Nejsou to ani tři roky, co zpěvák malijského kvarteta Songhoy Blues utíkal před islamisty, kteří v jeho rodné zemi zakázali jakoukoliv hudební produkci. Songhoy Blues se ale své hudby nevzdali. Jak referuje agentura Reuters, ve čtvrtek skupina sklidila nebývalý úspěch na koncertě v londýnském klubu Village Underground.

Zpěvák a kytarista Aliou Touré patřil k těm, kteří ze severu Mali začali prchat v roce 2012, kdy region dobyli islamisté. „Byla to otázka života a smrti nejen pro hudebníky, ale pro celé obyvatelstvo,“ popsal Touré.

V Mali, proslaveném starověkou kulturou a hudebními festivaly, islmisté podpálili národní knihovnu ve městě Timbuktu začali bičovat páry, které se na veřejnosti držely za ruce, a také zakázali jakoukoliv hudbu. „Když viděli, že máte v telefonu hudbu, sebrali vám ho a rozbili jej. Když vás viděli s hudebním nástrojem v ruce, zničili ho,“ říká Touré.

Ten právě na útěku z Timbuktu do města Bamako potkal kytaristu Garba Tourého a basistu Oumara Tourého. Přestože všichni tři mají stejné přijmení, příbuzní nejsou. Čtvrtý člen kapely, bubeník Nathanael Dembélé, se k nim přidal v Bamaku.

Zprvu kapela hrála jen na svatbách a při společenských událostech, pak ji ale objevil britský projekt Africa Express a nabídl jí vystoupení ve Velké Británii.

Dnes už za sebou Songhoy Blues, kteří míchají rytmy ze severu i jihu Mali s vlivem západní hudby typu Jimiho Hendrixe, mají spolupráci s kytaristou skupiny Yeah Yeah Yeahs Nickem Zinnerem. Vloni také v Royal Albert Hall předskakovali Damonu Albarnovi, frontmanovi anglických Blur.

Letos v lednu Songhoy Blues vydali své debutové album nazvané Music in Exile, které představili už i na americkém festivalu nezávislé hudby South by Southwest.

Na albu Songhoy Blues zpívají i o nedávném konfliktu v Mali. „Jsme velvyslanci Mali, cítíme morální potřebu za něj mluvit, kamkoliv přijedeme,“ říká Touré, podle něhož je hudba ideální právě k šíření politicky laděných zpráv. „Hudbu každý poslouchá, dostane se všude. Když to, co chcete říct, řeknete hudbou, rozletí se to po celém světě.“

Související