Tuzemská sestava Mydy Rabycad v červnu vystoupí na festivalu Glastonbury v Anglii. Bude to po devíti letech teprve podruhé, kdy se na festivalu představí česká kapela.

V roce 2007 na prestižní akci hrála hiphopová skupina Gipsy.cz, o rok později tam českou kulturu zastoupila Markéta Irglová ve dvojici s irským hudebníkem Glenem Hansardem.

"Je to jako sen. Loni jsme poprvé hráli ve Velké Británii a letos už jedeme na Glastonbury," uvedla zpěvačka Žofie Dařbujánová.

Slavný festival Glastonbury se poprvé konal před 45 lety. Na údajně největší hudební přehlídku pod širým nebem loni zavítalo na 175 tisíc diváků.

Mydy Rabycad již ze zahraničí mají zkušenosti. Letos se představí například ve velšském Narberthu, na festivalu La Fête de l'Europe ve Francii, na německém Trebur Open Airu či na srpnovém festivalu Porto Latino v Saint-Lorent na Korsice.

V Česku kapela zahraje mimo jiné na festivalu Rock for People v Hradci Králové, kde se v její režii uskuteční elektroswingový večírek.

Od počátku roku 2015 Mydy Rabycad odehráli více než třetinu koncertů v zahraničí a projeli deset evropských zemí.

Kapelu před čtyřmi lety založili saxofonista Mikuláš Pejcha, basista Jan Drábek a hráč na klávesy Nèro Scartch. Hned v úvodu přizvali ke spolupráci kamarádku a rusovlasou zpěvačku Žofii Dařbujánovou.

Nezanedbatelný podíl na jejich úspěchu mají stálí hosté – bubeník Tomáš Konůpka, kytarista Ondřej Slánský a také zpívající zvukař a manažer Petr Blažek. Loni vydali své druhé album Glamtronic.

Mydy Rabycad bývají nejčastěji označováni za elektroswingovou kapelu. Sami to ale považují za škatulku z minulosti. „Teď už nás nejde úplně zařadit, proto jsme si vymysleli slovo glamtronic jako výraz pro určitý náš vlastní styl," uvedli vloni.