Nejnovější díl populární turecké filmové a televizní ságy Údolí vlků, jejímuž akčnímu hrdinovi se přezdívá turecký James Bond, bude věnován neúspěšnému pokusu o vojenský převrat z minulého měsíce. Napsala to agentura AFP s odvoláním na producenty série.

Ta existuje od roku 2003 a čítá tucty televizních epizod i několik filmů, které jsou mezi Turky značně populární. Naopak kritici sérii vyčítají silný ideologický podtext či to, že podporuje turecký nacionalismus a protiamerické či protiizraelské názory.

„Vycházíme vstříc intenzivní veřejné poptávce po tom, aby vznikl film nebo televizní seriál o puči. Proto se naše firma rozhodla natočit snímek Údolí vlků: Převrat,“ uvedla na Twitteru produkční společnost Pana Film.

Bližší údaje o snímku zatím nejsou k dispozici. Lze ale předpokládat, že také v novém filmu se objeví akční hrdina a tajný agent tureckých služeb Polat Alemdar, jehož hraje Necati Sasmaz. Ve snímku patrně svede souboj s organizátory puče, kteří se uprostřed letošního července pokusili odstavit od moci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Turecká vláda z přípravy puče obviňuje v Americe žijícího islámského duchovního Fethullaha Gülena. Představitelé Turecka kritizují Washington za to, že Gülena odmítá vydat, aby duchovní mohl být souzen v Turecku.

Podle tureckého deníku Aksam budou zásadní roli ve filmu hrát turecko-americké diplomatické vztahy.

Tajný agent Polat Alemdar, podobně jako jeho britský kolega James Bond, často hraje proti silnějším protivníkům, ať jde o mafii, armádu či Západ, popisuje agentura AFP.

Série Údolí vlků, která vypráví Alemdarova dobrodružství, ale budí také výraznou kontroverzi. Za to může především snímek nazvaný Údolí vlků: Irák, jenž vyprávěl o americké invazi do Iráku a zajetí jedenácti tureckých vojáků americkou jednotkou.

V roce 2010 jiný díl série Údolí vlků líčil, jak izraelská komanda zastavila tureckou loď Mavi Marmara mířící do Pásma Gazy. Snímek tehdy vyhrotil už tak napjaté diplomatické vztahy mezi Tureckem a Izraelem a vyvolal kritiku, že podporuje antisemitismus. To producenti odmítli.

Série Údolí vlků je často vnímána jako projekce současné turecké zahraniční politiky a obecně mocného Turecka v éře současného vladaře Erdogana. Ten se během existence série vypracoval z premiéra na prezidenta.

V roce 2007 producenti po jedné odvysílané epizodě nepokračovali v zamýšleném seriálu Údolí vlků: Teror, jenž vyprávěl o boji Turecka s Kurdy.

Turecká média včetně deníku Hurriyet tento týden upozornila na podivnou souhru náhod. Webovou adresu s názvem filmu Údolí vlků: Převrat (kurtlarvadisidarbe.com) si producenti zaregistrovali již 18. května, tedy dva měsíce předtím, než pokus o vojenský puč proběhl.

Na tureckých sociálních sítích proto začala kolovat otázka, zda producenti snímku o chystaném puči náhodou nevěděli dopředu.

Turecká vláda za poslední měsíc několikrát jednoznačně odmítla nepodložené spekulace o tom, že se na puči jakkoliv podílela či že o něm dopředu tušila.

Související