Neuplynul ani měsíc po smrti Fidela Castra a kubánské úřady zakázaly tamnímu festivalu, aby promítl hraný film líčící represi homosexuálů za Castrovy éry.

Jak informovala agentura AFP, snímek nazvaný Santa et Andres měl být uveden na Mezinárodním festivalu nové latinskoamerické kinematografie v Havaně. Film coby svůj druhý snímek natočil třiatřicetiletý režisér Carlos Lechuga.

Promítání bylo zakázáno „z principiálních důvodů“, konstatoval ředitel kubánského státního úřadu Roberto Smith.

„Film předkládá obraz revoluce, který je zúžený na projevy intolerance a násilí vůči jedné skupině obyvatel. Dále nezodpovědně nakládá se symboly vlasti a činí nepřijatelné narážky na našeho soudruha Fidela,“ uvedl Smith.

Ten působí jako ředitel státního Kubánského institutu filmového umění a průmyslu známého pod zkratkou ICAIC.

Film vypráví o fiktivních postavách inspirovaných kubánskými literáty Delfinem Pratsem či Virgiliem Piñerem. Ti měli v letech 1971 až 1976 zakázáno publikovat či jakkoliv veřejně vystupovat.

Podle agentury AFP zákaz vyvolal roztržku mezi režisérem filmu Lechugou a ředitelem institutu Smithem na sociálních sítích. Autor filmu se v diskusi označil za „vlastence, který žije a pracuje na Kubě“.

Homosexualita je na Kubě ze strany úřadů dlouhodobě potlačována. V 60. letech minulého století byli gayové umísťováni do pracovních táborů, v nejhorších případech dokonce až vražděni, a ještě v 70. letech je úřady stále tvrdě postihovaly.

Komunističtí ideologové na Kubě označovali homosexualitu za projev západní dekadence. Sám Fidel Castro se o homosexuálech opakovaně vyjadřoval hanlivě.

„60. léta byla dobou, kdy se zavedly zákony proti homosexuálům, kdy začala perzekuce, kdy se otevřely koncentrační tábory, kdy se ze sexuálního styku stalo tabu a kdy byla oslavována maskulinita 'nového člověka',“ napsal v knize Než se setmí kubánský prozaik a básník Reinaldo Arenas, jenž byl pro svoji homosexuální orientaci sám pronásledován.

V poslední době jsou kubánské úřady k homosexuálům tolerantnější. Pomáhá k tomu mimo jiné Mariela Castrová, dcera současného prezidenta Raúla Castra.

O tom, jak se situace homosexuálů na Kubě mění, minulý měsíc vyprávěl dokumentární film americké HBO nazvaný Mariela’s March: Cuba’s LGBT Revolution.

Související