V příštím filmu ze ságy Star Wars, která tradičně stála spíš na hrdinech než hrdinkách, přibude důležitá ženská postava. Režisér snímku Rian Johnson to řekl v pátek v americkém Orlandu, kde proběhlo setkání tvůrců a fanoušků Hvězdných válek.

Snímek nazvaný Star Wars: Poslední z Jediů do kin přijde v prosinci, podle režiséra je nyní v postprodukci.

Kelly Marie Tranová ve filmu ztvární Rose, údržbářku pracující pro odboj. Podle režiséra její postava ztělesňuje přesvědčení, že i z toho nejméně pravděpodobného člověka se může stát hrdina.

Postava Rose prý ve filmu bude mít nejdůležitější roli ze všech nováčků. Měla by fungovat jako dřívější protagonisté Star Wars, kteří divákovi dali zažít, jaké je připlést se zničehonic do obřího galaktického konfliktu.

Společnost Lucasfilm dále fanouškům v Orlandu pustila první trailer z chystaného filmu. Objevuje se v něm Rey hraná Daisy Ridleyovou, jak cvičí se světelným mečem pod vedením Luka Skywalkera. Ten jí však překvapivě oznamuje, že nastal čas, aby Jediové skončili – což je od možná posledního žijícího Jedi nečekaná věta. Fanoušci ale upozorňují, že v traileru může být věta jen vytržená z kontextu.

Ridleyová na oslavách v Orlandu vysvětlila, že její postava ve filmu zažije typické zklamání ze setkání s idealizovaným hrdinou, který nemůže dostát všem očekáváním.

Ridleyová se v sáze Star Wars objevila ve dva roky staré Epizodě VII zvané Síla se probouzí.

V novém traileru dále figuruje antagonista Kylo Ren, jemuž na tváři po událostech z poslední epizody přibyla podobná jizva, jakou kdysi míval Anakin Skywalker.

V jiné pasáži videa lze spatřit vesmírnou bitvu mezi Prvním řádem a odbojem či průlet lodi Millenium Falcon. Ten je pro fanoušky zvlášť důležitý poté, co v sedmé epizodě zemřel pilot této lodi Han Solo.

Režisér Rian Johnson také během diskuse popsal jednu z nových planet, která se ve videu objevuje – jmenuje se Crait a kdysi na ní sídlila základna odboje.

Plakát na film Star Wars: Poslední z Jediů ukazuje Rey na sytě rudém pozadí se zvednutým světelným mečem, jehož paprsek odděluje Luka Skywalkera od antagonisty Kylo Rena. Podobný trik se objevil již na plakátu k vůbec prvním Hvězdným válkám v roce 1977.

Populární sci-fi sága s více než čtyřicetiletou historií byla v minulosti kritizována za nedostatek silných ženských postav. Od původní Epizody IV až do Epizody VII oblíbenou postavu princezny Leiy ztvárnila Carrie Fisherová. Ta však vloni v prosinci náhle zemřela. Scény pro nadcházející film Poslední z Jediů nicméně ještě stihla natočit.

Nynější zaměření Disneyho na postavu Rey, novou hrdinku Rose a obecně ženské postavy má zdůraznit ještě chystaná série animovaných krátkých filmů.

Podle Lucasfilmu a Disneyho se tento cyklus bude jmenovat Star Wars The Forces of Destiny a odvypráví „neznámé příběhy každodenního hrdinství, které určily osud“ hrdinek této ságy – prinezny Leiy, Rey a Jyn Ersové z loňského filmu Rogue One.

Filmy čítající dvě až tři minuty začne Disney zveřejňovat v červenci na svém youtubeovém kanálu, další budou mít premiéru na podzim na kanálu Disney Channel. Animované filmy doprovodí nová řada akčních figurek, hraček a dalších reklamních předmětů.

„Star Wars Forces of Destiny jsou pro každého, koho inspirovalo Leino hrdinství, Reyina odvaha či Ahsočina vytrvalost,“ uvedla Kathleen Kennedyová, prezidentka Lucasfilmu.

Většinu postav namluví herečky, které je ve filmech ztvárnily – hlas Rey poskytne Daisy Ridleyová, Felicity Jonesová namluví Jyn a Lupita Nyong’o nadabuje Maz Kanatu. Hlas princezny Leiy, kterou v původních filmech hrála již nežijící Fisherová, natočí herečka Shelby Youngová.

Když mezi loňskými hračkami na téma Star Wars chyběla postava Daisy Ridleyové, fanoušci na sociálních sítích osočili Disneyho z necitlivosti vůči ženským postavám a spustili kampaň s hashtagem #WheresRey. V sérii hraček chystaných na letošní rok už Rey figuruje.

Podle společnosti NPD se v letech 2015 a 2016 ve Spojených státech prodaly hračky s tematikou Star Wars za 1,5 miliardy dolarů.

Sérii Hvězdných válek od jejího tvůrce George Lucase v roce 2012 koupil Disney za 4 miliardy dolarů.

Související