Roots music je stále užívanější termín pro hudbu, která vychází z kořenů moderního rocku. Jde o různorodý mix blues, folku, soulu, reggae, country a rocku. A jedním z nejoriginálnějších představitelů tohoto žánru je Ben Harper, který ve středu vystoupí v pražském Foru Karlín.

Pozoruhodného muzikanta s černošskou, indiánskou a židovskou krví doprovodí skupina Innocent Criminals – a pro příznivce tohoto druhu hudby půjde pravděpodobně o zážitek roku.

Šestačtyřicetiletý Harper prý jako kluk začal hrát na kytaru pod vlivem reggae hvězdy Boba Marleyho. I když se také v Harperově hudbě dodnes mihnou prvky reggae, podstatou jeho tvorby se postupně stalo takzvané delta blues z břehů americké řeky Mississippi.

Harper je hraje v elektrifikované podobě, která může starší generaci připomínat nahrávky Captaina Beefhearta. Harperův styl je však pružnější. Podobně jako další z jeho vzorů, bluesový kytarista Taj Mahal, hledá kořeny blues ve všech druzích etnické hudby a popu.

Dominantním nástrojem, na nějž Harper hraje, je slide kytara, kterou občas mívá na klíně a po hmatníku jezdí kovovým válečkem navléknutým na ukazováčku. Klouzavé zvuky vzdáleně připomínají kvílivou havajskou kytaru.

Vynikající zpěvák Harper nemá problémy s interpretací klasického soulu šedesátých let a občas se mu také věnuje. Dodnes se v jeho biografiích připomíná fantastický výkon ve čtrnáct let starém dokumentárním filmu Standing In The Shadows Of Motown, kde ve skladbě Ain’t Too Proud To Beg zastínil i původní nahrávku skupiny Temptations.

Harper je považován za jednoho z největších kytarových virtuosů současnosti. Ne nadarmo se pyšní třemi cenami Grammy. Tu zatím poslední získal roku 2014 za vynikající album Get Up!, jež natočil s legendárním hráčem na foukací harmoniku Charlesem Musselwhitem.

Jinou dodnes obdivovanou spoluprací byla deska There Will Be a Light z roku 2004, na které účinkovala gospelová skupina Blind Boys Of Alabama. Nahrávka získala dokonce dvě Grammy – za gospelovou desku roku i nejlepší instrumentální výkon.

Harper ale zaujal také nahrávkou se svou matkou nebo příležitostným folkrockovým supertriem Fistful Of Mercy, kde vystupoval s Josephem Arturem a synem George Harrisona Dhanim.

Nedílnou součástí Harperovy image je jeho mimohudební činnost. V Kalifornii narozený muž je znám jako nadšený skateboardista, který se přátelí s největšími hvězdami tohoto sportu. Ale mnohem důležitější je jako občanský aktivista, jenž se například angažoval ve prospěch demokratického kandidáta na amerického prezidenta Johna Kerryho.

Harper též uspořádal koncerty ve prospěch tehdy vězněné barmské disidentky Su Ťij a podpořil kampaň organizace No Nukes, která volá po jaderném odzbrojení.

Na současném turné Ben Harper propaguje svou poslední desku Call It What It Is, na níž po osmileté přestávce znovu hraje se skupinou Innocent Criminals. Ze všech formací, s nimiž pracoval, nejvíce lahodí jeho stylu.

O albu se už dnes hovoří jako o jednom z možných kandidátů na příští Grammy. V době, kdy blues podle mnohých vyšlo z módy, Harper vytvořil takovou mutaci tohoto žánru, která je přijatelná pro pamětníky i pro mladé.