Americká zpěvačka Taylor Swiftová během prvních čtyř dnů prodala přes milion kusů svého nového alba Reputation. Oznámila to společnost Nielsen Music, která sleduje trh s hudbou.

Už po čtyřech dnech prodeje desky, kterou Swiftová nešíří po streamovacích službách, bylo jasné, že jde o komerčně nejúspěšnější titul letošního roku.

Prodeje ve výši 1,05 milionu kusů přesto nedosahují výsledků, jaké v listopadu 2015 měla britská zpěvačka Adele s albem zvaným 25. Toho se za první čtyři dny prodalo 2,43 milionu kusů. Adele tehdy překonala rekord chlapecké skupiny ’N Sync z roku 2000.

Ani Adele svou nahrávku 25 zprvu nenabízela na streamovacích službách, poskytla jim ji teprve po sedmi měsících.

Krok Swiftové kritizoval Troy Carter ze streamovací služby Spotify. Tento týden řekl, že rozhodnutí neposkytovat album Reputation uživatelům streamovacích služeb povzbudí šíření pirátských kopií.

"Trochu to celý obor posouvá nazpět," posteskl si Carter, přestože dodal, že rozhodnutí Swiftové rozumí.

Časopis Variety.com napsal, že Swiftová je jedním z mála současných interpretů, kteří si mohou dovolit obejít streamovací služby, aniž by tím šíření své hudby ohrozili.

Zpěvačka si dělá marketing vlastní cestou, například v obchodním řetězci Target desku prodává přibalenou ke svému magazínu v ceně 20 dolarů. Rovněž nabádala fanoušky, aby si desku koupili v několika kopiích, zvýší tím prý svoji šanci, že se na ně dostane při prodeji vstupenek na koncerty.

Jak upozorňuje oborový časopis Billboard, v hudebním průmyslu, kde někdejší vysokou prodejnost nahrávek vystřídala obliba streamovacích služeb a právě návštěvy koncertů, jsou Swiftová a Adele od roku 2012 jedinými interprety schopnými prodat přes milion kusů nahrávek.

V USA se letos zatím nejlépe prodávalo album Divide od britského zpěváka Eda Sheerana, do 9. listopadu jeho celkové prodeje činily 919 tisíc kusů. Sheeran mimochodem na novém albu Swiftové hostuje v písni End Game.

Sedmadvacetiletá Taylor Swiftová, která vydává na nezávislé nashvillské značce Big Machine Records, už tak nyní vytvořila čtyři alba, jichž prodala přes milion kusů – jsou to 1989 z roku 2014, o dva roky starší Red, deska Speak Now z roku 2010 a nyní tedy nová Reputation.

Tato její první studiová deska po tříleté pauze pro Swiftovou znamená další tvůrčí posun. V některých nových skladbách zpívá o tom, jak se pomstí médiím či některým svým kritikům.

Swiftová nové album podpořila vystoupeními v amerických televizních show Saturday Night Live či v pořadu Jimmyho Fallona. Nedávno zpěvačka oznámila, že příští rok v květnu k desce zahájí americké turné.

Související