Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Roku 2010 byl zahájen provoz Relax & sport resortu Dolní Morava, který patří mezi nejmodernější areály v České republice. Moderní lyžařské středisko pod vrcholem Králického Sněžníku nabízí návštěvníkům dobré podmínky pro lyžování a snowboarding spolu s komplexní nabídkou doplňkových služeb.

Na svazích fungují dvě rychlé čtyřsedačkové lanovky a čtyři vleky, všechny sjezdovky mají možnost stoprocentního zasněžování. Resort je nově vybaven 48 kanony Techno Alpin, které dokážou sjezdovku kompletně zasněžit zhruba za 60 hodin.

První stopa pro nadšence

V areálu se nachází celkem sedm sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti, tedy včetně černé sjezdovky. Celková délka sjezdovek je 10 kilometrů, výhodou je minimální 50metrová šířka.

Velkým tahákem pro lyžaře je sjezdovka U Slona, která potěší vyznavače carvingového lyžování, neboť má šířku od 80 do 150 metrů a délku 1200 metrů. Milovníci zábavného lyžování uvítají trasu s klopenými zatáčkami, terénními vlnami a "myší dírou", k dispozici je také snowpark U Slona či zimní crossová dráha. Tradiční lyžaři ocení takzvanou "první stopu", tedy program ranního lyžování s instruktorem, kdy si mohou užít jako první čerstvý "manšestr" a pak na ně čeká vydatná snídaně v horské chatě. Výhodná je také objednávka skipasů on-line, které jsou o 15 procent levnější než při zakoupení přímo na místě.

Čtvrt miliardy z unie

Součástí projektu je také wellness hotel Vista či horské chaty umístěné přímo na svazích areálu. Celkové náklady na výstavbu sportovního a relaxačního centra se vyšplhaly zhruba na 600 milionů korun, přičemž necelou polovinu, tedy 240 milionů, činily unijní dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Resort Dolní Morava v zimní sezoně navštíví zhruba 140 tisíc lidí, přičemž denní návštěvnost se pohybuje mezi tisícem a třemi tisíci lyžařů. Současně je resort také hlavním zaměstnavatelem v mikroregionu, neboť společnost Sněžník jako provozovatel areálu zaměstnává v zimní sezoně 350 osob.

Vodní a lesní park

Po zahájení provozu Dolní Moravy v roce 2010 přibylo několik nových atrakcí. Jednou z nich je Mamutíkův vodní park, který byl ve dvou etapách zprovozněn v loňském a letošním roce s celkovou investicí ve výši 10 milionů korun, přičemž polovinou se na financování podílelo ministerstvo pro místní rozvoj.

Mamutíkův park, jak je z názvu patrné, je určen pro děti, jedná se o jakési vodní hřiště, na němž si mohou školáci vyzkoušet, jak fungují vodní toky, jezy, stavidla či elektrárny. Naopak Lesní zážitkový park je vybudován v lesních domečkách, kde se starší děti mohou seznámit třeba s pravidly přežití v divoké přírodě či s příběhy slavných dobrodruhů. A k tomu si užít lehce adrenalinové zážitky.

Stezka v oblacích

Novinkou letošního roku je Stezka v oblacích, která byla postavena nedaleko horské chaty Slaměnka ve výšce 1116 metrů. Unikátní stavba vysoká 55 metrů, která se stala novou dominantou zdejších hřebenů, má nejen zábavný, ale také vzdělávací rozměr. Stezka v oblacích nabízí krásný výhled na celý hřeben Králického Sněžníku, odpočinkovou síť, obrovské "vosí hnízdo", upoutávku na zajímavosti v okolí i divokou jízdu zpátky dolů na toboganu. Autorem nepřehlédnutelné stavby je architekt Zdeněk Fránek, který Stezku v oblacích navrhl z přírodních materiálů, aby co nejlépe zapadla do okolní přírody.

V roce 2013 byl v obci Dolní Morava realizován projekt Běžkování v turistické destinaci Králický Sněžník - Góry Bialské, na kterém se podílelo několik českých a polských obcí, vedle Dolní Moravy ještě Červená Voda, Staré Město pod Sněžníkem a Stronie Slaskie, které společně pořídily tři sněžné rolby pro úpravu běžkařských tratí. Díky tomu vznikla rozsáhlá oblast propojených běžkařských tratí.

Kde se vzalo slůně?

Jednou ze zajímavostí Králického Sněžníku je socha slůněte umístěná nedaleko vrcholu hory a pramene řeky Moravy. Její příběh začal před sto lety a pojí se se jménem Oscar Gutwinski. Zubní lékař v Šumperku byl milovníkem zimních sportů a velkým propagátorem lyžování. A po první světové válce, kterou prožil jako vojenský lékař na frontě, pověsil zubařinu na hřebík a místo ordinace si pronajal Liechtensteinovu chatu na Králickém Sněžníku.

Zapomenutou boudu brzy proměnil v úspěšný a oblíbený horský hotel, kam se začala sjíždět plejáda mladých umělců. Na horské chatě se také zformovala umělecká skupina Jescher, která si zde v roce 1932 k 10. výročí založení nechala postavit jako svůj symbol slona, či spíše slůně. Jenže ten samý rok mecenáš Oscar Gutwinski zemřel a sláva horského hotelu začala upadat. Po válce hotel zchátral a začátkem 70. let byl kompletně zdemolován. A na hřebenech zůstalo pouze slůně, jako smutný svědek dávného příběhu.

Související