Snímek o Karlu IV., šestidílný cyklus Bohéma o osudech prvorepublikových herců, kriminálka Rapl nebo komediální seriál Trapný padesátky. To jsou některé připravované projekty, které chystá Česká televize. Novinky plánuje také v dokumentární tvorbě, jako pohled do zákulisí dvou předních divadelních souborů, docusoap o práci špičkových lékařů a světově uznávaných archeologů nebo portrét Karla Kryla očima polské režisérky Krystyny Krauze.

"Dnešní doba potřebuje hrdiny tím víc, protože situace kolem nás jak na vnitřní, tak mezinárodní scéně se zahušťuje. Je dobře představovat hrdiny, kteří mohou působit jako nějaké vzory," řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák k připravovaným projektům, které takové hrdiny ukazují. Odvaha je podle něj potřeba především v kreativní oblasti, nejen pouštět se do neprobádaných věcí, ale vytrvat u věcí, které dlouhodobě fungují, a být loajální k tomu, co je správné.

S návrhy na nové projekty přišli kreativní producenti patnácti tvůrčích skupin. Po právě dokončované trilogii Jan Hus, která se stala jedním z největších projektů v historii ČT, je ve vývoji další film o českých dějinách – snímek Hlas pro římského krále. Roli Karla IV. ztvární Kryštof Hádek, který představuje mladého panovníka, jenž se musí vymanit z vlivu dominantního otce, v podání Stanislava Majera, ale především nalézt svou roli v historii národa a celé Evropy.

Na osudy prvorepublikových herců a hereček za druhé světové války se zaměří nový televizní cyklus Bohéma režiséra Roberta Sedláčka a scenáristky Terezy Brdečkové. "Původně šlo o pět postav, herců, kteří měli jiná jména a připomínali jen vzdáleně známé české hvězdy. Měla jsem ten příběh připravený pět let. V České televizi jsme se dohodli, že má jít o skutečné herce. V našem seriálu tedy uvidíte Zdeňka Štěpánka, Oldřicha Nového, Vlastu Buriana, Jaroslava Marvana," uvedla Brdečková. Některé postavy přesto zůstaly fiktivní, jako například herečka volně inspirovaná osobností Nataši Gollové.

Z tvůrčí skupiny Jana Šterna vzejde i dvoudílný televizní film režiséra Viktora Polesného Zločin v Polné, který se vrací do období tzv. hilsneriády a ve kterém se objeví například Jaroslav Plesl, Jan Kačer, Karel Roden, Karel Heřmánek ml. nebo František Němec. Profesní a osobní život sochaře a autora Stalinova pomníku Otakara Švece pak sleduje film stejného režisréra Monstrum.

Chybět nebude ani tradiční detektivní žánr, který nabídne například temný thriller z počátku 20. století podle námětu Vladimíra Körnera Zádušní oběť v režii Jiřího Svobody nebo třináctidílný krimiseriál Rapl, ve kterém se na obrazovky vrátí postava detektiva Kuneše známá ze seriálu Cirkus Bukowsky. Především komediálním seriálem pak budou Trapný padesátky podle scénáře Ireny Obermannové.

Novinky televize nachystala i v dokumentární tvorbě. Pohledy do divadelního zákulisí nabídnou dokumentární cykly Ypsilonka a Zázrak v Dejvickým. Každodenní reality špičkových českých lékařů pak popíše seriál Doktoři, jehož aktéry budou neurochirurg Vladimír Beneš, kardiolog Petr Neužil a plastický chirurg Bohumil Zálešák.

Stále oblíbenější žánr docusoap uvede projekt Dokud nás víra nerozdělí o životě v páru, kde je každý rozdílného vyznání. Z klasických dokumentů se připravuje dokumentární portrét významného českého barda Bratříček Kryl polské režisérky Krystyny Krauze.

Moderním cestovatelským projektem jsou Velehory Hedvábné stezky, v nichž se Martin a Karel vydají na osmiměsíční putování k vybraným pohořím, kde mají v plánu uskutečnit obtížné sjezdy v lyžařsky málo prozkoumaných oblastech.

Novinky čekají také dokumentární tvorbu pro dětské publikum. Do tajů astronomie děti zasvětí pořad Teleskop, dobrodružství prožijí na expedicích s rybářem a cestovatelem Jakubem Vágnerem v pořadu S Jakubem v přírodě. Příští rok se na obrazovkách objeví druhá řada soutěže Nejchytřejší Čech s moderátorem Romanem Šmuclerem a "pouličním vědcem" Jiřím Havelkou.