Internetová platforma Netflix koupila celosvětová práva na příští film amerického režiséra Martina Scorseseho nazvaný The Irishman.

Informaci přinesl časopis IndieWire, z druhého zdroje ji potvrdil magazín Variety. Film měl v USA původně distribuovat Paramount a ve zbytku Evropy společnost STX Entertainment, která za něj údajně zaplatila okolo 50 milionů dolarů. Suma, kterou za celosvětová práva na Scorseseho snímek zaplatil Netflix, není známá.

Britský deník Guardian dává zprávu do souvislosti s komerčním neúspěchem Scorseseho novinky, filmem Mlčení, který aktuálně promítají také česká kina. Snímek měl rozpočet 46 milionů dolarů, v USA ale zatím utržil jen sedm milionů. To je značný rozdíl oproti Scorseseho předchozímu titulu Vlk z Wall Street, který celosvětově utržil 392 milionů dolarů.

Právě nízké tržby Mlčení byly prý jedním z důvodů, proč z pozice šéfa Paramountu po dvanácti letech odchází šéf firmy Brad Grey. "Scorseseho film byl riskantní a Paramount si nemůže dovolit riskovat," citoval IndieWire nejmenovaný zdroj obeznámený s důvody Greyova odchodu.

Novým filmem The Irishman se čtyřiasedmdesátiletý Scorsese zřejmě vrátí k žánru gangsterek, s nímž bývají spojovány jeho nejoblíbenější díla. The Irishman je přezdívka gangstera Franka Sheerana, který před svou smrtí tvrdil, že roku 1975 zavraždil známého odborového předáka Jimmyho Hoffu.

Sheerana by měl ve filmu ztvárnit třiasedmdesátiletý Robert De Niro, který prý za použití počítačové techniky a triků studia ILM omládne o čtyřicet let.

Snímek vzniká podle třináct let staré knižní předlohy Charlese Brandta nazvané I Heard You Paint Houses, kterou adaptoval scenárista Steven Zaillian. Právě tato kniha přinesla Sheeranovo svědectví o tom, že Hoffu údajně zabil. Nešlo ale o jedinou vraždu, do níž byl gangster zapletený.

Film The Irishman by se měl začít natáčet ve druhé polovině letošního roku, Netflix jej má uvést v roce 2019. Internetová platforma má momentálně 93 milionů předplatitelů ve 190 zemích.

Distribuční plán počítá s limitovaným uvedením snímku v kinech, aby mohl The Irishman usilovat o nominaci na Oscara.

Herec Robert De Niro s režisérem Martinem Scorsesem spolupracuje od 70. let, kdy účinkoval v jeho filmech Špinavé ulice, Taxikář a New York, New York. V osmdesátých letech účinkoval v Zuřícím býkovi a Králi komedie, v následující dekádě si zahrál v Mafiánech, Mysu hrůzy a Kasinu.

Naposledy spolu Scorsese a De Niro předloni natočili krátký propagační film The Audition, který sloužil jako reklama pro kasina v čínském Macau.

Související