K hudebním pokladům města New Orleans i celé Ameriky patřil Fats Domino, jehož život se v úterý uzavřel ve věku 89 let.

Neworleanské rhythm and blues a styl boogie-woogie dokázal tento usměvavý velký muž, který byl kreolského původu, přetvořit do vlastní verze černé muziky. Začalo se jí říkat rokenrol. A z jeho písně "The Big Beat" si zase vzal své jméno hudební žánr bigbít v někdejším Československu.

Již jako mladíček Fats Domino bušil do piana v zakouřených louisianských klubech a jeho první hit The Fat Man z roku 1949 jevil už jasné příznaky rokenrolové horečky.

V 50. letech byl Domino největší černošskou hvězdou pop-music, víc desek prodával jen Elvis Presley.

Dominův typický hudební projev, z něhož si později hodně vzal třeba Jerry Lee Lewis a který inspiroval i Beatles, má kořeny v deltě Mississippi.

Antoine Dominique "Fats" Domino se narodil 26. února 1928 v New Orleansu. Na klavír se naučil v deseti letech a brzy poté již vystupoval v místních barech.

V jednadvaceti podepsal nahrávací smlouvu se značkou Imperial Records a od roku 1951 brázdil Spojené státy s vlastní kapelou.

Po několika hitech v R&B žebříčcích Domino v polovině 50. let poprvé pronikl do oficiální americké hitparády s písní Ain't That A Shame.

Následovala slavná coververze skladby Blueberry Hill (1956), s níž to v americkém žebříčku US Hot 100 dotáhl až na druhé místo. Fatse si zamilovala i bílá Amerika.

Na příštích pár let se Domino stal velkou hvězdou a jako průkopník rokenrolu koncertoval po celých Spojených státech. V Evropě jeho jednoduché a snadno zapamatovatelné písničky bodovaly zejména v Británii.

Koncertovat Domino nepřestal ani za časů invaze Beatles a dalších britských kapel, jeho vystoupení byla žádaná po celém světě také v dalších desetiletích.

"Jsem šťastný člověk. Prodal jsem hodně desek," prohlásil Domino před pár lety, a poukázal tak na fakt, že jeho nahrávky si lidé stále kupují – celkem prodal přes 110 milionů nahrávek.

Někdy v 80. letech si svérázný Domino usmyslel, že přestane vyjíždět z milovaného New Orleansu za koncerty i čímkoli jiným. Přijetí do rokenrolové Síně slávy či udělení ceny Grammy za celoživotní zásluhy roku 1987 se tak muselo obejít bez něj.

Na svou fixaci k rodnému městu málem Domino doplatil po řádění hurikánu Katrina na konci srpna 2005. Jeho domek byl v zasažené oblasti zaplaven až po střechu, a nějaký čas se dokonce myslelo, že legenda rokenrolu zemřela. Naštěstí Domina zachránil vrtulník.

Kromě zničeného obydlí musel tehdy hudebník oželet i tři klavíry a různé artefakty – mimo jiné zlaté desky –, které v dalších dnech padly za oběť rabujícím zlodějům.

Na začátku roku 2006 Domino po letech vydal novou desku, výnos z prodejů věnoval na pomoc chudým místním hudebníkům. Titulní píseň Alive and Kickin' nahrál až po Katrině, zbytek alba tvoří většinou skladby z 90. let.

Na pódium se Fats Domino triumfálně vrátil v květnu 2007 v neworleanském klubu Tipitina's. A příznačný optimismus jej neopouštěl ani v nejtěžších chvílích.

Související