Místopředseda ČSSD Michal Šmarda se vzdal nominace na ministra kultury. V pondělí večer o svém rozhodnutí informoval předsedu sociálních demokratů Jana Hamáčka, který ho podpořil. Šmarda to řekl v České televizi (ČT). Chce kandidovat v senátních volbách na Žďársku v příštím roce.

"Já samozřejmě za současných okolností ve vládě Andreje Babiše (ANO) být nechci. Nedává to vůbec žádný smysl. Já tady nebudu hrát s někým nějaké hry na to, že počkáme, budeme ho ještě chvíli trápit, a on pak odstoupí sám," sdělil Šmarda. Hodlá také doporučit ČSSD, aby vládní koalici s hnutím ANO opustila.

"Rozhodnutí Michala Šmardy vzdát se kandidatury na ministra kultury respektuji a lidsky chápu, jakkoliv mě to mrzí," uvedl na Twitteru Hamáček.

Podle Šmardy by pro nominaci do vlády mohli být vhodní například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nebo hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Poškodili bychom tím ale stranu před krajskými volbami, kdy oni by měli vést kandidátky a asi by jim v tom nepomohlo ministerstvo kultury," uvedl Šmarda. Jednou z kandidátek by podle něj mohla být i současná náměstkyně na ministerstvu Kateřina Kalistová, kterou již jako možnou kandidátku na post ministra kultury zmínil Babiš koncem července.

Šmarda souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem v tom, že jeho handicapem je chybějící přímý mandát od voličů na centrální politiku. "Člověk, který nemá přímý mandát od voličů, je vždy ve veliké nevýhodě. Protože vždy, když si začne trochu moc vyskakovat, tak skončí jako hračka v rukou cynických mocných," řekl ČT. Nechce, aby se to v budoucnu opakovalo, proto si o mandát řekne v senátních volbách. "Teprve potom s tímto mandátem bych si šel znovu povídat s panem Babišem o tom, jestli je možné ho v České republice kritizovat, nebo jestli to možné není," podotkl.

Šmarda změnu nominace nepřímo připustil už dříve na Facebooku. Není podle něj třeba z ní mít strach. "Máme docela dost lidí, kteří to určitě zvládnou. Odborně, manažersky, politicky i lidsky. Jen nevím, jestli můžeme panu premiérovi slíbit, že budou dost nekritičtí, tiší a poslušní," reagoval na Babišovu výtku, že útočil na další ministry ve chvíli, kdy ve vládě ještě ani nebyl.

Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Staňka, ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

Babiš se Šmardou ve vládě být nechtěl, protože by v ní podle něj jenom kritizoval. "Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát," řekl Babiš v pátek Primě. "Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. Takže to není už dneska problém pana prezidenta, je to i můj problém," podotkl. "Já mám obavu, že na základě jeho vystoupení by ve vládě jenom kritizoval," doplnil. Premiér neupřesnil, jaké Šmardovy výroky má na mysli.

Babiš chce nové jméno

Andrej Babiš předpokládá, že mu ČSSD sdělí jméno nového kandidáta na ministra kultury do pátku. Odchod ČSSD z vlády nikdy nebyl na stole, řekl premiér novinářům po úterním jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti. S vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem Babiš jednal v pondělí ráno i večer. Předseda vlády zopakoval, že chce situaci vyřešit do příštího pondělí.

"Pan Hamáček mi neřekl, koho navrhnou. On to musí projednat na grémiu nebo nějakém stranickém orgánu," řekl Babiš.

V pátek odpoledne bude jednat předsednictvo ČSSD. Babiš předpokládá, že se pak dozví nové jméno. "Potřebujeme mít tuto záležitost co nejdřív uzavřenou," dodal. "Počkám na nominaci sociální demokracie. Nechci komentovat jména, to je jejich záležitost a je potřeba tentokrát všechno nějak lépe zkomunikovat," doplnil premiér.

Úterní Babišova schůzka v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem se podle premiéra netýká jen situace na ministerstvu kultury. "My máme pravidelně každý měsíc schůzku, na které probíráme veškerou problematiku a politiku. Hlavně ho chci informovat o vývoji rozpočtu, ale samozřejmě toto je nová situace a doufejme, že se to podaří do pátku uzavřít, protože už nemůžeme nadále řešit tuhle záležitost," řekl Babiš.

Předseda vlády uvedl, že s ním Hamáček nemluvil o možnosti, že by mohli sociální demokraté opustit menšinový kabinet. "Nikdy jsme o tom nemluvili, nikdy to nebylo na stole," konstatoval Babiš.

ČSSD ustoupila Zemanovi, zní z opozice

Sněmovní opozice vnímá rozhodnutí Šmardy nekandidovat na ministra kultury jako signál, že sociální demokraté ve sporu ustoupili prezidentovi Miloši Zemanovi. Lidovci a Starostové v této souvislosti mluví o nesrozumitelnosti kroků ČSSD, TOP 09 o porušování ústavy ze strany prezidenta. Piráti očekávají, že kvůli kauzám premiéra Babiše se Česko může brzy znovu dostat do situace, kdy bude padat vláda. SPD také čeká další vládní krize, důvodem je ale podle ní setrvání ČSSD v kabinetu.

S pochopením se ke Šmardovu kroku postavil předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana ve Sněmovně toleruje menšinový kabinet ANO a ČSSD. "Je to krok, který ukazuje na to, že (Šmarda) přece jen upřednostnil zájmy ČSSD před zájmem vlastním," napsal Filip.

"ČSSD na jednu stranu říká, že prezident porušuje ústavu, a zároveň ustupuje jeho vrtochům. To je postoj, kterému nerozumím, a nejsem si jist, zda jej pochopí i voliči ČSSD. Připomínám, že tato krize trvá již 100 dní," reagoval na situaci předseda STAN Vít Rakušan.

"Vítězství Miloše Zemana nad ČSSD a Babišem v kauze Šmarda je tvrdá prohra pro Českou republiku. Je to totiž vítězství prezidenta, kterého nezajímají žádná pravidla a neustálým porušováním ústavy posouvá ČR k poloprezidentskému systému," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spor o Šmardu podle něj také ukázal na slabost premiéra Babiše.

Piráti očekávají, že Šmardovým rozhodnutím nekončí vládní krize, další spory v koalici se podle nich objeví v brzké době. "Kauza Šmarda začala v momentě, kdy Sněmovna diskutovala důvěru vládě ve věci předběžných auditů Evropské komise o střetu zájmů premiéra a neoprávněném čerpání dotací. S jejich finálním zněním spojila veřejně své angažmá ve vládě například ministryně (práce Jana) Maláčová (ČSSD)," sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Připomněl, že se očekává i zahájení soudu v kauze farmy Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými je i Babiš. "Toto vše může v následujícím půl roce dostat ČR do podobné situace, kdy vláda padá nebo prochází zásadními změnami," uvedl.