Na půdu brněnského výstaviště v sobotu vstoupil balet Národního divadla Brno. Novou taneční inscenaci slavné West Side Story předvedl v pavilonu P.

Domovská scéna baletu, tedy Janáčkovo divadlo, se rekonstruuje.

Premiéra byla vyprodaná, na reprízy jsou ještě lístky v prodeji, uvedla Barbora Hniličková z propagačního oddělení divadla.

Příběh o střetu dvou světů a kultur, který nepřekoná ani čistá láska, v sobotu lidé mohli sledovat ze dvou protilehlých tribun. Dohromady se na výstaviště vejde až tisíc diváků.

Novou choreografii na slavnou hudbu Leonarda Bernsteina vytvořil umělecký šéf baletního souboru Národního divadla Brno Mário Radačovský.

"Je to moje verze příběhu. To, co já cítím ve West Side Story," řekl před premiérou. Příběh je podle něj nadčasový a dodnes aktuální.

Scénografie zahrnuje mimo jiné funkční automobily, které jezdí po scéně.

Prostředí pomáhají dokreslit videoprojekce – v pavilonu umělci nemohou pracovat s kulisami tak, jak jsou zvyklí z divadla.

Členové baletního souboru tančili na archivní studiovou nahrávku, kterou dirigoval autor hudby Leonard Bernstein a zpívají na ní například Kiri Te Kanawová a José Carreras.

Choreografie není z hlediska stylu klasicky baletní. "Je to taková směs, typická pro Mária Radačovského, vyhovuje mi to," řekl představitel Tonyho Arthur Abram.

Kostýmy tanečníků a tanečnic byly na sobotní premiéře civilní, stejně jako jejich obuv. Autorka kostýmních návrhů Alexandra Grusková vychází ze stylu 60. let minulého století, hledala však i v současné módě.

"Není to těžké, protože mnoho prvků současné módy je citovaných ze 60. let," uvedla Grusková.

Do ledna příštího roku je na programu ještě 15 repríz.

S přenesením tanečního představení do Janáčkova divadla se prozatím nepočítá.