Hlavní město ostrovů Kapverd u pobřeží západní Afriky každý rok v dubnu ovládnou rozliční hudebníci, kteří sní o vyprodaných koncertech a smlouvách na desky.

Za veletrhem Atlantic Music Expo a známějším Kriol Jazz Festivalem na Kapverdy jezdívají muzikanti až z Haiti nebo Brazílie. Na akcích konajících se na souostroví, jež má samo bohaté hudební kořeny, se mohou předvést před mezinárodními producenty a najít cestu do světového hudebního průmyslu, píše agentura AFP.

„Během letošního pátého ročníku Atlantic Music Expa zahraniční producenti projevili zájem o spoustu kapverdských hudebníků, například o zpěvačku Lucibelu nebo skupinu Os Tubarões,“ popisuje Jose da Silva, výkonný ředitel festivalu.

Sám dobře zná trh s takzvanou world music, jak se hromadně označuje etnická hudba pocházející z různých koutů světa. Byl to právě da Silva, kdo světu kdysi objevil Cesáriu Évoru, dnes již nežijící patrně nejznámější kapverdskou zpěvačku 20. století.

Právě k Cesárii Évoře teď ředitel festivalu přirovnává mladou Lucibelu. Podle něj patřila k tahákům letošního ročníku, stejně jako jihoafrická písničkářka zvaná Tribute Birdie Mboweni, která svůj medový hlas využívá v jazzových a soulových kompozicích.

„Ráda bych navázala na to, co začala Cesária Évora. Chci si osvojit kapverdské hudební žánry jako morna nebo coladeira a zpívat je po celém světě, ale přitom projevit svůj talent,“ tvrdí Lucibela.

Veletrh Atlantic Music Expo je podle agentury AFP otevřený všem žánrům, přednost zde ale dostávají hudebníci s africkými kořeny.

Letos si sem muzikanty věnující se afrojazzu, soulu, R&B, rapu či tradiční lidové hudbě přiletělo poslechnout přes 500 profesionálů z hudebního průmyslu.

V minulých letech se sem vypravila mimo jiné delegace z tuzemského festivalu Colours of Ostrava včetně ředitelky Zlaty Holušové, publicisty Petra Dorůžky či dramaturga Českého rozhlasu Vltava Aleše Opekara.

Pro spoustu muzikantů jde zároveň o výjimečnou příležitost, jak vystoupit v přístavním a největším kapverdském městě Praia, které leží na ostrově Santiago.

„Ráda bych tu potkala pořadatele koncertních turné. To jsou ti, díky nimž pak s naší hudbou můžeme objet celý svět,“ říká afrojazzová zpěvačka Pamela Badjogo.

Ta pochází ze země Gabon ležící na západním pobřeží Afriky. Také její vystoupení podle AFP patřilo k ozdobám letošního ročníku.

A publikum na Kapverdách, kde žije zhruba 500 tisíc lidí, se k zpívajícím, bubnujícím či tančícím interpretům leckdy přidává.

„Jsem zvyklý hrát v klubech, protože jazzové koncerty většinou mívají intimní náladu,“ říká například francouzský kytarista Sylvain Luc, jenž na Kapverdy přijel coby jedna z hvězd místního Kriol Jazz Festivalu. Ten se odehrává pod širým nebem.

„Tady je publikum plné života a radosti, což je mimořádné,“ poznamenává kytarista.

Na místních hudebních festivalech tento měsíc vystoupili také již renomovaní kapverdští interpreti jako zpěvačka Lura nebo kapela Bulimundo.

Lura, která před několika měsíci porodila, řekla, že mateřství jejímu vystupování dodalo nový rozměr. „Od chvíle, kdy jsem se stala matkou, cítím, že mám v těle víc energie,“ uvedla zpěvačka po koncertě, jejž provázel takřka nepřetržitý potlesk.

Svůj koncert Lura pojala jako ochutnávku z nového alba, na němž bude „jako nadále zpívat o Kapverdách, každodenním životě i o tom, jak se tradice misí se zvuky z celého světa,“ uvedla.

Takové hudební hybridy nejsou na Kapverdách, které byly historicky vzato úzce spjaté s Portugalskem i Brazílií a kde se zastavovaly lodě mířící přes Atlantik, ničím neobvyklým.

Podle agentury AFP se ale teprve ukáže, jestli Kapverdy dokážou do světa poslat i hudebníky, za nimiž si sem každý nemůže dovolit přicestovat.

„Prioritou naší vlády je teď zajistit, aby tito umělci měli prostředky cestovat do světa,“ řekl po festivalu kapverdský ministr kultury Abraão Vicente.