Které knížky máte právě na nočním stolku?

Znovu tam leží kniha Ohrožená Evropa od George Friedmana. Po návratu z cest po centrální Asii mě doma tak překvapily některé články a témata v novinách, že si chci v klidu srovnat myšlenky a sám pro sebe si ujasnit pohled na to, co se v Evropě a západním světě nyní děje. A knížka o nedávné historii Evropy mi k tomu přijde jako dobrý edukativní základ.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele, k jehož textům se rád vracíte?

Moje knihy - Ohrožená Evropa
George Friedman: Ohrožená Evropa, Aligier, Tomáš Krsek, 2016
Foto: nakladatelství Aligier

V posledních letech to je Patrik Hartl. Obsah jeho knih mi připadá tak lidsky běžný, až se stává velmi zajímavým, protože kolem mě něco podobného právě běží. A protože jsem šel na premiéru filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel, tak jsem si i tuto knihu znovu rychle přečetl, abych mohl srovnávat.

Co jste rád četl, když jste byl malý kluk?

Byl jsem dobrodružná povaha, přečetl jsem všechny knihy od Karla Maye a Julese Verna, a to několikrát. A vždycky jsem se chtěl plavit na plachetnici s Vlaštovkami a Amazonkami, jak se o tom píše v knihách Arthura Ransomeho.

Teď často také podnikáte dobrodružné výpravy, ne ovšem na stránkách knih, ale ve skutečnosti. Co děláte, když se cestovat zrovna moc nedá?

Moje knihy - Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Patrik Hartl: Prvok, Šampón, Tečka a Karel,
Bourdon, 2017
Foto: nakladatelství Bourdon

Poslední měsíce, kdy to skutečně nešlo, jsem využil na částečný úklid ve své pracovně a při tom si přečetl – svým stylem rychločtení – několik knih, které jsem při něm nalezl. Byly to většinou zapomenuté dárky. Například poutavé vyprávění Daniela Polmana o jeho cyklistickém přejezdu ze západního pobřeží USA k východnímu v rámci ultracyklistického závodu RAAM (kniha dostala tedy název Race Across America Dream) či zajímavá knížka o životě a lezení po vysoko natažených „highlines“ od Anny Kuchařové (Od slackline k tiché radosti).

Existuje kniha, o níž víte, že si ji ještě v tomhle životě musíte přečíst?

Možná existuje, možná ještě nebyla napsána. O žádné teď ale nevím.

Moje knihy - Od slackline k tiché radosti
Anna Hanuš Kuchařová: Od slackline k tiché radosti,
Jota, 2020
Foto: nakladatelství Jota

A existuje autor, s nímž byste klidně ztroskotal na pustém ostrově? Na co byste se ho chtěl zeptat?

Velmi hypoteticky bych si to dokázal představit s autory textů o Járovi Cimrmanovi. Ti by určitě uměli přes jeho osobu odpovědět na veškeré mé otázky a myslím si, možná naivně, že by to mohlo být velmi zajímavě strávené ztroskotání. První otázka by však byla osobní: Kde jste na to všechno přišli?

Autorka je publicistka, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry.