Za Českou republiku bude o americkou cenu Oscar pro nejlepší cizojazyčný film příští rok usilovat Bába z ledu, kterou natočil režisér Bohdan Sláma. Ve středu to oznámila Česká filmová a televizní akademie, jinak též pořadatel cen Český lev.

Bábu z ledu akademici vybrali ze třinácti českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků, které přihlásili jejich producenti.

„Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Bába z ledu umístily filmy Lichožrouti, Po strništi bos, Špína, Zahradnictví: Dezertér,“ vypočítala Nikola Lörinczová z PR zastoupení české akademie.

To, zda se Bába z ledu dostala do užších nominací, americká Akademie filmového umění a věd oznámí 23. ledna příštího roku. Ceny Oscar budou uděleny 4. března v kalifornském Los Angeles.

Bába z ledu popisuje vztahy mezi lidmi tří generací v jedné rodině. Vypráví příběh osudového setkání ovdovělé Hany, kterou ztvárnila Zuzana Kronerová, s otužilcem Broňou v podání Pavla Nového.

Díky otužilci se Hana naučí nahlédnout svůj život z jiného úhlu a od základu jej změnit.

„Klíčovým tématem Báby z ledu je však rodičovská vzpoura vůči podřadnému postavení věčné matky,“ napsaly o filmu Hospodářské noviny. Sympatickou bezprostřednost snímku prý umocňují přesvědčivé výkony hereckých aktérů.

„Vyznění tragikomedie, která inteligentně mísí nenásilný humor s vážnými situacemi, poněkud oslabuje snad jen přílišná modelovost některých postav,“ stojí v recenzi.

Bába z ledu byla letos v dubnu uvedena na newyorském festivalu Tribeca, kde získala cenu za scénář.

Dle poroty, v níž zasedli mimo jiné herci Willem Dafoe nebo Peter Fonda, snímek „s vřelostí a humorem zavádí (diváky) do specifického a výstředního světa postaveného na zvláštním příběhu lásky“.

„Kladné recenze a povzbudivé reakce publika nám dávají naději, že by náš film mohl být úspěšný i při svojí další pouti po americkém kontinentě,“ doplnil tento týden Pavel Strnad za producentskou společnost Negativ. Ta Bábu z ledu vyrobila v česko-slovensko-francouzské koprodukci.

Režisér Bohdan Sláma absolvoval ČVUT, v roce 1997 úspěšně ukončil studium na katedře režie pražské FAMU absolventským filmem Akáty bílé.

Ve svém celovečerním debutu Divoké včely z roku 2001 navázal na poetiku takzvané československé nové vlny z 60. let. Za Divoké včely získal ocenění na mnoha mezinárodních festivalech, mimo jiné v Rotterdamu či San Francisku. Za Českou republiku se s Divokými včelami následně ucházel o nominaci na Oscara a Evropskou filmovou cenu.

Slámův obdobně laděný snímek Štěstí z roku 2005 získal sedm Českých lvů a vyhrál festival v San Sebastianu. Úspěšné byly i tituly Venkovský učitel z roku 2008, který získal dva České lvy, a Čtyři slunce z roku 2012, s nimiž Sláma soutěžil na americkém festivalu Sundance.

Sláma dále natočil několik dílů seriálu Kancelář Blaník. V současné době vede katedru režie na FAMU.

Související