HN: V jakém stavu je český filmový průmysl?

Česko je malý, uzavřený trh a diváků a peněz není moc. Natočit v Česku velkofilm je těžké, protože existuje jasné rozpočtové omezení. Proto jsou tu dvě možnosti: buď budeme filmy podporovat jako ve srovnatelém Dánsku, které do filmového průmyslu investuje granty a filmem se prezentuje v zahraničí, nebo zůstane český film závislý na trhu samotném, a to má své limity.

HN: Máte pocit, že v Česku neexistuje dostatečné množství zdrojů, ať už soukromých nebo veřejných, z nichž je možné film financovat? Vzniká tu dlouhodobě poměrně vysoký počet filmů, mezi dvaceti až třiceti tituly.

Problém je v tom, že existuje jediná grantová instituce na podporu filmu a to Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. A množství peněz ve Fondu je kolísavé. Třeba Pouta, Tři sezony v pekle nebo Protektor vznikly v době, kdy byl Fond bohatší a mohl filmy podpořit většími částkami. Pouta tak dostala patnáct milionů. Takovou sumu už dnes nedostanete. Navíc fond přišel letos o část peněz z reklamy na České televizi, která představovala stabilní příjem. Ten mají příští rok nahradit procenta z reklamy soukromých televizí, ale v jaké výši a kdy přesně se tak stane, není v tuto chvíli kvůli nedotaženému zákonu jasné.

Takové výkyvy nejsou pro filmový průmysl zdravé. Jsou dobré roky, kdy vzniknou filmy, jenž mají šanci uspět v zahraničí, prodávají se dobře, a ty pak vystřídají chudší roky a ta kontinuita je přerušena. Výkyvy v grantových penězích tlačí producenta k tomu, aby více spoléhal na soukromé zdroje, které se musejí investorovi vrátit. Což vytváří tlak, aby vyráběl filmy orientované pouze na českého diváka, které pak často nejsou prodejné do zahraničí. Například u Pout byla díky vyššímu grantu větší volnost. Což neznamená, že by vznikl artový film, který nemá co říct českému divákovi. Dlouhodobá stabilita fondu je to, co český filmový průmysl potřebuje.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.