Česká kapela Mydy Rabycad v čele s rusovlasou zpěvačkou Žofií Dařbujánovou v pátek vystoupila na legendárním festivalu v britském Glastonbury.

V Silver Hayes Area se Mydy Rabycad svým hodinovým koncertem zařadili po bok hudebních veličin i nadějných talentů, jako jsou Craig David a jeho TS5, Ms Dynamite, NAO, Vault nebo nizozemská kapela Kovacs.

"Sice nám hned při druhé písničce vypadl proud, ale koncert se vydařil tak, jak jsme chtěli. Dvakrát pršelo, ale lidi zůstali a roztancovali jsme je i tak, takže jsme spokojeni," řekla krátce po vystoupení v telefonickém rozhovoru zpěvačka Dařbujánová.

Po vystoupení Mydy Rabycad si někteří posluchači přišli pro podpisy, kapela prodala i několik cédéček. Události kolem odchodu Británie z EU prý nikdo v Glastonbury neřešil.

"Očekávali jsme to, ale zdá se, že tady lidé mají svůj vlastní svět. Atmosféra je tady tak úžasná, že naprosto chápu, že i Britové, kterým na tom záleží, se tady o politiku nestarají a budou to řešit, až přijedou domů," uvedla zpěvačka.

Slavný festival Glastonbury se poprvé konal před 45 lety. Na masovou hudební přehlídku pod širým nebem loni zavítalo na 175 tisíc diváků. Také letos nezůstal dlužen pověsti festivalů plného bláta.

"Holinky, které jsem si vezla s sebou, jsem zula jenom při vystoupení. Je to tady opravdu bahenní lázeň, ale tady s tím jsou všichni smíření. Glastonbury bez bahna? To bychom snad někde museli reklamovat," smála se Dařbujánová.

Mydy Rabycad před několika týdny úspěšně vykročili i na asijský kontinent, kde se v Jižní Koreji zúčastnili jazzových festivalů v Soulu a Tegu, vyhledávajících mladé talenty. Kapela i po Glastonbury pokračuje v zahraničních koncertech.

Mimo jiné se vrátí do velšského Narberthu, těší se na festival la Fete de l’Europe ve městě Amilly jižně od Paříže či na německý Trebur Open Air.

Novou zkušeností bude premiéra Mydy Rabycad na srpnovém festivalu Porto Latino v Saint-Lorent na Korsice. Vedle zahraničních cest čeká Mydy Rabycad řada koncertů pro domácí publikum. Například už tuto sobotu večer zahraje na pražském festivalu Metronome. "Už balíme, abychom to do Prahy stihli. Na Metronome zahrajeme stejný set jako v Glastonbury," podotkla Dařbujánová.

Loňský rok definitivně odstartoval skvělou kariéru Mydy Rabycad na evropské scéně, od počátku roku 2015 dosud odehráli více než třetinu koncertů v zahraničí a projeli již celkem deset evropských zemí.

Mydy Rabycad před čtyřmi lety založili swingující saxofonista Mikuláš Pejcha, basista Jan Drábek a klávesista Nero Scartch. Ke spolupráci přizvali zpěvačku Dařbujánovou.

Od té doby tato čtveřice tvoří základní autorskou i interpretační sestavu, jejíž současný věkový průměr je 22 let. Podíl na úspěchu kapely mají i stálí hosté: bubeník Tomáš Konůpka, kytarista Ondřej Slánský a také zpívající zvukař a manažer Petr "Kuzhell" Blažek. V loňském roce vydali své druhé album Glamtronic.