Osobní příběhy, dobové fotografie a vzpomínky pamětníků zachycuje nová interaktivní mapa, kterou spustila Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Projekt Skryté město má místním obyvatelům a turistům ukázat jinou tvář západočeské metropole, tu, která není vidět na první pohled.

Osobní vzpomínky lidí jsou historiky a publicisty zasazeny do kontextu doby, texty doplňují audia, snímky z archivu státní bezpečnosti a podobně.

"Na mapě jsou zpracována témata druhé světové války, osvobození, měnové reformy, pivovarnictví a další. Stěžejní součást tvoří vzpomínky pamětníků," uvedla šéfredaktorka mapy Petra Svoboda.

Z příběhů se lidé dozvědí víc o dané době, atmosféře, souvislostech. Poslechnou si například vyprávění Plzeňanky Hany Šimánové, která popsala příjezd Američanů. Žena se 6. května 1945 v 09:00 u zdi katedrály na náměstí Republiky krčila tehdy jako čtrnáctiletá s mladším bratrancem. "Poté, co Němci začali střílet z věže kostela, se schovávala u zdi a padaly jí kusy omítky na hlavu," uvedla Svoboda.

mapaplzVzpomínky na rok 1968 připomínají mimo jiné to, že na náměstí před budovou arcibiskupství stálo dřevěné bednění, na které lidé ze vzdoru připínali své stranické legitimace, což mnohé později stálo zaměstnání.

Havlův návrat na Bory

V jedné z kapitol si zájemci přečtou příběhy vězňů z cel borské věznice. Podívají se tak i na místo, kde v zimě na přelomu roku 1982 a 1983 onemocněl těžkým zápalem plic dramatik a disident Václav Havel. S následky zanedbaného léčení se pak potýkal do konce života. Přesto v roce 1990, poté co se stal prezidentem, nevzpomínal na Bory ve zlém.

"Párkrát jsem tu během svého života byl, někdy před 30 lety na návštěvě svého strýce, později jsem sem několikrát vezl manželky nějakých známých na návštěvu, působilo to na mne vždy dost depresivně a věru jsem si nemyslel, že jednou se budu tak radovat z toho, že tu sám jsem. Inu, jsou to paradoxy!"

Mapa funguje na webu a mobilech, obsahuje zatím stovku míst, tedy zhruba desetinu nasbíraného materiálu. Plzeň 2015 počítá s dalším rozvojem, doplňovat by ji postupně měly i postřehy lidí, kteří ve městě žijí nyní. Podle programového ředitele Plzně 2015 Jiřího Sulženka je Skryté město jedním z projektů, který nejvíc zapojuje obyvatele Plzně do spolupráce.

Podle Jakuba Demla, iniciátora projektu, je mapa součástí balíčku netradičního zážitkového turismu, který Plzeň 2015 příští rok nabídne. "Mapuje identitu Plzně, umožňuje lidem setkání s místy v jiné formě, než je obvyklé," uvedl.

Kromě mapy vzniká mobilní aplikace, která nabídne devět tras po městě, průvodci budou virtuální postavy v podobě architektky, sládka pivovaru a dalších. Součástí projektu bude i výstava z rodinných fotek Plzeňanů, pamětníci budou provádět zájemce po Plzni.

Mobilní aplikace, tedy kompletní balíček pro turisty, bude plně připraven při zahájení sezony od dubna 2015.