Britská stanice ITV natočila třídílný seriál, který zachycuje život bývalého labouristického poslance Johna Stonehouse. Historik kontrarozvědky MI5 Christopher Andrew o něm kdysi napsal, že to je jediný britský politik, o kterém se ví, že během angažmá ve vládě působil jako zahraniční agent, konkrétně v československé StB. Drama o politikovi, který se pokusil zinscenovat vlastní smrt, se zabývá otázkou, zda byl skutečně špion a podvodník, nebo bojovník proti kolonialismu s dobrými úmysly, který přišel o rozum kvůli přílišnému množství léků na předpis.

V seriálu Stonehouse hraje titulní roli Matthew Macfadyen, známý ze seriálu Boj o moc nebo z filmu Pýcha a předsudek. Jeho ženu Barbaru ztvárnila herečka Keeley Hawesová, která je Macfadyenovou manželkou i ve skutečnosti. O kontroverzním britském politikovi již byly natočeny dva dokumenty a napsány tři knihy.

Syn labouristického starosty města Southampton a bývalý pilot královského letectva se stal členem Dolní sněmovny v roce 1957 ve věku 31 let. Nakonec zastával i post náměstka ministra letectví a ministra pošt a komunikací v 60. letech. Stonehouseova kariéra ve vrcholné politice ale ztroskotala poté, co na něj v roce 1969 po svém útěku na Západ upozornil československý špion Josef Frolík. Přestože kontrarozvědka podezření odmítla, o deset let později zprávy potvrdil další československý přeběhlík.

Stonehouse se následně snažil podnikat a v listopadu 1974 se pokusil na Floridě zinscenovat vlastní smrt s úmyslem ukrást cizí identitu. O několik týdnů později jej zatkli v Austrálii a po vydání do Británie byl odsouzen k sedmi rokům vězení. Jeho rodina si však krátce myslela, že skutečně zemřel.

Zároveň se objevovaly nejrůznější skandály včetně nevěry a údajného vytunelování charitativní organizace v Bangladéši, za jehož nezávislost se Stonehouse zasazoval. Politik si nakonec odseděl tři roky za mřížemi a oženil se se svou sekretářkou. Zemřel na infarkt v roce 1988 ve věku 62 let.

Obvinění ohledně spolupráce s StB pak znovu vyplula na povrch v roce 2009 v „autorizované historii“ MI5 od historika Andrewa. Ústav pro studium totalitních režimů potvrdil, že Stonehouse figuroval v záznamech komunistické tajné policie, ty ale podle listu The Guardian zároveň obsahovaly řadu stížností, že agent s krycím jménem Kolon začal být vyhýbavý a přestával spolupracovat.

Stonehouse svou verzi příběhu vylíčil v biografii, kterou měl původně scenárista John Preston natočit místo seriálu, nakonec se ale rozhodl pro drama. Preston uvedl, že ho lákal příběh o tom, jak se lidé chovají, když je „okolnosti vyvedou z míry“. „Nemyslím si, že Stonehouse poskytl českým úřadům nějakou zásadní informaci,“ uvedl k obvinění, že politik byl špion. „Nejhorší, co udělal, bylo, že nechal svou ženu a děti, aby si myslely, že je mrtvý,“ dodal scenárista.

Stonehouseova dcera Julia, která je sama spisovatelkou, o svém otci předloni vydala knihu, kde odmítá, že byl agentem StB. Odsoudila však jeho pokus o ukradení cizí identity. Podle ní bylo „podivné“ chování jejího otce pravděpodobně způsobeno závislostí na metakvalonu a nitrazepamu.

O Stonehouseovi však předloni vyšla i kniha s názvem „Stonehouse: Člen vlády, podvodník, špion“, která ho popisuje jako chamtivého oportunistu. Dílo napsal právník a vzdálený příbuzný exposlance Julian Hayes.

Letos vyšla třetí kniha s názvem Agent Twister od Philipa Augara a Keely Winstoneové. „Byl Stonehouse špion? Je těžké vymyslet jiný termín pro označení vysoce postaveného politika, který tajně přijal peníze od nepřátelské zahraniční mocnosti výměnou za informace,“ uvádějí v ní autoři.

Nový televizní seriál začíná upozorněním, že je „založen na skutečném příběhu“. První díl odvysílá ITV v pondělí večer ve 21:00 místního času (22:00 SEČ).

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.