Americká zpěvačka, skladatelka, performerka a vizuální umělkyně Laurie Andersonová v pražském Divadle Archa 29. srpna uvede svůj nový film Psí srdce.

Snímek o vztahu člověka a psa, o proměnách moderního světa, důležitosti intimity a snění slibuje nekonvenční vizuální vyprávění podbarvené autorčinou působivou hudbou. Za pořadatele to uvedla Pavlína Svatoňová.

"Po projekci filmu se uskuteční debata, která nabídne nahlédnutí do zákulisí tvorby této avantgardní umělkyně a životní partnerky Lou Reeda. Psí srdce vstoupí následně do českých kin v distribuci Film Europe," upřesnila mluvčí Divadla Archa.

Andersonová pro magazín Variety svůj film popsala jako druh mluveného divadelního díla, které bylo přeloženo do jiné formy.

"Je to opak koncertního filmu, což byla má minulá filmová zkušenost se snímkem Home of the Brave. S filmem Psí srdce je to zase jiný zážitek, pro naprosto jiný druh publika," uvedla Andersonová.

Po projekci bude následovat přednáška nazvaná An Illustrated Talk, která diváky zavede do zákulisí vzniku snímku.

Andersonová promluví o vypravěčství ve své filmové práci a přečte několik příběhů, které stály u vzniku této filmové eseje. Představí též software, jež u této příležitosti vyvinula.

Osmašedesátiletá zpěvačka, skladatelka a houslistka Andersonová, která ovládá i řadu dalších nástrojů, studovala dějiny umění a coby žena mnoha řemesel působila i jako výtvarnice či herečka.

Hudební kariéru tato rodačka z Illinois zahájila v roce 1981 hitem O, Superman. O rok později vydala debutové album Big Science. Následovaly desky Home of the Brave a Bright Red. Její představení nazývaná performance vedle hudebních postupů využívají i mluvené slovo, pantomimu a filmové projekce. Zpěvačku lákal také film, k několika snímkům napsala hudbu.

Související