Internetová platforma Netflix zaplatí dokončení a restaurování posledního filmu Orsona Wellese nazvaného The Other Side of the Wind.

Americký divadelník a filmař snímek natáčel v letech 1970 až 1976 podle scénáře, který sám napsal se svojí chorvatskou přítelkyní a herečkou Ojou Kodarovou. Účinkovali v něm slavný americký umělec Dennis Hopper a filmař John Huston, kteří již nežijí, či letos sedmasedmdesátiletý režisér Peter Bogdanovich.

Jak píše agentura AFP, na původní produkci filmu se podílel Frank Marshall, jinak pravá ruka režiséra Stevena Spielberga. Marshall už čtyřicet let usiluje o to, aby bylo Wellesovo dílo dokončeno.

Nyní právě Marshall ve spolupráci s Peterem Bogdanovichem uzavřeli smlouvu s Netflixem.

„Stále tomu nemohu zcela uvěřit. Po čtyřicetiletém úsilí jsem vděčný nadšení a vytrvalosti Netflixu, díky nimž jsme se konečně mohli podívat do střižny a dokončit Orsonův poslední film,“ uvedl Marshall.

Ten na projekt v posledních letech zkoušel vybrat dva miliony dolarů skrze crowdfundingovou kampaň na serveru Indiegogo, získal ale jen přes 400 tisíc dolarů.

Producenti se pak na dlouho odmlčeli. Jak se nyní ukazuje, tehdy začali jednat s Netflixem.

Film The Other Side of the Wind – deník New York Times jej označil za jeden z nejslavnějších filmů, které nikdo nikdy neviděl – má být satirou na Hollywood.

Vypravuje o posledních dnech režiséra Jakea Hannaforda, kterého ztvárnil John Huston. Ten před smrtí usiluje o svůj poslední filmařský comeback a válčí s hollywoodskými producenty, podobně jako to v pozdější části svého života dělal sám Welles.

Podle New York Times většinu filmu tvoří záznam večírku v Hannafordově domě. Některé záběry byly natočené tak, aby to vypadalo, že je vytvořili hosté či paparazzi. Tyto obrazy střídají scény z Hannafordova rozdělaného filmu.

Orson Welles, jenž zemřel roku 1985, bývá označován za jednoho z nejvlivnějších filmařů 20. století. Byl autorem klasických snímků Občan Kane či Dotek zla, jako herec účinkoval mimo jiné v Třetím muži z roku 1949.

Netflix na film The Other Side of the Wind získal celosvětová práva. Zatím ale neuvedl, kdy jej zveřejní.

Související