Po dlouhé těžké nemoci v úterý ve věku 51 let zemřel filmový a divadelní režisér, scenárista, kameraman a pedagog Pavel Linhart. ČTK to oznámila dokumentaristka Olga Špátová.

Linhart absolvoval v roce 1982 studium na Divadelní akademii múzických umění v Praze.

V letech 1985 až 1989 byl externím a později kmenovým režisérem Československého rozhlasu, kde adaptoval a natočil řadu literárních a dramatických děl, např. Sedmou pečeť Ingmara Bergmana, Lorcova Básníka v New Yorku, Bulgakovovo Psí srdce nebo Hemingwayova Starce a moře.

V roce 1990 získal grant ke studiu v Penobscot School v americkém Rocklandu, kde absolvoval stáže v televizních, rozhlasových a divadelních institucích a na univerzitách.

V letech 1991 až 1992 režíroval divadelní inscenace v italském Palermu v Divadle Luigiho Pirandella. V Itálii Linhart natočil například videoklip k populární písní Povera patria od Franka Battiaty nebo dokument Čisté ruce o italské politické situaci z roku 1994 pro ČT. Je také autorem třídílného dokumentu o italském divadle v Neapoli, Římě a Miláně.

Později Linhart pracoval pro americkou rozhlasovou stanici EWTN v Římě a v první polovině 90. let vytvořil režie a choreografické programy pro Křižíkovu fontánu v Praze.

Koncem 90. let napsal, režíroval a produkoval životopisný hraný dokument Živá voda věnovaný 200. výročí narození zakladatele moderní vodoléčby Vincenci Priessnitzovi. V letech 2005 až 2006 působil jako pedagog a režisér na Vyšší odborné škole herecké v Praze.

Jeho posledním počinem jsou hrané pohádky Venušánkovy příběhy ze Země děda Praděda, které budou brzy uvedeny v České televizi.