Skupina hackerů či hacker vystupující pod přezdívkou The Dark Overlord na internetu ilegálně zveřejnil podstatnou část nové řady seriálu Orange Is the New Black, kterou natočila internetová platforma Netflix.

O případu v uplynulých dnech opakovaně informovaly světové servery, když hacker začal společnost vydírat.

Podle serveru Databreaches.net pirát zcizil seriál ze serverů postprodukční společnosti Larson Studios sídlící v americkém Los Angeles. Odsud má prý ještě epizody „desítek dalších“ projektů Netflixu a jiných televizí.

Zloděj to dokazoval vytípanými obrázky ze seriálů a filmů, které zveřejňoval na sociální síti Twitter a serveru Pastebin.

Údajně by mělo jít například o seriál The Catch od televize ABC, reality show Celebrity Apprentice od NBC a dále seriály Námořní vyšetřovací služba L. A. od CBS nebo Nová holka od Foxu.

Dle serveru ArsTechnica.com hacker nejprve zkoušel vydírat přímo postprodukční společnost. Když neuspěl, obrátil se na výrobce jednotlivých seriálů či filmů a nakonec na samotný Netflix.

Tato firma však ani v sobotu nesplnila hackerské požadavky, a tak The Dark Overlord na Twitteru zveřejnil odkazy ke stažení prvních deseti epizod nové řady seriálu Orange Is the New Black. Podle serveru Variety.com šlo o 10 souborů o celkové velikosti 11,46 gigabajtů.

„Vzhledem k tomu, že Netflix se k situaci veřejně vyjadřoval a jako jeden z prvních si stáhl čerstvou kopii svého duševního vlastnictví, je zjevné, že naši zprávu dostal, ale dosud na ni nezareagoval,“ prohlásil The Dark Overlord, když epizody zveřejňoval.

Ve stejné zprávě pak pohrozil společnostem ABC, National Geographic, Fox, IFC a opět Netflixu, že bude zveřejňovat i další jejich materiály. „Panečku, to bude zábava. Teď už nehrajeme žádné hry,“ vyhrožuje hacker.

Podle deníku New York Times americká FBI o hacknutí společnosti Larson Studios věděla od ledna, teprve před několika měsíci to ale oznámila firmám, jejichž duševní vlastnictví hackeři ukradli.

Pátou řadu seriálu Orange Is the New Black chtěl Netflix původně zveřejnit na svých stránkách až 9. června.

Zatím není jasné, zda firma v reakci na hack tuto premiéru uspíší, dodávají New York Times. Firma doufala, že Orange Is the New Black jí pomůže navýšit počet předplatitelů.

Nedávná zpráva společnosti Verizon uvedla, že hackerské útoky spojené s vydíráním v roce 2016 meziročně vzrostly o polovinu. Hackeři po společnostech nejčastěji chtějí, aby platily bitcoiny v hodnotě stovek až tisíců dolarů.

Nynější kauza podle New York Times ukazuje na slabinu v současném produkčním řetězci. Přestože společnosti jako Netflix nebo Fox mohutně investují do vlastního zabezpečení, jimi vyprodukovaný obsah může na internet uniknout z desítek jiných firem v zábavním průmyslu, které pomáhají například se zvukovou či obrazovou složkou filmů a seriálů.

Související