emmy-primetime-soska__192x128_.jpgTelevizní seriály 30 Rock a Mad Men získaly v noci na pondělí ceny Emmy pro nejlepší komediální a dramatický seriál na amerických obrazovkách. Dílům určeným pro hlavní vysílací čas udílela při ceremoniálu v losangelském divadle Nokia svá ocenění americká Akademie televizních umění a věd (ATAS) letos pošedesáté.

Mad Men, pocházející z dílny televize AMC, svým vítězstvím jako první přerušil nepřetržitou dominanci kabelového kanálu HBO mezi laureáty cen Emmy v oblasti dramatických seriálů.

Hvězdy seriálu 30 Rock z produkce televizní sítě NBC Tina Feyová a Alec Baldwin si za role trýzněné autorky televizního varietního pořadu a jejího zkorumpovaného, egoistického šéfa odnesli ocenění pro nejlepšího herce a herečku komediálních seriálů. V dramatické kategorii připadly ceny za herecké výkony v hlavní roli Bryanu Cranstonovu ze seriálu společnosti AMC "Breaking Bad" o středoškolském profesoru, který se dá na scestí, a Glenn Closeové ze seriálu společnosti FX z právnického prostředí s názvem Damages.

Čtěte také

Za nejlepší miniseriál byl vyhlášen John Adams z tvůrčí dílny Toma Hankse a kabelové společnosti HBO o životě druhého amerického prezidenta. Představitel titulní role Paul Giamatti si odnesl cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli miniseriálu nebo televizního filmu a jeho filmové manželce Lauře Linneyové připadla Emmy pro nejlepší herečku v miniseriálu. Za herecký výkon v tomto historickém obraze z dob počátků Spojených států obdržel cenu za vedlejší roli také Tom Wilkinson, který ztvárnil třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona.

Nejlepším televizním filmem byl vyhlášen snímek Recount (Přepočítávání) o prezidentských volbách v roce 2000, kdy se musely přepočítávat sporné výsledky souboje mezi tehdejšími kandidáty Georgem Bushem a Albertem Gorem.

Premiérové vyhlášení nejlepšího moderátora reality show

Cenu za vedlejší roli v dramatickém seriálu obdrželi Zeljko Ivanek z Damages a Diana Wiestová ze seriálu In Treatment. Za vedlejší role v komediálních seriálech si Emmy odnesli Jeremy Piven z Vincentova světa (Entourage) a Jean Smartová ze série Samantha Who?. V kategorii miniseriálu nebo televizního filmu získala cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli Aileen Atkinsonová ze seriálu Cranford.

V kategorii varietního, hudebního nebo komediálního pořadu cena připadla komiku Jonu Stewartovi za jeho satirické Denní show s Jonem Stewartem (The Daily Show with Jon Stewart).

Poprvé byla letos udělována cena pro nejlepšího moderátora reality show. Za provázení pořadem Survivor, který je vzorem českého Trosečníka, ji získal Jeff Probst. Nejlepším soutěžním pořadem pak byl vyhlášen The Amazing Race.

Související