Lidský průvod valící se jako řeky ze čtyř stran plzeňskými ulicemi, všudepřítomná hudba, vyzvánění nových katedrálních zvonů, videopřeměna fasád domů na náměstí Republiky i klidnější procházky městem odstartují 17. ledna celoroční párty v západočeské metropoli.

Po pěti letech příprav se Plzeň - stejně jako belgické Mons - stane Evropským hlavním městem kultury roku 2015. Během této doby nabídne podle organizátorů více než 600 akcí.

Stěžejní budou představení nového cirkusu ve stanech i mezi paneláky, velké výstavy jako například portréty Maorů od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, expozice syna a vnuka Jiřího Trnky a také rekonstruované interiéry slavného architekta Adolfa Loose a divadlo.

Součástí programu je i prestižní EU-Japan Fest, který představí japonskou tradiční i moderní kulturu, koncert hudebních hvězd Deep Purple či americké skupiny Lynyrd Skynyrd, která v ČR dosud nehrála.

Zakončení projektu, jenž má rozpočet 430 milionů korun, bude 12. prosince.

Organizátoři zároveň vyzvali obyvatele i podnikatele města, aby se do projektu zapojili. V rámci výzvy Pěstuj prostor mají zájemci šanci přihlásit se o grant, který pomůže zvelebit některé místo, zasláním fotografie podpoří digitální plzeňské rodinné fotoalbum, restaurace a bary se mohou stát součástí Živé hospody.

Cílem projektu EHMK je změnit vnímání Plzně jako konzervativního průmyslového sídla na město, kde je dobré žít a navštívit jej. Do Plzně zve prostřednictvím svého kresleného průvodce i zpravodajský server CNN. Britský list The Independent při té příležitosti připomíná zdejší únorový festival světla na řece Radbuze.

Poslední roky se návštěvnost pohybuje od 550 000 do 600 000 lidí. Toto číslo Plzeň chce letos zvýšit zhruba o 30 procent. Sází hlavně na zahraničních turisty ze vzdáleností do 300 kilometrů, ale i na asijské země jako Korea či Japonsko.