Sedm desítek snímků o hudbě, divadle a tanci z 16 zemí představí televizní festival Zlatá Praha, jehož 54. ročník se uskuteční od příští středy 27. do soboty 30. září. V úterý to oznámil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Upozornil, že na prestižní přehlídce bude poprvé udělena Cena Evropské vysílací unie a Mezinárodního hudebního a mediálního centra. Za celoživotní dílo ji převezme britský režisér Brian Large. Na jeho kontě je 700 snímků.

Na zahajovacím večeru na Nové scéně Národního divadla vystoupí operní pěvec Adam Plachetka s hosty.

V doprovodném programu festivalu je 50 vystoupení a workshopů tanečních skupin či třeba autogramiády účastníků soutěže StarDance.

Ředitel přehlídky a výkonný ředitel stanice ČT art Tomáš Motl doplnil, že Zlatá Praha je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších televizních festivalů o hudbě, tanci a divadle na světě.

"Soutěže se letos zúčastní sedm snímků přihlášených Českou televizí a dalších pět, kde je česká stopa velmi výrazná. Například profilové dokumenty o operní pěvkyni Soně Červené a klavíristce Zuzaně Růžičkové, taneční vystoupení Orfeus bratří Bubeníčků, Naučená bezmocnost Michaela Cabana či film Zavřeno o tanečním souboru 420PEOPLE," vypočítal.

České snímky budou soutěžit v konkurenci 61 zahraničních filmů a dokumentů, zhlédnutí všech by zabralo takřka 90 hodin. Budou mezi nimi například záznam inscenace z Metropolitní opery, dokument o Bavorské státní opeře, údajně poslední taneční počin choreografa Matse Eka či snímek o historii hymny fotbalistů FC Liverpool.

Kromě soutěže Zlatá Praha nabídne bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude setkání s významnými osobnostmi tanečního a hudebního světa.

Zahajovací večer, který bude z Nové scény živě přenášet ČT art, na pódium přivede i hosty pěvce Adama Plachetky – konkrétně Evu Pilarovou, Jana Smigmatora, Dashu a Štefana Margitu.

Následující dva večery budou v premiéře uvedeny dva dokumenty režiséra Martina Kubaly.

První vypráví o tenoristovi Štefanu Margitovi, ten druhý o tanečníku a choreografovi Petru Zuskovi.

Festivalové dění se přesune i do prostor Nákladového nádraží Žižkov na lekce swingu a latinskoamerických tanců a poprvé i na Střelecký ostrov s nabídkou alternativních podob tance, hudby a pohybu.