Hollywoodský muzikál La La Land se v neděli večer stal nejlepším filmem podle britské filmové a televizní akademie BAFTA. Získal pět cen včetně té za režii pro Američana Damiena Chazella. Nejlepší herečkou v hlavní roli byla vyhlášena hvězda La La Landu Emma Stoneová.

Kritiky vysoce hodnocený snímek, jenž líčí snově laděný románek mezi jazzovým klavíristou a herečkou, tak pokračuje ve sbírání filmových cen. Završit by ho mohl na konci února na amerických Oscarech.

Dvaatřicetiletý režisér a autor scénáře Chazelle se před týdnem stal nejmladším nositelem ceny Asociace filmových režisérů. Již počátkem ledna jeho snímek ovládl americké Zlaté glóby, získal jich sedm.

Ani nedělní udílení cen BAFTA se neobešlo bez narážek na nedávný nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa k moci.

"V době, která natolik rozděluje společnost, je výjimečné, že jsme se tu všichni sešli," řekla herečka Stoneová, když přebírala cenu za La La Land. "Oslavujeme tu pozitivní schopnost tvořit a to, jak kreativita překračuje hranice a pomáhá lidem, aby se necítili tak osamělí," dodala.

Skladatel Justin Hurwitz, který získal cenu za hudbu k La La Landu, vyjádřil přání, aby úspěch tohoto snímku nastartoval renesanci muzikálového žánru. "Mám rád, když mohu jít do kina na muzikál. Pokud teď díky nám nějaký jiný filmový muzikál dostane u producentů zelenou, bude to skvělé," řekl.

Dvě trofeje BAFTA v neděli získal film Místo u moře – za nejlepší mužskou roli, kterou ztvárnil Američan Casey Affleck, a za scénář, jež napsal jeho krajan Kenneth Lonergan.

Američanka Viola Davisová byla oceněna za herecký výkon ve vedlejší roli v sociálně laděném filmu o amerických černoších zvaném Fences. Vznikl adaptací stejnojmenného dramatu od Američana Augusta Wilsona a odehrává se v 50. letech minulého století.

Když Davisová přebírala cenu, vrátila se k lednovému udílení Zlatých glóbů, kde herečka Meryl Streepová kritizovala Donalda Trumpa. Později za to od jeho příznivců i od samotného amerického prezidenta sklidila kritiku.

"Každý, kdo Meryl Streepovou nazve přeceněnou herečkou, o herectví zjevně nic neví," řekla Davisová v narážce na Trumpův výrok "a na všechny, kdo by ho chtěli přebírat", varovala.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal šestadvacetiletý Londýňan Dev Patel za drama Lion. To vypráví o indickém chlapci adoptovaném australským párem. Film Lion v neděli také získal sošku za nejlepší adaptovaný scénář.

Cenu za nejlepší dokumentární film obdržel snímek The 13th (Třináctý) režisérky Avy DuVernayové. Jeho název odkazuje na 13. dodatek americké ústavy, kterým bylo zrušeno otroctví.

Sošku za nejlepší britský film získalo sociální drama Já, Daniel Blake, které vypráví příběh padesátníka, jenž se po infarktu ocitne ve vyčerpávajícím procesu žádostí o sociální dávky.

Režisér Ken Loach při přebírání ceny kritizoval britskou vládu za to, jak se staví k lidem v podobné situaci. "Vláda se k těm nejzranitelnějším a nejchudším chová ostudně brutálně," pravil.

Podobně jako Zlaté glóby jsou také ceny britské akademie považovány za předzvěst Oscarů. Tyto trofeje americké Akademie filmového umění a věd budou uděleny 26. února v Los Angeles. Favoritem se čtrnácti nominacemi je La La Land.

Při nedělním udílení cen BAFTA bylo v publiku mnoho celebrit včetně nejsledovanějšího páru britské královské rodiny – prince Williama, který je po svém otci Charlesovi druhým v pořadí následníků britského trůnu, a jeho manželky Kate.

William, jenž je předsedou BAFTA, předal takzvanou cenu přátelství za celoživotní dílo americkému režisérovi a herci Melu Brooksovi. Označil ho za výjimečný talent. A zažertoval, že akademii již došli herci, a proto se na pódiu musel objevit sám princ.

Devadesátiletý Brooks akademii poděkoval za "dobrý výběr", což označil za obzvláště dojemné, neboť je Američanem.

Také Brooks se ve svém projevu krátce zmínil o Donaldu Trumpovi. "Nebojím se Trumpa, vůbec ne," pravil. "Myslím, že je to hlavně bavič."