Které knihy máte právě na nočním stolku?

Claude Lévi‑Strauss: Antropologie a problémy moderního světa, Karolinum, 2012
Claude Lévi‑Strauss: Antropologie a problémy moderního světa, Karolinum, 2012
Foto: Karolinum

Popravdě sám jsem byl překvapen, když jsem se před pár dny vrátil z cest a uviděl na nočním stolku Mistra a Markétku od Michaila Bulgakova a od Clauda Léviho‑Strausse Antropologii a problémy moderního světa. Přitom mnohem aktuálnější pro mě teď je katalog k výstavě Minky Podhajské, kterou jsme nedávno uspořádali v galerii Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči. Při té příležitosti jsme také vydali Paměti Minky Podhajské, které jsou dalším krokem k seznámení s touto pozoruhodnou výtvarnicí, narozenou v roce 1881 a známou především návrhy hraček.

Když už jsme u hraček… Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Thomas Bernhard: Staří mistři, Prostror, 2016
Thomas Bernhard: Staří mistři, Prostror, 2016
Foto: Prostror

Bavil mě Klub tygrů nebo Deník malého poseroutky. Ale je mi teprve dvaadvacet, myslím, že ještě neuplynula tak dlouhá doba, abych vzpomínal s nostalgií na dětství.

Jste sice mladý, ale možná už máte mezi knížkami vytipované ty, které pomáhají, když člověku není zrovna veselo…

Pokud zůstanu u Minky Podhajské, pak její vídeňská secesní perioda či takzvané portréty květin určitě evokují radost ze života. Co se týče literatury, jsem toho přesvědčení, že právě „smutné knihy“ vedou k zábavě či přinejmenším k úlevě. A tak bych zmínil „truchlivého“ rakouského spisovatele Thomase Bernharda. Jeho ironičtí Staří mistři se například pozastavují nad tím, jak zbytečná může být návštěva umělecko‑historického muzea. Myslím, že Češi Bernhardovi rozumějí.

Franz Kafka: Povídky, Odeon, 1990
Franz Kafka: Povídky, Odeon, 1990
Foto: Odeon

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele, k jehož knihám se rád a pravidelně vracíte?

Rád se vracím ke Kafkovým povídkám patrně proto, kolik nabízejí inspirace. Ale také z toho důvodu, že pro nějaký pokus o porozumění je lepší tyto texty nechat zrát.

A máte oblíbený literární žánr?

Možná že mýtus. Tím se vracím opět k již zmíněnému antropologovi Lévimu‑Straussovi, který mýty různých mimoevropských kultur rozebíral. Snažím se o to částečně i já, když v současné době studuji antropologii.

Kterou autorku byste rád pozval na skleničku dobrého vína?

Určitě Boženu Němcovou. V jejím případě by bylo pak zajímavé, kdybych se jí nevyptával jen já, ale také ona se zeptala mě. Třeba na to, jaký obrázek si naše současná společnost o ní vytvořila. Patrně bych se ale cítil trapně, že jsem četl její intimní dopisy…

A se kterým autorem byste se nebál strávit desetihodinový let přes oceán?

Nebál bych se letu s Jaroslavem Vrchlickým.

Autorka je publicistka, pracuje pro Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry.