Režisér Štěpán Altrichter, tvůrce oceňovaného snímku Schmitke, připravuje temný psychothriller nazvaný Runner.

Česko-německá koprodukce diváky zavede do prostředí fiktivního Berlína, kde po vítězství extremistických stran vládne strach a násilí. Distribuční premiéra by měla proběhnout v roce 2019.

"Altrichter v průběhu filmového festivalu Berlinale natáčel hudební klip pro londýnského DJ Maxe Coopera k jeho novému albu Emergence, který svou hudbou doprovodí i samotný film. Klip má fungovat jako filmový teaser a odkryje atmosféru snímku a Berlín, jak ho režisér zamýšlí představit později ve filmu," uvedla mluvčí projektu Klára Skřenková.

Jako lokace posloužily temné kouty Berlína a klub Golden Gate. Hlavní roli si ve videu zahrál německý herec Franz Rogowski, který účinkoval například v jednozáběrovém snímku Victoria, oceněném Stříbrným medvědem.

"S Maxem Cooperem jsme zahájili spolupráci na trochu jiné formě audiovizuálního díla. Runner totiž nebude úplně klasický film, ale spíš psychedelický trip do nejtemnějšího kouta naší duše. Celý děj se odehrává v noci, stejně tak jako klip, který bude mít premiéru už na jaře," popsal Runnera a jeho teaser režisér.

Altrichter v nedávných rozhovorech říkal, že název filmu Runner je částečně odkazem na slavné sci-fi Blade Runner od režiséra Ridleyho Scotta.

"Má to být dystopický příběh plný paranoie z překombinované a vykořeněné společnosti ovládané moderní technologií. Bude o vraždě z pohledu schizofrenika a chtěl bych jím vzdát poctu Blade Runnerovi od Ridleyho Scotta. Ale taky by mělo jít o odraz vnímání světa dnešním mladým člověkem. Hlavní role ztvární Íránčan a Češka," řekl Altrichter ještě vloni pro Aktuálně.cz.

Kamery se ve videoklipu i v celovečerním filmu Runner opět ujme rumunský filmař Cristian Pirjol. V loňském roce získal ocenění Asociace českých kameramanů za film Schmitke, který spolu dvojice natočila v roce 2014.

Schmitke dostal řadu prestižních cen ve světě, obdržel i osm nominací na Českého lva, včetně té za kameru, nejlepší film a režii. Proměnil dvě – za nejlepší zvuk a hudbu.

O obrazovou postprodukci Altrichterova nového projektu se postará pražské studio MagicLab. Vývoj Runnera podpořil Státní fond kinematografie.