Propojit tanec a pohyb s vizuálním uměním, hudbou, literaturou či filozofií chtějí organizátoři 18. ročníku festivalu současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma.

Uskuteční se od 13. do 16. dubna na čtyřech pražských divadelních scénách. Přehlídka letos zahrnuje 12 tanečních projektů, ale také Ateliér čtení tance, koncert kapely Zrní, diskuze a workshopy.

Talenty na skútru

"Festival je kratší, ale zároveň nabytější. Zkrátili jsme ho na čtyři dny, ale začínáme už brzy odpoledne. Reagujeme tak na evropské trendy a věříme, že takto hustě koncentrovaný program umocní festivalovou atmosféru," řekla dříve ředitelka České taneční platformy Kateřina Višinská.

Přehlídka přinese nejlepší taneční inscenace uplynulého roku. Stojí na výrazných choreografických osobnostech, zahrnuje mladé talenty i zavedená jména, řekla novinářům členka poroty Nina Vangeli. Zájemci se mohou těšit na tanečně-divadelní inscenaci Muži od choreografky, performerky a režisérky Adély Laštovkové Stodolové, která spolupracuje s uměleckým tandemem SKUTR.

Taneční duo VerTeDance uvede představení Kolik váží vaše touha?, Barbora Látalová taneční představení Margaretha vypravuje. Dále budou na programu inscenace Jana Komárka, taneční skupiny ME-SA, Nanohach, Pražského komorního baletu či Spitfire Company. Festival zakončí Monika Rebcová, která v inscenaci Afrika - smíření spojila současný tanec s tradičním i moderním africkým tancem.

Festival se uskuteční v divadlech Ponec, Alfred ve dvoře, Studio Alta a Teatr NoD. Kromě tanečních projektů nabídne i doprovodný program, který odstartuje 13. dubna site-specific představením Lenky Bartůňkové s názvem Lágrima. Na ně naváže vernisáž fotografií tanečně divadelního fotografa Vojtěcha Brtnického v divadle Ponec.

Výhru zaplatí diváci

Pro veřejnost je připraven i workshop na téma Světlo-scéna, otevřená debata Institutu Světelného Designu s názvem Světelný design v současném českém tanci nebo seminář Ateliér čtení tance, který by měl divákům pomoci vnímat současný tanec.

Mezinárodní porota v čele s významným britským tanečníkem Johnem Ashfordem vybere nejlepší taneční inscenaci a tanečníka roku. Festival udělí i cenu za nejlepší světelný design. Na základě hlasování platících diváků bude udělena Cena diváka, její výherce obdrží polovinu festivalových tržeb z divadla Ponec.

Související