Pořadatelé letošního 46. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary na dnešní tiskové konferenci odhalili první detaily. Ačkoliv vedení festivalu v čele s Jiřím Bartoškou a novým uměleckým ředitelem Karlem Ochem zatím tají programovou skladbu chystaného ročníku a známí nejsou ani případní slavní hosté přehlídky, je jasné, že se návštěvníci mají i letos nač těšit.

Profily Villeneuvea a Fullera

Festival například uvede poctu jednomu z nejuznávanějších tvůrců současné kanadské kinematografie, Denisi Villeneuveovi. Třiačtyřicetiletý režisér do Varů přijede.

Podle nového uměleckého ředitele Karla Ocha, který letos převzal festivalové žezlo po dlouholeté programové šéfce Evě Zaoralové, uvede Villeneuve na festivalu kompletní přehlídku svých filmů, včetně dramat Mael Ström (2000) a Polytechnique (2009), která mu vynesla řadu ocenění. Představí také svůj nejnovější titul Incendies, za nějž byl letos nominován na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film.

Karlovy Vary uctí i legendárního režiséra Samuela Fullera (1912-1995), k němuž se dodnes hlásí Martin Scorsese, Jim Jarmusch či Quentin Tarantino. Programová sekce Pocta Samuelu Fullerovi uvede deset jeho slavných filmů včetně The Steel Helmet (1951), Park Row (1952) nebo Underworls U.S.A. (1961), ale také dokument Miky Kaurismakiho Tigrero: A Film That Was Never Made (1994), jehož je Fuller protagonistou spolu se svým obdivovatelem Jimem Jarmuschem. Rok po natáčení tohoto filmu Fuller zemřel.

 

Bregovič a Letní kino

Bohatý bude i doprovodný festivalový program. Jednou z atrakcí se stane koncert Gorana Bregoviče nebo projekce v dosud nevyužívaném karlovarském Letním kině. Po letech chátrání tohoto prostoru se novému vedení města Karlovy Vary v čele se starostou Petrem Kulhánkem podařilo zahájit proces zprovoznění kina.

Festival v současné době jedná s vedením města o začlenění Letního kina do dramaturgie doprovodných akcí a možnostech festivalových projekcí. Jednou z nich jsou například simultánní projekce filmů, které se v rámci slavnostního zahajovacího a závěrečného ceremoniálu konají ve Velkém sále hotelu Thermal, jenž je i letos srdcem festivalu, a běžní diváci se na ně bez oficiální pozvánky nedostanou, uvedl Jiří Bartoška.

Filmová burza Evropa-Amerika

Podobně jako v předchozích letech se i letos na Karlovarský festival chystají zástupci zahraničních filmových studií včetně velkých hollywoodských společností. V rámci aktivit festivalového Industry Office se připravují pro evropské i americké filmaře, producenty, distributory a nákupčí workshopy a pracovní panely.

"Američtí distributoři se tu budou moci seznámit se současnou tvorbou evropských filmařů, mladí tvůrci tu mohou navázat důležité pracovní kontakty s potenciálními partnery ze zámoří," uvedl pro HN výkonný šéf festivalu Kryštof Mucha.
 
Podle Bartošky letošní rozpočet festivalu činí 135 milionů korun. "Z toho stát přispívá 30 miliony, Karlovy Vary osmi miliony a kraj třemi miliony korun. Jde o účelové dotace v celkové výši 41 milionů korun. Zbytek nám poskytují naši partneři," řekl Baroška. Generálním partnerem festivalu je i letos Skupina ČEZ.

Letošní 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary na dnešní tiskové konferenci odtajnil první detaily. Ačkoliv vedení festivalu v čele s Jiřím Bartoškou a novým uměleckým ředitelem Karlem Ochem  zatím tají programovou skladbu letošního ročníku a známá nejsou ani případní slavní hosté letošní přehlídky, je jasné, že se návštěvníci oblíbené letní přehlídky mají i letos nač těšit.
  
Festival napříkald uvede poctu jednomu z nejuznávanějších tvůrců současné kanadské kinematografie, Denisi Villeneuveovi. Třiačtyřicetiletý režisér do Varů osobně dorazí. Podle nového uměleckého ředitele Karla Ocha, který letos převzal festivalové žezlo po dlouholeté programové šéfce Evě Zaoralové, uvede Villeneuve na festivalu kompletní přehlídku svých filmů, včetně dramat Mael Ström (2000) a Polytechnique (2009), která mu vynesla řadu ocenění, představí tento režisér ve Varech i svůj nejnovější film Incendies, který mu letos vynesl nominaci na Oscara za nejlepší neanlicky mluvený film.
  
Karlovy Vary uctí i legendárního režiséra Samuela Fullera (1912 - 1995), k němuž se dodnes hlasí Martin Scorsese, Jim Jarmusch či Quentin Tarantino. Programová sekce Pocta Samuelu Fullerovi uvede hned deset jeho slavných filmů včetně The Steel Helmet (1951), Park Row (1952) nebo Underworls U.S.A. (1961), ale také dokument Miky Kaurismakiho Tigrero: A Film That Was Never Made (1994), jehož ej Fuller protagonistou spolu se svým obdivovatelem Jimem Jarmuschem. Rok po natáčení tohoto filmu Fuller zemřel.
 
Bregovič a Letní kino
 
Bohatý bude i doprovodný festivalový program. Jednou z atrakcí bude koncert Gorana Bregoviče nebo projekce v dosud nevyužívaném karlovarském Letním kině. Po letech chátrání tohoto prostoru se novému vedení města Karlovy Vary v čele se starostou Petrem Kulhánkem podařilo zahájit proces zprovoznění kina. Festival v současné době jedná s vedením města o jeho začlenění do dramaturgie doprovodných akcí a možnostech festivalových projekcí. Jednou z možností jsou například simultánní projekce filmů, klteré se v rámci slavnostního zahajovacího a závěrečného ceremoniálu konají ve Velkém sále hotelu Thermal, který je i letos srdcem festivalu, a běžní diváci se na ně bez oficiální pozvánky nedostanou, uvedl Jiříí Bartoška.
 
Podobně jako v předchozích letech se i letos na Karlovarský festival chystají zástupci zahraničních filmových studií včetně velkých hollywoodských společností. V rámci aktivit festivalového Industry Office se chystají pro evropské i americké filmaře, producenty, distributory a nákupčí workshopy a pracovní panely. "Američtí distributoři se tu budou moci seznámit se současnou tvorbou evropských filmařů, mladí tvůrci tu  mohou navázat důležité pracovní kontakty s potenciálními partnery ze zámoří," uvedl pro HN výkonný šéf festivalu Kryštof Mucha.
 
 
Podle Bartošky letošní rozpočet festivalu činí 135 milionů korun. "Z toho stát přispívá 30 miliony, Karlovy Vary osmi miliony a kraj třemi miliony korun. Jde o účelové dotace v celkové výši 41 milionů korun. Zbytek nám poskytují naši partneři," řekl Baroška. Generálním partnerem festivalu je i letos Skupina ČEZ. .
 
Umělecký ředitel festivalu Karel Och připomněl, že prezidentem mezinárodní poroty bude maďarský filmař světové pověsti István Szabó, držitel Oscara za snímek Mefisto. "Program soutěžních sekcí včetně českých zástupců zveřejníme na druhé tiskové konferenci v polovině června," řekl. Informace o novinkách, akreditacích a Festival Passech přináší už nyní oficiální festivalové stránky www.kviff.com.
Související