V hraném remaku pohádky Kráska a zvíře, jejž natočila Walt Disney Company a který je jedním z nejočekávanějších filmů roku, bude poprvé v historii tohoto filmového studia účinkovat postava homosexuální orientace. Uvedl to režisér snímku Bill Condon.

V rozhovoru s britským gay magazínem Attitude řekl, že postava zvaná LeFou, což je přítel antagonisty Gastona, se ve filmu vypořádá se svojí sexualitou. Ve filmu ho ztvárnil herec Josh Gad.

"LeFou se jednou chce stát Gastonem, jindy by Gastona nejraději políbil," prohlásil režisér. "A to se na konci snímku zúročí, jakkoliv bych nerad prozrazoval víc. Půjde nicméně o hezký, výjimečný gay okamžik v historii Disneyho filmů," dodal.

Herec Josh Gad na Twitteru napsal, že je "víc než hrdý" na to, jak přelomovou roli dostal.

LeFou v příběhu o Krásce a zvířeti pomáhá antagonistovi Gastonovi, jenž usiluje o přízeň Krásky a zápasí o ni se Zvířetem. Zvíře ve filmu ztvární Dan Stevens známý ze seriálu Panství Downton, Gastona hraje Luke Evans z filmu Dívka ve vlaku.

Britský deník The Guardian v této souvislosti upozornil, že herec Evans se stejně jako režisér filmu Condon otevřeně hlásí k homosexuální orientaci.

Představitelka hlavní role Emma Watsonová dříve uvedla, že by v nové Krásce a zvířeti neúčinkovala, pokud by nešlo o novou feministickou adaptaci pohádkové látky.

Reakce na sociálních sítích jsou smíšené. Někteří krok Disneyho studia vítají, jiní kritizují, že si pro svoji první homosexuální postavu vybral právě LeFoua.

Například uživatel Ian Miles Cheong na Twitteru napsal: "Disney svoji první gay postavu udělal zrovna z LeFoua, komického poskoka, který je na světě jen proto, aby podpíral svého nejlepšího přítele. Skvělá práce."

Uživatelka Jessica uvedla: "Co se týče LeFoua jako první Disneyho LGBTQ postavy, je to trochu hořkosladké."

Šéfredaktor časopisu Attitude Matt Cain, který režisérovy výroky zveřejnil, britské BBC řekl, že Disneyho rozhodnutí vítá. "Je to krok správným směrem a tleskám Disneymu za to, že toto odvážné rozhodnutí učinil," uvedl.

Walt Disney Company už vloni čelila on-line kampani, která požadovala, aby postava z filmového muzikálu Ledové království Elsa v chystaném druhém dílu měla lesbickou přítelkyni.

Remake animované pohádky Kráska a zvíře z roku 1991 s herci Emmou Watsonovou a Danem Stevensem v hlavních rolích do českých kin vstoupí 16. března. V Americe bude mít premiéru o den později. Podle amerického prodejce vstupenek Fandango už jsou stovky projekcí dopředu vyprodané.

Kráska a zvíře budí očekávání už od loňského roku, kdy Disney zveřejnil první trailer. Během 24 hodin ho na internetu vidělo přes 130 milionů lidí.