Za to, jak v novém filmu nazvaném Jackie ztvárnila někdejší americkou první dámu Jacqueline Kennedyovou, začíná být herečka Natalie Portmanová označována za favoritku na cenu Oscar.

Snímek měl nedávno premiéru na Newyorském filmovém festivalu. Do českých kin jej v únoru 2017 uvede společnost Aerofilms.

Pětatřicetiletá izraelská rodačka Portmanová již Oscara získala před šesti lety za snímek Černá labuť. V novém filmu ztvárnila Kennedyovou v době bezprostředně poté, co byl roku 1963 zavražděn její manžel a tehdejší americký prezident John F. Kennedy. Tehdy Kennedyová zápasila se zármutkem, vztekem i ztrátou víry.

Ceny Oscar se budou udílet v únoru 2017.

Přestože byla jednou z nejviditelnějších žen 20. století, Kennedyová dbala na své soukromí. Film se jej snaží poodhalit.

„Předem jsem o ní moc nevěděla. Tak jako většina lidí jsem znala hlavně její mediální obraz,“ řekla Portmanová v nedávném rozhovoru s agenturou Reuters.

Nejtěžší prý bylo rekonstruovat scénu atentátu na JFK. „Když přesně nevíte, co se dělo, máte tolik herecké svobody. Když Kennedyová mluví se svým knězem nebo s Bobbym Kennedym, můžete tu scénu hrát, jak se vám zlíbí. Ale atentát byl tak nepředstavitelný a filmový záznam toho atentátu je tak slavný, že bylo velmi těžké natolik emocionální okamžik zahrát,“ řekla Portmanová.

Ta během příprav například zhlédla dokument americké televize, kterou roku 1962 v Bílém domě provázela právě Kennedyová. „Naučila jsem se rytmus její řeči, kde dělala pauzy, jaký měla přízvuk,“ popisuje Portmanová.

Režisér filmu Jackie, chilský rodák Pablo Larraín, prý divákům neříká, co by si o Kennedyové měli myslet.

„Zahlédnete různé stránky komplikované osobnosti. Zjistíte, v čem byla silná a kde zranitelná, jak se uměla odvázat, kdy se ovládala,“ vypočítává Portmanová.

Sama prý ale Kennedyovou obdivuje. „Dokud jsem ji hrála, snažila jsem se její povahu nesoudit. Ale teď už mohu říct, že jsem si ji zamilovala. Nesmírně ji obdivuji za to, jak tuhle nepředstavitelnou tragédii překonala a pořád dokázala žít smysluplný život,“ dodává.

Související