Nový tuzemský digitální projekt JetMusic, který hodlají hudební vydavatelství spustit letos na jaře, bude znamenat jistý konec pro české prodejce digitální hudby. Nová digitální databáze, která pojme archivy hudebních vydavatelství a hudbu nabídne k poslechu zdarma, poškodí především největšího současného prodejce digitální hudby, portál I-Legálně.cz.

„Ve chvíli, kdy po nás budou chtít vydavatelé peníze za staženou hudbu a sami ji budou nabízet zdarma, I-Legálně.cz musí logicky skončit,“ říká šéf I-Legálně.cz Petr Petřina.
 
I-Legálně.cz bojuje s vydavateli hudby od začátku své existence. Od roku 2006 muselo investovat několik milionů do „správy digitálních dat“ (DRM), což byla speciální ochrana stahovaných písní před nelegálním šířením. DRM ale bylo uživatelsky nepříjemné a odrazovalo lidi od stahování hudby z internetu.

„I-legálně.cz nefunguje, protože prodávalo nahrávky s DRM, místo toho, aby využilo naši nabídku na prodej mp3,“ říká šéf české pobočky Universal Music Tomáš Filip. Podle Petra Peřiny ale hudební vydavatelství dala hudbu na internet pouze pod podmínkou, že bude chráněna DRM. „Hudební vydavatelství nám DRM vnutila. Zaplatili jsme za ni obrovské peníze a hned od začátku jsme lidem postavili hráz,“ říká Peřina.

Po tom, co v roce 2009 I-Legálně.cz zrušilo DRM ochranu, hudební vydavatelství začala připravovat nový projekt JetMusic, který – v případě, že ho vydavatelství zprovozní – zničí současný internetový prodej hudby.
 
Digitálnímu prodeji se ale příliš nedaří už od dob jeho spuštění. Tržby z digitálního prodeje hudby tvoří pouhou desetinu příjmů českých hudebních vydavatelství, což v roce 2009 činilo kolem 20 milionů korun. V Americe tyto tržby dosáhly na polovinu částky z prodané hudby.

Související