kurkové.

Kalendáře firmy Pirelli už od svého prvního vydání v roce 1964 nabízejí nekonvenční pohled na ženskou krásu a cit pro erotickou rafinovanost. V minulosti pro něj pózovaly četné modelky, včetně těch českých jako Kurková, Eva Herzigová nebo Petra Němcová, ale také herečky Sophia Lorenová, Monica Bellucciová, Penélope Cruzová nebo Hillary Swanková. (ČTK)

09:27
Polský skladatel a dirigent Penderecki oslaví osmdesátiny

Polský hudební skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki je považován za jednoho z klíčových představitelů hudební avantgardy druhé poloviny minulého století a v 60. letech byl také hlavním představitelem polské skladatelské školy. Experimentoval se zvukem, s tonalitou, s netradičními vyjadřovacími prostředky, využíval nových technických možností. Umělec, který je autorem desítek symfonických, sborových a operních děl, oslaví 23. listopadu osmdesátiny.

Penderecki na sebe poprvé výrazně upozornil jako autor skladby Žalozpěv obětem Hirošimy, za niž v roce 1959 získal cenu UNESCO. Mnohé z jeho pozdějších děl vznikaly na objednávku institucí z celého světa, včetně Organizace spojených národů nebo měst jako Gdaňsk, Moskva či Jeruzalém. Na objednávku ke stému výročí České filharmonie složil Klarinetový koncert. Získal mimo jiné dvě americké Grammy a je autorem hudby k oceňovanému filmu Andrzeje Wajdy Katyň. Od 70. let se aktivně věnuje dirigentské kariéře. Je profesorem krakovské Hudební akademie. (ČTK)

10:18
Mladí architekti kritizují oborové sdružení a chtějí ho změnit

Změnit současnou situaci v Obci architektů, občanském sdružení, které by mělo především propagovat kvalitní architekturu, se snaží skupina mladých tvůrců. Obec podle nich neplní své poslání, upadá prestiž aktivit, které zaštiťuje, a její vedení příliš nekomunikuje navenek.

"Chceme se pokusit Obec architektů reformovat, připadá nám to užitečnější než vytvářet nové platformy a novou oborovou cenu," řekl ČTK architekt Vít Podráský, jeden z iniciátorů Výzvy k reformě Obce architektů. K ní se lze podle Podráského připojit vstupem do obce a následnou účastí na valné hromadě 5. prosince. Zástupci obce se nechtějí k výzvě vyjadřovat. Člen Rady Obce architektů Jan Melichar ČTK pouze řekl, že signatáři výzvy vstoupili do obce teprve po uveřejnění svého textu, podle něj tedy kritizují něco, co neznají.

V textu zveřejněném na webu stojí, že Obec architektů je "příliš uzavřena sama do sebe a nereflektuje aktuální dění na české architektonické scéně". Autorům výzvy vadí hlavně to, že "upadají i etablované prezentační nástroje, které spravuje - přehlídka Grand Prix a časopis Architekt". První se stává událostí s nepatrným dopadem na nearchitektonickou veřejnost, druhý je prezentační publikací bez relevantních kritických recenzí, míní autoři výzvy.

Nechtějí zakládat paralelní aktivity, Podráský uvádí případ Slovenska, kde dnes mají tři velké architektonické ceny, ani jedna z nich ale podle něj nemá patřičnou prestiž. "Sami jsme většinou relativně nedávní absolventi škol architektury, snažíme se proto získat také podporu významných osobností napříč oborem," říká Podráský. Mezi nimi jsou Jaroslav Wertig z ateliéru A69, Petr Lešek z Projektilu, Jan Šépka, Alena Šrámková, Josef Pleskot či Ladislav Lábus, který byl v říjnu zvolen děkanem Fakulty architektury ČVUT.

Výzvu ale její autoři směřují i na stávající členy Obce architektů, kteří nejsou spokojeni s jejím stavem. "Ve hře je budoucnost naší profese. Laická veřejnost dnes těžko chápe smysl práce architekta, vnímá ho jako estéta prodražujícího stavbu. Kvalitní architektura by se měla stát věcí veřejnou a srozumitelnou," uvádějí autoři.

Obec architektů vznikla transformací Svazu architektů v roce 1990 jako nevládní nezisková organizace; navázala na tradici spolků architektů z první republiky. Na prvním zasedání obce vznikl nápad vybudovat komoru architektů jako profesní organizaci, která byla ustanovena v roce 1993, a do níž následně vstoupila většina praktikujících architektů. Obec se tak dostala na okraj jejich zájmu. (ČTK)

11:01
Hudebník Emil Viklický oslaví pětašedesáté narozeniny

Jazzový pianista, skladatel a aranžér Emil Viklický je jednou z nejvýraznějších, nejosobitějších a nejvšestrannějších postav české hudební scény. Tento šéf několika jazzových formací a organizátor jazzového dění oslaví 23. listopadu pětašedesáté narozeniny.

Viklický začal hrát jazz v polovině šedesátých let jako student olomouckého gymnázia. Výrazněji na sebe upozornil roku 1974, kdy se přidal k SHQ Karla Velebného a nedlouho nato se souběžně stal členem jazzrockové skupiny Energit. Významným milníkem v jeho tvorbě bylo album V Holomóci městě odrážející melodiku moravských lidových písní.

Na podzim 1977 odjel Emil Viklický na roční studijní pobyt na Berklee College of Music v Bostonu. Navázal zde mnoho muzikantských kontaktů, které pak zúročil ve spolupráci s americkými hudebníky Billem Frisellem, Kermitem Driscollem a Vintonem Johnsonem.

V 80. letech se Viklický hodně věnoval mezinárodním spolupracím, například s Joem Newmanem na album Midgets, ale především se skandinávskými muzikanty. Vedle nahrávek s předními světovými jazzmany je znám svým snažením o fúzi folkloru s jazzem. Věnuje se také vážné a filmové hudbě. Je autorem tří oper Oráč a Smrt, Faidra a Máchův deník a melodramatu Tajemství Člověka na texty bývalého českého prezidenta Václava Havla. (ČTK)

11:30
Historicky cenné obrazy libereckého muzea opět patří církvi

Římskokatolická církev se opět stala majitelem několika historických obrazů mimořádné umělecké hodnoty, které zachránilo Severočeské muzeum v Liberci za komunistického režimu. Nejcennější z nich je oltářní obraz z Rovenska pod Troskami, který namaloval slavný barokní malíř Václav Vavřinec Reiner. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Jiří Křížek.

"Na nás se nevztahují restituční nároky církví, ale máme ve sbírkách několik předmětů, u nichž nebylo vyjasněno vlastnictví. Zachránili je muzejní pracovníci z ruiny nějaké církevní sakrální stavby po roce 1948," uvedl Křížek. Podle něj chtějí tímto krokem odstranit pochybnosti, komu tyto historické obrazy patří.

Jde o tři soubory, z nichž nejslavnější je rovenský oltářní obraz Oslavení sv. Jana Nepomuckého. Je pojištěný na částku 800.000 korun, podle Křížka je ale jeho skutečná hodnota výrazně vyšší. "Jeho kulturní a umělecká hodnota se jen těžko vyčísluje, na trhu s uměleckými předměty se takové obrazy neobjevují," konstatoval. Oltářní obraz je vystavený ve vestibulu muzea už od 80. let a ještě nějakou dobu tam zůstane. "Máme uzavřenou smlouvu s církví na dalších pět let," upřesnil ředitel muzea.

Církvi také patří dva soubory tance smrti, což byl podle Křížka oblíbený motiv malířů od starověku až po baroko. "Návštěvníci teď mají mimořádnou příležitost si jeden z cyklů prohlédnout. Pochází z Kryštofova Údolí a vystavujeme ho veřejnosti poprvé," uvedl Křížek. Cyklus dřevěných deskových obrazů bude v kapli do konce prosince, pak si ho liberecká farnost odveze. "Po předání bude vystaven v muzeu betlémů v Kryštofově Údolí," uvedla mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková

Druhý z cyklů tance smrti pocházející z Liberce - Rochlice není v dobrém technickém stavu a muzeum s církví zatím jedná, kde bude soubor uchováván. "Farnost by ho chtěla ponechat v depozitáři Severočeského muzea," uvedla Michálková. (ČTK)

12:09
Klasický filolog a spisovatel Pavel Oliva oslaví devadesátiny

Klasický filolog a spisovatel Pavel Oliva je znám svými pracemi zabývajícími se dějinami starověku. Tento světoznámý odborník na antické Řecko, který během války přežil nacistické koncentrační tábory i pochod smrti, se 23. listopadu dožije devadesáti let.

Oliva se narodil jako Pavel Ohrenstein do pražské měšťanské židovské rodiny. Po okupaci Československa, v roce 1941, byl poslán do Terezína, v prosinci 1943 do Osvětimi. Zde přežil mimo jiné i proto, že byl přiřazen ke komandu čističů kanálů. Na podzim 1944 prošel selekcí do pracovních transportů do říše, byl určen do lágru u vybombardované továrny nedaleko Drážďan. Účastnil se pochodu smrti do Varnsdorfu a Litoměřic, přišel až do Terezína.

Po válce vystudoval klasickou filologii. Stal se jedním z nejuznávanějších odborníků na dějiny starověkého Řecka. Působil ve vědeckých ústavech Akademie věd, přednášel na domácích i zahraničních univerzitách.

Profesor Oliva je mimo jiné autorem knih Kolébka demokracie, Řecko mezi Makedonií a Římem, Dějiny starověkého světa, ABC světových dějin či autobiografie Holokaust mé rodiny. (ČTK)

12:41
Přehlídka francouzských filmů v Plzni nabídne deset snímků i vína

Nejzásadnější a nejoceňovanější francouzské snímky z poslední doby nabídne týdenní projekt plzeňské Měšťanské besedy nazvaný 7 dní francouzského filmu. Druhý ročník festivalu, jenž měl loni nadprůměrnou návštěvnost, se uskuteční od 2. do 9. prosince. Součástí bude ochutnávka francouzských vín a delikates, jejichž výběr se vždy váže k promítanému snímku, řekli dnes novinářům pořadatelé z Dominik centra, provozovatele Měšťanské besedy, největšího kulturního centra ve městě.

"Loňský cyklus byl tak úspěšný, že chceme pokračovat. Během sedmi dní tehdy přišlo téměř 900 diváků," uvedl ředitel Dominik centra Ivan Jáchim.

Letošní druhý ročník v Plzni unikátního cyklu nabídne o tři filmy více, lidé tak uvidí celkem deset oceňovaných snímků. V programu přehlídky jsou například Láska nebo Edith Piaf, ale také letošní novinky Pěna dní a Jen 17. "Nechybí snímky Život Adele a Na dřeň, které zaznamenaly úspěch na festivalu v Cannes," uvedla manažerka Hana Kulawiaková.

Kromě nabídky těch nejlepších francouzských filmů je součástí festivalu také doprovodná ochutnávka francouzských vín a specialit. "Inspirovat jsme se nechali v některých případech prostředím, v němž se děj filmu odehrává. Například u Jen 17 se samo nabízí růžové víno z Provence, oblasti, kde se začíná vyprávět příběh sedmnáctileté Isabelle," uvedla Ludmila Pytlíková z vinotéky Le Bouchon. "Letos jsme to chtěli ještě trochu posunout, k vínu jsme napárovali sýry," uvedla Michaela Trnková ze společnosti Mirado.

Festival se koná za podpory Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015, které se podílelo už na několika filmových blocích pořádaných v Měšťanské besedě, mimo jiné na promítání němých filmů s živým orchestrem nebo cyklu věnovanému severské kinematografii. (ČTK)

12:52
Peter Lipa po osmi letech vydal nahrávku s texty Milana Lasici

Osm let od úspěšné nahrávky Lipa spieva Lasicu, které se na Slovensku i v Čechách prodalo přes 12.000 kusů, vychází další nahrávka slovenského jazzmana Petera Lipy s texty Milana Lasici. Album s názvem Návštěva po rokoch představili oba jeho tvůrci na čtvrtečním koncertě v Malostranské besedě v Praze.

"Nahráli jsme čtrnáct písniček, které jsou podle mě velmi různorodé. A kdybychom měli spočítat všechny muzikanty, ať už živé nebo "syntetické", kteří se na albu podíleli, tak bychom došli k číslu pět set. Naživo je to samozřejmě ve čtyřech lidech něco jiného, ale hlavně, že dokážeme reprodukovat texty tak, že to chytí posluchače. Moji povinností je deklamovat texty takovým způsobem, aby vyletěly nahoru zabalené v mé hudbě. Když to celé funguje, tak si lidé po koncertu koupí cédéčko, a to je pro mě největší radost," řekl ČTK sedmdesátiletý Lipa.

Na posledním studiovém albu Lipa 68, které vydal známý hudebník loni, má Lasica dva texty. Oba umělci spolupracují "permanentně". "Naše spolupráce začala už při natáčení mé první desky Neúprosné ráno před třiceti lety. Od té doby se jméno Lasica u mého nahrávání objevuje vždy a na každém mém projektu mám nějaký jeho text. Je to pro mě čest i závazek, že právě mě je ochoten dávat své texty, které mu vracím v podobě písničky. Když mi dá Lasica deset textů, tak jsou všechny dobré a tři až čtyři z nich jsou výborné," sdělil Lipa.

Tvorba hudebníka, který je rovněž promotérem jazzového festivalu Bratislavské jazzové dni, se pohybuje na pomezí žánrů. "Mám pocit, že když jsem začal psát vlastní hudbu, propracoval jsme se do polohy, která je na české a slovenské scéně identifikovatelná. Zůstal jsem sám sebou, což je touha každého umělce, který chce být rozeznatelný," podotkl Lipa, který vystupuje po celém světě. Loni měl dokonce tři koncerty v Moskvě.

"Není to místo, kam bych jel na dovolenou, Moskva je strašně velká, hlučná a drahá, ale za prací vyrazím kamkoliv. Posluchači v Rusku byli v pohodě, oni dnes cestují po celém světě a už se to vůbec nedá srovnávat s lidmi, pro které jsem tam vystupoval v roce 1986, tehdy to byl "krvák". Teď už tam nastaly zásadní změny," uvedl Lipa, který podle svých slov častěji vystupuje v Česku než na Slovensku. Jezdí se stálou sestavou Michal Šimko (basa), Robo Rist (bicí), Peter Lipa mladší (klavír) a Michal Žáček (saxofon). (ČTK)

14:35
Hvězdou brněnského Plesu v opeře bude herec Christopher Lambert

Hvězdou brněnského Plesu v opeře, který se připravuje na 18. ledna příštího roku v historických prostorách Mahenova divadla, bude herec francouzského původu Christopher Lambert. ČTK to dnes za pořadatele řekl Pavel Mokrý. Připomněl, že letos ples zahájil syn francouzského herce Alaina Delona Antony.

Brněnský Ples v opeře se uskuteční popáté po vzoru slavných vídeňských plesů. Jde o největší plesovou událost na Moravě. Vždy ji zahajuje známá osobnost, pro kterou pořadatelé připravují speciální program. Například Antony Delon využil návštěvu Brna k prohlídce funkcionalistické vily Tugendhat.

Podrobnosti k tomu, jaký program je připravován pro Lamberta, hlavního hrdinu filmové ságy Highlander, zatím pořadatelé nesdělili. Je ale pravděpodobné, že v nabídce bude opět vila Tugendhat, nebo prohlídka brněnského hradu Špilberku.

Tématem pátého ročníku plesu bude doba alžbětinská a William Shakespeare, od jehož narození uplyne již 450 let. Pořadatelé připomínají, že spisovatele spojuje s Mahenovým divadlem to, že se v něm kdysi konala světová premiéra baletu jeho dramatu Romeo a Julie, a to pod vedením baletního mistra Iva Váni Psoty.

Lambert má francouzský původ, ale narodil se v roce 1957 v New Yorku. Jeho nejvýznamnější rolí je postava Connora MacLeoda ve filmu Highlander, který měl tři pokračování. Lambert je rovněž známý jako představitel Tarzana ve snímku Příběh Tarzana, pána opic nebo z thrillerů Tah jezdcem. V roce 1986 získal cenu César v kategorii nejlepší herec za výkon ve filmu Podzemka francouzského režiséra Luca Bessona. (ČTK)

14:41
Kytarista Steve Hackett vzdá v Praze hold legendárním Genesis

Britský kytarista Steve Hackett 6. května příštího roku poprvé vystoupí v České republice, když ve Velkém sále pražské Lucerny představí svoje nejznámější skladby i výběr písní z repertoáru Genesis. Právě členem této legendární skupiny byl Hackett v počátcích její úspěšné kariéry. ČTK o tom dnes za pořádající agenturu Live Nation informoval Petr Novák.

"Hackett, který se po většinu své hudební kariéry věnuje sólové tvorbě, získal své renomé jako člen raných Genesis. Právě jeho jedinečný přístup ke hře na kytaru výrazně vypomohl vytvořit kapelu, která je považována za přední zakladatele art/progresivní scény a v neposlední řadě dala světu i další významná jména hudebního světa, jako jsou Peter Gabriel či Phil Collins," uvedl Novák.

Předprodej vstupenek v cenách od 790 do 1450 korun budou pro členy fan klubu k dispozici od 25. listopadu, běžný předprodej bude zahájen o dva dny později.

Na turné s názvem Genesis Extended 2014 World Tour Hackett vychází z oceněného projektu Genesis Revisited, kterým vzdal hold slavné kapele, ve které během 70. let působil.

"Vzhledem k úspěchu koncertního programu Genesis Revisited v roce 2014 rozšíříme koncept i seznam evropských měst. Tento rok odehrajeme celý koncertní program Genesis obsahující oblíbené skladby jako The Musical Box, Dancing with the Moonlit Knight a Supper's Ready a přidáme i další klasické hity Genesis, které si diváci přejí a zaslouží slyšet," sdělil Hackett, s nímž na pódiu stane výjimečný tým špičkových hudebníků, jakými jsou klávesista Roger King , bubeník Gary O'Toole, hráč na saxofon, flétnu a perkuse Rob Townsend, baskytarista Lee Pomeroy a vokalista Nad Sylvan. (ČTK)

16:17
Il Divo se vrátí do Prahy s písněmi z broadwayských muzikálů

Vokální kvarteto Il Divo se vrátí 3. října příštího roku do pražské O2 areny. Na stejném místě loni v září představili album Wicked Game, tentokrát jsou na turné po divadlech a arénách s aktuální deskou broadwayských muzikálových písní A Musical Affair. Vstupenky pro veřejnost budou uvedeny do prodeje v síti SazkaTicket 6. prosince. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Kateřina Dědková.

Album A Musical Affair obsahuje podle pořadatelů charakteristickou romantickou a emotivní interpretaci klasických songů jako Some Enchanted Evening (South Pacific), Bring Him Home,(Les Miserables), Tonight, (West Side Story) a dalších.

Il Divo si ke ztvárnění těchto skladeb v novém aranžmá přizvali v několika duetech známé broadwayské umělce a popové hvězdy - například Barbru Streisandovou v písni Music of the Night (Fantom opery).

Novou show pro Il Divo vytvořil jejich dlouholetý spolupracovník a umělecký režisér Brian Burke, který spolupracoval například se Celine Dionovou, Eltonem Johnem, Rodem Stewartem a skupinou The Killers.

"Bylo to natolik inspirující pracovat na našem novém albu s tak slavnými skladbami z legendárních broadwayských muzikálů, že se už nemůžeme dočkat, až je naším stylem představíme fanouškům po celém světě," uvedl švýcarský tenorista Urs Buhler, jeden ze čtveřice, kterou dále tvoří španělský barytonista Carlos Marin, americký tenorista David Miller a francouzský popový zpěvák Sébastien Izambard.

Skupina se proslavila díky operním úpravám popových hitů. Il Divo je dílem hudebního manažera Simona Cowella, který pátral po celém světě po mladých operních zpěvácích obdařených nejen "zlatem v hrdle", ale i přitažlivým zevnějškem. I Divo vznikli v roce 2003, o rok později vydali album, s nímž uspěli ve 13 zemích. V roce 2006 absolvovali turné s Barbrou Streisandovou. S americkou zpěvačkou a herečkou Toni Braxtonovou nazpívali ve stejném roce hymnu pro mistrovství světa ve fotbale. V roce 2008 obsadili první příčky hitparád s deskou The Promise. (ČTK)

16:48
Slezské muzeum shání předměty i vzpomínky spjaté s rokem 1989

Slezské zemské muzeum v Opavě shromažďuje předměty a vzpomínky pamětníků vztahující se k přelomovému období českých, respektive československých dějin, letům 1986 až 1992. V sobotu 30. listopadu se v muzeu uskuteční sběrný den, kdy mohou lidé nosit kurátorům artefakty týkající se revolučních dní v roce 1989, ale i dobové předměty, jako hračky, obaly od potravin nebo domácí spotřebiče, a také vyprávět příběhy, které se k nim vztahují. Jde o součást projektu Europeana 1989, jehož cílem je zaznamenat co nejrozmanitější obrázek života i revolučních událostí v Evropě. Zástupci muzea dnes o projektu informovali na tiskové konferenci v Opavě.

Ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík řekl, že jde možná o poslední možnost, kdy se takové materiály dají shromáždit. "Svědectví pamětníka je nejméně spolehlivé. Je zatíženo největší chybovostí, byť obvykle mívá nejsilnější emoční rozměr. To 25. výročí, které si připomeneme příští rok, je dle mého soudu opravdu na horní hranici toho, abychom si ještě pamatovali, jak to asi bylo, a hlavně, abychom ještě dohledali konkrétní artefakty, konkrétní památky, konkrétní potenciální sbírkové předměty," řekl Šimčík.

Muzeum uvítá letáky, dobové noviny i poznámky a deníky, které si v té době řada lidí psala. Předměty nemusejí lidé muzeu přímo věnovat, kurátoři zdigitalizují artefakty, které si majitelé budou chtít odnést domů.

Ředitel apeluje na lidi, aby do muzea skutečně přišli a o své památky a vzpomínky se podělili. "Odkládání může vést k tomu, že se to už nikdy neuskuteční, do muzea se to nedostane, nebude to archivováno, zachyceno a zachráněno pro kolektivní paměť společnosti," řekl Šimčík.

Publicista Ivo Mludek řekl, že je to důležité například pro studenty, kteří vycházejí právě z toho, co najdou v archivech. A v těch stále řada důležitých věcí chybí. "Ty materiály nejsou a bojím se, že pokud se propásne tato doba, už uplynulo 25 let, už se nenajdou," řekl Mludek.

Sběrná akce napříč evropskými zeměmi by měla dokumentovat nejenom nejvýznamnější shromáždění a události, ale hlavně běžný život. Interval let je podle Šimčíka záměrně trochu širší a pro Českou republiku to znamená zhruba období mezi perestrojkou a rozpadem Československa.

Muzeum rádo přijme veškeré předměty od hraček přes elektrospotřebiče, vybavení domácností, oděvy. "Prostě cokoliv, co má jakoukoliv vypovídací hodnotu o době, ve které tyto předměty sloužily. A pro nás muzejníky je samozřejmě klíčové, pokud je k tomu příběh, konkrétní, byť sebeprostší: jakým způsobem ten předmět byl získán do domácnosti, proč zrovna tento předmět, jak dlouho sloužil, byl dobrý, špatný," řekl Šimčík.

Důležité podle něj je, zda se podaří shromáždit hlavně takové příběhy. "Právě tyto zdánlivě banální příběhy, když je čtete za 50, 100 nebo 200 let, tak mají mimořádnou sílu a mimořádnou hodnotu nejenom z hlediska emočního, ale mimořádnou hodnotu i z hlediska vědeckého, protože to je taková ta šedá zóna, která se nijak oficiálně nedokumentuje a přitom pro naše životy je vlastně klíčová," řekl ředitel.

Sbírkový den se koná v sobotu 30. listopadu od 10:00 do 18:00. Jeho součástí bude doprovodný program, promítat se budou dokumentární i hrané filmy a ve 14:00 vystoupí písničkář Václav Koubek. (ČTK)

17:48
Milan Kňažko v rozhovoru potvrdil svou kandidaturu na prezidenta

Známý slovenský herec a bývalý politik Milan Kňažko potvrdil, že bude na jaře příštího roku kandidovat na prezidenta. Uvedl to v online rozhovoru pro slovenský server hnonline.sk. Oficiálně chce Kňažko, který byl kdysi jedním z hlavních aktérů listopadových událostí roku 1989, své rozhodnutí oznámit v nejbližších dnech.

"Budu kandidovat. A okamžik, kdy to oznámím, i se základními tématy a poselstvím, se blíží. Je jen otázkou krátkého času, kdy to oficiálně zveřejním," uvedl Kňažko v odpovědi na jeden z čtenářských dotazů.

Server aktualne.sk již dříve informoval o tom, že by bývalý politik mohl svou kandidaturu zveřejnit symbolicky 17. listopadu, což se ale nestalo. Na veřejnost se nicméně dostaly zprávy, že začal sbírat podpisy potřebné pro prezidentskou kandidaturu.

"Tato volba nebude o jménech, ale o směřování naší země. Postupným vyvlastňováním nezávislých ústavních institucí, které jsou propojené personálně a stávají se jakýmsi ústředním výborem jedné osoby, se vracíme k organizované zvrhlosti před rokem 1989," uvedl rovněž v jedné ze svých odpovědí bývalý ministr zahraničí i kultury.

Kňažko bude nejspíš kandidovat jako nezávislý, nicméně může získat i podporu některých poslanců či stran.

Jestliže oblíbený herec od své kandidatury necouvne, zařadí se mezi dnes již známé kandidáty na prezidenta, kterými jsou bývalý předseda křesťanských demokratů (KDH) Pavol Hrušovský, poslanec Peter Osuský, Radoslav Procházka (nyní nezařazený poslanec, do letošního února člen křesťanských demokratů), bývalý podnikatel Andrej Kiska a expremiér Ján Čarnogurský. Svého kandidáta stále tají vládní strana Směr-sociální demokracie, jméno by podle slovenských médií měla zveřejnit 7. prosince na sjezdu v Nitře. Předpokládá se, že půjde o současného premiéra Roberta Fica.

Prezidentských voleb se na Slovensku může zúčastnit kandidát, kterého navrhlo alespoň 15 poslanců ze 150členného parlamentu, nebo kterého v petici podpoří nejméně 15.000 občanů. (ČTK)

07:28
Nick Cave s kapelou The Bad Seeds uhranul pražské publikum

Australský hudebník Nick Cave s kapelou The Bad Seeds v pátek uhranul téměř zaplněnou sportovní halu na pražském Výstavišti. Koncert, při kterém svými písněmi hypnotizoval většinu z přítomných, nabídl skladby z nového alba Push the Sky Away i písně ze starších nahrávek, například z desky From Her To Eternity z roku 1984, první s The Bad Seeds po rozpadu Caveovy skupiny The Birthday Party. Jako předskokanka zaujala americká zpěvačka s indickými kořeny Shilpa Rayová. Cave oděný podle očekávání stejně jako kapela do černého zahájil za mohutných ovací vstřícného publika vystoupení skladbami We No Who U R a Jubilee Street z nové nahrávky Push the Sky Away. Ta podle hudebních publicistů postrádá syrovost a emoce typické pro Caveovy začátky, ale neschází jí jeho tradiční dekadence. "Nevím, tahle deska mi prostě přijde nová, víte, ale nová tak nějak postaru," podotkl k novince Cave.

Od začátku koncertu šestapadesátiletý Cave známý vedle hudební kariéry také jako herec a spisovatel komunikoval s diváky v prvních řadách. Při skladbě Tupelo pozdravil zhruba desetiletého chlapce v publiku, a když při Mermaids dostal z publika velkou růži, nebylo jasné, co je bezprostřední improvizace a co domluvená show.

Cave za doprovodu kapely hrající ve složení Warren Ellis (housle, viola, flétna, tenor kytara, syntezátor, doprovodné vokály), Martyn Casey (basová kytara), Thomas Wydler (bicí), Jim Sclavunos (perkuse) a Conway Savage (zpěv) svými originálními tanečky a zhýralou image navodil energií nabitou temnou atmosféru, k níž přispěly i černobílé záběry na dvou projekčních plochách nad pódiem. "Žádná jiná kapela na světě se jim nevyrovná v té jejich čisté, instinktivní vynalézavosti," ocenil před časem své spoluhráče Cave.

Charismatický Cave, který je také úspěšným autorem filmové hudby, například ke známém filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem, střídal různé hudební polohy a pozornost přítomných diváků udržel i v komornějších pasážích, jaké nabídly křehké písně West Country Girl nebo God Is in the House, kterou Cave sám doprovodil na klavír.

Cave je na českých podiích častým hostem. Fanoušci jej mohli například vidět v září 2006 na sólovém koncertě v pražském Kongresovém centru nebo o rok dříve na festivalu Love Planet v Táboře. V Česku se naposledy objevil v roce 2011, kdy s projektem Grinderman vystoupil na festivalu Colours of Ostrava. Do metropole se Cave vrátil po pěti letech, na stejném místě v roce 2008 představil tehdejší aktuální nahrávku Dig, Lazarus, Dig!!!. (ČTK)

08:40
Zemřel filmař Lautner, který režíroval komedie s Belmondem

Ve věku 87 let v pátek zemřel francouzský filmař Georges Lautner. Informovala o tom agentura AFP. Lautner režíroval filmy s řadou slavných herců, například s Linem Venturou, Jeanem Gabinem, Alainem Delonem a Jeanem-Paulem Belmondem. S tím natočil mimo jiné populární komedie Policajt nebo rošťák a Veselé Velikonoce.

Lautner je rovněž autorem řady scénářů, například k filmům Paša a Profesionál. Narodil se 24. ledna 1926 a svůj první film režíroval v roce 1958. Zemřel v Paříži po dlouhé nemoci, napsala AFP. (ČTK)

10:13
Jihočeské divadlo uvedlo do repertoáru baletní drama Kauza Kafka

Jihočeské divadlo v pátek uvedlo do repertoáru baletní drama Kauza Kafka. Dílo v režii a choreografii šéfa baletu Attily Egerháziho provází hudba plná emocí současných hudebních skladatelů Arvo Pärta, Henryka Góreckého a Alfreda Schnittkeho. Ke spolupráci si přizval tým nizozemských výtvarnic. Inscenace se odehrává v působivé scénografii a světelném designu Loes Schakenbosové a kostýmní šedi Bregje Balenové.Jednoaktové baletní představení přibližuje Kafkovo vidění světa, jeho vztah ke společnosti, jeho názor na moc a byrokratický systém. Egerházi v inscenaci neztvárnil příběhy známých či méně známých Kafkových literárních děl. Klade existenciální otázky a nesnaží se na ně najít odpovědi. Klíč k nim si musí najít sami diváci.

V inscenaci je možné identifikovat postavy z Kafkových děl, ale i postavy, s nimiž autor vstupoval do konfliktu ve svém každodenním životě - reprezentanty moci a byrokracie a jejich konfliktní prostředí. Připomíná šílený sen. Na diváky působí depresivně tragická bezvýchodnost, izolovanost i ponižování, šedivá mašinérie. V závěru zprvu vzpouzející se Kafka, jehož roli Egerházi svěřil Viktoru Svidró, mizí v temnu tak, jak ho Pán Bůh stvořil.

Drama přibližuje dvojí Kafkův život. Jedním byl život úředníka v pojišťovně, druhým svět umělecký. Sám napsal, že jeho zaměstnání je pro něj nesnesitelné, protože odporuje jeho jedinému povolání, kterým je literatura. Jeho poměr k ženám byl komplikovaný, sex byl pro něj trestem za lásku. I toto téma Egerháziho drama zachycuje.

Jednoaktové představení vzniklo ve spolupráci s Landestheater Niederbayern Pasov. Tamní premiéra v říjnu sklidila nadšení jak u diváků, tak v dolnobavorských médiích.

Dramaturgie připomíná 130. výročí narození spisovatele. Ke svému literárnímu dílu byl Kafka neobyčejně kritický. Jeho větší část vyšla jen díky tomu, že jeho přítel Max Brod nerespektoval Kafkovo přání, aby rukopisy spálil. Kafka zemřel v jednačtyřiceti letech poté, co několik let bojoval s tuberkulózou. (ČTK)

12:01
Zasněné fotografie Daniela Reynka vystavuje pražská galerie

Fotografie Daniela Reynka, jednoho ze synů výtvarníka, básníka a překladatele Bohuslava Reynka, vystavuje pražská Galerie jedné věci sídlící v Náprstkově ulici. Pětaosmdesátiletý autor se spolu s o rok mladším bratrem Jiřím, překladatelem francouzské literatury, zúčastnil i páteční vernisáže. Daniel Reynek se narodil 9. června 1928 ve Francii jako starší syn českého grafika a básníka Bohuslava Reynka a francouzské básnířky Suzanne Renaudové. Se svým otcem tiskl jeho grafiky a také spolu experimentovali s upravovanými skleněnými negativy.

Fotografoval začal ve 40. letech, začal fotit to, co bylo nejblíže - krajinu, ovce, kočky, oblaka a také motivy prosté a nenápadné - otec mu zprvu radil, jak se na ně dívat, aby vystihl jejich skrytý půvab. Přibližně od poloviny 60. let vytváří fotografické montáže - skládá své barevné snímky přes sebe do dvojic. Zachycuje na nich především krajinu v okolí svého domu na Vysočině, často do záběrů přírody vkládá detaily stromů, rostlin, ptáků, zátiší s květinami a vytváří poetické a romantické obrazy, jež mohou pozorovatele přimět k zastavení a zasnění.

Bratři Reynkové spolu stále žijí na statku v Petrkově u Havlíčkova Brodu, kde žil i většinu života jejich otec Bohuslav. Rodina se tam usadila v roce 1936, za války ale Němci usedlost vzali a Reynkovi našli azyl v rodině vydavatele Floriána ve Staré Říši. Po roce 1948 hospodářství zabrali komunisté, do domu byli nastěhováni cizí lidé a oni za to, že pracovali se zvířaty soustředěnými zemědělským družstvem v jejich stájích a chlévech mohli zůstat bydlet v části svého domu.

Po roce 1990 byl Reynkovým majetek vrácen, v roce 1991 byly poprvé na veřejnosti představeny Danielovy fotografie, výstavu v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem připravila Anna Fárová. "Otec, matka i synové, každý zvlášť vytvořil dílo různými prostředky, avšak vždy oduševnělé a zakotvené ve svém místě. Daniel Reynek připojil novodobé médium - fotografii - učinil to také zcela po svém," uvedla tehdy Fárová v textu k výstavě.

Později měl Daniel Reynek samostatné výstavy na několika místech v České republice a ve Francii. O životě a zvláštním světě bratří Reynkových natočila loni dokumentární film Kluci Tereza Brázdová. (ČTK)

13:50
Nová kniha mapuje gotické kostely rožmberského panství

Po více než deseti letech studia sakrální architektury v jižních Čechách a sousedních regionech vydává Národní památkový ústav knihu, která se zabývá souborem pozdně gotických kostelů postavených na přelomu 15. a 16. století v rožmberském panství. Výjimečnost souboru tkví nejen v rozsahu, relativně uceleném výtvarném projevu, ale i v kvalitě kamenické práce prováděné v místní tvrdé žule, řekl ČTK editor Roman Gaži.Kniha Pozdně gotické kostely na rožmberském panství autora Romana Lavičky obsahuje téměř 300 barevných fotografií a více než 60 nově zhotovených půdorysů staveb doplněných detaily z historických map. "Zcela novým přínosem je mimo jiné soupis pozdně gotických kamenických značek. Kniha čtenáři nabízí unikátní obrazovou dokumentaci často jen těžko přístupných interiérů jihočeských kostelů," upozornil Gaži.

Studium souboru více než šedesáti staveb, systematické srovnávání architektonických forem, soupis a rozbor kamenických značek umožnily poznat důvod vzniku kostelů, které v převážné míře nebudovali přímo Rožmberkové, jak se dosud soudilo podle častého výskytu jejich znaku - červené pětilisté růže ve výzdobě kostelů. "Slavný rod ovšem vytvářel prostředí, v němž se umění dařilo. Stavby odrážely prosperitu a sebevědomí městských i venkovských obcí, cechů a náboženských bratrstev. Nelze opominout ani roli movitých, většinou urozených jednotlivců, kteří přispívali na stavbu s cílem zajistit pro sebe a svou rodinu spásu a místo posledního odpočinku," řekl ČTK autor knihy Roman Lavička.

V knize je vyložen význam a funkce jednotlivých částí kostelů, způsob a organizace středověkého stavitelství, a to s přihlédnutím k osudům kamenických mistrů. "Za vrcholná díla můžeme považovat části kostelů v Haslachu, Chvalšinách a Rožmberku spojená se jménem haslašského kameníka Hannse Getzingera," vyzdvihl Lavička. K popisu každého kostela je připojen historický německý název lokality a mapa a nově zhotovený půdorys. Nechybí ani soupis zachovaného středověkého mobiliáře.

V závěru katalogu je připomenuto několik dnes již neexistujících staveb, které zanikly převážně po druhé světové válce demolicí nebo zatopením kvůli přehradní nádrží Lipno. (ČTK)

15:17
V Ostravě bude koncertovat Hanniganová a také Porter

V Ostravě v příštím týdnu vystoupí irská písničkářka Lisa Hanniganová a také americký jazzový zpěvák Gregory Porter. Budou to první dva koncerty ze série Solo Colours Concerts, kterou připravuje tým mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, řekl ČTK za organizátory akce Jiří Sedlák.Jedna z nejúspěšnějších současných irských písničkářek Hanniganová se představí ve čtvrtek v klubu Cooltour společně se zpěvákem a kytaristou Richiem Eganem. O den později pak do Multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích přijede Porter, který před několika dny vyprodal londýnskou Royal Albert Hall a v Česku slavil úspěch například na festivalu Struny podzimu.

"Hvězdná irská písničkářka dosud vydala dvě velmi úspěšná alba, a to Sea Sew a Passenger, a nominovala se jimi do týmu nejvyhledávanějších světových písničkářů. V roce 2007 přestala být s konečnou platností doprovodnou zpěvačkou a muzikantkou Damiena Riceho, v jehož kapele svou hudební kariéru odstartovala, a vydala se na sólovou dráhu," podotkl Sedlák. Připomněl, že Hanniganová i irský písničkář Egan už dříve vystupovali i na Colour of Ostrava. "Vystoupení je unikátní intimní atmosférou, pouze za doprovodu akustických kytar," podotkl Sedlák.

Porter je držitel několika nominací na cenu Grammy a fenomén současné hudební scény. "Vystupuje na prestižních festivalech i v nejvýznamnějších světových sálech. Do Ostravy přinese jemnou, oduševnělou a relaxující hudbu pro předvánoční odpočinek a nevšední zážitek," řekl Sedlák. Začátek obou koncertů je ve 20:00.

Na prosinec pak pořadatelé plánují koncert nejvyhledávanějšího britského gospelového sboru London Community Gospel Choir, který zahraje v Gongu. "Hvězdný sbor letos triumfálně oslavil 30 let úspěšné kariéry. V České republice se přitom představí publiku úplně poprvé," podotkl Sedlák. Podle něj se sborem často vystupují i velké hudební hvězdy, například Madonna nebo Nick Cave. Více informací k jednotlivým koncertům, prodeji a ceně vstupenek lze najít také na webových stránkách www.solocolours.cz. (ČTK)

17:04
Na jeviště Moravského divadla se vrací opera Noc plná světla

Na jeviště Moravského divadla v Olomouci se ve středu vrátí duchovní opera Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. Výjimečné dílo zažilo na konci června světovou premiéru za účasti skladatele i autora libreta biskupa Josefa Hrdličky. Opera, kterou režíroval umělecký šéf činohry Michael Tarant, se inspiruje dramatem Zvěstování Panny Marie francouzského básníka a dramatika Paula Claudela. ČTK o tom informoval mluvčí divadla David Kresta.

"Bylo pro mne milým překvapením, když mi otec biskup Hrdlička navrhl toto téma k opeře. S chutí jsem se tak pustil do dosud jediného hudebního útvaru, který ještě chyběl v mé rozmanité tvorbě," uvedl brněnský skladatel scénické a filmové hudby Zdeněk Pololáník. Mimořádný počin souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc sklidil uznání u laické i odborné veřejnosti.

Významná část děje opery Noc plná světla se odehrává během Vánoc, i proto ji olomoucké divadlo zařadilo nyní do svého repertoáru. Hlavní hrdinku, malomocenstvím nakaženou Violénu, vyhledá její sestra Mara s prosbou, aby jako světice vykonala zázrak a vzkřísila její mrtvé dítě. V hlavních rolích se představí sólisté Lea Vítková, Jiří Přibyl, Barbora Polášková, Zdeňka Mollíková, David Szendiuch a Petr Martínek, orchestr řídí Petr Šumník.

Moravské divadlo operu uvedlo ve světové premiéře na závěr své sezony na konci června. Šlo o příspěvek divadla k letošnímu 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje ne Velkou Moravu. (ČTK)

19:49
Na Masters of Rock příští rok přijedou Sabaton či Sebastian Bach

Metalová skupina Sabaton ze Švédska či kanadský heavymetalový zpěvák Sebastian Bach budou hlavními taháky vizovického festivalu Masters of Rock v příštím roce. Jména kapel pořadatelé zveřejnili při sobotním koncertu zimní verze této hudební přehlídky. Do Zlína na ni dorazilo na 3500 fanoušků tvrdé muziky, řekl ČTK ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron."U Sebastiana Bacha půjde o první vystoupení na festivalu v České republice, pokoušeli jsme se o něj tři roky a klaplo to až teď. Tahákem bude také vystoupení kapely Sabaton, která představí nové album, kde je také písnička, kterou vytvořili přímo pro fanoušky Masters of Rock," uvedl Daron.

Návštěvníci se budou moci těšit také na americkou skupinu Stryper či finskou folkmetalovou skupinu Korpiklaani. Již dříve pořadatelé oznámili, že by se do areálu vizovické likérky měli opět vrátit legendární němečtí Helloween a také Unisonic s bývalým zpěvákem Helloween Michaelem Kiskem. Na Masters of Rock vystoupí i švédští Arch Enemy, punková legenda ze Skotska The Exploited nebo ve světové premiéře nová rocková formace amerického bubeníka Mikea Terrany. Chystá se také vystoupení Marty Jandové a zpěváka skupiny Arakain Jana Toužimského spolu se zlínskou filharmonií.

Pořadatelé zveřejnili také hlavní hvězdy příštího ročníku plzeňského festivalu Metalfest. Patřit mezi ně bude finská skupina The 69 Eyes, Brainstorm či německá heavymetalová skupina Die Apocalyptishen Reiter. Dorazí také silná sestava z Německa, skupina Powerwolf či zpěvačka Doro.

Letošní zimní verzi Masters of Rock po poledni otevřel ve zlínské sportovní hale bývalý kytarista skupin Arakain a Kreyson Daniel Krob následován finskou skupinou Medeia. Hlavními lákadly je finská formace Children of Bodom, pro kterou je Zlín letošní jedinou zastávkou v Česku, a američtí Kamelot. Festival a jeho následující afterparty poběží podle pořadatelů až do nedělních ranních hodin. Letní část Masters of Rock, která se uskutečnila v červenci ve Vizovicích, navštívilo letos přes 20.000 lidí z 35 zemí světa. (ČTK)

07:50
ČF dokončuje dvořákovský komplet, prodávat se bude na podzim 2014

Česká filharmonie (ČF) dokončí začátkem prosince nahrávání dvořákovského kompletu, na němž pracuje pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Do prodeje půjde na podzim příštího roku, a to jak do kamenných obchodů, tak na internet. Desky se budou prodávat pouze jako kompletní box, řekl ČTK generální ředitel ČF David Mareček. Nahrávku kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka bude mít ČF zhruba po 25 letech. Na jaře 2014 se také rozhodne, zda budou čeští filharmonici natáčet i v rámci vlastního labelu.Živé nahrávání ambiciózního projektu vyvrcholí 4. až 6. prosince v Rudolfinu Dvořákovou Symfonií č. 4 a Houslovým koncertem a moll. Jeho sólistou bude světoznámý německý houslista Frank Peter Zimmermann.

ČF natáčí komplet s nadnárodní vydavatelskou společností Decca Classics. Původně britská firma patří mezi nejvýznamnější vydavatelství na světě, nyní je součástí společnosti Universal Music Group. "O dalších projektech s Deccou se rozhodne v příštích měsících," uvedl Mareček. V minulosti ČF nahrávala u tuzemské společnosti Supraphon a u méně známé japonské firmy Octavia Records. Octavia však nahrávky nedistribuovala na evropský trh, proto nebyly v Česku dostupné. "Naším momentálním cílem je zachytit co nejvíce výkonu z běžné sezony a vyrábíme nahrávky 'do šuplíku'. Budeme je postupně uvádět na trh až se vyjasní otázka, zda budeme mít vlastní label, nebo jestli budeme výlučně spolupracovat s Deccou, nebo zda do toho zapojíme také Supraphon, který projevil zájem," řekl ČTK Bělohlávek.

Pokud by ČF měla vlastní label, mohla by desky distribuovat sama prostřednictvím některé z velkých mezinárodních firem. Distribuce by v tomto případě nebyla spojená se značkou firmy. Nebo by se mohla svěřit pod křídla některého z vydavatelství, které má svůj katalog a poskytne deskám produkci a servis. To by už ovšem na nahrávkách figurovalo i logo firmy. Ještě do konce roku nastuduje s ČF japonský dirigent Kent Nagano pro festival Dny Bohuslava Martinů Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány. Koncerty vyvrcholí Brucknerovou Symfonií č. 9. Poslední letošní abonentní večery se ponesou ve stylu concerta grossa. V Beethovenově Trojkoncertu C dur pro housle, violoncello, klavír a orchestr se představí vítězové prestižních světových soutěží. (ČTK)

09:18
Obraz ruského malíře Repina se vydražil za šest milionů

Obraz ruského malíře Ilji Repina Portrét Natálie B. Nordmanové se na sobotní aukci výtvarného umění a starožitností společnosti Dorotheum vydražil za téměř šest milionů korun bez aukční přirážky. V následující aukci věnované sklu byla nejdražší práce českých designérů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové Siluety města III, která se prodala za vyvolávací cenu 1,1 milionu korun (s dvacetiprocentní přirážkou 1,32 milionu Kč). ČTK o tom informovali pořadatelé dražby.

Repinovo dílo pochází z ostravské soukromé sbírky, kam se dostalo pravděpodobně v roce 1934, kdy bylo dílo vystaveno v Domě umění v Moravské Ostravě na výstavě ruského umění. Od té doby se o jeho osudu nevědělo. Před časem se obraz znovu a v sobotu byl dražen v pražském hotelu Marriott s vyvolávací cenou 3,12 milionu korun. Ta se během necelých pěti minut vyšplhala na 5,98 milionu korun (7,176 milionu včetně přirážky).

Tavenou plastiku Siluety města III vytvořila asi nejžádanější dvojice českých sklářských designerů Libenský a Brychtová ze safirinového skla v roce 1989. Z osmi nabízených sklářských prací dalšího renomovaného českého autora Františka Víznera se nejdráže prodala Velká mísa za 450 tisíc korun (s přirážkou 540 tisíc korun). (ČTK)

10:25
Veletržní palác se dvakrát otevře kvůli Langovu dílu už v 7:00

Východ Západ výtvarníka Dominika Langa, vítězné dílo 24. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, budou moci zájemci vidět ve Veletržním paláci od svítání do soumraku. Dílo pracuje s pronikáním světla do galerie. Národní galerie v Praze tak vyhoví těm, podle nichž dílo vzhledem k jeho názvu nelze vnímat v celém jeho obsahu, když se výstava otevírá až po východu slunce. Poslední dva listopadové dny se tak budou moci přijít do Veletržního paláce podívat již od 7:00. "Slunce vychází 29. listopadu v 7:34 a zapadá v 16:05. V sobotu 30. listopadu vychází v 7:35 a zapadá opět krátce po 16:00. Budou-li mít návštěvníci štěstí, nejen že i v posledních dvou listopadových dnech zasvítí slunce, ale budou mít možnost pozorovat východ slunce ve Veletržním paláci přímo s autorem díla Dominikem Langem," uvádí NG v tiskové zprávě.

"Autor ve svém díle Východ Západ propojil několik pro něj charakteristických znaků - zájem o mechanizmy fungování galerijního provozu, který je až nečekaně často ovlivňován právě místem, kde se galerie, v našem případě muzeum umění nachází, a konfrontace diváka s výstavním prostorem samotným," říká k dílu v kontextu Veletržního paláce ředitelka Sbírky moderního a současného umění Helena Musilová. Lang prolomením dvou kruhových otvorů do paneláže Veletržního paláce umožňuje vstup slunce a světla z nečekaných míst a ukazuje, jak je možné jednoduchým způsobem proměnit vnímání známého místa. Pozorný návštěvník si všimne i velké bílé koule volně putující v přízemí galerie, která může evokovat slunce.

Podle poroty patří Lang k nejzajímavějším umělcům v Česku, ale i na mezinárodní scéně už řadu let. Před dvěma lety například připravil instalaci pro národní pavilon na bienále v Benátkách. V posledním roce se zásadně prezentoval v galeriích ve Vídni a v Římě. Porota udělila cenu Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace. Veletržní palác bude ve dvou posledních listopadových dnech pro návštěvníky otevřen celý včetně aktuálních výstav Karel Prager - architekt, stavitel, vizionář, Jan Kotík (1916 - 2002) , Jan Pištěk Pod povrchem a stálých expozic. Z nich francouzská sbírka moderního umění slaví právě v těchto dnech 90. výročí od svého vzniku. (ČTK)

12:06
Součástí koncertu Circus Ponorka bude křest soundtracku

Součástí koncertu skupiny Circus Ponorka v pražské Malostranské besedě bude dnes večer křest soundtracku a DVD hudebního filmu Revival. Zúčastní se ho i režisérka a scenáristka Alice Nellis. Na soundtracku hostují Jana Kirschner a Miroslav Žbirka. Pouhý den po premiéře získal tento snímek Cenu diváků na festivalu v Karlových Varech a následně sklízel jejich přízeň v kinech. Příběh o návratu starých rockerů na pódia nakonec zhlédlo 230.000 lidí.

"Revival přinesl v souladu se svým názvem do kin závan starých časů, kdy se na dobrý film chodilo průběžně a dlouhodobě. Lidé si ho doporučovali a mluvili o něm. I teď, po čtyřech měsících od premiéry, si ho kina stále objednávají," popisuje generální ředitel společnosti Bontonfilm Martin Palán. Komedie o rockové kapele, jejíž členové se po mnoha letech znovu vydávají na pódia, doplnila skvělá hudba. Písně filmové skupiny Smoke napsané přímo pro tento snímek působí jako nefalšované "šedesátky" a dodávají filmu energii.

Na CD jsou všechny skladby nově nahrané, mají nové aranžmá a současný zvuk. Nahrálo je jednočlenné uskupení Circus Ponorka, jehož frontman Jan Ponocný je autorem původní hudby filmu Revival. Navíc v něm hraje roli slepého bubeníka. Do nahrávky se zapojila řada hostů. Duet Part of me, který ve filmu zpívá Boleslav Polívka a Vojta Dyk, nazpívala s Circusem Ponorka Jana Kirschner. Skladbu Deep Blue Sea pak Miroslav Žbirka. Dva hosté na desce jsou z New Yorku, zpěvák Brad Stratton a zpěvák kapely Speedy Gonzales John Riley. Bonusem jsou čtyři písně, které byly pro Revival napsány, ale na plátně se neobjevily. (ČTK)

13:34
Swingový kvartet The Manhattan Transfer dnes zazpívá v Lucerně

Legendární swingový kvartet The Manhattan Transfer dnes vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny. Vokální soubor, který má na svém kontě deset cen Grammy, 30 alb, 43 let na hudební scéně a nespočet hitů, se představí v sestavě Cheryl Bentyne, Janis Siegel, Alan Paul a posily v podobě Trista Curlesse. Trist vedle Manhattan Transfer spolupracuje s Bobbym McFerrinem, Take 6, New York Voices a dalšími umělci. Pro podzimní turné nahradil spoluzakladatele formace Tima Hausera, jenž se potýká se zdravotními problémy.

Písně, které spadají do repertoáru Manhattan Transfer, patří podle hudebních publicistů k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru swingu, popjazzu i gospelu vzniklo. Slavná vokální skupina v roce 2007 zahajovala Festival swingové hudby v Národním domě v Praze na Vinohradech.

Manhattan Transfer své první album Jukin' vydali v roce 1971. V roce 1998 byl soubor uveden do Síně slávy a je držitelem řady prestižních ocenění. Skupina vystupuje za doprovodu jazzových hráčů na pódiích všech slavných světových festivalů a důležitých scén. (ČTK)

14:42
V Rudolfinu dnes začíná první ročník klavírního festivalu

Ve Dvořákově síni Rudolfina dnes začne první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Jeho prvním hostem je světoznámý americký klavírista Emanuel Ax, několikanásobný držitel ceny Grammy a rezidenční umělec Carnegie Hall v New Yorku v loňské sezoně. Klavírní přehlídku pořádá festival Pražské jaro.

Rudolf Firkušný (1912-1994), po němž je pojmenována, byl snad nejslavnějším českým pianistou minulého století a jeho osobnost se stala inspirací i pro mnoho skladatelů. "Festivalový nováček" chce do budoucna představovat zahraniční i českou špičku v tomto oboru a zároveň upozorňovat na vycházející hvězdy.

První ročník potrvá do 30. listopadu v Rudolfinu. V jednom týdnu ještě nabídne další tři renomované pianisty - Dénese Várjona z Maďarska, mladého českého talentovaného pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka i Francouzku Lise de la Salleovou. (ČTK)

16:00
Portál Opera Plus pořádá první galakoncert a výroční ceny

Publicistický webový portál Opera Plus, který se zaměřuje na zpravodajství o hudbě, opeře a baletu, pořádá dnes svůj první benefiční gakaloncert. Poprvé zároveň vyhlásí výroční cenu za nejvýraznější výkony operních sólistů v uplynulé sezoně, jako jedinou v Česku mohou její konečný výsledek ovlivnit čtenáři. Přípravy koncertu však provází smůla, kvůli nemoci odřekla už třetí pěvkyně. Hlavní hvězdou galakoncertu v Sukově síni Rudolfina měla původně být legendární německá sopranistka Anja Silja. V závěru týdne však kvůli náhlé viróze odřekla.

Také pěvkyně Dana Burešová, která měla nahradit dlouhodobě nemocnou a původně ohlášenou Gabrielu Beňačkovou, se minulý týden omluvila pro hlasovou indispozici. Zastoupí ji přední česká sopranistka Helena Kaupová, která po ní převezme kompletní program. Na koncertu zazpívají i další špičky české klasické scény - například pěvci Dagmar Pecková, Roman Janál nebo Pavel Černoch.

Výroční cenu vyhlásil portál na konci září. V prvním ročníku chce zviditelnit umělce, kteří vynikli v českých inscenacích, i tuzemské pěvce v zahraničí. O laureátech rozhodovali sami čtenáři webového portálu svým hlasováním na jeho stránkách, skončilo tuto sobotu. Redakce chystá i zvláštní cenu, která bude překvapením. (ČTK)