Novým uměleckým šéfem činohry Národního divadla v Praze bude od příští sezony kmenový režisér Daniel Špinar. Vystřídá Michala Dočekala, jemuž končí mandát v červnu 2015 a který byl ve funkci 12 let.

V sobotu Špinara vybral generální ředitel české první scény Jan Burian. Současně oznámil, že do vedení baletního souboru jmenuje prvního sólistu Stuttgartského baletu Filipa Barankiewicze. Soubor převezme po Petru Zuskovi, který tam působil 15 let, v sezoně 2017/2018.

Po celodenním jednání v sobotu odborná komise doporučila řediteli pětatřicetiletého Špinara. "Všichni kandidáti nám osobně představili a upřesnili své koncepce. Po podrobné rozpravě a zvážení všech aspektů jsme doporučili výraznou většinou hlasů jako nejvhodnějšího kandidáta Daniela Špinara," řekl předseda komise a Garanční rady ND, rektor AMU Jan Hančil. Špinara si jako stálého režiséra činohry už dříve vybral Michal Dočekal, do divadla Špinar nastoupil v září. V pátek měla v Národním divadle premiéru jím režírovaná inscenace Othella.

Burian upozornil, že o pozici uměleckých šéfů měly zájem výrazné osobnosti českého i světového divadla. V průběhu několika měsíců s odborníky konzultoval jména těch, které pro výběrové řízení oslovil. S každým se opakovaně sešel a poskytl mu informace k vypracování koncepce.

"Uchazeči své projekty následně představili konkurzním komisím," popsal průběh půlročního konkurzu. O post uměleckého ředitele činohry se dále ucházel umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové David Drábek a umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava Ivan Krejčí.

Špinar chce navázat na "Dočekalovu éru" a dál usilovat o moderní divadlo. Podle něj činohře chybí vzájemná komunikace. Chce obměnit soubor zejména o mladé herce. "Mělo by tu být víc stálých režisérů, kteří by se souborem pracovali kontinuálně," řekl.

Daniel Špinar

- Narodil se 7. července 1979 v Praze. V roce 2004 absolvoval činoherní herectví a v roce 2008 činoherní režii na pražské DAMU.

- V roce 2002 založil a vedl tři roky Divadlo Valmet. V letech 2008-2010 působil jako kmenový režisér Divadla na Vinohradech, potom byl na volné noze, od roku 2014 je kmenovým režisérem Národního divadla.

- Za roli v Ravenhillových Polaroidech v režii Natálie Deákové získal v roce 2002 cenu časopisu Reflex za nejlepší herecký výkon na festivalu Zlomvaz 2003. Mezi jeho nejvýznamnější režijní práce patří Sofoklova Élektra v Divadle v Celetné (2005), autorské představení HOMO 06 v divadle DISK (2006) a inscenace textu Petra Kolečka Britney goes to heaven v Divadle Petra Bezruče v Ostravě (2006). Za dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových byl nominován na Cenu Evalda Schorma, kterou uděluje agentura Dilia, a dostal se až do užšího finále.

- Mezi jeho další realizace patří například Hamlet Williama Shakespeara ve Švandově divadle, uvedený loni v prosinci, či hra bratří Čapků Ze života hmyzu, uvedená v Národním divadle letos v červnu. Režíroval i v Městském divadle v Kladně či v Klicperově divadle v Hradci Králové a na dalších scénách.

Filip Barankiewicz

- Narodil se ve Varšavě. V roce 1986 tam začal studovat na Státní baletní škole. V roce 1995 zvítězil v Národní baletní soutěži v Polsku a díky grantu Nurejevovy nadace získal stipendium na Akademii klasického tance Mariky Besobrasové v Monte Carlu.

- V roce 1996 nastoupil angažmá do Stuttgartského baletu, kde v roce 2000 získal statut prvního sólisty. Vytvořil řadu klasických rolí, mimo jiné Prince v Labutím jezeře nebo Lenského v Evženu Oněginovi.

- Je držitelem Ceny Václava Nižinského a vítězem různých baletních soutěží. Vystupuje na předních baletních scénách po celém světě.

- Českým divákům se představil například v září roce 2003 jako Petruchio v baletu Zkrocení zlé ženy v Národním divadle.