Režisér Jan Nebeský za inscenaci Nora (Domeček pro panenky) v Divadle pod Palmovkou a Miloslav König za herecký výkon v opeře Deník zloděje se stali vítězi Cen Divadelních novin.

Ocenění bilancující sezonu 2016/2017 byla předána ve čtvrtek v Praze. Ceny se udělují jednotlivcům či tvůrčímu týmu za mimořádné umělecké výkony v libovolné divadelní profesi v sedmi kategoriích.

Cílem je upozornit na významné počiny českého divadla.

V oboru alternativního divadla byli vyznamenáni Lukáš Brychta, Kateřina Součková a Štěpán Tretiag za projekt Pomezí, připravený ve vybydleném domě v pražském Karlíně.

V kategorii Hudební divadlo zvítězil Jiří Heřman za režii a Marko Ivanovič za hudební nastudování inscenace opery Láska na dálku na jevišti Národního divadla Brno.

V oblasti tanečního a pohybového divadla nejvíc hlasů získali Rostislav Novák ml., Rostislav Novák st., Jozef Fruček a Linda Kapetanea za performanci Black Black Woods, kterou uvedl soubor Cirk La Putyka. Jde o poslední díl rodinné trilogie, do níž patří ještě inscenace Family a Roots.

Cenu za loutkové a výtvarné divadlo dostal Filip Homola za inscenaci s dlouhým názvem Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých. Premiéru měla v libereckém Naivním divadle.

Za divadelní publikační počin byli oceněni Viktor Kronbauer a Denisa Šťastná za publikaci divadelních snímků tohoto předního fotografa, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav.

Čtrnáctideník Divadelní noviny oceňoval nejlepší počiny posedmnácté.

"O cenách rozhoduje porota složená z našich redaktorů a přispěvatelů, členů Společnosti Divadelních novin a přizvaných odborníků. Jsou vyjádřením jejich uměleckých, etických a společenských hodnot," řekl šéfredaktor Josef Herman.

"Tím se liší od šířeji pojatých Cen divadelní kritiky, které vyhlašuje časopis Svět a divadlo, i od jiných podobných anket. Vztahují se k uplynulé sezoně, nikoli ke kalendářnímu roku," doplnil.

Laureáti obdrželi diplomy vytvořené "na míru" z fotografie související s oceněným počinem a výtvarný artefakt autora, který s tímto periodikem spolupracuje.

Letos jím byl Tomáš Bambušek, který v Divadelních novinách publikuje komiksový seriál Papírek.

Související