Neobvyklá výstava, kterou uspořádalo výtvarné sdružení Pode Bal (Antonín Kopp, Martin Krpec, Petr Motyčka, Michal Šiml, Hana Valihorová, Leoš Válka), je od včerejška přístupna veřejnosti v pražské Galerii Václava Špály. Pod názvem Malík urvi představí zájemcům od čtvrtka portréty lidí, kteří se podle něj zdiskreditovali za komunismu, ale ve společnosti přesto zastávají významná místa a mají ekonomický nebo společenský vliv.

Sdružení doufá, že expozice s podtitulem GEN-Galerie etablované nomenklatury vzbudí diskusi o komunistické minulosti českého národa. Výstava potrvá do 31. ledna. 

Vystaven je například portrét současného ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra či jeho předchůdce Vladimíra Dlouhého nebo písničkáře Jaromíra Nohavici. K vidění jsou i fragmenty ze spisu, který údajně Státní bezpečnost (StB) vedla o ministru zahraničí Janu Kavanovi. Autoři projektu je dostali ze soukromých zdrojů od bývalého důstojníka StB.

"Ten člověk je třeba ochoten případně vystoupit prostřednictvím internetu. Je to rozhodně autentické," řekl ČTK člen sdružení Pode Bal Michal Šiml.

Aby se portréty současných osobností veřejného života v expozici objevily, museli být tito lidé za minulého režimu buď aktivním členem tehdejší KSČ, nebo konfidentem či důstojníkem StB. Výstava podle autorů zapadá do proudu angažovaného umění, v Německu jej představuje například Hans Hacke.

Šiml řekl, že sdružení je zastáncem zpřístupnění svazků bývalé StB. Výstavu proto zahájil už ve středu večer bývalý kancléř prezidenta a redaktor Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) Ivan Medek. Neúspěšný čtyřkoaliční kandidát v srpnových senátních volbách si v letním předvolebním boji vytyčil právě boj za odtajnění svazků StB jako hlavní téma působení v Senátu.

Špálova galerie je otevřena denně kromě pondělí od 10.00 do 13.00 a od 14.00 do 18.00.