Program pro podporu významných uměleckých festivalů by mohl být již od příštího roku součástí rozpočtu ministerstva kultury. Současná praxe jejich podpory je podle těch, kdo program prosazují, nesystémová i málo transparentní.

Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová v pondělí na semináři ve sněmovně uvedla, že ministerstvo se bude snažit peníze pro program najít. "Nebude to na úkor stávajícího dotačního řízení," ubezpečila.

Potřeby programu státní podpory profesionálních festivalů odhadují jeho iniciátoři na 170 milionů korun, pokud by v něm figurovaly i festivaly filmové. Navýšení proti stávajícímu rozpočtu by ale bylo nižší, asi 40 milionů korun, jak uvedla ředitelka společnosti Tanec Praha Yvona Kreuzmannová.

Festivaly dnes o státní příspěvek soutěží v rámci grantového řízení ministerstva kultury. V něm se o podporu ucházejí i další žadatelé a letos dotace na živé umění činily 487 milionů.

Festivaly, které by splňovaly kritéria připravovaného programu, z této sumy dostaly 60 milionů korun. Dotační řízení ale znamená každoroční nejistotu, neboť dotace není nároková. Iniciátoři programu uvádějí, že pokud by měl stát skutečně podpořit důležité festivaly, měl by přibližně padesátce nejvýznamnějších akcí rozdělit 100 milionů korun.

Filmové festivaly získávají podporu na jiném odboru ministerstva kultury než festivaly divadelní a taneční. Odbor médií a audiovize však pracuje s takzvanými prioritními akcemi, to znamená, že významné festivaly mají určitý příslib podpory na základě mimo jiné již uskutečněných ročníků. Letos filmové festivaly dostaly 70 milionů korun. Součtem obou sum vzniká celková částka 170 milionů, která by podle autorů měla v programu být.

Pondělní seminář spolupořádala Česká asociace festivalů, která vznikla letos na jaře. Její předsedkyně Zlata Holušová, organizátorka festivalu Colours of Ostrava, připomněla, že podpora velkých kulturních festivalů se státu vyplatí.

"Při loňském ročníku Colours vyprodaly ubytování nejen v Ostravě, ale i ve všech městech okolo, tržby v přilehlých obchodních centrech byly jako o Vánocích... pro region festival znamená byznys v hodnotě asi půl miliardy korun, což má dopad i na veřejné rozpočty," uvedla.

Na přípravě programu se s MK podílí Česká asociace festivalů a Asociace hudebních festivalů, která ho připravovala již dříve, ale pouze pro akce zaměřené na klasickou hudbu.

Zatím se specifikují kritéria programu, například jak dlouhou historii bude muset žadatel mít, jaká musí být minimální výše rozpočtu akce či počet jejích produkcí, minimální doba trvání akce či počtu návštěvníků.

Související