Americký hudebník Bob Dylan o víkendu ve švédské metropoli Stockholmu převezme Nobelovu medaili a diplom, které mu patří coby laureátovi Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016.

Na svém blogu to uvedla stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová.

Jak připomíná agentura AFP, Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Pouze sepsal děkovnou řeč, která byla na ceremoniálu přečtena. V budoucnu akademie doufá, že od Dylana obdrží i její audionahrávku.

"Švédská akademie a Bob Dylan se dohodli na setkání tento víkend," oznámila nyní Sara Daniusová na svém blogu.

"Bude to soukromá schůzka, bez přítomnosti médií, na přání laureáta se zúčastní pouze Bob Dylan a členové akademie," zdůraznila.

K setkání by mělo dojít v sobotu nebo v neděli. Oba dny Dylan koncertuje ve Stockholmu. "Členové Švédské akademie jeden z koncertů navštíví," doplnila Daniusová.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který kdy dostal prestižní Nobelovu cenu. Švédská akademie ho vyznamenala za "vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství".

Akademie na své rozhodnutí obdržela rozporuplné reakce. Zatímco někteří nevšední výběr hudebníka uvítali, jiným připadal absurdní.

Dylan cenu sice přijal, ale následně s omluvou oznámil, že se slavnostního předávaní 10. prosince nezúčastní, protože mu to nedovolují jiné závazky.

Dylan musí do 10. června ještě pronést tradiční projev laureáta, aby dostal osm milionů švédských korun, v přepočtu 22,6 milionu korun, které jsou odměnou pro každého z oceněných.

Projev může mít libovolnou formu – může se jednat o krátkou přednášku, autorské čtení nebo píseň, uvedl server The Local.

Po víkendových koncertech ve Stockholmu bude písničkář koncertovat ještě 9. dubna v jihošvédském Lundu.

Související