Pod názvem At The Heart Of The Bonfire vyjde v říjnovém číslu prestižního britského hudebního časopisu Songlines kompilační CD s českou muzikou.

Songlines je distribuován do 65 zemí, také bude prezentován na nejvýznamnějším veletrhu world music Womex 2017 v Katovicích. Nahrávku připravil Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s vydavatelstvím Indies Scope a samotným časopisem.

Projekt vznikl během předchozích dvou let, potvrzen byl na loňském veletrhu Womex v Santiagu de Compostela.

"V češtině má slovo hranice dva významy: hranice, kde hoří oheň, a hranice státu. Česko je v horkém středu hranice a zároveň i na hudební hranici mezi západní a východní Evropou," vysvětluje název kompilační desky Petr Dorůžka v komentáři pro Songlines.

„Západní část (včetně Prahy) je více průmyslová, zatímco na zemědělském jihu a jihozápadě jsou stále udržovány tradice. Ačkoliv východní část Moravy nese jiné jméno, mluví se zde česky, ale životní styl je odlišný, hudební rytmy jsou hravější a melodie ozdobnější," dodává Dorůžka.

Obsah sampleru připravila dramaturgická rada složená z tuzemských hudebních odborníků ve spolupráci s šéfredaktorem časopisu Songlines Simonem Broughtonem.

CD obsahuje 16 skladeb z repertoáru Jitky Šuranské, Ivy Bittové, Marty Töpferové, Beaty Bocek, Tomáše Kočky, Ridiny Ahmedové, souborů Terne Čhave, Musica Folklorica, Ponk, Braagas, Jablkoň, Milokraj, Bran, Clarinet Factory, DVA, Tara Fuki a Hradišťan.

"Na sampler byli vybráni umělci, kteří mohou být zajímaví pro zahraniční publikum, přičemž jsme cílili především na stylovou pestrost," podotkla Lenka Dohnalová, vedoucí hudební sekce Institutu umění – Divadelního ústavu.

Jitku Šuranskou a její trio na desce zastupuje skladba Pofukuj větříčku a Maliny z loňské nahrávky zvané Divé husy.

Ivu Bittovou představuje píseň Vila pocházející z tři roky starého alba Entwine, skupiny Braagas, Clarinet Factory i Martu Töpferovou s její kapelou Milokraj pak tracky z jejich letošních nahrávek.

Nejstarší písní ve výběru je Tanečnica od Tomáše Kočka a orchestru – natočena byla roku 2003 na desku Do tanca!.

Z šestnácti písní zahrnutých na sampleru jich osm pochází z produkce vydavatelství Indies Scope.

Obal CD navrhla Petra Pohlová, která výtvarným návrhem přispěla k úspěšné prezentaci tuzemské skupiny Ponk na veletrhu Womex 2016.

Vizuálem sampleru At The Heart Of The Bonfire bude inspirován také český stánek na říjnovém veletrhu Womex 2017 v Katovicích.

Na stánku bude Institut umění – Divadelní ústav s dalšími partnery už pošesté reprezentovat českou hudební scénu.

Související