Nejsou to ani tři roky, co zpěvák malijského kvarteta Songhoy Blues utíkal před islamisty, kteří v jeho rodné zemi zakázali jakoukoliv hudební produkci. Songhoy Blues se ale své hudby nevzdali. Jak referuje agentura Reuters, ve čtvrtek skupina sklidila nebývalý úspěch na koncertě v londýnském klubu Village Underground.
Zpěvák a kytarista Aliou Touré patřil k těm, kteří ze severu Mali začali prchat v roce 2012, kdy region dobyli islamisté. „Byla to otázka života a smrti nejen pro hudebníky, ale pro celé obyvatelstvo,“ popsal Touré.
V Mali, proslaveném starověkou kulturou a hudebními festivaly, islmisté podpálili národní knihovnu ve městě Timbuktu začali bičovat páry, které se na veřejnosti držely za ruce, a také zakázali jakoukoliv hudbu. „Když viděli, že máte v telefonu hudbu, sebrali vám ho a rozbili jej. Když vás viděli s hudebním nástrojem v ruce, zničili ho,“ říká Touré.
Ten právě na útěku z Timbuktu do města Bamako potkal kytaristu Garba Tourého a basistu Oumara Tourého. Přestože všichni tři mají stejné přijmení, příbuzní nejsou. Čtvrtý člen kapely, bubeník Nathanael Dembélé, se k nim přidal v Bamaku.
Zprvu kapela hrála jen na svatbách a při společenských událostech, pak ji ale objevil britský projekt Africa Express a nabídl jí vystoupení ve Velké Británii.
Dnes už za sebou Songhoy Blues, kteří míchají rytmy ze severu i jihu Mali s vlivem západní hudby typu Jimiho Hendrixe, mají spolupráci s kytaristou skupiny Yeah Yeah Yeahs Nickem Zinnerem. Vloni také v Royal Albert Hall předskakovali Damonu Albarnovi, frontmanovi anglických Blur.
Američané si nás pletou s teroristy, stěžují si beduíni z kapely Terakaft - rozhovor ZDE
Tinariwen: V poušti se hudba hraje navzdory zákazům od islamistů - rozhovor ZDE
Letos v lednu Songhoy Blues vydali své debutové album nazvané Music in Exile, které představili už i na americkém festivalu nezávislé hudby South by Southwest.
Na albu Songhoy Blues zpívají i o nedávném konfliktu v Mali. „Jsme velvyslanci Mali, cítíme morální potřebu za něj mluvit, kamkoliv přijedeme,“ říká Touré, podle něhož je hudba ideální právě k šíření politicky laděných zpráv. „Hudbu každý poslouchá, dostane se všude. Když to, co chcete říct, řeknete hudbou, rozletí se to po celém světě.“
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist